Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ballast 2x8w για Τ5 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89640)

AgMa 13-01-16 14:50

Ballast 2x8w για Τ5
 
Γειά σας παιδιά,

Ετοιμάζω καπάκι με 2x8W T5 για το 15λιτρο που έχω.
Έχω κολλήσει στο ballast (με μπερδεύουν αυτά που γράφουν πάνω).
Ψάχνω λοιπόν ένα ηλεκτρονικό ballast για 2x8w T5 λάμπες.
Που θα βρω κάτι τέτοιο; Στον Καυκά που είχα ρωτήσει, δεν είχε ballast αποκλειστικά για 2x8w και μου έδειξε ένα άλλο που έγραφε περισσότερα watt. Μου είπε ότι δεν θα έχω θέμα γιατί είναι Multiwatt (υποθέτω διαχειρίζεται και λάμπες διαφορετικών watt απ' αυτές που αναγράφει;;;) και μάλιστα σύνδεσε μια λάμπα 8w πάνω στο ballast και άναψε.
Δεν με πείθει όμως αυτός ο τρόπος, ότι άναψε δεν σημαίνει ότι δεν θα την κάψει σύντομα αν της κάνει overdrive.
Καμιά λύση;

niklal 13-01-16 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 914557)
Γειά σας παιδιά,

Ετοιμάζω καπάκι με 2x8W T5 για το 15λιτρο που έχω.
Έχω κολλήσει στο ballast (με μπερδεύουν αυτά που γράφουν πάνω).
Ψάχνω λοιπόν ένα ηλεκτρονικό ballast για 2x8w T5 λάμπες.
Που θα βρω κάτι τέτοιο; Στον Καυκά που είχα ρωτήσει, δεν είχε ballast αποκλειστικά για 2x8w και μου έδειξε ένα άλλο που έγραφε περισσότερα watt. Μου είπε ότι δεν θα έχω θέμα γιατί είναι Multiwatt (υποθέτω διαχειρίζεται και λάμπες διαφορετικών watt απ' αυτές που αναγράφει;;;) και μάλιστα σύνδεσε μια λάμπα 8w πάνω στο ballast και άναψε.
Δεν με πείθει όμως αυτός ο τρόπος, ότι άναψε δεν σημαίνει ότι δεν θα την κάψει σύντομα αν της κάνει overdrive.
Καμιά λύση;

δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. αν είναι φθηνού πόρτο. θα σου αντέξει και πιο πολύ.

AgMa 14-01-16 10:49

Γιατί θα μου αντέξει πιο πολύ;

johnpecn` 14-01-16 15:52

Επειδή δεν θα το δουλεύεις στο μάξιμουμ αλλα σε πιο χαμηλα watt.

polog40 14-01-16 16:31

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να βάλεις μεγαλύτερο ballast.
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έχω κάνει εγώ στα ενυδρεία μου.
Παίρνεις μια λάμπα οικονομίας καμένη (συνήθως καίγεται η λάμπα και όχι η πλακέτα που έχει μέσα). Σπας το γυαλί και στα άκρα της πλακέτας εκεί που συνδεόταν η λάμπα ενώνεις τη λάμπα φθορισμού και έτσι φτιάχνεις μόνος σου ένα ηλεκτρονικό
ballast. Εύκολα και προπάντων ανέξοδα.
τόσο απλά.

Michali[s] 14-01-16 18:40

Εχω αυτο το ballast. Το βρηκα σε μικρο τοπικο ηλετρολογαδικο. Εχω το Multiwatt της σειρας που δινει απο 4 μεχρι 13 watt. Δεν το βλεπω στην σελιδα αλλα μπορεις να ψαξεις βαση αυτων στην περιοχη σου

Γενικα τα ballast δουλευουν σε σταθμες. Αν το ballast λεει οτι ειναι για 24 watt τοτε μια λαμπα 8 watt θα την χαλασει γιατι η λαμπα θα ζητησει 8 watt και το ballast θα της δωσει τα 24 που εχει.
Αν εχεις ballast καπου κοντα στα 8 watt ( βια 14 ) τοτε και παλι την λαμπα την δουλευεις λαθος ( δεν προκειται να παιξει στην περιοχη που σχεδιαστηκε να παιζει απο αποψη φασματος και διαρκειας ζωης) αλλα οκ.. Θα αναψει και θα φωτισει.

AgMa 15-01-16 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] (Μήνυμα 914749)
Εχω αυτο το ballast. Το βρηκα σε μικρο τοπικο ηλετρολογαδικο. Εχω το Multiwatt της σειρας που δινει απο 4 μεχρι 13 watt. Δεν το βλεπω στην σελιδα αλλα μπορεις να ψαξεις βαση αυτων στην περιοχη σου

Γενικα τα ballast δουλευουν σε σταθμες. Αν το ballast λεει οτι ειναι για 24 watt τοτε μια λαμπα 8 watt θα την χαλασει γιατι η λαμπα θα ζητησει 8 watt και το ballast θα της δωσει τα 24 που εχει.
Αν εχεις ballast καπου κοντα στα 8 watt ( βια 14 ) τοτε και παλι την λαμπα την δουλευεις λαθος ( δεν προκειται να παιξει στην περιοχη που σχεδιαστηκε να παιζει απο αποψη φασματος και διαρκειας ζωης) αλλα οκ.. Θα αναψει και θα φωτισει.


Και που καταλήγουμε;

Michali[s] 15-01-16 00:47

Τι να σου πω. Προσωπικα θα εψαχνα να βρω μπαλαστ στα 8 watt για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Βεβαια αν η λαμπα ειναι απλη λαμπα και δεν σε νοιαζει ιδιαιτερα ο χρονος ζωης η το φασμα, κανε το πειραμα σου.

AgMa 15-01-16 01:16

Σε φυτεμένο θα μπει, εννοείται με νοιάζει το φάσμα.
Σήμερα καθώς άλλαζα λάμπα στον κρυφό φωτισμό που έχω στην κουζίνα (ξέρετε, τα σκαφάκια), ανακάλυψα ότι το ένα απ' αυτά έχει ένα μικρό ballast από πίσω και γράφει: electronic ballast for T5 8w.
Κάνω δουλειά με 2 τέτοια ή είναι απλά για να φωτίζει και δεν θα έχω το φάσμα που πρέπει;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries