Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ζευγαρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12465)

Θεοδωρος 29-06-06 20:36

Ζευγαρωμα
 
θα ηθελα να ρωτησω σε ποσες περιπου μερες απο τοτε που θα ζευγαρωσουν οι μονομαχοι βγαινουν τα μωρα.ευχαριστω.

deMetrIs 29-06-06 20:38

Σε θερμοκρασια 29 βαθμους κελσιου τα μωρα βγαινω σε 26 ωρες :)

filoxenos 29-06-06 21:39

Μονομαχάκια
 
Τα δικά μου βγήκαν σε 34 ώρες περίπου...

Mariel 30-06-06 01:14

στους 29 βαθμους σε 26-30 ωρες περιπου.

εχεις βαλει γεννα ;) ?

Θεοδωρος 01-07-06 21:03

οχι δεν εχω βαλει αλλα το σκεφτομαι.εχω εναν αρσενικο μονομαχο περιπου ενα μιση χρονο και βλεπω οτι εχει φτιαξει φωλια στην επιφανεια του νερου.θα ηθελα να μου δωσετε πληροφοριες και συμβουλες για το ζευγαρωμα.ποσο καιρο κραταμε την θηλυκια με το αρσενικο,ποσο καιρο κραταμε το αρσενικο με τα μωρα;

deMetrIs 01-07-06 21:07

για ποιο πολλες λεπτομεριες ψαξε λιγο στο φορουμ θα βρεις αρκετες την θυληκια με τον αρσενικο τους αφηνουμε μεχρι να ζευγαρωσουν σηνυθως λιγοτερο απο μιση μερα και μολις τελιωσουν βγαζουμε την θυληκια γιατι αν δεν την βγαλουμε θα την σκοτώσει ο αρσενικος,
τον αρσενικο με τα μωρα τα αφηνουμε μεχρι τα μωρα να μαθουν να κολυμπανε οριζοντια και οχι καθετα συνηθως 3 μερες;)

Θεοδωρος 01-07-06 21:27

ευχαριστω πολυ για τις πολιτιμες συμβουλες.

Mariel 02-07-06 01:14

κατα πασα πιθανοτητα ο συγκεκριμενος αρσενικος ειναι μεγαλος για ζευγαρωμα...αν τον εχεις εναμιση χρονο θα ειναι τουλαχιστον δυο ετων,που σημαινει ιδιαιτερα επιρρεπης σε φινροτ κτλ μετα το ζευγαρωμα.εγω δε θα το ρισκαρα.αν ηθελα θα επαιρνα εναν καινουργιο νεο σε ηλικια για αναπαραγωγη ;)

στο τευχος 7 του περιοδικου υπαρχει αναλυτικοτατο αρθρο.μια καλη μεθοδος ειναι να μπει πρωτα η θηλυκια στο ενυδρειο για 2 μερες μονη της.μετα να μπει στη γεννηστρα και να αφεθει ο αρσενικος ελευθερος για 24 ωρες.10 περιπου λεπτα πριν σβησουν τα φωτο το βραδυ αφηνεται η θηλυκια και 9/10 φορες την αλλη μερα ζευγαρωνουν.ο αρσενικος μενει με τα μωρα για 48 ωρες αφου εκκολαφθουν τα αυγα,μεχρι δηλαδη τα μωρα να αρχισουν να κολυμπανε οριζοντια.

kefallinos 03-07-06 00:25

αχεχμ...γουατ ιζ φινροτ :confused:

filoxenos 03-07-06 08:49

Φιν ροτ.....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kefallinos
αχεχμ...γουατ ιζ φινροτ :confused:

Φινροτ ιζ σαμθινγκ δατ γιου γουιλ αντερστουντ κομπλιτλι, ιφ γιου γουιλ φαϊντ δε ολντ ποστς χιαρ, αναλιτικαλι... ολ ινφορμεϊσον δατ γιου γουοντ, δεραρ χιαρ... φαϊντ εντ ριντ... ;)
Υ.Σ.: ...an ekana kana lathos, diorthoste me, alla den milao kala ta aglika...! :D

Mariel 04-07-06 00:38

να προσθεσω στην εξηγηση του ντινου(:smt079 )οτι το φινροτ ειναι ουσιαστικα το "φαγωμα" των πτερυγιων.τα βλεπεις δηλαδη σιγα-σιγα με σκισιματα.

kefallinos 04-07-06 21:01

@filoxenos :smt043

@Mariel thanx :smt109

Θεοδωρος 05-07-06 19:48

Μαριελ μηπως μπορεις να που πεις που και αν μπορω να βρω αυτο το περιοδικο;δεν εχω καμια σχεση με τον συλλογο και μενω στην βορεια ελλαδα.

Θεοδωρος 05-07-06 20:29

εχθες και σημερα ταισα τον μονομαχο σαν να ειμαστε φιλαρακια.εφαγε απο το χερι μου.κρατουσα το φυλο(τροφη) μετο χερι μου και εβαλα ενα μερος του φυλλου μεσα στο νερο και ο μονομαχος πηγαινε και ετρωγε.ωραιο συναισθημα.

Tolis 05-07-06 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θεοδωρος
Μαριελ μηπως μπορεις να που πεις που και αν μπορω να βρω αυτο το περιοδικο;δεν εχω καμια σχεση με τον συλλογο και μενω στην βορεια ελλαδα.


http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...cman&Itemid=38

Mariel 06-07-06 00:42

οι μονομαχοι ειναι ψαρια με φοβερες προσωπικοτητες...;)

φυλλαρακι τον ταιζεις,ε?γιατι δεν του το αλλαζεις σε αποξηραμενο σκουληκι?δεδομενου οτι οι μονομαχοι ειναι σαρκοφαγα ζωα ειναι πολυ πιο καλο για το πεπτικο τους συστημα

για την εγγραφη στο συλλογο σου ειπε ο τολης.στη βορεια ελλαδα δεν ξερω βεβαια αν μπορεις να βρεις τα περιοδικα και σε καποια πετ-σοπ..

Θεοδωρος 08-07-06 20:35

οι μονομαχοι τρωνε και κουνουπια.σωστα;αν ναι τοτε γινεται να σκοτωνουμε κουνουπια και να τα δινουμε να τα τρωει,η ειπα βλακεια;

Mariel 09-07-06 00:32

τρωνε λαρβες κουνουπιων ;) μπορεις να μαζεψεις αφηνοντας ενα δοχειο-ενυδρειο σε κηπο ωστε να πανε εκει τα κουνουπια να γεννησουν τα αυγα τους.υπαρχει ομως ο κινδυνος εκτος απο λαρβες κουνουπιων να υπαρχουν και αλλοι οργανισμοι που αναπτυσσονται εκει-ανεπιθυμητοι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries