Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   ΦΕΛΙΖΟΛ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26912)

stefapat 14-09-08 21:33

ΦΕΛΙΖΟΛ
 
3 Συνημμένο(α)
στο νεο ενυδρειο που προσπαθω εδω και 3 μηνες το οποιο το βλεπετε παρακατω θελω να βαλω οπως και στο παλιο φεριζολ για background. πηρα μπλε φεριζολ 8 cm και το εκαψα με το καμινετο και βγηκε αυτο το αποτελεσμα. η ερωτηση μου ειναι η εξης ειχα σκοπο να το αλοιψω με σιλικονι και μετα αμμο αλλα απο οτι βλεπω βγηκε ωραιο το αποτελεσμα και ετσι μονο του.
ποια ειναι η γνωμη σας. για βοηθατε λιγο

orck 14-09-08 21:50

φαινονται ασχημες οι μαυριλες
θα ελεγα να αγορασεις το πιο χοντρο γυαλοχαρτο που μπορεις να βρεις και να το τριψριε ανομοιομορφα και να μας ξανστειλεις φωτογραφια

υγ πραγματικα ομορφο το ενυδρειο σου :)

imichal 14-09-08 21:53

τι ειδους aquascape σκεφτεσαι ?

YΓ. Πολύ ομορφο το ενυδρειο σου! Τι διαστάσεις εχει ?

stefapat 14-09-08 22:04

το παλιό malawi θα μεταφερω. θα βαλω λευκη αμμο κατω και πηρα πετρες λαβα και φεγγαροπετρες.
οι διαστασεις ειναι 1,50*65*60

Raven 15-09-08 00:17

Εμενα δεν με ενοχλουν οι μαυριλες. Φαινονται σαν σκιες. Το φοντο σου ετσι οπως ειναι θα πηγαινε περισσοτερο σε ενα reef λογω του εντονου γαλαζιου. Για Μαλαουι θα προτιμουσα να το σκουρυνω λιγο. Αν το περασεις λιγο καφε η αραιο μαυρο θα παρει μια σκουρα γαλαζο πρασινη αποχρωση που θα "δεσει" καλυτερα με τις πετρες. Θα μπορουσες ακομα να το "ντεγκρανταρεις" ωστε να ειναι πιο σκουρο στη βαση και πιο φωτεινο προς την επιφανεια.
Εγω απλως σου δινω ιδεες ως ζωγραφος που ειμαι. Εσυ αποφασιζεις τι σου αρεσει.;)

PascM 15-09-08 02:06

Μια χαρά είναι οι μαυρίλες και όταν μπουν στο νερό (πως θα το καταφέρεις αυτό ακριβώς?) θα δείξουν καλύτερα!
Πρόσεξε λίγο στην επεξεργασία μήπως έχει γίνει κάτι που θα αποβάλει τοξικά στο ενυδρείο σου.

dizio 15-09-08 02:07

εγώ λέω να το τσιμεντώσεις, θα δείξει πιο φυσικό. και πριν απο αυτό θα συμφωνήσς με τον orck ότι πρέπει να το γυαλοχαρτάρεις πρώτα

PascM 15-09-08 02:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 289668)
Πρόσεξε λίγο στην επεξεργασία μήπως έχει γίνει κάτι που θα αποβάλει τοξικά στο ενυδρείο σου.

και πως θα το καταφέρει αυτό???

dizio 15-09-08 02:45

τί, δεν κατάλαβες αυτό που έγραψες?:D αν αναφέρεσαι στο πόστ μου, έχει στο γιουτιούμπ οδηγίες για το κατάλληλο τσιμέντο και πόσο πρέπει να το αφήσεις στο νερό για να ουδετεροποιηθεί;) αν κάνεις μία αναζήτηση diy background...
-------------------------
για την ακρίβεια, εδώ τα λέει όλα ξεκάθαρα
http://www.youtube.com/watch?v=_5Ng6GeF9mA

PascM 15-09-08 04:32

Πω πωω!! Κουράστηκα μόνο και που το είδα :D:D:D:D Τώρα όσον αφορά την τοξικότητα ή όχι του τσιμέντου σαν λίγο μπερδεμένα μας τα λέει με το ΡΗ κλπ το video αλλά δεν αντέχω να το ξαναδώ :D

orck 15-09-08 06:41

ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και ισως να κοστισει και περισσοτερο απο οτι θα κοστιζε να το αγορασεις ετοιμο (οπως της juwel το lime rock) ειδικα οταν μιλαμε για μικρα ενυδρεια οπως του φιλου που εκανε το βιντεο

αλλα εχει κανει πολυ καλη δουλεια

giagligian 15-09-08 11:48

Όντως, είναι όμορφο το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά πιστεύω ότι δεν "κάνει" για ενυδρείο... Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάτι πιο φυσικό.

stefapat 15-09-08 20:18

2 Συνημμένο(α)
λοιπόν κατέληξα σε D1 ειναι σαν τσιμεντο και απλώνετε παρα πολυ εύκολα με ενα βουρτσάκι (ευκολότερα και απο το να βάφεις. το αποτέλεσμα μετα απο ενα χερι ειναι αυτο. ακούω γνώμες

orck 15-09-08 20:32

ωραιο ειναι
οκ θα πω οτι μου μοιαζε με τους κρατηρες της σεληνης (μην το θεωρησεις κακια, μια παρεα ειμαστε ολοι και μας αρεσει να πειραζομαστε μεταξυ μας)

τι ειναι το D1 που λες; κατι σαν αρμος για αναμεσα στα πλακακια μου ακουγεται...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefapat (Μήνυμα 289843)
λοιπόν κατέληξα σε D1 ειναι σαν τσιμεντο και απλώνετε παρα πολυ εύκολα με ενα βουρτσάκι (ευκολότερα και απο το να βάφεις. το αποτέλεσμα μετα απο ενα χερι ειναι αυτο. ακούω γνώμες


stefapat 15-09-08 20:39

εχω αισθηση του χιουμορ σαφως αν και να σου πω την αληθεια και έμενα ετσι μου έμοιαζε . D1 εικαι κονίαμα για μονωσεις . και συγκεκριμενα τσιμεντοκονιαμα!!

maikl 15-09-08 21:23

-Δε ξερω τι ιδιοτητες ή επιδραση μπορει να εχει στις παραμετρους του νερου σου το συγκεκριμενο...
-Για δε το πασαλειβεις με ενυδρειακη σιλικονη και να το πασπαλισεις με αμμο λεω εγω...;)

dizio 16-09-08 01:42

στο βιντεάκι του γιουτιουμπ λέει ότι ανεβάζει το πεχά. μην μασάς, θα γεμίσει με άλγες,θα κολλήσει και κανά φυτό πάνω και θα ναι κουκλί.
έδειξε με το τσιμέντο πάντως!

PascM 16-09-08 01:46

...αν αυτό δεν ενοχλεί τα ψάρια που θέλει να φιλοξενήσει.

dizio 16-09-08 01:54

λογικά είναι ασφαλές, σε πολλά ενυδρεία έχω δεί να χρησιμοποιούν τσιμέντο χωρίς πρόβλημα για τη δημιουργία aquascape. δεν ξέρω αν χρησιμοποιούσανε κάποιο συγκεκριμένο είδος βέβαια:confused:

Tolis 16-09-08 01:59

Μονο σε ενυδρεια που θα φιλοξενησουν ψαρια με απαιτησεις πολυ σκληρου νερου.

stefapat 16-09-08 11:37

στο συγκεκριμενο υλικο οι ενδειξεις αναφερουν οτι χρησιμοποιητε σε δεξαμενες με ποσιμο νερο.

orck 16-09-08 14:47

οποτε δεν υπαρχει απολυτος κανενας κινδυνος
λογικα δεν θα πρεπει να διαλυεται στο νερο ωστε να ανεβαζει την σκληροτητα του, ακομη και να το κανει ομως οι αφρικανες δεν εχουν προβλημα

stefapat 21-09-08 19:15

2 Συνημμένο(α)
επειδη μου εχουν σπασει τα νευρα , δεν μπορω να βαλω τις πετρες για πεστε καμια γνωμη αυτο καλο?

blondi 21-09-08 19:39

το backround δείχνει όμορφο αλλά δεν ταιριαζει οπτικά με τις πέτρες, φαίνονται σαν ξενα μεταξύ τους, αυτό μου βγαίνει ετσι που το βλέπω, γιατί δεν φτάχνεις και diy πέτρες?

halvas69 21-09-08 19:41

Πρέπει να βάλεις και στον πάτο ένα φελιζόλ κάτω από τις πέτρες για να μην πάθεις καμμία ζημιά.

thanasis76 21-09-08 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefapat (Μήνυμα 291064)
επειδη μου εχουν σπασει τα νευρα , δεν μπορω να βαλω τις πετρες για πεστε καμια γνωμη αυτο καλο?

αν αγωρασεις φεγγαροπετρες θα εχεις το ιδιο χρωμα ακριβως με την πλατη που εφτιαξες....:smt041:smt041:smt041

delta66 21-09-08 20:55

- Εγω (σαν ουδετερος παρατηρητης) νομιζω οτι θα γινει καλο. :cool:

- Το background δεν πρεπει να τραβαει την προσοχη αλλα να δινει ενα βαθος και να αναδεικνυει το κυριως θεμα.
Αν με την εισοδο του νερου δεν κανει το υλικο να φαινεται ψευτικο (να "γυαλιζει" κλπ) και δεν εχουν αρνητικες επιπτωσεις τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν, στο νερο (κατι που θα μας ενημερωσει στην πορεια ο φιλος για την κατασταση), νομιζω πως αξιζει ο κοπος για μια δοκιμη με κατι "οχι ετοιμο" του εμποριου.
(στο τελος ολα τα ενυδρεια θα δειχνουν ιδια :D)

- Σε καποια φωτο ειδα οτι το παχος του φελιζολ ηταν μεγαλο. Ειναι αναγκαιο αυτο? Χανεται χωρος.

- Δεν ξερω αν ξεκιναγε με αλλο χρωμα απο την αρχη, μπορει να μη χρειαζοταν τσιμενταρισμα κλπ
Δλδ ενα φελιζολ καφε-μπεζ χρωματος με λιγο καμινετο να ειχε το ιδιο και ισως καλυτερο αποτελεσμα.

- Λαβε υποψην σου σοβαρα την προταση του Χαλβα περι του φελιζολ κατω απο τις πετρες, και οτι δεν στηριζεται καλα κολλα το με σιλικονη, καθως θα μπουν και μπουλντοζες μεσα καποια στιγμη.

ΥΓ κανε και μια "παρουσιαση" περι της κατασκευης του ενυδρειου και του επιπλου (κοστος, σχεδιασμος, υλικα κλπ)
Πολυ μου αρεσε.

stefapat 21-09-08 21:11

λοιπον ευχαριστω για τις απαντησεις. οσον αφορα τοσ τησιμο των πετρων δεν βλεπω να σας ξενιζει κατι οποτε προχοραω οπως εχει.
το χρομα του φεριζολ οπως ξερεται αλλαζει με την παροδο και σκουρενει αρκετα γι'αυτο και το εκανα ετσι οχι οτι ειχα και αλλη επιλογη αλλα στο παλιο που εχω τουλαχιστων αυτο εγινε.
οσον αφορα το φεριζολ στο πατο αυτο εγινε αλλα με ενα χοντρο πλαστικο που μου ειχε περισεψει. πιστευω οτι κανει καλη δουλεια.
καλη η παρατηρηση για το παχος του background αλλα αυτο το εκανα διτο το ενυδρειο μου βγηκε μεγαλητερο απο το το υπολογιζα και ηθελα να μειωσω το βαρος του. το σκεφτηκα αρκετα και επειδη θελω να ειμαι τυπικος οσον αφορα το βαρος αποφασισα να μειωσω τον ογκο του νερου κατα 120 λιτρα.
μια παρουσιαση θα την κανω αλλα μολις το τελειωσω τελειος. delta66 χαιρομαι που σου αρεσε!

bros5 23-11-08 15:20

1 Συνημμένο(α)
Πολύ ωραίο το θέμα σου φίλε μου ασχολήθηκα και εγώ για πρώτη φορά τις τελευταίες 2-3 ημέρες με το background του δικού μου ενυδρείου και ιδου το αποτέλεσμα δεν εχει φτασει ακομα στη τελικη του μορφη….


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02028 seconds with 11 queries