Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Συμπεριφορά Geophagus dicrozoster προς pleco...Δαγκώνουν ή όχι; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30586)

Kostas G. 02-03-09 16:00

Συμπεριφορά Geophagus dicrozoster προς pleco...Δαγκώνουν ή όχι;
 
Γειά σας!

Σκέφτομαι να βάλω στο 2μετρο ένα ζευγάρι Geophagus dicrozoster αλλά μόνο αν δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μου δαγκώσουν κάποιο pleco ή τα μακριά fillaments της ουράς του Panaque cochliodon μου...Κατα την εμπειρία σας με Geophagus(G. surinamensis κατα προτίμηση καθώς με αυτό το όνομα πωλούνται τα G. abalios και G. dicrozoster συνήθως και έχουν παρόμοια συμπεριφορά και είναι συμπατρικά είδη...),δαγκώνουν ποτέ τους pleco ή τους αγνοούν ή απλώς τους διώχνουν;Όταν γεννήσουν;Απότι είδα σε βιντεάκια αναπαραγωγών,τους pleco τους διώχνουν με τρόμαγμα απλό,χωρίς δάγκωμα,αλλά αυτό κατα το βιντεο,δεν ξέρω αν είναι πάντα έτσι...Επίσης,κατα την ''βουτιά'' που κάνουν για να σκάψουν,κάνουν ποτέ λάθος στο σημείο;:D
Οι pleco είναι από 8-10εκ. μέχρι 27εκ....

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων:)

ChristosΒ 02-03-09 19:58

Καλησπέρα Κώστα,

Έχω τρεις G. altifrons (rio tapajos) (2m 1f)μαζί με τους διάφορους πλέκο μου, και ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. Μάλιστα, έχει σχηματιστεί και ζευγάρι και η θηλυκιά είναι μπουκωμένη, αλλά δε δαγκώνουν κανένα άλλο ψάρι (ούτε τους δίσκους), απλά τους διώχνουν. Ο μικρότερος αρσενικός Geophagus την πληρώνει περισσότερο! Τυχαία δεν υπάρχει περίπτωση να δαγκώσουν πλέκο! :cool:

Χρήστος

ΧρήστοςΠ 02-03-09 20:37

Κώστα εγώ έχω εμπειρία από Daemon και Jurupari .

Ποτέ δεν ειχα(εχω) πρόβλημα με τους δίσκους απλά μεταξύ τους πέφτει κυνηγητό

Kostas G. 02-03-09 21:03

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις εμπειρίες σας με Geophagus και σχετιζόμενα είδη!:)

Μάλλον θα προχωρήσω σε αγορά ενώς ή 2 ζευγών:p
Σας ανταποκρίνονται τα Geophagus σας;Εννοώ,ασχολούνται μαζί σας γενικότερα,τρώνε απτο χέρι σας,κάθονται για χάιδεμα;:)

Tolis 03-03-09 02:03

Εχεις πολλη αμμο στο ενυδρειο?

Kostas G. 03-03-09 02:38

Ναι,υπερβολικά πολλή θα έλεγα...Είναι μονάχα 10εκ σε πολλά σημεία...:D

ΧρήστοςΠ 03-03-09 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 337222)
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις εμπειρίες σας με Geophagus και σχετιζόμενα είδη!:)

Μάλλον θα προχωρήσω σε αγορά ενώς ή 2 ζευγών:p
Σας ανταποκρίνονται τα Geophagus σας;Εννοώ,ασχολούνται μαζί σας γενικότερα,τρώνε απτο χέρι σας,κάθονται για χάιδεμα;:)


Κώστα είναι πολύ φιλικά ψάρια και ναι εμένα έρχονται και τρώνε από το χέρι μου

Tolis 03-03-09 13:11

Παράθεση:

μόνο αν δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μου δαγκώσουν κάποιο pleco ή τα μακριά fillaments της ουράς του Panaque cochliodon μου
Του πολλατου του δαγκωνουν τα μακρια filaments των κοτσιδων του οταν σκυβει πανω απο το ενυδρειο...

βγαινω

ΧρήστοςΠ 03-03-09 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 337440)
Του πολλατου του δαγκωνουν τα μακρια filaments των κοτσιδων του οταν σκυβει πανω απο το ενυδρειο...

βγαινω

Με Ζηλεύετε ρεεεεεεεεε:smt021 που έχω ωραίες κοτσίδες .

Kostas G. 03-03-09 17:36

Χαίρομαι που το ακούω αυτό:) Μπράβο Χρήστο:p

Τόλη,
Δεν παίζεσαι...:D:D:D

Άρα είναι είδος....κοτσιδοεπιθετικό!:D

Σε τι αριθμό προτιμάει αυτό το είδος να βρίσκεται;Απότι διάβασα προτιμάει την κράτηση σε ζευγάρια και όχι χαρέμι αλλά δεν βρήκα πουθενά το πόσα ζευγάρια...Ένα ζευγάρι μόνο του θα είναι εντάξη ή θέλουν να βρίσκονται μαζί με περισσότερα ομοειδή τους;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01414 seconds with 11 queries