Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Γέρνει το ενυδρείο??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70085)

nazgul 14-03-13 22:12

Γέρνει το ενυδρείο???
 
4 Συνημμένο(α)
Γεια παιδια!

Εκανα σημερα το τελικο στησιμο στο 60αρι ενυδρειο Tanganyika που ετοιμαζω και εκει που καθομαι να το καμαρωσω, βλεπω τη σταθμη του νερου διαφορετικη απο πλευρα σε πλευρα! Με λιγα λογια, γερνει το ενυδρειο. Οχι πολυ, αλλα γερνει. (Φωτογραφιες 1 & 2)

Να σημειωσω οτι η βαση του ενυδρειου ειναι εταιριας, με δυο διαγωνια ξυλα και μια βεργα απο σκληρο πλαστικο ή κατι τετοιο, στη μεση. Επειδη, ομως, πηγαινε σαν βαρκα με το προηγουμενο στησιμο, την ενισχυσα με 3 ακομα ξυλα. (τα μπλε στις φωτογραφιες 3 & 4).Πλεον εχει γινει αρκετα πιο στιβαρη, καμια σχεση με το πως ηταν, μεχρι που ανεβηκα και πανω και δεν καταλαβε τιποτα (και δεν ειμαι κανενα ελαφρυ παιδακι :D).

Το θεμα ειναι:

-να ανησυχω που γερνει ή να το αγνοησω? Δεν κουνιεται παλι, το δοκιμασα, φαινεται στιβαρη η βαση. Υπαρχει περιπτωση να βρηκε το κεντρο βαρους εκει και να μην υπαρξει προβλημα?

-απο τι να προκληθηκε αυτο? Υπαρχει ενδεχομενο να ειναι και λιγο στραβα τα πλακακια στο πατωμα, παντως. Και δεν το εβαλα ακριβως στην ιδια θεση που το ειχα με το προηγουμενο στησιμο, αλλα 10-20 ποντους πιο δεξια.

Οποια γνωμη και βοηθεια δεκτη!

sarpijk 14-03-13 22:17

Μηπως ρε συ Τεο με τα ξυλα που εβαλες εγειρε η βαση? Αλλιως το πατωμα τετοια κλιση?

bloskas 14-03-13 22:20

θοδωρε εγινε πολυ ωραιο! :D

αντε και καλους απογονους!

beeromixalhs 14-03-13 22:26

αλφάδι έχεις?
Αν όχι αγόρασε ένα αύριο ,δεν είναι και τόσο ακριβά, και μέτρα το πάτωμα το έπιπλο και μετά το ενυδρείο για να δείς από που ξεκινάει το πρόβλημα.

nazgul 14-03-13 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk
Μηπως ρε συ Τεο με τα ξυλα που εβαλες εγειρε η βαση? Αλλιως το πατωμα τετοια κλιση?

Τα ξυλα μπηκαν 3 εκατοστα μπροστα ακριβως απο τα δυο προηγουμενα, στην ιδια θεση. Γι' αυτο ακριβος το λογο, για να μην αλλαξει το κεντρο βαρους. Δεν θα εμπαιναν αν ηταν μεγαλυτερα. Αλλα και μικροτερο να ηταν το ενα, υπαρχουν τα προηγουμενα ξυλα, στα οποια πατουσε η βαση πριν και δεν θα αλλαζε κατι.

Τα πλακακια υπαρχει ενδεχομενο να εχουν κλιση, παντως. Εχει αρκετες κακοτεχνειες το σπιτι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas
θοδωρε εγινε πολυ ωραιο! :grin:

αντε και καλους απογονους!

Μωρε ωραιο εγινε, μην το βρω στο πατωμα φοβαμαι! :rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs
αλφάδι έχεις?
Αν όχι αγόρασε ένα αύριο ,δεν είναι και τόσο ακριβά, και μέτρα το πάτωμα το έπιπλο και μετά το ενυδρείο για να δείς από που ξεκινάει το πρόβλημα

Το σκεφτηκα και εγω, αλλα δεν εχω. Πρεπει να παρω αυριο. Τουλαχιστον να ξερω τι γινεται.

platy 14-03-13 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 746369)
, μεχρι που ανεβηκα και πανω



:smt059

tdinosauros 14-03-13 22:40

εχω ενα 200σαρι που εχει ακριβως το ιδιο αλλα δεν εχει προβλημα εδω και 4 χρονια και μαλιστα συχνα το σκουνταει(αρκετα δυνατα δεν το χτυπαει αλλα <ξαπλωνει >) και ο τριτος γιος

Κουραμπιές 14-03-13 22:44

Θοδωρη εμενα στο 450αρι τοχω αυτο το θεμα, κλαιν δεν ειναι τιποτα, το καταλαβα και εγω οταν το γεμισα και λεω δεν το ξανα αδειαζω να μετακινω να κανω να ρανω, ουτε με σφαιρες. Σε μενα η διαφορα απο ακρη σακρη ειναι 1cm κατω η αριστερη, με αποτελεσμα το spray bar του eheim να θελει χειρουργικη τοποθετηση (με φελιζολ πισω στην πλατη για να γυρει προς τα κατω :D ) για να μην ξενεριαζει μετα την πεμπτη μερα που το γεμιζω. Κατα τα αλλα ολα καλα. Αν αλλαξει κατι θα μας το πει ο απο κατω. :D +-8+-8

nazgul 14-03-13 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy
:smt059

Αντεξε ρε, τι θελεις???:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tdinosauros
εχω ενα 200σαρι που εχει ακριβως το ιδιο αλλα δεν εχει προβλημα εδω και 4 χρονια και μαλιστα συχνα το σκουνταει(αρκετα δυνατα δεν το χτυπαει αλλα <ξαπλωνει >) και ο τριτος γιος

Αυτο θελω να ξεκαθαρισω. Αν θα ειναι μια ενταξει. Γιατι για αδειασμα κλπ δεν το βλεπω. Κουνιεται ελαφρα οταν το κουναω, αλλα παλιοτερα πηγαινε περα-δωθε οταν το εκανα και δεν ειχε προβλημα. Καμια σχεση με πριν.

Ασε, εμενα ξαπλωνει ενας γατος 10 κιλα και πανω...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές
Θοδωρη εμενα στο 450αρι τοχω αυτο το θεμα, κλαιν δεν ειναι τιποτα, το καταλαβα και εγω οταν το γεμισα και λεω δεν το ξανα αδειαζω να μετακινω να κανω να ρανω, ουτε με σφαιρες. Σε μενα η διαφορα απο ακρη σακρη ειναι 1cm κατω η αριστερη, με αποτελεσμα το spray bar του eheim να θελει χειρουργικη τοποθετηση (με φελιζολ πισω στην πλατη για να γυρει προς τα κατω :grin: ) για να μην ξενεριαζει μετα την πεμπτη μερα που το γεμιζω. Κατα τα αλλα ολα καλα. Αν αλλαξει κατι θα μας το πει ο απο κατω. :grin: +-8+-8

Μαλλον ειμαστε πολλοι με το ιδιο θεμα. Οποτε να μην αγχωνομαι, γιατι αγχωθηκα!
Πιθανο να εχει βρει εκει το κεντρο βαρους και τη σταθεροτητα.

Γιαννης Μ5 14-03-13 22:53

Φιλε μου σιγουρα δεν ειναι σωστα τοποθετημενα τα πλακακια,οποτε μην αγχωνεσαι.;)

maikl 14-03-13 23:25

Και μια που βλεπω οτι εχεις εξ.φιλτρο τσεκαρε μηπως καποιος σωληνας δεν αφηνει να κατσει σωστα το καπακι στη γυαλα...;)

nazgul 14-03-13 23:35

Οχι, εχει σταθερο πλαισιο και απο πανω μπαινει το καπακι. Δεν βγαινει το πλαισιο. Απο εκει αρχισα μολις το ειδα.

Tanganyiκας 14-03-13 23:39

Θα συμφωνησω με τον φιλο,το ποιο πιθανο ειναι το πατωμα και στον γαμπρο μου φταινε τα πλακακια.

rtolis 14-03-13 23:49

Ίδια περίπτωση κι εγώ σε ένα 80λιτρο. Το έχω 3 χρόνια έτσι και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ειδικά αν έχει βάση ακόμη και απειροελάχιστη κλίση να υπάρχει στο πάτωμα πολλαπλασιάζεται όσο ανεβαίνει σε ύψος.
παρεμπιπτόντως: Πολύ τέλειο το σκηνικό!

Ektoras 14-03-13 23:50

Και εμένα έγινε αυτό και νόμιζα πως έγερνε το ενυδρείο αλλά τελικά δεν είχε κουμπώσει καλά το καπάκι του και στραβοπατούσε και έμοιαζε σαν να έγερνε. Από τι σαλιγκάρια είναι τα κελύφη;

nazgul 15-03-13 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektoras
Και εμένα έγινε αυτό και νόμιζα πως έγαιρνε το ενυδρείο αλλά τελικά δεν είχε κουμπώσει καλά το καπάκι του και στραβοπατούσε και έμοιαζε σαν να έγαιρνε

Ειναι κολλημενο το πλαισιο, δεν βγαινει και να θελω. Οποτε δεν ειναι αυτο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis
Ίδια περίπτωση κι εγώ σε ένα 80λιτρο. Το έχω 3 χρόνια έτσι και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ειδικά αν έχει βάση ακόμη και απειροελάχιστη κλίση να υπάρχει στο πάτωμα πολλαπλασιάζεται όσο ανεβαίνει σε ύψος.
παρεμπιπτόντως: Πολύ τέλειο το σκηνικό!

Μετα απο 3 στησιματα που δοκιμασα, νομιζω μου κανει τωρα και δεν το πειραζω :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gatos501
Θα συμφωνησω με τον φιλο,το ποιο πιθανο ειναι το πατωμα και στον γαμπρο μου φταινε τα πλακακια.

Δεν το μαζεψε απο το πατωμα ε??:confused:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektoras
Από τι σαλιγκάρια είναι τα κελύφη;

Τα περισσοτερα τα πηρα απο delicatessen γιατι δεν βρηκα καθαρα και μου βγηκε η πιστη να καθαρισω τα βουτυρα και τα σκορδα. Και δεν καθαρισαν τελεια. Εχω και μερικα απο το jumbo, που τα καθαριζα για κανενα μηνα μεχρι να ξεμυρισουν...

nikolakis94 15-03-13 00:23

Τα πλακακια ειναι.Μετακινησε λιγο ολο το συστημα σου αριστερα ή δεξια αν σε παιρνει απο αποψη χωρου.Τωρα που βλεπω το στησιμο σου νομιζω οτι εχεις δικιο για τον κυκλοφορητη.

nazgul 15-03-13 00:25

Απο αποψη χωρου με παιρνει. Απο αποψη οτι ειναι γεματο δεν με παιρνει. Και να αδειασω το νερο για να το μετακινησω, φοβαμαι οτι θα τα κανω χειροτερα. Μαλλον θα μεινει οπως ειναι.

nikolakis94 15-03-13 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 746436)
Απο αποψη χωρου με παιρνει. Απο αποψη οτι ειναι γεματο δεν με παιρνει. Και να αδειασω το νερο για να το μετακινησω, φοβαμαι οτι θα τα κανω χειροτερα. Μαλλον θα μεινει οπως ειναι.

Καλυτερα αστο.Γιατι να γινουν χειροτερα τα πραγματα αν το αδειασεις?Κυκλοφορητη τελικα θα βαλεις?

sarpijk 15-03-13 00:29

Τεο αν εχεις καμια android συσκευη παιζει εφαρμογη που κανει το κινητο αλφαδι.

nazgul 15-03-13 00:32

Χαχα! Ειμαι της παλιας τεχνολογιας στα κινητα.

nikolakis94 15-03-13 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 746440)
Χαχα! Ειμαι της παλιας τεχνολογιας στα κινητα.


Σπαγγος και κυπελακια?

nikolaosbouk 15-03-13 00:44

Ρε συ μετρα με αλφαδι το πατωμα, κατι μου λεει οτι ειναι απο εκει το θεμα.
Αν ειναι αυτο εχει σφηνες πλαστικες που βαζουν οι πλακατζιδες για τους αρμους(αν ειναι να φερω την κυριακη γιατι εχω καμποσους),τις βασεις και εισαι οκ.

Tanganyiκας 15-03-13 01:12

Οχι ολα καλα;)

nazgul 15-03-13 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94
Σπαγγος και κυπελακια?

Οχι τοσο παλια τεχνολογια...μανιβελα και τα ρεστα! :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk
Ρε συ μετρα με αλφαδι το πατωμα, κατι μου λεει οτι ειναι απο εκει το θεμα.
Αν ειναι αυτο εχει σφηνες πλαστικες που βαζουν οι πλακατζιδες για τους αρμους(αν ειναι να φερω την κυριακη γιατι εχω καμποσους),τις βασεις και εισαι οκ.

Θα μου πεσει ρε ολο στα μουτρα αν βαλω κατι απο κατω ετσι :p

manos76 15-03-13 09:28

και το δικό μου γέρνει... έχει απόκλιση μισό εκατοστό απο γωνία σε γωνία κατα το μήκος του.. ειναι 100 λιτρα και το εχω ετσι 8 και..χρονια.
απο το πάτωμα η το έπιπλο έγινε αυτό, αλλα δεν ειναι σοβαρό πρόβλημα.. αλλιός θα είχε φανεί:p:p:p

nazgul 15-03-13 12:04

Και εγω αυτο σκεφτομαι. Το κουνησα αρκετα να δω αν παταει καλα. Μια χαρα ειναι.

Θα το αφησω ετσι και ελπιζω να μην ειμαι εγω ο γκαντεμης!

snakepanos 15-03-13 13:31

Και του Παυλου προχτες που εστησα κουνιότανε Τεο ,,,εβαλα μια σφηνα απο κατω και δεν κουνιέται πια ηρθε στα ίσια του,και φαινοτανε το νερο να εχει κλίση απο την μια πλευρά,οπως το δικο σου.

Diskus fan 15-03-13 14:35

Με τόσο διασκεδαστικές απαντήσεις... θα μπορούσε να μπει στα ανέκδοτα!!! :smt115 Σε 450 λίτρα με διαφορά 1 εκ. και... κανένα πρόβλημα!!!! :?
Κάτι καλό πρέπει να περιέχει το νερό... στα βόρεια!!!! :smt017
:smt105 :smt033

Ektoras 15-03-13 16:44

Που μπορώ να βρω τέτοια σαλιγκάρια(delicatessen);


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02549 seconds with 11 queries