Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   χρηση αντιφωσφορου σε ενυδρειο γλυκου νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27847)

orck 05-11-08 15:36

χρηση αντιφωσφορου σε ενυδρειο γλυκου νερου
 
μεχρι στιγμης ειχα υποψην μου οτι ο αντιφωσφορος ειναι υλικο που μπαινει σε διχτακι μεσα στο φιλτρο για να μειωνει τα φωσφωρικα αλατα που ευθυνονται κατα μεγαλο μερος για την αλγη που εχουμε ολοι στα ενυδρεια μας

κοιταζα καποια υλικα της JBL και της Seachem που ειναι και τα δυο αντιφωσφορο το ενα ειναι αλουμινιου και το αλλο ενα αλλο μεταλλο που δεν θυμαμαι καλα

πρακτικα σε ενυδρειο με γλυκο νερο (δισκους με μαλακο νερο, βιοτοπικο με μετριο νερο και αφρικανες με σκληρο νερο) θα υπαρξει καποιο οφελος απο καποιο τετοιο υλικο;

εσεις τι υλικο χρησιμοποιειται; τι δοσολογια; καθε ποτε γινεται η αλλαγη του; αποτελεσματα;

(ξερω και καταλαβαινω οτι η ισορροπια στο οικοσυστημα ειναι αυτο που δημιουργει ενα ομορφο αποτελεσμα, παν μετρον αριστον που λεγανε οι αρχαιοι Νεφελιμ, δεν ειμαι υπερ των πολλων "ζουμιων" μεσα στο ενυδρειο, ας προσπαθησουμε να μην το πιασουμε στην θεωρια)

AlexandraT 05-11-08 16:28

Από όσο γνωρίζω είναι ανακριβές να χρησιμοποιείς αντιφώφορο με τυχαία δοσολογία.
Για να μάθεις κατ' αρχάς αν το χρειάζεσαι πρέπει να κάνεις ένα τεστ φωσφόρου.
Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω :p

xontros 05-11-08 18:21

Κατ'αρχήν, στα φυτεμένα, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, καθώς ο φώσφορος αποτελεί σημαντικό θρεπτικό συστατικό για τα φυτά!

(σύντομα κι ωραία για να μή με βρίσεις! :D)

orck 05-11-08 19:24

εγω να σε βρισω βρε αδυνατουλη μου;
σου εχω δωσει τετοια εντυπωση;
μια πλακιτσα καναμε :D

ναι εχεις δικιο σε φυτεμενο δεν εχει νοημα υπαρξης
ας παρουμε σαν παραδειγμα ενα βιοτοπικο με δισκους ειτε αφρικανες (που ειτε εχουν ελαχιστα φυτα ειτε καθολου) βαζω στις παραμετρους και την σκληροτητα του νερου, δεν εχω ιδεα εαν αυτο παιζει καποιο ρολο


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 302930)
Κατ'αρχήν, στα φυτεμένα, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, καθώς ο φώσφορος αποτελεί σημαντικό θρεπτικό συστατικό για τα φυτά!

(σύντομα κι ωραία για να μή με βρίσεις! :D)


steady 05-11-08 20:18

και στις αφρικανες τη θελουμε την αλγη απο κει και περα σε περιπτωσεις υπερβολικης αναπτυξης κανουμε και καμια αλλαγη νερου:D:D:D

netblues 05-11-08 23:54

Κυκλοφορει ενας μυθος οτι τα πολλα φωσφορικα ευνοουν την αναπτηξη αλγης.
Διαφοροι guru των φυτεμενων υποστηριζουν οτι περαν μιας γενικοτερης ανισσοροπιας που ευνοει τις αλγες, τα φωσφορικα δεν εχουν ιδιαιτερο λογο να κανουν κατι τετοιο.
Ισως το γεγονος οτι στα θαλασσινα τα μονα φυτα που υπαρχουν ειναι οι αλγες, οποτε η λογικη του ελλατωνουμε τα φωσφορικα για να μην εχουμε αλγες, επεκτεινεται και στο γλυκο φτιαχνοντας μυθους...

Tolis 06-11-08 00:18

Οπως και τα νιτρικα και αλλα στοιχεια, σ ενα φουλ τουρμπο ενυδρειο προσθετεις φωσφορικα - σ ενα μετριο εως καθολου φυτεμενο αυτα ταιζουν τις αλγες.

orck 06-11-08 07:22

σας ευχαριστω για τις αποψεις και τις γνωσεις σας
ειχα μια αγνοια για το θεμα γιαυτο εγινε και η ερωτηση


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01837 seconds with 11 queries