Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ζωοτεχνια 2013 θα ειμαστε εκει.(7-10 Φεβρουαρίου Θεσ/νίκη) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68600)

snakepanos 28-01-13 19:48

Ζωοτεχνια 2013 θα ειμαστε εκει.(7-10 Φεβρουαρίου Θεσ/νίκη)
 
Ζωοτεχνια 2013 ,είμαστε μια ομάδα που αποτελείται απο 4 άτομα που μαζί με εθελοντές θα στησουμε 4 ενυδρεια μπορει και 5 θα δουμε,ανάλογα τα κέφια και τον εξοπλισμό .

Θα στησουμε ενα ενυδρειο Malawi snakepanos,με εθελοντές .

Ενα δευτερο φυτεμενο κοινωνικό. Κουραμπιές, με εθελοντές.

Ενα Μονομαχοενυδρειο .Nazgul .

Και τέλος το Σωστό και λάθος ενυδρείο. bloskas,

Θα χρειαστούμε διάφορα ,,οπως φυτα ,,υποστρώμα ξύλα φίλτρα,φωτιστικά,κλπ.
Υπάρχουν κάποια πράγματα αλλά καλό θα είναι οτι μπορει να δώσει ο καθένας εθελοντικά θα είναι δεκτό,όπως και βοήθεια .
Θα ανακοινωθούν σχετικά τι θα χρειαστούμε .

Όπως επίσης και εθελοντές που θέλουν να βοηθήσουν εμάς ,και να ζήσουν μια ωραία εμπειρία .

ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ.

exelix 28-01-13 19:51

Πολύ καλή κίνηση! Καλή επιτυχία σε ό,τι φτιάξετε!

Για να μαζευτούν χεράκια για τα παιδιά, όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο!

ignatios 28-01-13 19:53

Δυστυχώς είμαι μακριά, αλλά ότι χρειαστείτε και το έχω, ευχαρίστως να το στείλω. Πότε είναι η έκθεση? Μπας και καταφέρω να έρθω?

Samian 28-01-13 19:55

Μπράβο παίδες κα ισυγχαρητήρια για την προσπάθειά σας......

kingrim 28-01-13 19:55

μπραβο παιδια μακαρι να ειχα χρονο να βρεξω τα χερια μου εχει περασει αρκετος καιρος και χανω τα λεπια μου

rottbea 28-01-13 19:55

Καλη επιτυχια παιδια!:p

snakepanos 28-01-13 19:57

ZOOTECHNIA 2013 : Από τις 07-10 Φεβρουαρίου

Κλεόβουλος 28-01-13 20:19

:smt041:smt041:smt041
Μπράβο σας παιδιά!
Πάνο συγχαρητήρια φίλε που ανέλαβες την μεγαλύτερη ευθύνη (και λόγω της προηγούμενης συμμετοχής σου).
Αξίζει πράγματι να παρευρεθούν και να βοηθήσουν όσοι περισσότεροι γίνεται, όχι μόνο γιατί είναι πολύ όμορφη εμπειρία αλλά η παρέα είναι μοναδική :)

Φτιάξτε μια λίστα απο τα πράγματα που χρειάζεστε για να τη βλέπουμε και να ενημερώνετε τι βρέθηκε.
Βάλτε στόχο για 2-3 σωστά ενυδρεία (ουκ εν τω πολλώ το ευ ;))

http://www.exponet.gr/exhibitions/ex...ootechnia-2013
(κάπου υπάρχει κι ένας τρόπος να πάρεις δωρεάν δελτίου εισόδου, όταν το βρω θα ενημερώσω)

Alex_Salonica 28-01-13 20:22

Όπως προανέφερα δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με φυσική παρουσία αλλά από πράγματα που θα χρειαστείτε(περιμένουμε λίστα) ότι έχω ευχαρίστως να προσφέρω

snakepanos 28-01-13 20:24

Κλεόβουλε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Θα δουμε πρωτα τα δικα μας πράγματα και μετα οτι χρειαστούμε θα ανακοινωθεί .
Εχω κανονίσει τα πάντα εγω δεν χρειάζομαι δωρεάν είσοδο, εχω τα κονε και θα εχουμε καρτες ;)

Alex το ξέρουμε οτι δεν μπορείς αλλα θα είσαι κοντά μας σε οτι χρειαστούμε.

Κουραμπιές 28-01-13 20:38

Αντε να δουμε τι θα κανουμε
Λοιπον εγω μπορω να παραχωρησω για τις ημερες στησιματος:
  • 2 Ριζες Driftwood που γινονται και μια με δεμενες ανουμπιες πανω τους και christmass moss
  • 1 Ριζα mopani
  • Πετρες λαβας αρκετα κοκκινες και πορωδεις (εχω δει και πιο σκουροχρωμες οπως του αλεξανδρου)
  • Εσωτερικο φιλτρο Boyu 400lh
  • Εσωτερικο φιλτρο Sun Sun 600lh
  • Filterwool, siporax, σφουγγαρια, τυρφη, πλατανοφυλλα, catappa
  • Αν θελετε βραζω καποια πλατανοφυλλα ναχουμε ετοιμο blackwater αν στησουμε μονομαχιερα η οτιδηπωτε
  • Αεραντλια + σωληνακια
  • Φυτα: Limnophilia sessiflora, Cabomba Caroliana, Valisneria Americana, Marsilea κατι, Hygrophilia Difformis, Cryptocoryne Wendtii Brown (3 εχω, αλλα τις δυο βγαζω αν χρειαστουν)
Απο ψαρια μιας και δεν θα ασχοληθουμε με οσμωσεις κλπ εκει και τα δικα μου ειναι σε πολυ μαλακο νερο και προς το οξινο, καλυτερα να μην τα στρεσσαρω.
Φυτα με εξαιρεση καποια, θα τα μοιραστουμε αυτοι που θα ασχοληθουμε στο τελος, nazgul εισαι και εσυ στην λιστα μιας και μου ζητησες απτο επομενο κλαδεμα. ;) Ταμαθες ε? Εισαι εθελοντης. :D:D

Αν εχω κατι αλλο θα το ποσταρω σαυτο το ποστ μου με edit και κοκκινα γραμματα.

Αυριο θα κανω καποιες κινησεις μηπως και βρουμε κατι απο εξοπλισμο εδω απο Σερρες. ;);)

snakepanos 28-01-13 20:42

Σπυρο πιστεύω να σε καλύπτουν τα φυτα για το φυτεμενο που θα κάνετε.
Και τα ξυλα ,και τα φιλτρα ,αλλα αμα βρουμε κανενα εξωτερικό θα ειναι καλυτερα ,θα δουμε.

Εθελοντές για βοήθεια στο στήσιμο δεν βλεπω.

Εγω εχω ενα 120 λιτρα ενυδρείο ,εχω αμμο,,φεγγαροπετρες ,εχω επίσης ενα 60λιτρο και 2,, 30 λιτρα ,και 2 μικρα για το σωστο λαθος.

ΣΤο 120 θελουμε μια βαση ,και καμια κιχλιδα malawi.
Αν δεν βρουμε βαση θα βαλουμε μια του συλλόγου.

nazgul 28-01-13 21:09

Απο τι εχω να δωσω, προχειρα παντα:

- Εσωτερικο φιλτρο 750lt/h
- Υλικα φιλτου: Siporax, siporax mini, σφουγγαρια, filter wool.
- Πετρες μη ασβεστολιθικες γκρι
- Θερμοστατης 25w για το ενα μικρο
- Φυλλα Catappa
- Κανενα βαρελακι οσμωση για οποιον μπορει να το κουβαλησει με αυτοκινητο, μπορω να βγαλω. Η μονομαχιερα για παραδειγμα, μια χαρα γινεται με μιξη.

Για το τι θα χρειαστω ακριβως, θα επανελθω με λεπτομερειες εντος των ημερων.

Κουραμπιές 28-01-13 21:09

κατσε ρε ουτε 2 ωρες δεν ειναι πανω το ποστ. Ελπιζω να μαζευτουμε χαβαλοπαρεα. :D και πιο νεοι ακομα και απο μενα μη δισταζετε ελατε εθελοντες μονο να κερδισετε εχετε. ;)

ChocolatePuma 28-01-13 21:39

Μπράβο σας για την κίνηση, καλή επιτυχία και εύχομαι να πάνε όλα όπως τα σχεδιάζετε!

sarpijk 28-01-13 21:43

Θα μπορεσω να βοηθησω στο στησιμο πρωινες ωρες.

Stivv27 28-01-13 21:43

Επειδη ειμαι λιγο κοντα και υπαρχουν αρκετα στην αποθηκη!Εχω ενα 25 λιτρο με φιλτρο καπακι φωτισμο(γενικα οτι χρειαζετε για το λαθος ενυδρειο)
και ενα 2213 που καθετε γεματο υλικα!

maxmike 28-01-13 21:51

αυτα ειναι τα ωραια μπραβω σε ολα τα παιδια εθολεντες και συμμετεχωντες και φυσηκα σε οσους θα βοηθησουν,εγω ειμαι αλλος ενα που λυπατε που ειναι μακρυα.καλα να περασετε μακαρι να μπορουσα ναρθω θα φερνα και το ριφ οπως ειναι μην εχουμε μονο του γλυκου....;);););)

mikros84 28-01-13 22:30

Πολύ καλή η κίνηση...πολλά μπράβο στα παιδιά που ανέλαβαν.
Παρότι πνηγμένος και ''ψοφίμι'' από την μέση μου,θα κάνω το παν να έρθω να βοηθήσω στο στήσιμο.
Κάρτα θα έχω αφού μου έχει σταλεί σε mail λόγο της συμετοχής στην προηγούμενη Ζωοτεχνία.
Εύχομαι καλή επιτυχία.;)

snakepanos 28-01-13 22:55

Υπαρχη καμια βάσει γιατο 120λιτρο ενα μετρο μηκος ???
Και θελουμε κανεναν ψαρακι για τον φυτεμένο γκαμπυ ,,ξοιφη .

ignatios 28-01-13 23:02

Εχω 1 eheim 2215, βιολογικό υλικό, θερμόμετρο, τσιμπιδες και ψαλιδια για τα φυτά, αεραντλία, α\ο, βαρελι προετοιμασίας νερού 60λτ, θερμαντήρες 100w & 200w, και αλλα. Ότι χρειαστείται μπορώ να βρώ τρόπο να τα στείλω θεσαλονικη ή Σέρρες για την έκθεση.

snakepanos 28-01-13 23:07

Θα χρειαστουμε θερμοστατη ,,αμα βρεις τροπο να τα φερεις ,,αν οχι στης Σερρες ειναι ο Κουραμπιες .


Θα χρειαστουμε και χρονοδιακόπτες αν εχει κανενας .
Αυριο θα γραψω τι θα φερει ο καθενας και οτι αλλο θα χρειαστούμε ,άλλα αυτό που θέλω ειναι μια βάσει ,,γιατί αμα βάλω την βάσει του συλλόγου θα χρειαστούμε κατι για κρύψουμε την σιδερια ,ενα πανι ,,καμια αφησα ,,κανενα τραπεζομάντιλο ας πουμε,,,,,,,,,,

ignatios 28-01-13 23:23

Λοιπον, μέχρι την παρασκευή πιστεύω να μπορέσω να στείλω 3 χρονοδιακόπτες, και 2 θερμοστάτες. Αν χρειαστείτε κάτι άλλο μου λέτε. Θα μιλήσουμε με πμ για να το κανονίσουμε

narampa 29-01-13 08:30

Πάνο απο ψαρακια μπορω για το φυτεμενο να δωσω δυο -τρεις θυληκες μονομαχινες αν θέλετε και εχω και ενα 50 θερμοστατη και εσωτερικο φιλτρο. Για το στήσιμο πες ποια μέρα χρειαζεσαι ατομα να δω αν μπορω να κανονισω να ερθω

nazgul 29-01-13 08:52

Ωραια παιδια θα κανουμε μια λιστα εντος των ημερων με τι ακριβως χρειαζομαστε και δε θα γλυτωσετε, ολοι θα δωσετε απο κατι :D

Οι εθελοντες πρεπει να ειναι αρκετοι γιατι θα χρειαστει αρκετη δουλεια και γρηγορα.

stanlee 29-01-13 09:08

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 730451)
Δυστυχώς είμαι μακριά, αλλά ότι χρειαστείτε και το έχω, ευχαρίστως να το στείλω. Πότε είναι η έκθεση? Μπας και καταφέρω να έρθω?

Μακριά αλλά κανονίζουμε μια εκδρομουλα(αν βολεύει λόγο δουλειάς) και ερχόμαστε! Παίδες αν μπορέσετε να δώσετε και ημερομηνία...+-8+-8+-8
-------------------------
Κουραμπιε 8 φεβ κατεβαίνω Σέρρες μιας και η γυναίκα μου ειναι απο κει...έχω 1 τ8 30 watt day lighgt και μια τ5 αδιάβροχη επίσεις μπορώ να δώσω ένα 60 λιτρο οβαλ ενυδρείο το οποίο υπήρξε μονομαχιαριο αν τυχών σας βολεύουν αυτά στείλτε μ κάποιος ένα πμ για να τα ετοιμάσω να τα πακετάρω και να σου τα φέρω.... :D:D:D

snakepanos 29-01-13 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 730717)
Μακριά αλλά κανονίζουμε μια εκδρομουλα(αν βολεύει λόγο δουλειάς) και ερχόμαστε! Παίδες αν μπορέσετε να δώσετε και ημερομηνία...+-8+-8+-8
-------------------------
Κουραμπιε 8 φεβ κατεβαίνω Σέρρες μιας και η γυναίκα μου ειναι απο κει...έχω 1 τ8 30 watt day lighgt και μια τ5 αδιάβροχη επίσεις μπορώ να δώσω ένα 60 λιτρο οβαλ ενυδρείο το οποίο υπήρξε μονομαχιαριο αν τυχών σας βολεύουν αυτά στείλτε μ κάποιος ένα πμ για να τα ετοιμάσω να τα πακετάρω και να σου τα φέρω.... :D:D:D

Νασε καλα φιλε μου αλλα την μερα που θα κατεβεις εμεις θα τα εχουμε ολα ετοιμα ,7,,με 10 ειναι η εκθεση.
-------------------------
Έχουμε ενα ενυδρείο 120 λιτ .
Ενα ενυδρειο 54 λιτρα με βάσει.
Ενα 30 λιτρ.
Ενα 20 λιτρα .

Έχουμε φυτά ξύλα πέτρες και υπόστρωμα για όλα τα ενυδρεία .

Θα χρειαστούμε ενα ενυδρείο ακόμα κατα προτιμήσει 80 λιτρα ,θα δουμε τι θα κάνουμε,,το πολύ πολύ φέρνω το δικο μου γεμάτο οπως ειναι:D:D:D:D



Ο φίλος μας ignatios μας δίνη ,,2 θερμοστατες 100,,200 watt,,και 3 χρονοδιακοπτες.
Ο φιλος μας ,stivv 27 αν μπορέσει και τα φέρει ένα 2213,και ενα 25 λίτρο.

Εθελοντές μέχρι στιγμής ειναι

Sarpijk Βοηθεια το πρωι.

Mikros84 Στο στήσιμο το απόγευμα

Narampa ,,,και μας δίνη και μονομαχινες ,,θελουμε και εναν αρσενικό να τις κάνει κουμάντο:D:D:D,και ακομα φυτα διαφορα.

Το περίπτερο ειναι το 2 και το ΣΤΑΝΤ 8 Α.
Αυριο θα παμε να δουμε τον χώρο μαζι με τον Θόδωρο [ nazgul].

Να δουμε αν εχει ψησταριά :D:D σημαντικό αυτό;).

Περιμένουμε και άλλους εθελοντές.
Οτι χρειαστούμε θα το ανεβάσουμε εδω στο post μας.

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λογία και για την βοήθεια και για την στήριξη που μας δίνεται.

basillis 29-01-13 11:06

Να πάνε ολα καλά παιδιά.
Πολλά μπράβο σας σε σας που αναλάβατε αυτό το εγχείρημα!;)

Kotsos 29-01-13 11:29

Εγώ θα είμαι ακομα εξεταστική..:(

βγαλτε λιστα για εξοπλισμο..
εχω ενα 2213 και αρκετες μικρες ριζες..
νομιζω εχω και αμμο καπου..

bloskas 29-01-13 11:39

ωρεεε χαμοςςςς!! κοτσος κανα ριζακι 8α χρειαστει μαλλον! :smt027:smt027
παναγιωτη παιζει να εχω βαση για το 120. θα μετρησω και θα σε πω. τι ωρα θα πατς να δειτε το χωρο??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02594 seconds with 11 queries