Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Στεγανά ακροφύσια. Που & Ποιά??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5392)

yiobi 29-01-04 22:44

Στεγανά ακροφύσια. Που & Ποιά???
 
Καλησπέρα,
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ στεγανά ακροφύσια για λάμπες φθορίου?? Ξεκινησα την κατασκευή ενός ακόμη ενυδρείου (θαλασσινού αυτή τη φορά) και δεν θέλω να (χρυσό)πληρώσω
ξανά τη λύση που βρήκα στο προηγούμενο που είχα φτιάξει :oops: :oops: :oops: ...
Σύν το γεγονός οτι τώρα πρόκειται για μεγαλύτερο και θαλ.
οπότε χρειάζομαι περισσότερες λάμπες...
(είχα πληρώσει 45 έουρα για 2 μόνο λάμπες!!! με τα μπαλάστ φυσικά).
Μπορεί κανείς να βοηθήσει :?: :?:
(Σ.Σ. Μένω Χαλάνδρι)

γαυρος 29-01-04 22:54

Ισως να αδικησω τον :oops: < ιδιοκτητη > της ιδεας γιαυτο σορρυ αν κανω λαθος :oops: ,νομιζω ο giorgos? τελος παντων αν δε θες να χρυσοπληρωσεις τα στεγανα σετ που υπαρχουν στο εμποριο ,υπαρχει μια λυση με 2 εβροπουλα. :idea: :idea: Καραμελιτσες m&ms νομιζω λεγονται,και ειναι μεσα σε πλαστικο σωληναριο ακριβως στα μετρα της λαμπας φθοριου.το κοβουμε στη μεση και εχουμε τα 2 κομματια για τη λαμπα.τρυπαμε και βαζουμε τις ενωσεις μεσα στα κομμενα και αφου ενωσουμε τα καλωδια, βαζουμε σιλικονιτσα μεσα και καπελωνουμε τη λαμπα μας !αδιαβροχο 100% οπως λενε και τα ρολογια ! και φτηνοοοοοοο :wink: :wink: :wink: :wink:
εγω το εφηρμοσα με αποτελεσματα φυσικα θετικοτατα !
δευτερη αλλα οχι τοσο εφαρμοστη :wink: λυση,ειναι η ιδια δουλεια αλλα με κουτια απο φιλμς ! :!:

yiobi 29-01-04 22:59

Παράθεση:

Ισως να αδικησω τον < ιδιοκτητη > της ιδεας γιαυτο σορρυ αν κανω λαθος ,νομιζω ο giorgos?
να πω την αλήθεια αυτό δεν το'πιασα...
ίσως κάτι να μου έχει ξεφύγει...!
πάντως ένα πράγμα έχω να ομολογήσω γαύρε (αν και αεκτζής...)
τέτοια ανταπόκριση και άμεση απάντηση δεν την περίμενα...!
Φοβερό..!
Και ένα σχόλιο: Πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες,
θα 'θελα νά χα δέκα σακουλίτσες...!!!!! :D :D :D

γαυρος 29-01-04 23:02

δεν επιασες τον τροπο η τον ιδιοκτητη της ιδεας???
μαλλον εννοεις το δευτερο και φυσικα ερμηνευεται με αυτον που το ανεφερε εδω στο μπορντ !!
μην οικειοποιουμε ξενες ιδεες, CLOPYRIGHT που λεμε... zw
οσο για τα περι ταχυτητας αν ηξερα οτι εισαι αεκτζης θα σου λεγα εγω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: -+9 +-8

Giorgos 29-01-04 23:05

Γάβρε μάλλον το πρώτο εννούσε.
Αφού σου αρέσουν τόσο πολύ, πάρε πολλά κουτάκια m&m's, φάτες και χρησιμοποίησε το κουτάκι για ακροφύσια.
Να το πω πολύ πιο απλά.
Πολύ απλά κόβεις το πλαστικό (κυλινδρικό) κουτάκι στην μέση για να έχεις δύο στεγανά ακροφύσια. Τα γεμίζεις με σιλικόνη και πολύ απλά αφού έχεις ενώσει τις λάμπες σου (με κλέμενς, μετασχηματιστές, κλπ) τις πιέζεις μέσα στο κουτάκι που είναι γεμάτο σιλικόνη και έχεις στεγανοποιήσει 100% τις λάμπες σου. :wink:

yiobi 29-01-04 23:08

Παράθεση:

μαλλον εννοεις το δευτερο
αυτό εννοούσα
Παράθεση:

μην οικειοποιουμε ξενες ιδεες, CLOPYRIGHT που λεμε...
οσο για τα περι ταχυτητας αν ηξερα οτι εισαι αεκτζης θα σου λεγα εγω
συγχαρητήρια αξίζουν σε αυτόν που βρήκε μία λύση, αλλά και
σε αυτόν που σπεύδει να βοηθήσει κάποιον (έστω και με clopyright...).
Anyway σας ευχαριστώ και τους δύο...

Σ.Σ. το τελευταίο σκόπιμα το αφήνω αναπάντητο...

Σ.Σ.2 ...Και ξανά-ξανά...

ΓιαγκΤ 30-01-04 00:46

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζετε απλές κλέμες. Συστοιχίες μέτρα ολόκληρα δουλεύουν σε σκάφοι που πάνε Ερυθρά θάλασσα, με άδειες από νηογνώμονα.

γαυρος 30-01-04 01:33

γιαγκο εχεις χασει επεισοδια μαλλον,μιλαμε για απλες κοινες κοινοτατες κλεμες,που πανε σε ερυθρες και κιτρινες και πρασινες θαλασσες,το θεμα που κανουμε το κολπ < 3 > ειναι για 2 λογους .
1.να μην ερχεται η σκουρια που θα βγαλουν οι βιδες σε επαφη με το νερο,μια και το νερο εξατμιζομενο απο το ενυδρειο,και μετα την επανυγροποιηση του στο καπακι σε μορφη σταγονων ξαναπεφτει στο νερο,αρα η σκουρια πεφτει μεσα σε πολλες περιπτωσεις...και 2.και το το κυριοτερο, να απαλειφθει το ενδεχομενο διαρροης ρευματος κυριε < ηλεκτρολογε σκαφων > !! θυμαμαι καλα εεεεεεεεε???? :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

ΓιαγκΤ 30-01-04 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
γιαγκο εχεις χασει επεισοδια μαλλον,μιλαμε για απλες κοινες κοινοτατες κλεμες,που πανε σε ερυθρες και κιτρινες και πρασινες θαλασσες,το θεμα που κανουμε το κολπ < 3 > ειναι για 2 λογους .
1.να μην ερχεται η σκουρια που θα βγαλουν οι βιδες σε επαφη με το νερο,μια και το νερο εξατμιζομενο απο το ενυδρειο,και μετα την επανυγροποιηση του στο καπακι σε μορφη σταγονων ξαναπεφτει στο νερο,αρα η σκουρια πεφτει μεσα σε πολλες περιπτωσεις...και 2.και το το κυριοτερο, να απαλειφθει το ενδεχομενο διαρροης ρευματος κυριε < ηλεκτρολογε σκαφων > !! θυμαμαι καλα εεεεεεεεε???? :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Το Ερυθρά το είπα γιατί απαιτεί ειδικές προδιαγραφές εξαιτίας της μεγάλης περιεκτικότητας άλατος.
Τα δύο προβλήματα που ανέφερες είναι λιμένα με ένα απλό στήριγμα. Πρέπει να το δεις όμως, και εγώ δεν καταφέρνω να ανεβάσω φωτογραφίες.

sot-zoe 30-01-04 13:39

Η λυση που εχω να προτεινω εγω σε αυτο το θεμα ειναι και πιο απλη και λιγο πιο οικονομικη και τεσταρισμενη σε αρκετα ενυδρεια :
Λαστιχοταινεια της 3M ( την εχει σιγουρα ο ΚΑΦΚΑΣ ), αφου βαλεις τις κλεμες τυλιγεις με αυτη την ταινεια και ειναι πληρως στεγανο , γρηγορα , απλα και χωρις περιπλοκες πατεντες , οι οποιες καλες ειναι αλλα λιγο περιπλοκες μαλλον.

mikenuke 30-01-04 18:20

Σωστη και η ιδεα του sot-zoe σωστη και του γαυρου αλλα το θεμα ειναι η ευκολη συνδεση με τις λαμπες. οποτε ισως θα επρεπε να σκεφτουμε καμια καλυτερη ιδεα.

griffin_23 31-01-04 14:30

σωστες οι ιδεες σας και σιγουρα γλυτωνουμε πολλα λεφτα αλλα με τον μετασχηματηστη τη κανεις?
καει υπερβοληκα και δεν θελει και πολλη να γινει η βλακεια απο καποιον και να καει.συν δεν ειναι ευκολο να τον αφησεις εκτεθημενο λογο θερμοκρασια παλι αφου μπορει να λιωσει οτιδιποτε.

δεν ξερω αν εγινα κατανοητος απλα ψαχνω μια λυση να κλεισω και εγω καπου τον μετασχηματηστη μου πρωτου καψω κανενα -+9 -+9

αφου το ενυδρειο το φτιαχνεις εσυ γιατι δεν κλεινεις ανεξαρτητα το πισω μερος απο το καπακι χωρις να εχει καμια εισοδο νερου απο υδρατμους του ενυδρειου? ετσι κλεινεις τον μετασχηματηστη και τις λαμπες με απλες χλεμες χωρις σιλικονες και ιστοριες!!

γαυρος 31-01-04 15:18

στο ευκολο κολλησες?ο μετασχηματιστης ΕΞΩ απο το ενυδρειο !!
απλα τραβας λιγο μεγαλυτερα καλωδια να βγαινει εξω και να ξαναμπαινει μεσα.τωρα αν ειναι περιπλοκο το κοψιμο 2 πλαστικων στη μεση και το βιδωμα 4 επαφων + λιγη σιλικονη,................. -+9 ,..θα με κανετε να αναφερθω στο γνωστο ρητο...θες..(κουλουρι)..το θες και..(μασημενο).. :oops: :oops: :oops: (τοσωσα ε?) :D :D :D :D :D

griffin_23 31-01-04 15:39

καλε ντε μια ιδεα ειπα και μια απορια ο αμιρος :( :(

ειδες περιστερι στο location και βρηκες ευκαιρια να με κραξεις
-+10 zw

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ASCCO1 01-02-04 03:14

η καλυτερη λυση ειναι να μεινει ο μετασχηματιστης μακρια απο το ενυδρειο !!!!!
με καποιο τροπο μπορει να μπει και απο κατω ,αν βαλουμε ποιο μακρια καλωδια , η θερμοκρασια που βγαζει μπορει να δημιουργησει προβλημα με το καιρο.
μπορουμε να τον βαλουμε και σε να μεταλικο κουτι αν δεν θελουμε να ειναι εκτεθημενος , τετοιο βρισκεται ανετα σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο.<< το καλωδιο τις γειωσης βιδωνεται επανω στο κουτι!!>>
οσο αφορα τα καλωδια επειδη τα απλα που μπαινουν συνηθως καιγονται με τον καιρο, μπορειται να βαλετε καλωδια σιληκονης , ειναι ποιο ακριβα , αλλα αξιζει τον κοπο. :lol:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01975 seconds with 11 queries