Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Air Conditioner - Water Cooler (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86706)

Stefanos 26-05-15 11:45

DIY Air Conditioner - Water Cooler
 
Καλησπερα σε ολη την παρεα ! Ψαχνοντας για μια πατεντα που μπορει να με δροσισει το καλοκαιρι ( γιατι λεφτα για air condition......... :D :D :D ) έπεσα πανω σε αυτο :

https://www.youtube.com/watch?v=ITtlxjvLQis

Σκεφτηκα μετα πως, αν φυσικα δουλευει επιτυχως, μπορει να προσαρμοστει και σε ενυδρειο ωστε να εχουμε καλυτερη ψυξη. Κατ αρχην το εχει δοκιμασει κανεις για οικιακη χρηση, που να μπορει να μας πει αν κανει δουλειά η οχι ; Λέτε σε ενυδρείο να κάνει καλή δουλεία ή να ανεβάζει πολυ αποτομα την θερμοκρασια και να δημιουργει προβλημα στα ψαρια ;

Τάκης 26-05-15 12:19

Και θα βάζεις παγάκια 2-3 ή παραπάνω φορές την ημέρα ;
Βάζεις μερικά ανεμιστηράκια απο PC και ησυχάζεις, μια χαρά δουλειά κάνουν

Κλεόβουλος 26-05-15 12:51

Πενία τέχνας κατεργάζεται :D

pandelis 26-05-15 14:16

DIY
 
Αυτό είναι το δικό μου !!!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pszmrloxne.jpg

lifefx 26-05-15 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 890726)
Πενία τέχνας κατεργάζεται :D

Βρε,αμα δεν υπήρχε η πενία, θα υπήρχε το DIY?:D

Μία και σήμερα λέμε!!!

Stefanos 26-05-15 15:22

Παντελη και εγω σημερα παρήγγειλα το elitech για να βαλω τα ανεμιστηρακια ! Κλεόβουλε εχεις δικιο αλλα και πενία να μην υπηρχε ειμαι πολυ της πατεντας. Παντως για οικιακη χρηση εγω θα το δοκιμασω ! Αν δειτε το βιντεο λεει οτι το ενα κομματι παγου κραταει 4 - 5 ωρες και βγαζει ικανοποιητικα κρυο αερα κατα την γνωμη μου.. Πιστεύω οτι δεν θα ειναι τοσο καλη λυση για ενυδρειο, απλα το ποσταρα απο περιεργεια μπας και το εχει κανει κανενας να μας πει την γνωμη του ! Παντως οτι και να λετε την ευχαριστηση του επιτυχημενου DIY δεν στην δινει καμια αγορα :D :D

Τάκης 26-05-15 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanos (Μήνυμα 890739)
Παντως οτι και να λετε την ευχαριστηση του επιτυχημενου DIY δεν στην δινει καμια αγορα :D :D

+100000000000000 :D:D:D:D:D

Κωστας Malawi 26-05-15 16:53

ναι οκ.καλο το diy αλλα οχι να φτιαξετε και κλιματιστικο.θα χασω και τη δουλεια μου στο τελος:p

Τάκης 26-05-15 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 890746)
ναι οκ.καλο το diy αλλα οχι να φτιαξετε και κλιματιστικο.θα χασω και τη δουλεια μου στο τελος:p

:D:D:D:D:D

Κλεόβουλος 26-05-15 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanos (Μήνυμα 890739)
Κλεόβουλε εχεις δικιο αλλα και πενία να μην υπηρχε ειμαι πολυ της πατεντας. Παντως για οικιακη χρηση εγω θα το δοκιμασω ! Αν δειτε το βιντεο λεει οτι το ενα κομματι παγου κραταει 4 - 5 ωρες και βγαζει ικανοποιητικα κρυο αερα κατα την γνωμη μου.. Πιστεύω οτι δεν θα ειναι τοσο καλη λυση για ενυδρειο, απλα το ποσταρα απο περιεργεια μπας και το εχει κανει κανενας να μας πει την γνωμη του ! Παντως οτι και να λετε την ευχαριστηση του επιτυχημενου DIY δεν στην δινει καμια αγορα :D :D

Συμφωνώ και υποκλίνομαι :) αφού πιάνουν τα χέρια σας!

delta66 26-05-15 21:48

Δυο αποριες?
Γιατι ειναι θερμομονωτικο το υλικο που μπαινει ο παγος? :D
Εχει υπολογιστει ποση ενεργεια καταναλωνεται για τη δημιουργία τοσου παγου? :D

AntoniosR 26-05-15 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pandelis (Μήνυμα 890733)
Αυτό είναι το δικό μου !!!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pszmrloxne.jpg

Βρε Παντελή, έχεις κάνει τρελη δουλειά με τα ανεμιστηράκια, άκρως επαγγελματική, αλλά το θερμομετρο ειναι μεσα στο ταπερ;;;;:D:D:D:D:D

lifefx 26-05-15 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 890777)
Δυο αποριες?
Γιατι ειναι θερμομονωτικο το υλικο που μπαινει ο παγος? :D
Εχει υπολογιστει ποση ενεργεια καταναλωνεται για τη δημιουργία τοσου παγου? :D

Το ψυγείο εννοεις; Ισοθερμικο είναι.
Αυτό με το πάγο που λες...
2,5€ η μισή κολώνα πάγου+ βενζίνη για να πας να την πάρεις+οτιδε φτάνει μισή κολώνα.
Αυτά και μόνο ακυρώνουν την κατασκευή.
Σαν ιδέα πάντως είναι αξιέπαινη

Stefanos 26-05-15 22:50

Εγώ διαφωνώ με αυτό. Παίρνεις ένα μεγάλο ταπερ βάζεις νερό. Δεν θέλει σίγουρα πάνω από 5 ώρες να παγώσει. Δεν υπολογίζω ότι καίω ρεύμα διότι την κατάψυξη την έχω μόνιμα στην πρίζα ογω τροφίμων...

delta66 26-05-15 23:34

Ναι αλλα δεν ξερεις οτι καταναλωνει επιπλεον ρευμα για να καταψυξει το νεοεισελθον ταπερ με το ζεστο νερο?
Τιποτα δεν γενναται χωρις ενεργεια :cool:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 890780)
Το ψυγείο εννοεις; Ισοθερμικο είναι.

Ναι προφανως.
Τι να το κανεις ομως αφου δεν ειναι αεροστεγως κλεισμενο και μαλιστα μπαινει μεσω ανεμιστηρα μεσα συνεχως ζεστος αερας? :D
Ενα επιπλεον τσαμπα εξοδο της κατασκευης.
Δεν μπορουσε να χρησιμοποιησει ενα απλο φτηνο πλαστικο δοχειο?

Το airco μπορει να ειναι πιο ακριβο κατα την αγορα, αλλο στην πορεια ειναι πολυ πιο οικονομικο, αν το ρυθμισουμε ετσι ωστε να εχουμε το ιδιο μικρο αποτελεσμα ψυξης που εχει και η κατασκευη.
Σε λιγο καιρο θα εχει κανει αποσβεση της αγορας.
Και δεν ειναι ενα πραγμα που το αγοραζουμε καθε λιγο και λιγακι.
Δεν κοιταμε μακρυα και μας τρωει και η πλεονεξια. "ααα πηραμε επιτελους airco? βαλτο στους 17C και ασε κι ανοιχτες τις πορτες τεντα"

Stefanos 27-05-15 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 890786)
Ναι αλλα δεν ξερεις οτι καταναλωνει επιπλεον ρευμα για να καταψυξει το νεοεισελθον ταπερ με το ζεστο νερο?
Τιποτα δεν γενναται χωρις ενεργεια :cool:

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό απλά το κόστος θεωρώ πως θα ειναι εξαιρετικά χαμηλο. Σιγουρα παντως πολυ πιο χαμηλο απο την καταναλωση που θα εχει ενα aircondition (οικονομικο ). Σε αυτό με το ισοθερμικό έχεις απόλυτο δικιο δεν ξερω ποιος ο σκοπος. Ο τύπος το ξεκίνησε με ενα κουβα οπως λες και κατεληξε σε αυτο το τελικό βίντεο.

abrous 15-07-15 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanos (Μήνυμα 890794)
Ναι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό απλά το κόστος θεωρώ πως θα ειναι εξαιρετικά χαμηλο. Σιγουρα παντως πολυ πιο χαμηλο απο την καταναλωση που θα εχει ενα aircondition (οικονομικο ). Σε αυτό με το ισοθερμικό έχεις απόλυτο δικιο δεν ξερω ποιος ο σκοπος. Ο τύπος το ξεκίνησε με ενα κουβα οπως λες και κατεληξε σε αυτο το τελικό βίντεο.

Ειναι ακριβως αυτο που λεει ο Delta66 και κατι ακομα : Αν το ψυγειο που παγωνουμε την παγοκυστη ειναι στον ιδιο χωρο θα εχουμε τα αντιθετα αποτελεσματα.

Χωρις να μπουμε σε τεχνικες λεπτομερειες, τα οικιακα ψυγεια παραγουν στο πισω μερος τους θερμοτητα που ειναι αναλογη της ψυξης που παρεχουν στο εσωτερικο του συν τις απωλειες που εχει καθε μη ιδανικο συστημα. Αυτος ειναι και ο λογος μου δεν μπορουμε να δροσισουμε το σπιτι μας αφηνοντας απλα ανοιχτη την πορτα του ψυγειου :D.
Οποτε με λιγα λογια ειναι πατατα.
Αν το ψυγειακι ηταν τυπου αυτοκινητου με στοιχεια peltier κατι θα μπορουσε να γινει με την προυποθεση οτι το κουτι θα ηταν σε εξωτερικο χωρο για να φευγει η θερμοτητα που παραγουν τα στοιχeια peltier. Αλλα και σε αυτη την περιπτωση μακροπροθεσμα το αποτελεσμα θα ηταν φαουλ καθως τα στοιχεια peltier εχουν τραγικο βαθμο αποδοσης και την λιγοστη δροσια θα την πληρωνες χρυση σε ρευμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01922 seconds with 11 queries