Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΣΕ Η ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23568)

chris.mos 11-03-08 20:13

ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΣΕ Η ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ
 
6 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους.πρωτη φορα εσκασε τοσο γρηγορα συνηθως εκανε κανα χρονο και παντα ειχα προβλημα με την bba.τωρα νομιζω οτι εχω συνδυασμο bga και μια τριχοειδη πρασινη χωρις να ειμαι σιγουρος.τι κανεις στην περιπτωση συνδιασμου;αυτες οι φωτο ειναι μετα απο αλαγη 70% και αρκετο καθαρισμα.το ενυδρειο τρεχει δυομιση μηνες και οι μετρησεις ειναι σταθερες σχετικα με τις τελευταιες μετρησεις ph 7,2-7,5. GH 13. KH 9. NH4 0. NH3 0. NO2 0. NO3 0. ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι 108w με 2 aquarele 90cm μια flora 90cm και μια flora 60cm. τα λιτρα του ενυδρειου ειναι περιπου 140 καθαρα.λεω να ξεκινησω με συσκοτιση προτεινεται κατι αλλο;(αντιβιωτικα).διαβασα που πρωτεινετε κυκλοφοριτη τι ακριβως ενοειτε καποια φιλτρανση; η μπορω να κανω κατι για παραδειγμα με τους κυκλοφορητες των φιλτρων βυθου που εχω σε αφθονια;να συμπληρωσω οτι η φιλτρανση γινεται με ενα fluval 303 με ροη 850l/h ειναι λιγο παλιο ομολογω.πειτε καμια γνωμη και συνχωρεστε με αν καθυστερησω στην απαντηση το νετ μου κανει κατι νερα σημερα.

akillis 11-03-08 21:04

Φιλε μου καλησπερα.. NH3,NH4,NO2,NO3 "0" ??Εισαι σιγουρος?
108 w πιστευω πως ειναι πολλα .εχεις και μερικα ευκολα φυτα ...
τι φωτοπεριοδο εχεις?κανε συχνες αλλαγες νερου, και ελαττωσε την τροφη!!;)

chris.mos 11-03-08 21:59

οι μετρησεις ειναι με τεστ της sera που δε βλεπω να ειναι σε πολυ εκτιμιση εδω μεσα. τα wat ισως ειναι πολλα οντως.αλαγες εκανα παντα καθε βδομαδα 50 λιτρα τον τελευταιο μηνα χωρις λυπανση καθολου.στο ενυδρειο εχω 5 neon. 3αρλεκινους. 3 γατοψαρα. και 1 γλειφτη και ταιζω μερα παρα μερα με πολυ μετρο.ισως να φταιει και το φασμα 2 aquarele ισως ειναι πολες.
σιγουρα φταιει η κυκλοφορια ομως

poliko_selas 12-03-08 01:20

Έχεις 108watt σε 140lt? Αυτό μας κάνει 0,77w/lt. Είναι υπερβολικό και από τις φωτογραφίες δεν διακρίνω δύσκολα φυτά κ.λ.π. Αν δεν έχει γίνει λάθος τότε φταίνε κατά κύριο λόγο οι λάμπες! (Παρ΄όλα αυτά μπορεί να έχεις βέβαια και ανεβασμένα φωσφορικά.)

PascM 12-03-08 01:40

Καθόλου υπερβολικό δεν είναι το φως, απλά δεν έχεις φυτά να το αποροφήσουν και φυσικά δεν έχουν την ανάλογη τροφή (Co2 έχεις?)
Επίσης άλλη μια παράμετρος είναι τα 0=ΝΟ3 καθώς και τι ΡΟΡ4 ??

chris.mos 13-03-08 00:21

εχω co2 δυο μπουκαλες κολα diy.τα φωσφορικα δεν τα ξερω.τα NO3 ποσο πρεπει να ειναι;για την κυκλοφορια του νερου καμια βοηθεια;

chemical mac 13-03-08 00:38

φωσφορικά με νιτρικά θα πρέπει να είναι σε αναλογία 1 προς 15. η κυκλοφορία είναι το παν για την αποφυγή διαφόρων μορφών άλγης. το καλύτερο είναι να έχεις ένα μικρό κυκλοφορητάκι κοντά στο βυθό ώστε να βοηθά τη κυκλοφορία στα κάτω στρώματα.

dinos99 13-03-08 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 244521)
φωσφορικά με νιτρικά θα πρέπει να είναι σε αναλογία 1 προς 15. η κυκλοφορία είναι το παν για την αποφυγή διαφόρων μορφών άλγης. το καλύτερο είναι να έχεις ένα μικρό κυκλοφορητάκι κοντά στο βυθό ώστε να βοηθά τη κυκλοφορία στα κάτω στρώματα.

ο μακης δινει συμβουλες για αποφυγη αλγης....ποτε γελαμε???:smt044 :smt044
περα απο την πλακα φυτα γρηγορης αναπτυξης εχεις???αν δεν εχεις αρκετα τοτε ισως το γεγονος αυτο σε συνδιασμο με τον φωτισμο σου να φταιει.

Vasilizzz 13-03-08 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris.mos (Μήνυμα 244111)
ταιζω μερα παρα μερα με πολυ μετρο

Γιατί ταΐζεις μέρα παραμέρα;

Apostolis 13-03-08 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poliko_selas (Μήνυμα 244174)
Έχεις 108watt σε 140lt? Αυτό μας κάνει 0,77w/lt. Είναι υπερβολικό και από τις φωτογραφίες δεν διακρίνω δύσκολα φυτά κ.λ.π. Αν δεν έχει γίνει λάθος τότε φταίνε κατά κύριο λόγο οι λάμπες! (Παρ΄όλα αυτά μπορεί να έχεις βέβαια και ανεβασμένα φωσφορικά.)

...εγώ που έχω 5x39 Τ5 σε 160lt καθαρά θα έπρεπε να φύγω απο το σπίτι λόγω άλγης??? :smt120 :smt016 Απλά θέλει "ρέγουλα" το πράγμα...

Κάνε αλλαγές 30%, μείωσε το τάισμα στο μισό και πές μας τί φωτοπερίοδο και τί μάρκα-φάσμα λαμπών έχεις... ;)

xontros 13-03-08 19:51

Έχω κι εγώ αντίστοιχο πρόβλημα με άλγες.. (έκανα και σχετικό post: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23624)
Και το κοινό εδώ είναι ότι κι εγώ μετράω NO3=0 (με υγρά Sera zw ), και δεν έχω ούτε εγώ μέτρηση για PO4 (ελπίζω να προλάβω να πάρω σήμερα το βράδυ).

Οπότε η απορία είναι η εξής:
Παίζει να έχουμε υπερβολικά φωσφορικά, σε σχέση με νιτρικά, και να φταίει αυτό? π.χ. να καταναλώνονται τα NO3 από κερατόφυλλο, ίσως? και να μην καταναλώνονται τα PO4 με αντίστοιχους ρυθμούς, οπότε να γίνονται τροφή για τις άλγες?

Να σημειώσω εδώ, ότι στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, έχω ένα πράσινο σφουγγαράκι, που υποτίθεται ότι κάνει απονιτροποίηση.. (έχει λέει μια κάψουλα μέσα, και αναπτύσσονται μέσα κάποια βακτηρίδια, που διασπούν με αναερόβιες διαδικασίες το NO3 σε άζωτο και οξυγόνο.. δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει, τι κάνει, δεν έχω ιδέα, ξέρει κανείς?) Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό?

Μήπως χρειάζεται μέτρηση PO4 και προσθήκη των αντίστοιχων νιτρικών με τη μορφή KNO3, ή δεν ξέρω κι εγώ τι?

Apostolis 13-03-08 20:10

η λύση για μένα είναι "reset" στο σύστημα με συχνές αλλαγές 30% ανά 3 μέρες, μείωση του ταϊσματος και ελάττωση των watt φωτισμού για ένα διάστημα με ταυτόχρονη αύξηση του CO2...
επειδή κανένα "σύστημα" δεν είναι ίδιο με το άλλο, το "φυτεμένο" θέλει ΕΜΠΕΙΡΙΑ για την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων μιας και είναι πολλοί οι παράγοντες που "τρέχουν"...
Η εμφάνιση αλγών οφείλεται σε υπερεπάρκεια συστατικών σε συνδιασμό και με άλλους παράγοντες... και θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ και συστηματικότητα!
Αφήνουμε για λίγο τη λίπανση, κανουμε τις αλλαγούλες, ΔΕΝ πανικοβαλλόμαστε, μας και περιμένουμε... συνεχίζουμε έτσι μέχρι να φύγει η άλγη και ΑΝ μετά δούμε οτι χρειάζεται κάποιο συστατικό (συμβουλευόμενοι τον οδηγό διάγνωσης προβλημάτων στα φυτά στην κατηγορία "Φυτεμένα" του forum), προσθέτουμε, αλλά ΜΕ ΤΣΙΓΓΟΥΝΙΑ!

Αυτά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01830 seconds with 11 queries