Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   τρελο τρεμουλιασμα!!!ζευγαρωμα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10627)

GODLIGHT 03-02-06 12:21

τρελο τρεμουλιασμα!!!ζευγαρωμα?
 
τι μπορει να ειναι οταν ενα pseudotropheus μαλλον αρσενικο λογο τον εντονων χρωματων που εχει, κυνηγαει συνεχεια ενα αλλο pseudotropheus μαλλον θηλυκο και μπαινει μπροστα του και αρχιζει ενα τρεμουλο τρελο .αυτο γινεται συχνα τις 2 μερες τωρα και μπορει και 10 λεπτα να το κυνηγαει και να του τρεμουλιαζει, κλεινοντας του το δρομο.λετε να εχω ειδυλλιο?ειναι ισως η αρχη ενος φλερτ? :smt058

george 03-02-06 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT
τι μπορει να ειναι οταν ενα pseudotropheus μαλλον αρσενικο λογο τον εντονων χρωματων που εχει, κυνηγαει συνεχεια ενα αλλο pseudotropheus μαλλον θηλυκο και μπαινει μπροστα του και αρχιζει ενα τρεμουλο τρελο .αυτο γινεται συχνα τις 2 μερες τωρα και μπορει και 10 λεπτα να το κυνηγαει και να του τρεμουλιαζει, κλεινοντας του το δρομο.λετε να εχω ειδυλλιο?ειναι ισως η αρχη ενος φλερτ? :smt058

Aντε με το καλο και εγω κουμπαρος !

GODLIGHT 03-02-06 12:27

λες?
 
αν ειναι ετσι ετοιμαζω και καμερα για το γεγονος.πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο και ειναι φοβερο θεαμα.:D

γαυρος 03-02-06 12:47

ισως ναναι επιδειξη δυναμης.
πολλες φορες ετσι δειχνουν το ποιος θαχει το πανω χερι, αν προκειται για αρσενικα.
αν οχι θα δεις την θηλυκια μπουκωμενη συντομοτατα.

ΑΝΤΩΝΗΣ Κ 03-02-06 16:07

Ρε συ γαύρε ο δικός μου ο lombardoi έχει ξεγοφιαστεί στο τρέμουλο εδώ και δυο μήνες και από κοκό τίποτα...

Εντω μεταξύ ξεχωρίζει τη θηλυκιά από τους άλλους αρσενικούς (που ψιλοαδερφίζουν και έχουν χρώματα σαν θηλυκά) και μόνο σ'αυτή κάνει τα τρέμουλά της.

Τι θα γίνει; θα γίνω μπαμπάς επιτέλους;

GODLIGHT 04-02-06 13:23

αβγα!!!
 
μαλλον ειναι σε ενδιαφερουσα.βλεπω κατι μεσα στο στομα σαν αβγα, ασπρα η πορτοκαλι, δεν φαινονται πολι καλα.παντως ειναι σαν μπουκωμενη δεν πολυτρωει,και ειναι σαν να εχει κατι στρογγυλα (αβγα)!βεβαια το αρσενικο εξακολουθη να τρεμουλιαζει μερικεσ φορεσ διπλα τις και το κανει και η θυληκια αυτο, και πανε ενναλαξ γυρο γυρο, και σαν να τον ακουμπαει με το στομα στο κατω πισω πτερυγιο. πωσ ειναι περιπου τα αβγα επειδη ειναι η πρωτη φορα που τυγχαινει? τι πρεπει να κανω απο εδω και περα?να το αφησω στην φυση? η πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο?
(ph 8, 28c θερμοκρασια, τεστ αμμωνιας 0)

-+5 ευχαριστω ολους που ενδιαφερονται :smt023

george 04-02-06 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT
(ph 8, 28c θερμοκρασια, τεστ αμμωνιας 0)

-+5 ευχαριστω ολους που ενδιαφερονται :smt023

Θερμοκρασια 28 ;; Γιατι τοσο ψηλα ;

GODLIGHT 05-02-06 03:33

καπου ειχα διαβασει πωσ οταν ειναι για αναπαραγωγη πρεπει να ειναι λιγο πιο ψηλα απο το κανονικο. να το κατεβασω στα 27?
σε ποσεσ μερεσ περιπου θα τα γεννηση?
και υπαρχει περιπτωση να τα φανε το αρσενικο η το θυληκο?
και αν πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο.

γαυρος 05-02-06 12:39

οσο πιο μεγαλη θερμοκρασια εχουμε τοσο πιο γρηγορα θα δουμε ψαρακια μωρα.
αυτο δε σημαινει οτι τα κανουμε βραστα...αλλα μεχρι 27-28 εισαι αερατος.
απο τους 24 βαθμους μεχρι τους 26 εχουμε μια βδομαδα μειον.
αυτα περι θερμοκρασιας.
αν δεν τρωει τοτε σιγουρα ειναι ετοιμη.
ασε την φυση απο δω και μετα, ξερει αυτη.

φιλε αντωνη, δε σημαινει οτι ολοι οι αρσενικοι ειναι και στην ουσια σερνίκουλες:smt081:smt081:smt081,
παιζουν πολλα στο να κατσει η αναπαραγωγη.
μπορει να τα τρωει και η θηλυκια.
υπομονη μαλλον...:smt030

GODLIGHT 05-02-06 15:37

οκ αφηνω θερμοκρασια ως εχει.κανω τισ μετρησησ μου να ειμαι σωστος και περιμενω... σημερα παρατηρησα οτι και ο αρσενικοσ δεν εφαγε οταν τον εβλεπα, να ανυσυχω? η τισ κανει παρεα στισ δυσκολεσ μερεσ?
για νεωτερα θα σασ ενημερωνω, για περισσοτερεσ συμβουλες (απο εσας προς εμενα).

deMetrIs 05-02-06 17:59

Μπας και ο αρσενικος ειναι τελικα θυληκος??:rolleyes:

GODLIGHT 06-02-06 16:48

:smt062 οχι βεβαια τοτε πως ειναι σε ενδιαφερουσα με τον κρινο.....? :smt081 :smt081

ερωτηση
κατι σαν γλοιωδες διαφανη ουσια που ειδα στον βυθο μηπως γνωριζει κανεις κατι?υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση με την αναπαραγωγη?
και γιατι οταν με βλεπουν τα ψαρια κριβονται συνεχεια? λογο τισ καταστασησ τους?
??????


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01826 seconds with 11 queries