Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   μινι θαλασσινό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18243)

CASPER 25-06-07 11:41

μινι θαλασσινό
 
Καλησπέρα και στους "αλμυρούς" της παρέας :):)

Εχω ένα ενυδρειάκι πολύ μικρό 30λίτρων.
Θα μπορούσα να το κάνω κάτι σε θαλασσινό, ή τα λίτρα είναι απαγορευτικά????

profitia 25-06-07 11:46

Θα μπορούσες αλλά με πολύ λίγα ζωντανά, και γενικώς μεγάλη αυτοσυγκράτηση. Μιλάς κατ αρχήν για reef ή απλώς για ένα ψαράκι και ίσως λίγο βράχο;

accnt 25-06-07 11:48

Θα έλεγα οτι είναι απαγορευτικά,:( σχετικά όχι με την διατήρηση οργανισμών (θα μπορούσες να έβαζες κάτι πάρα πολύ μικρό....), αλλά σχετικά με την διατήρηση των κατάλληλων συνθηκών (και ιδιαίτερα της θερμοκρασίας σε σχέση με την αλατότητα....).

Αν μπορέσεις να "κονομίσεις" ακόμα 60-70 λιτράκια θα ήσουν μια χαρά....;)

CASPER 25-06-07 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από profitia (Μήνυμα 185276)
Θα μπορούσες αλλά με πολύ λίγα ζωντανά, και γενικώς μεγάλη αυτοσυγκράτηση. Μιλάς κατ αρχήν για reef ή απλώς για ένα ψαράκι και ίσως λίγο βράχο;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω για τι μιλάω....
Κατ'αρχήν, από θαλασσινό δεν ξέρω απολύτως τίποτα, εκτός από το ότι είναι υπέροχα :).
Αν ξέρω καλά, reef εννοούμε μόνο με ζοντανό βράχο. Σωστά?

Ηθελα να δω για αρχή αν μπορώ να κάνω κάτι από τα δύο, ή αν όχι λόγω λίγων λίτρων. Αν δεν είναι απαγορευτικό, το κοιτάζω και παρακάτω, γιατί είναι ένα κάρο πράγματα που μπορεί να μη με αφήσουν να προχωρήσω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 185277)
Αν μπορέσεις να "κονομίσεις" ακόμα 60-70 λιτράκια θα ήσουν μια χαρά....;)

Αυτό ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση :D:D:D:D Πονάει το θέμα ....:)

Δυστυχώς δε μπορώ!!!

accnt 25-06-07 11:59

Ζωντανό βράχο μπορεί κάποιος να βάλει και σε ενυδρείο reefαλλά και σε fishonly. Άρα τελικά δεν χαρακτηρίζουμε ένα ενυδρείο ανάλογα με το αν έχει ζωντανό βράχο.

Κρίμα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά καλύτερα να μην ξεκινήσεις κάτι που θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ (ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες).
Αν υπήρχε τρόπος η θερμοκρασία του περιβάλλοντος που θα βρισκόταν το ενυδρείο να ήταν γύρω στους 26-27 Cτο καλοκαίρι, τότε θα μπορούσες να ξεκίναγες με ένα 60 λιτρο…. Αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο…

profitia 25-06-07 11:59

Κοίτα ο accnt σε γενικές γραμμές έχει δίκιο. Θα είσαι συνέχεια από πάνω να συμπληρώνεις την εξάτμιση. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε γίνεται. Έχω ένα ενυδρειάκι 5lt reef εδώ και ενάμιση χρόνο, και πηγαίνει καλά χωρίς πολλά πολλά, απλώς συμπληρώνω το νερό της εξάτμισης κάθε δεύτερη μέρα. Φυσικά δεν έχει ψάρια, μόνο μερικά κοραλάκια και δυο turbo snails. Από την άλλη δεν ρίχνω καθόλου πρόσθετα, (δεν έχω φυσικά απαιτητικά κοράλια) και κάνω αλλαγή νερού κάθε 1 μήνα. Αν θες να σου στείλω αύριο photo.

Από την άλλη πάντως είναι σίγουρο ότι αν ξεκινήσεις με κάτι παρακάτω από 100 lt θα αντιμετωπίσεις τρομερές δυσκολίες.

CASPER 25-06-07 12:07

Το ενυδρειάκι το έχω κάνει mini υδροκηπάκο. Οπότε μάλον έτσι θα μείνει τελικά. Απλά με.... γαργάλησε η σκέψη του θαλασσινού.
Στενάχωρο που δεν μπορώ να το κάνω βέβαια, αλλά τουλάχιστο από το να αρχίσω κάτι που θα το σιχτιρίσω.....

Πάντως, στείλε μου αν θέλεις τη φωτογραφια. Αν σε βολεύει, να σου δώσω το mail μου

Ευχαριστώ για τις γνώμες:)

alexinio 26-06-07 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 185286)

Πάντως, στείλε μου αν θέλεις τη φωτογραφια. Αν σε βολεύει, να σου δώσω το mail μου

ας την δημοσιευσει καλυτερα να το δουμε και εμεις:p:p:p

Lsourtzo 27-06-07 15:26

βασικά αν το ξεκίναγες τον Σεπτέμβρη ...
και με το σκεπτικό ότι θα πέρναγες σε μεγαλύτερο σίγουρα πριν το επόμενο καλοκαίρι ...
τότε θα μπορούσες να πάρεις το βάπτισμα του πυρός με το 30 αρι ...

σαν άνθρωπος που ξεκίνησα από 5ο λίτρα όμως ...
μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ... ότι ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει με τις ζέστες.

CASPER 28-06-07 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 185961)
βασικά αν το ξεκίναγες τον Σεπτέμβρη ...
και με το σκεπτικό ότι θα πέρναγες σε μεγαλύτερο σίγουρα πριν το επόμενο καλοκαίρι ...
τότε θα μπορούσες να πάρεις το βάπτισμα του πυρός με το 30 αρι ...

σαν άνθρωπος που ξεκίνησα από 5ο λίτρα όμως ...
μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ... ότι ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει με τις ζέστες.

Δυστυχώς για μεγαλύτερο δεν υπάρχει περίπτωση. Ούτε για πριν το επόμενο καλοκαίρι, ούτε για μετά :rolleyes::rolleyes:
Οπότε..... θα μείνεις κηπάκος!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries