Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ώρα για αλλαγή, αλλά τί??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79631)

redman88 22-04-14 00:53

Ώρα για αλλαγή, αλλά τί???
 
Καλησπέρα φίλοι μου!!!
Αν και παρακολουθώ καθημερινά το φόρουμ έχω πάρα πολύ καιρό να συμμετάσχω σε κάποια συζήτηση.

Αφορμή για αυτό το θέμα είναι ότι τον τελευταίο χρόνο όλο σκέφτομαι να κάνω αλλαγή του σεταπ στο ενυδρείο μου αλλά ποτέ δεν το παίρνω απόφαση γιατί δεν ξέρω και τι ακριβώς θέλω να κάνω...
Τα τελευταία 4 χρόνια έχω μέσα εντλερ τα οποία μου χάρισαν αμέτρητες γέννες αλλά τώρα αρχίζω να τα βαριέμαι.
Επίσης αυτή τη στιγμή έχω μέσα καμιά 25-30 κρυπτοκορίνες, μια ανουμπια, αρκετό κερατοφυλλο και μοςς. Από χαλίκι έχω 10 κιλά μαύρο χαλαζιακό και 5-6 μεγάλα άσπρα βότσαλα.
Λόγω ότι τα έχω βαρεθεί όπως είπα είναι λίγο απεριποιητο στο κομμάτι της εσωτερικής διακόσμησης και έχει γίνει ζούγκλα αλλά οι αλλαγές γίνονται κανονικά γιατί δεν θέλω να αποκτήσω νεκροταφείο μέσα στο σπίτι μου.

Οι σκέψεις μου για το νέο στήσιμο είναι 3:
1) παραμένει φυτεμενο και μπαίνουν κριμπενσις
2) φεύγουν τα φυτά, μπαίνουν και άλλες πέτρες και μπαίνουν και τα υπέροχα λαμπιδοχρομις
3) παραμένει φυτεμενο με εξάπλωση της μοςς και γίνεται ένα ωραίο γαριδάδικο.

Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας προτάσεις μπας και κάνω τελικά καμιά αλλαγή και μου ζωντανέψει και πάλι το ενδιαφέρον!...

Διαστάσεις ενυδρειου
60 μήκος
30 πλάτος
45 ύψος

redman88 22-04-14 00:58

2 Συνημμένο(α)
Και μερικές φωτογραφίες
Συνημμένο Αρχείο 64133Συνημμένο Αρχείο 64134

kgf12345 22-04-14 09:19

θα το αφηνα οπως ειναι και θα το εκανα γαριδαδικο.χωρις τα ψαρια βεβαια.
θα κανουν παρτι οι γαριδες.

redman88 23-04-14 13:42

Και μένα οι γαρίδες με ψήνουν πάρα πολύ αλλά από την άλλη ίσως θα ήθελα και κανένα ψαράκι μέσα για να βλέπω...

kgf12345 23-04-14 13:50

βαλε μια ομαδα iriatherina werneri(?)δεν ειμαι σιγουρος οτι τοχω γραψει σωστα.
ολοι φαινεται να συμφωνουν οτι δεν τις πειραζουνε τις γαριδες.δεν το εχω κανει ποτε ουτε θα το εκανα,αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει καποιον να ειπε οτι ειχε προβλημα με το συνδιασμο...

Bill-Samos 23-04-14 14:13

Για λαμπιντο ειναι μικρο αλλα για γαριδαδικο εισαι ετοιμος..Εκτος απο τις αθερινουλες δες και τα white cloud mountain minnow με τα οποια κατεβαζεις και τις θερμοκρασιες σχεδον σε 'περιβαλλοντος'.Κανενα γονο ολα τα ψαρακια τσιμπανε αλλα ετσι κι αλλιως οι γαριδες θα πληθυνουν πολυ..

plin 23-04-14 16:31

Έχω και εγώ τα white cloud μαζί με red cherry και τα πάνε καλά μαζί, είναι ψάρια εξαιρετικής αντοχής αλλά έχε υπ' όψη σου ότι θέλουν καλή ψύξη το καλοκαίρι (που πλησιάζει πια...) γιατί είναι ψυχρού νερού. Βέβαια, θα μου πεις ότι εδώ πολλοί τα πουλάνε για συνοδεία σε δισκοενυδρεία... :confused:
Κάπως καλύτερα σε αυτό τον τομέα (αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες) είναι τα CPD. Και αυτά, απ' ότι έχω δει, δεν πολυπειράζουν τις γαρίδες.Αλλά είναι κάπως πιο δυσεύρετα και ευαίσθητα.
Πάντως, τα iriatherina werneri πάνε σε ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες.

redman88 23-04-14 22:34

Τα cpd και τα iriatherina μου άρεσαν αρκετά αλλά το επόμενο θέμα είναι που τα βρίσκεις αυτά γιατί στα Γιάννενα λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

redman88 03-06-14 19:51

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν η μετακόμιση ολοκληρώθηκε και με αφορμή αυτό ήρθε και η αλλαγή
Τα εντλερ έφυγαν, έγινε ένα καλό καθάρισμα στο ενυδρείο και ξεκίνησε το στήσιμο.
Τα μεγάλα άσπρα βότσαλα που είχα έφυγαν και έμειναν μόνο τα φυτά, 46 κρυπτοκορίνες, 1 ανουμπια και έκανα και ένα moss wall που ελπίζω σε κάνα μήνα να έχει πάρει τα πάνω του.
Από ζωντανά αυτή τη στιγμή υπάρχουν 5 νεογέννητα εντλερ που βαρέθηκα να τα πιάσω και στην πορεία θα φύγουν και 4 red cherry και από βδομάδα θα πάρω και άλλες. Συνημμένο Αρχείο 65103


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries