Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Πήλινο κάστρο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43579)

Λένα 10-09-10 23:50

Πήλινο κάστρο!
 
Καλησπέρα! Έφτιαξε ο αδερφός μου ένα πήλινο κάστρο για να το βάλουμε σαν διακοσμητικό στο ενυδρείο μου:smt041
Το πρόβλημα όμως είναι ότι, ο πηλός που αγόρασε αν μπει σε νερό διαλύεται..
Υπάρχει κάποιο υλικό με το οποίο μπορεί να περαστεί ο πηλός για να μη διαλυθεί μέσ' στο νερό και φυσικά να μη πάθουν τίποτα και τα ψαράκια μου;

POURITANOS 11-09-10 00:06

Όχι.:(

Αν η κατασκευή είναι από καλλιτεχνικό πηλό δεν κάνει .
Γιατί όπως είπες και εσύ λιώνει.

Ο κανονικός πηλός που είναι για κεραμικά ψήνετε σε φούρνους με μεγάλες θερμοκρασίες.

Λένα 11-09-10 00:11

Κρίμα.. και έκανε τόσο κόπο.. :( Ούτε υπάρχει δηλαδή κάποιο βερνίκι ας πούμε που να μην είναι επιβλαβές για τα ψάρια;

POURITANOS 11-09-10 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λένα (Μήνυμα 478903)
Κρίμα.. και έκανε τόσο κόπο.. :( Ούτε υπάρχει δηλαδή κάποιο βερνίκι ας πούμε που να μην είναι επιβλαβές για τα ψάρια;

Ακόμα και αν υπήρχε βερνίκι που να μην είναι τοξικό. Όλη η κατασκευή θα γίνει σκόνη.
Σε μικρό βάθους χρόνου. Μια και δεν είναι ανακατεμένο και με όλο το μίγμα .

Ναι όντος κρίμα των κόπο του.
Δυστυχώς δεν….. :(

zapatas 11-09-10 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 478901)
Όχι.:(

Αν η κατασκευή είναι από καλλιτεχνικό πηλό δεν κάνει .
Γιατί όπως είπες και εσύ λιώνει.

Ο κανονικός πηλός που είναι για κεραμικά ψήνετε σε φούρνους με μεγάλες θερμοκρασίες.

καλησπερα και απο εμενα!
πιστευω πως αμα πας σε καποιο βιβλιοπωλειο της περιοχης σου, θα βρεις τετοιο πυλο που θελεις!
που ειτε τον ψηνεις, ειτε στεγνωνει μονος του, χωρις να εχιεσ προβλημα με το νερο!
αλλα εχω να σου προτεινω και κατι αλο πριν παρεισ πυλο και φτιαξεις παλι το καστρακι σου! γιατι δεν προσπαθεις να βρεις καποια ριζα που να μοιαζει με καποιο "καστρακι...." η να εχει ενα σχεδιο τελος παντων(οπως και να εχει δεν θα ειναι ευκολο να βρεις ριζα που να μοιαζει με καστρο:D:D:D)
θα ειναι πολυ πιο ομορφο πιστευω απο το καστρακι και θα το ευχαριστηθεισ καλυτερα εσυ και τα ψαρακια σου!!!

Λένα 11-09-10 00:23

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και σε βρήκα εύκαιρο! Αν πάρω άμμο από την θάλασσα, την βράσω και την ρίξω μέσα στο ενυδρείο, θα πάθουν τίποτα τα ψάρια (gappy & γκουραμι); Πρέπει μόνο από pet shop να προμηθευτώ;

POURITANOS 11-09-10 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λένα (Μήνυμα 478908)
Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και σε βρήκα εύκαιρο! Αν πάρω άμμο από την θάλασσα, την βράσω και την ρίξω μέσα στο ενυδρείο, θα πάθουν τίποτα τα ψάρια (gappy & γκουραμι); Πρέπει μόνο από pet shop να προμηθευτώ;

Για τα γκουραμι δεν ξέρω να απαντήσω.
Τα γκαπι δεν θα έχουν πρόβλημα.( αλλά αν έχεις μονό γκαπι)

Πρόβλημα πάντως θα υπάρξει αν θα θελήσεις να βάλεις φυτά που φυτεύονται.
Μια και η άμμος δεν επιτρέπει να αερίζονται οι ρίζες. = σάπισμα φυτών
Συν ότι μετά από κάποιο καιρό η άμμος θα γίνει σκληρή σαν τσιμέντο.
Κάτι που δεν είναι κακό. Μια και δεν θα παγιδεύετε βρωμιά


Εδώ εγώ έχω βάλει ποταμίσια άμμο. Άλλα όπως θα δεις δεν έχω φυτεμένα φυτά.
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1143

zapatas 11-09-10 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λένα (Μήνυμα 478908)
Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και σε βρήκα εύκαιρο! Αν πάρω άμμο από την θάλασσα, την βράσω και την ρίξω μέσα στο ενυδρείο, θα πάθουν τίποτα τα ψάρια (gappy & γκουραμι); Πρέπει μόνο από pet shop να προμηθευτώ;

λογικα δεν θα παθουνε κατι οχι.. αν δεν κανω λαθος το εχω διαβασει σε αλλο ποστ να το κανει και αλλος αυτο!
αλλα για κατι τετοιο( ειναι πιο εξιζιτιμενο απο το προηγουμενο θεμα) καλυτερα να μας πουνε οι εμπειροτεροι, που θα γνωριζουνε 100%.
παντως για το προηγουμενο με τον πυλο που ειπες, θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα, θα το ευχαριστηθεις εσυ και τα ψαρακια σου, πολυ περισσοτερο απο το να βαλεις το καστρακι που με πολυ κοπο εφτιαξε ο αδερφος σου(και ειναι κριμα!!! για τον κοπο του λεω). αν προσπαθησεις να φτιαξεις το ενυδριο σου σαν μια μικρογραφια ενος πραγματικου βυθου....
δλδ να εχεισ ενα κομματι της φυσης μεσα στο σπιτι σου!!!;)
ετσι θα καταφερει να δεις και τι μπορουνε να κανουνε τα ψαρακια σου!
αν τους προσφερουμε τον τοπο, που καποτε ζουσανε, θα ειναι ευτιχισμενα!!

Λένα 11-09-10 00:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 478909)
Για τα γκουραμι δεν ξέρω να απαντήσω.
Τα γκαπι δεν θα έχουν πρόβλημα.( αλλά αν έχεις μονό γκαπι)

Πρόβλημα πάντως θα υπάρξει αν θα θελήσεις να βάλεις φυτά που φυτεύονται.
Μια και η άμμος δεν επιτρέπει να αερίζονται οι ρίζες. = σάπισμα φυτών
Συν ότι μετά από κάποιο καιρό η άμμος θα γίνει σκληρή σαν τσιμέντο.
Κάτι που δεν είναι κακό. Μια και δεν θα παγιδεύετε βρωμιά


Εδώ εγώ έχω βάλει ποταμίσια άμμο. Άλλα όπως θα δεις δεν έχω φυτεμένα φυτά.
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1143

Οπότε αν κάποια στιγμή θελήσω να βάλω αληθινά φυτά, μόνο με χαλίκι θα είναι αυτό εφικτό ε;

zapatas 11-09-10 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λένα (Μήνυμα 478912)
Οπότε αν κάποια στιγμή θελήσω να βάλω αληθινά φυτά, μόνο με χαλίκι θα είναι αυτό εφικτό ε;

ναι, υπαρχει και ψιλοκοκο χαλικακι! αμα δεν θελεις χαλικι! εχει πολλα και διαφορα!

bokostas 11-09-10 03:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λένα (Μήνυμα 478908)
...θα πάθουν τίποτα τα ψάρια (gappy & γκουραμι);

Οι ξιφόροι τι γίνανε βρε Λένα??:)

ΜΙΜΗΣ 11-09-10 08:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 478909)

Συν ότι μετά από κάποιο καιρό η άμμος θα γίνει σκληρή σαν τσιμέντο.
Κάτι που δεν είναι κακό. Μια και δεν θα παγιδεύετε βρωμιά


Εδώ εγώ έχω βάλει ποταμίσια άμμο. Άλλα όπως θα δεις δεν έχω φυτεμένα φυτά.
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1143


καλημερα αδερφε!:)
γιατι τι λες αυτο για την αμμο?
εγω την εχω δυο χρονια και δεν εχει πετρωση καθολου.

Κλεόβουλος 11-09-10 09:31

Λένα γκουράμι και γκάπυ δεν πάνε μαζί.
Η θαλασσινή άμμος μπορεί να μπεί σε ενυδρείο με γκάπυ γιατί είναι ασβεστολιθική και ανεβάζει τις σκληρότητες (και δεν πετρώνει:D) αλλά όχι με γκουράμι που προτιμούν ελαφρώς όξινο και μαλακό νερό;)

Λένα 11-09-10 11:09

Απλά έχω πιο πολύ καιρό τα υπόλοιπα ψάρια και ξεχνάω να αναφέρω τους ξιφοφόρους!! Μια χαρά είναι όλοι! Ένα γκουράμι έχω μόνο και το έχω εδώ και ένα χρόνο, δεν πειράζει καθόλου τα υπόλοιπα ψαράκια. Είναι πολύ ήσυχο και υγιέστατο!

manos_samos 11-09-10 11:13

δεν ταιριαζει με γκαπυ και ξιφοφορους γιατι προτιμα μαλακο νερο και πεχα γυρο στο 6.8.. καλυτερα ειναι να το δωσεις σε καπιον με αναλογες συνθηκες νερου ωστε να ειναι σε καταληλο περιβαλον γι αυτο...

Λένα 11-09-10 11:15

Αφού μου είπαν ότι ταιριάζουν.. :( Τελικά τι να κάνω με μπερδέψατε!

manos_samos 11-09-10 11:18

οχι το γκουραμι λεω οτι δεν τεριαζει!!!!
-------------------------
τα γκαπυ και οι ξειφοφοροι μια χαρα ταιριαζουν.. αλλα εγω δεν το διατυπωσα σωστα:grin:

Πάνος 12-09-10 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 478909)
Πρόβλημα πάντως θα υπάρξει αν θα θελήσεις να βάλεις φυτά που φυτεύονται.
Μια και η άμμος δεν επιτρέπει να αερίζονται οι ρίζες. = σάπισμα φυτών.

η αμμος θα πρεπει να ειναι τοοοοοσο ψιλη σαν πουδρα για να δυσκολευει τον αερισμο...με ποταμισια αμμο εχω κρατησει αρκετα φυτεμενα και οχι μονο με stem plants. αλλα και κρυπτοκορινες..εχινοδωρους και τετοια.
Παράθεση:

Συν ότι μετά από κάποιο καιρό η άμμος θα γίνει σκληρή σαν τσιμέντο.Κάτι που δεν είναι κακό. Μια και δεν θα παγιδεύετε βρωμιά
αυτο το εχω ξανακουσει αλλα κανεναν δε ξερω να εχει αναφερει οτι συνεβη στον ιδιο. συνεβη σε σενα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01945 seconds with 11 queries