Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100755)

Nomad7 16-06-18 18:29

Ναι γύρω στο ένα μέτρο max υπολογίζω να είναι το "ανέβασμα".

Το sump θεωρώ το έχουμε κλείσει, με μια συμπληρωματική ερώτηση, οπότε θα προσπαθήσω να το κινήσω άμεσα ξεκινώντας την κατασκευή του.

Η τρύπα στο sump πάνω πάνω, τι διάμετρο θα πρέπει να έχει? Εννοώ, ποια είναι η κατάλληλη/συνηθέστερη διατομή για την δουλειά που χρειάζεται.

lyra 16-06-18 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 (Μήνυμα 1043624)
Ναι γύρω στο ένα μέτρο max υπολογίζω να είναι το "ανέβασμα".

Το sump θεωρώ το έχουμε κλείσει, με μια συμπληρωματική ερώτηση, οπότε θα προσπαθήσω να το κινήσω άμεσα ξεκινώντας την κατασκευή του.

Η τρύπα στο sump πάνω πάνω, τι διάμετρο θα πρέπει να έχει? Εννοώ, ποια είναι η κατάλληλη/συνηθέστερη διατομή για την δουλειά που χρειάζεται.

1 ιντσα ή 32mm αναλογως.πως το μετραει καποιος ειναι υπεραρκετο

Nomad7 16-06-18 18:57

Και εγώ έλεγα να την κάνω 3,2cm... :p

Σσσσωραίος, thanks!

lyra 16-06-18 19:00

Το 5αρι γυαλι ειναι μια χαρα για αυτο ρο σαμπ...ενισχυεται η ανθεκτικοτητα του και απο τα χωρισματα του σαμπ ..δεν χρειαζεται να δωσεις χρηματα παραπανω χωρις.λογο... Η επιστροφη πολυ μπερδεμα ...γιατι θες να εχει τοσο μηκος??? Θα χασεις πολυ σε παροχη.

Nomad7 16-06-18 19:27

Το main tank θα είναι εντοιχισμένο (με γυψοσανίδα γύρω γύρω) οπότε θα έχει 3 ορατές πλευρές. Στην πρώτη ή δεύτερη σελίδα υπάρχει φωτογραφία από άλλο ενυδρείο που είναι κοντά σε αυτό που θέλω να κάνω.

Επίσης, δεν θέλω να τρυπήσω το ενυδρείο και να βγάλω την επιστροφή από εκεί. Οπότε μόνος τρόπος, για να μην είναι ορατή η επιστροφή, είναι να την πάω μέσω Λαμίας (πρώτα από κάτω από το main tank σε όλο το μήκος του, μετά πάνω και έξω από την αθέατη πλευρά του main tank και τέλος πάνω από το main tank και σε όλο το μήκος του). Συνολικά, γύρω στα 2,5 - 2,7 μέτρα σωλήνωση με max 1 μέτρο ύψος.

lyra 16-06-18 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 (Μήνυμα 1043634)
Το main tank θα είναι εντοιχισμένο (με γυψοσανίδα γύρω γύρω) οπότε θα έχει 3 ορατές πλευρές. Στην πρώτη ή δεύτερη σελίδα υπάρχει φωτογραφία από άλλο ενυδρείο που είναι κοντά σε αυτό που θέλω να κάνω.

Επίσης, δεν θέλω να τρυπήσω το ενυδρείο και να βγάλω την επιστροφή από εκεί. Οπότε μόνος τρόπος, για να μην είναι ορατή η επιστροφή, είναι να την πάω μέσω Λαμίας (πρώτα από κάτω από το main tank σε όλο το μήκος του, μετά πάνω και έξω από την αθέατη πλευρά του main tank και τέλος πάνω από το main tank και σε όλο το μήκος του). Συνολικά, γύρω στα 2,5 - 2,7 μέτρα σωλήνωση με max 1 μέτρο ύψος.

Την εχω δει την εικονα απο την αρχη του ποστ ...και γιαρι θες βα βγαλεις την επιστροφη απο μπροστα?

Nomad7 16-06-18 20:46

Δεν μπορεί να ανέβει η επιστροφή (χωρίς τρύπημα του main tank) από καμία άλλη πλευρά, εκτός από την αθέατη πλευρά, χωρίς να φαίνεται πάντα. Οπότε ή θα πέφτει η επιστροφή στην πλευρά της εξαγωγής του νερού προς sump, που νομίζω δεν πρέπει να γίνεται αυτό ή θα πάει μέχρι την απέναντι θεατή πλευρά.

Ακόμα και στην πλευρά της εξόδου προς το sump να έπεφτε η επιστροφή, πάλι είναι περίπου στα 1,60 - 1,70 μέτρα, δηλαδή θα γλύτωνα μόνο ένα μέτρο και αυτό το μέτρο δεν θα ήταν καν σε ύψος, αλλά σε μήκος.

stanisalus18 25-07-18 22:31

Προχωραει καθολου το project σου εδω φιλε μου?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries