Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Χαλίκι η άμμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19295)

Βαγγέλης (Dearangelo) 05-09-07 20:23

Χαλίκι η άμμο
 
Θα ήθελα την γνώμη καποιων σχετικών..
Για γλυκο, κοινωνικο.. 360αρι, φυτεμενο..
χαλίκι η άμμο?
υπέρ και κατα..

Steve 05-09-07 20:33

εγω θα ελαγα αμμο....ειναι ποι ομορφη στο οπτικο αποτελεσμα, και δεν εγκυμονει κυνδινους τραυγατισμου -γδαρσηματως των ψαριων....

PascM 05-09-07 21:02

Σταύρο μην βιάζεσε!!! Στο φυτεμένο η άμμος απλά δεν!
Χαλικάκι και όχι πολύ χοντρό 1-1,5 διάμετρο το πολύ μέχρι 2.

spookie 05-09-07 22:13

Ισως θα μπορουσες ενα συνδιασμο των δυο. οπου σχεδιαζεις τοποθετηση φυτων χαλικι και σε σημεια κενα αμμο. καπως ετσι σκεφτομαι και το δικο μου στο στησιμο

george 05-09-07 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spookie (Μήνυμα 197295)
Ισως θα μπορουσες ενα συνδιασμο των δυο. οπου σχεδιαζεις τοποθετηση φυτων χαλικι και σε σημεια κενα αμμο. καπως ετσι σκεφτομαι και το δικο μου στο στησιμο

Kαι σε λίγο καιρό θα γίνουν αμμοχάλικο :D

giagligian 05-09-07 22:18

Ρε παιδιά σοβαρά τι θα γίνει αν επιδιώξουμε αυτό που πρότεινε ο spookie?? Το έχει δοκιμάσει κανένας? Εντάξει σαν αποτέλεσμα εμφανισιακό δεν πιστεύω θα είναι αξιόλογο,αλλά θα δημιουργηθεί αλαλούμ εντέλει στο ενυδρείο μέσα?? +-8

spookie 05-09-07 22:31

Πιστευω οτι η τοποθετηση των υλικων με σωστη σειρα και χωρισματα απο χαρτονι [ για την ταξινομηση και μονο και μετα αφαιρειται ] για την κατανομη των υλικων καθως και με το φυτεμα γρασιδιου σε ολη την επιφανεια του χαλικιου ισως να απετρεπε το ανεκατεμα. Απλως εχω μια εικονα στο μυαλο μου που ισως να πετυχει. Ετσι και αλλιως η ενασχοληση με το ενυδρειο ειναι περα απο τις παραμετρους συνθηκων για το νερο καθαρα προσωπικο γουστο και φαντασια μιας και δεν μπορουμε να μεταφερουμε το φυσικο περιβαλλον στο σαλονι μας

noe 06-09-07 02:21

δεν ειναι πολύ πρακτικό αυτό γιατί η άμμος 'σηκώνεται' έυκολα, κάθε φορά που κανεις αλαγή νερού, όταν ρίχνεις το νερό μέσα θα πρέπει να το κάνεις πολυυυυυυύ προσεκτικά.... και σκέψου ότι η αλαγή νερού γινεται αρκετά συχνα.... πιστευω ότι συντομα θα έχεις αμμοχάλικο. Πέρα από αυτό, θα υπάρχει περιορισμός και στα φυτά, θα πρέπει τα φυτά να είναι αποκλειστικά αργής αναπτυξης για να μην έχεις συχνά κλαδεματα-φυτεματα-ξεφυτεματα και ανακατεβεις τον βυθό.Εγώ στο δίκό μου ενυδρείο είχα χαλίκι 3 ειδών, πίσω είχα χοντρό, στη μέση μεσαίο και μπροστά λεπτό αλλά είχα τα προβλήματα που προανέφερα τελικα τα ανακάτεψα και ησύχασα.

Η απάντηση μου στην αρχικη ερώτηση του Dearangelo ειναι ότι η άμμος δεν θα μπορεί να συγκρατίσει τα φυτά, θα ξεριζόνοντε πολύ έυκολα, τρεις και λίγο θα φυτευεις, το χοντρό χαλίκι δεν κανει γιατί αν βάλεις κατω από το χαλίκι υποστρωμα για τα φυτά (πχ φυλόχωμα) το χοντρο χαλίκι δεν θα μπορεί να το συγκρατίσει, θα φευγει το χώμα στην στήλη του νερού. Οπότε η απάντηση είναι...... ψιλό χαλίκι ή αναμηξη ψιλού και χοντρού.

Βαγγέλης (Dearangelo) 06-09-07 11:07

ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους, έχω χαλίκι, υπόλευκο, 2-4 χιλιοστά, και φυτά, αλλα μαρέσει το οπτικό αποτέλεσμα είτε της άμμου, (καθαρό, λείο οπτικά..) είτε του φυτεμένου χαλικιού, ιδιέταιρα με γρασίδι..
Τελικά, δεν θα κάνω τίποτα, και θα το αφήσω ως έχει... και θα περιμένω να το σκεπάσει η riccia flutantis...(something)

btw καμία ιδέα για τη στερέωσή της στο βυθό? προς το παρόν την έχω πλακώσει με κάποιο χαλίκι που της έριξα από πάνω.. σε σημεία...αλλα έχει γεμισει η επιφάνεια του νερού με κομμάτια της.. βέβαια τρίτη μέρα σήμερα..αλλα κόλλαση.. θα δείξει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries