Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Μυθος = οχι ζωοτοκα με ωοτοκα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18577)

Tolis 13-07-07 20:12

Μυθος = οχι ζωοτοκα με ωοτοκα
 
Ενας απο αυτους τους μυθους που ακουγονται συχνα ειναι το "οχι ζωοτοκα με ωοτοκα γιατι εχουν διαφορετικες απαιτησεις". Γενικως αυτο απλα δεν στεκει. Υπαρχουν πολλα ειδη μικρων κοινωνικων ωοτοκων ψαριων που οι απαιτησεις τους σε παραμετρους νερου ειναι ιδιες ή κοντα με αυτες των γνωστων ζωτοκων που κραταμε (guppies, platies, xiphos, mollies) - δηλαδη απλως σκληρα νερα. Ολα τα ειδη της οικογενειας Danio, μικρα barbs, μικρα guramies, η περιφημη Jordanella floridae κ.α.
Για να γινω σαφης - ιδανικο ενυδρειο θα ηταν ενα βιοτοπικο με κεντροαμερικανικα ειδη που danio και barbs (λογω καταγωγης) δεν εχουν θεση. Ομως στο πλαισιο πολλων κοινωνικων ενυδρειων "αχταρμαδων" (με την καλη εννοια) ζωοτοκα με καποια ειδη ωοτοκων μπορουν να συμβιωσουν μια χαρα. Υπ' αυτη την εννοια, παρακαλω να μην βλεπω "ξερές" συμβουλες "δεν πρεπει να βαζεις ωοτοκα με ζωοτοκα".

kats7h0d 03-03-08 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 189664)
Ενας απο αυτους τους μυθους που ακουγονται συχνα ειναι το "οχι ζωοτοκα με ωοτοκα γιατι εχουν διαφορετικες απαιτησεις". Γενικως αυτο απλα δεν στεκει. Υπαρχουν πολλα ειδη μικρων κοινωνικων ωοτοκων ψαριων που οι απαιτησεις τους σε παραμετρους νερου ειναι ιδιες ή κοντα με αυτες των γνωστων ζωτοκων που κραταμε (guppies, platies, xiphos, mollies) - δηλαδη απλως σκληρα νερα. Ολα τα ειδη της οικογενειας Danio, μικρα barbs, μικρα guramies, η περιφημη Jordanella floridae κ.α.
Για να γινω σαφης - ιδανικο ενυδρειο θα ηταν ενα βιοτοπικο με αμερικανικα ειδη που danio και barbs (λογω καταγωγης) δεν εχουν θεση. Ομως στο πλαισιο πολλων κοινωνικων ενυδρειων "αχταρμαδων" (με την καλη εννοια) ζωοτοκα με καποια ειδη ωοτοκων μπορουν να συμβιωσουν μια χαρα. Υπ' αυτη την εννοια, παρακαλω να μην βλεπω "ξερές" συμβουλες "δεν πρεπει να βαζεις ωοτοκα με ζωοτοκα".

Συγνώμη αλλά μπορείτε να γίνετε λίγο πιο σαφής... Δηλαδή στο κ.α περιλαμβάνονται και τα tetra (π.χ) διότι με τις λίγες γνώσεις μου: γνωρίζω ότι γκάπυ (τα πιο συνηθισμένα ζωοτόκα ) δεν μπορούν να συνδυαστούν με είδη tetra neon (π.χ) λόγω των διαφορετικών απαιτήσεων ... ή εδώ ανοίγω διαφορετικό θέμα?:confused:

Tolis 03-03-08 15:21

Παράθεση:

Υπαρχουν πολλα ειδη μικρων κοινωνικων ωοτοκων ψαριων που οι απαιτησεις τους σε παραμετρους νερου ειναι ιδιες ή κοντα με αυτες των γνωστων ζωτοκων που κραταμε (guppies, platies, xiphos, mollies) - δηλαδη απλως σκληρα νερα
Προφανως τετρα οχι

costas_kumitsu 25-03-09 12:02

Πιστευω με τα λιγα που κατεχω πως ο φίλος Τολης θελει να πει πως δεν αποτελει παραγοντα συμβιωσης το αν ενα ψαρι γενναει αβγα ενω το αλλο μικρα αλλα οι συνθηκες που συναντουνται στην φυση τα ψαρια αυτα και η συμπεριφορα τους.Εγω αυτο καταλαβαινω,πιστευω πως αυτο ειναι η ουσια του αρθρου και μου φαινεται και λογικο..

Serafeim 13-05-09 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από costas_kumitsu (Μήνυμα 343682)
Πιστευω με τα λιγα που κατεχω πως ο φίλος Τολης θελει να πει πως δεν αποτελει παραγοντα συμβιωσης το αν ενα ψαρι γενναει αβγα ενω το αλλο μικρα αλλα οι συνθηκες που συναντουνται στην φυση τα ψαρια αυτα και η συμπεριφορα τους.Εγω αυτο καταλαβαινω,πιστευω πως αυτο ειναι η ουσια του αρθρου και μου φαινεται και λογικο..

Αυτό ακριβώς !!!!!! Και για το οποίο υπάρχουν τοοοοσα άρθρα στο Φόρουμ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01290 seconds with 11 queries