Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   νεο ενυδρειο malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95930)

faniskriti 07-02-17 14:35

νεο ενυδρειο malawi
 
1 Συνημμένο(α)
μετα απο πολυ ψαξιμο για ενυδρειο εχω βρει μεταχειρισμενο ενα ANTHIAS 160
το οποιο ηταν θαλασσινο. η τιμη ειναι σχετικα καλη στα 750 ευρω χωρις το φωτιστικο διασταση 1.60χ0.70χ0.70 εννοειτε οτι εχει sump η ερωτηση μου ειναι αν εγω τελικα καταφερω να το δουλεψω σε ενυδρειο malawi μιας και ειμαι ασχετος σε sump... χρειαζεται και ενα καπακι με φωτιστικο γιατι ηταν με κρεμαστο σιγουρα θα ανεβει αρκετα το κοστος και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η αγορα.:confused: το ενυδρειο ειναι αυτο.σκεφτομαι να μην δουλεψω το sump και απλα να περασω απο την υπερχειλιση το δικο μου φιλτρο επισης να κολησω οδηγο για τζαμι και να βαλω δυο συρταρωτα τζαμια αντι για καπακι τωρα φωτιστικο αν βρω κατι λεπτο σε led μεσα απο το καπακι αλλιως επανω απο αυτο.τι λετε αξιζει η θα ξεφυγει η δουλεια zw ευχαριστω

faniskriti 07-02-17 14:48

βασικα με βολευουν οι διαστασεις του... θα μου πεις για μεταχειρισμενο ειναι πολλα τα λεφτα μιας και βρισκεις καινουργειο πλεον με αυτα τα χρηματα(δες anubias):confused:
-------------------------
τα ενυδρεια αυτα τα φτιαχνει η aqua medic και σιγουρα την ξερουν OI REEF:p

Tanganyiκας 07-02-17 14:55

Η διαστάσεις είναι πολύ καλές.........αλλά σαν σύνολο δεν το λες και ευκαιρία!Θα χρειαστείς καπάκια γυάλινα και μετατροπή για να "πατήσουν" και να μην χρειαστείς και φωτιστικό.
-------------------------
Αν το πάρεις καλύτερα να λειτουργήσεις το σαμπ..........αλλά με αλλαγή στα χωρίσματα και αυτό.

faniskriti 07-02-17 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 995857)
Η διαστάσεις είναι πολύ καλές.........αλλά σαν σύνολο δεν το λες και ευκαιρία!Θα χρειαστείς καπάκια γυάλινα και μετατροπή για να "πατήσουν" και να μην χρειαστείς και φωτιστικό.
-------------------------
Αν το πάρεις καλύτερα να λειτουργήσεις το σαμπ..........αλλά με αλλαγή στα χωρίσματα και αυτό.

αυτες οι διαστασεις φταινε γιαυτο εχω κολησει...η τιμη ειναι χωρις το φωτιστικο με φωτιστικο θελει 1000 ευρω αλλα για μενα ειναι αχρηστο αφου δεν θελω reef τι να πω φιλε μου δυσκολη αποφαση...αν ηθελα reef ισως να αξιζε περισσοτερο παντως το ενυδρειο ειναι κοντα στα 700 λιτρα και κοστιζει 3000 ευρω μαζι με το φωτιστικο καινουργιο:grin:

Tanganyiκας 07-02-17 15:03

Τί άλλο σου δίνει μαζί. .......πχ... κυκλοφορητές,θερμοστάτες;;

vag0s 07-02-17 15:05

Ωραίο ενυδρειάκι, αλλά δεν θεωρείται ευκαιρία πάντως... Ψάξε λίγο καλύτερα ;)

faniskriti 07-02-17 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 995862)
Τί άλλο σου δίνει μαζί. .......πχ... κυκλοφορητές,θερμοστάτες;;

να σου πω δεν ξερω δεν εχω παει ακομα να το δω πολυ πιθανο να ειναι πακετο μεσα γιατι ετσι το πουλανε καινουργιο και μου ειπε και την τιμη ανω των 3300 ευρω αγορα..το εψαξα γερμανια 3000 ευρω το βρηκα τωρα οπωτε λεει την αληθεια γιατι η αγορα τοτε που το πηρε ηταν πιο ακριβη...

Tanganyiκας 07-02-17 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 995864)
Ωραίο ενυδρειάκι, αλλά δεν θεωρείται ευκαιρία πάντως... Ψάξε λίγο καλύτερα ;)

Δεν είναι ευκαιρία......με 680€ παίρνει το anubias A1800;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faniskriti (Μήνυμα 995866)
να σου πω δεν ξερω δεν εχω παει ακομα να το δω πολυ πιθανο να ειναι πακετο μεσα γιατι ετσι το πουλανε καινουργιο και μου ειπε και την τιμη ανω των 3300 ευρω αγορα..το εψαξα γερμανια 3000 ευρω το βρηκα τωρα οπωτε λεει την αληθεια γιατι η αγορα τοτε που το πηρε ηταν πιο ακριβη...

Πρέπει να δεις τί έχει,μην στο τέλος με αγορές/μετατροπές σου φτάσει κάνα 1300άρη!

faniskriti 07-02-17 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 995867)
Δεν είναι ευκαιρία......με 680€ παίρνει το anubias A1800;)
-------------------------


Πρέπει να δεις τί έχει,μην στο τέλος με αγορές/μετατροπές σου φτάσει κάνα 1300άρη!

αυτο φοβαμαι και εγω φιλε μου γιαυτο ειπα να ρωτησω και εσας παιδες:smt052

Λάμπρος.Τ 07-02-17 15:36

Είναι πολλά τα λεφτά πιστεύω.

Ας κάνει καινούργιο και 5.000, για εκείνον που το ήθελε μπορεί να του έκανε για σενα είναι πάρα πολλά.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, ψάξτο λίγο.

επίσης δεν γράφεις αν θα σου δώσει και κάποια βάση.
Αν όχι....ξέχασε το εντελώς.

Επίσης πόσο παλιό είναι ?

Να φανταστείς εμένα το νέο ενυδρείο μου (Rehau) βγήκε στα ίδια λεφτά με 1,50 μήκος και με βάση από κοιλοδοκό και ντυμένη.

faniskriti 07-02-17 15:45

ναι και μενα.. μου φαίνονται πολλα για μεταχειρισμενο.... αν και γερμανικης κατασκευης.... εννοειτε οτι ειναι με βαση και sump μαζι...θα ψαξω λιγο τις τιμες σε φωτιστικο και τζαμια συρωμενα για καπακι και βλεπουμε αν μου κανει και μια καλυτερη τιμη ισως να το σκεφτω καλυτερα;)
-------------------------
τωρα το ποσο παλιο ειναι δεν ξερω πρωτο χερι μου ειπε και στην φωτο που ειχε ειδα 2009...

Λάμπρος.Τ 07-02-17 15:49

2009.... :rolleyes:

για ξανασκέψου το !!!

fantomas 08-02-17 19:34

καλησπερα, για να μην ανοιξω ακομα νεο θεμα,
μολις ξεστησα φυτεμενο και θελω να παω σε πετραδικο:p:p
σκεφτομουν για saulosi, 1 αρ 3-4θ, εχω αρχισει ηδη το διαβασμα αλλα βλεπω οτι θελουν λιτρα, και εγω εχω 1μ μηκος 30cm πλατος 40cm υψος...λετε να μην το προσπαθησω καθολου?
βασικα θελω κινηση και χρωμα, σε καθαρο τοπιο ( γιαυτο κι εφυγα απο το φυτεμενο)

Κλεόβουλος 08-02-17 19:36

Κάτι μπορεί να γίνει......άνοιξε δικό σου θέμα καλύτερα ;)

komori 08-02-17 20:22

Φανη αυτο που θα με προβληματιζει στο καθε μεταχειρισμενο ειναι το ετος κατασκευης.Αν καταλαβα καλα τρεχει απο το 2009 και θαλασσινο.

ΔημήτρηςΤ 08-02-17 20:51

Αυτο δεν λέγεται ευκαιρία φιλε μου.με τα μισα λεφτα παίρνεις το ιδιο κ με σαμπ κ βαση.μετα τα αλλα μισα θα περάσεις κ δυο χρονια.

faniskriti 09-02-17 16:01

ευχαριστω πολυ παίδες για τις απαντησεις βρηκα και αυτο με 600 ευρω καινουργιο απο αποθηκη χονδρικης που εκλεισε ocean free μαρκα την ξερει κανεις ?στα 600 λιτρα:smt120 μα τι εγινε μοναχα με sump μου καθονται:grin:

faniskriti 09-02-17 16:09

2 Συνημμένο(α)
εχω και δυο φωτο

faniskriti 09-02-17 16:12

12αρια τζαμια δυστηχως ανοικτο με κουρμπες στις ακρες που σημαινει οτι θα γινει δυσκολα καπακι και χωρις φωτιστικο... μα καλα ολοι στηνανε μεγαλα ενυδρεια για θαλασσινά:confused:

Λάμπρος.Τ 09-02-17 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faniskriti (Μήνυμα 996305)
ευχαριστω πολυ παίδες για τις απαντησεις βρηκα και αυτο με 600 ευρω καινουργιο απο αποθηκη χονδρικης που εκλεισε ocean free μαρκα την ξερει κανεις ?στα 600 λιτρα:smt120 μα τι εγινε μοναχα με sump μου καθονται:grin:

Την μάρκα δεν την ξέρω αλλά θεωρώ ότι πριν το αγοράσεις θα μπορείς να το γεμίσεις νερό να δεις αν χάνει ? Σωστά ?

Αυτά στα λέω γιατί το μαγαζί έχει κλείσει όπως λες, οπότε αν έχει θέμα τι θα κάνεις μετά ???

faniskriti 09-02-17 16:40

Λαμπρο για κινεζικα τα κοβω αν και σαν κατασκευη ειναι πολυ στιβαρα...η τιμη σχετικα καλη για καινούργιο και με sump...το θεμα ειναι πως το συνδεεις χωρις να πλημμυρίσει το σπιτι:smt120 απο sump ειμαι ασχετος :smt030
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 996205)
Φανη αυτο που θα με προβληματιζει στο καθε μεταχειρισμενο ειναι το ετος κατασκευης.Αν καταλαβα καλα τρεχει απο το 2009 και θαλασσινο.

οπως τα λες ειναι... με το επομενο τι λες? πρεπει να καθεται καμια 5ετια

Λάμπρος.Τ 09-02-17 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faniskriti (Μήνυμα 996310)
Λαμπρο για κινεζικα τα κοβω αν και σαν κατασκευη ειναι πολυ στιβαρα...η τιμη σχετικα καλη για καινούργιο και με sump...το θεμα ειναι πως το συνδεεις χωρις να πλημμυρίσει το σπιτι:smt120 απο sump ειμαι ασχετος :smt030
-------------------------


οπως τα λες ειναι... με το επομενο τι λες? πρεπει να καθεται καμια 5ετια

Δεν χρειάζεται να βάλεις το Sump σε λειτουργία. Γέμισε το με νερό καταρχήν μέχρι το σημείο της υπερχείλισης να δεις αν χάνει ή όχι.

Γέμισε και το Sump επίσης να δεις το ιδιο πράγμα.

Ο μηχανισμός μετά είναι άλλο θέμα.


Αν κάθεται μια 5ετια θα πρέπει να ξέρεις πως "¨καθότανε" ??? ήταν στον ήλιο, ήταν φυλαγμένο κτλ...???

Καλά κάτι σε ποιό καινούργιο και πιο νορμαλ με καπάκι κτλ...δεν βρίσκεις ???

faniskriti 09-02-17 17:03

ναι σιγουρα γεμισματα θα γινουν τωρα αυτα περι ηλιου δεν νομιζω να τα βρω με σιγουρια...δεν ξερω μην παραμορφωνει η ελαφρια κουρμπα που εχει το τζαμι στις ακρες ειναι σε μια αποθηκη που δεν εχει φωτισμο οπωτε ολα δυσκολα τα βλεπω...εδω στην κρητη η αγορα ειναι χαλια...αυτο το ενυδρειο πουλιόταν 1600 ευρω..αν του βαλω καπακι με led φωτιστικο και λεω να καλυψω και τα παντζουρια που εχει με ξυλο μιας επιφανείας λακαριστό μπεζ θα γινει κουκλα...:D αλλα μαλλον θα γινουν ολα απο τα χερακια μου γιατι θα ξεφυγει παλι η δουλειαzw αν ερισκα κανενα ετοιμο με καπακι φωτιστικο θα το χτυπαγα με την μια 1.60χ0.70χ0.70 η 1.60χ0.60χ0.60;)
-------------------------
ξεχασα Λαμπρο αυτο ειναι καινουργιο απλα εγκατελημενο..καλυτερα:)

Λάμπρος.Τ 09-02-17 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faniskriti (Μήνυμα 996318)
ναι σιγουρα γεμισματα θα γινουν τωρα αυτα περι ηλιου δεν νομιζω να τα βρω με σιγουρια...δεν ξερω μην παραμορφωνει η ελαφρια κουρμπα που εχει το τζαμι στις ακρες ειναι σε μια αποθηκη που δεν εχει φωτισμο οπωτε ολα δυσκολα τα βλεπω...εδω στην κρητη η αγορα ειναι χαλια...αυτο το ενυδρειο πουλιόταν 1600 ευρω..αν του βαλω καπακι με led φωτιστικο και λεω να καλυψω και τα παντζουρια που εχει με ξυλο μιας επιφανείας λακαριστό μπεζ θα γινει κουκλα...:D αλλα μαλλον θα γινουν ολα απο τα χερακια μου γιατι θα ξεφυγει παλι η δουλειαzw αν ερισκα κανενα ετοιμο με καπακι φωτιστικο θα το χτυπαγα με την μια 1.60χ0.70χ0.70 η 1.60χ0.60χ0.60;)
-------------------------
ξεχασα Λαμπρο αυτο ειναι καινουργιο απλα εγκατελημενο..καλυτερα:)

Βρε συ όπως σου είπαν και τα παιδιά υπάρχει το anubias1800 σε καινούργιο με αυτά τα λεφτά ή το rehau σε αυτές τις διαστάσεις.
και θα έχεις και εγγύηση.
και θα μπορούν και να στο στείλουν ..πιστεύω.

KostasGR 09-02-17 17:16

Ό,τι λέει ο Λάμπρος, με 700 και κάτι λίγα παίρνεις ΚΟΥΤΑ 600άρι ενυδρείο, δες στο petsupermarket.

Πόσα να δώσεις σε μια μεταφορική να στο στείλουν;

faniskriti 09-02-17 17:23

οκ παιδες ευχαριστω και παλι για τις γνωμες...θα ειμαι σε αναζητηση και βλεπω θα ενημερωσω μολις με το καλο στησω κατι νεο:smt052:smt041

komori 09-02-17 22:01

Εσυ δεν εψαχνες και για καινουριο eheim 640 λιτρα?
Αν μπορεις να δωσεις τοσα χρηματα θα σου προτεινα ειτε μια ιδοκατασκευη ολο το πακετο(επιπλο-γυαλα-φωτιστικο) στα μετρα σου ειτε λιγη υπομονη και θα βρεις μια καλη ευκαιρια σε μεταχειρισμενο.Οχι βιασυνες.:;)

faniskriti 09-02-17 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 996366)
Εσυ δεν εψαχνες και για καινουριο eheim 640 λιτρα?
Αν μπορεις να δωσεις τοσα χρηματα θα σου προτεινα ειτε μια ιδοκατασκευη ολο το πακετο(επιπλο-γυαλα-φωτιστικο) στα μετρα σου ειτε λιγη υπομονη και θα βρεις μια καλη ευκαιρια σε μεταχειρισμενο.Οχι βιασυνες.:;)

ναι φιλε ακομα ψαχνω αλλα τιποτα:smt101 παντως με την κριση σιγουρα κατι καλο θα βρεθει μεταχειρισμενο δυστυχώς πολλοι το παρατάνε το χομπυ:(

faniskriti 20-02-17 13:59

τα κινεζικα τα αποφευγω για την ωρα... βρηκα σε λιτρα 576
AKVASTABIL FUSION 1.60X60X60
http://aquaclubdesign.com/%CE%B5%CE%...-cm-576-l.html
καμια γνωμη:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02402 seconds with 11 queries