Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μπερδέυτικα..! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69513)

Fish 25-02-13 16:52

Μπερδέυτικα..!
 
Γεια σας..! :D
Θα ήθελα να φτιάξω ένα 60λιτρο ενυδρείο με (γκάπυ) αλλα να είναι φυτεμένο τί πρέπει να έχει ο πάτος του ενυδρείου μου για να ζήσει το φυτο (εύκολα φυτα) διάβασα τα σχετικά άρθρα αλλα δέν κατάλαβα τίποτα :smt087



Νίκος

Skydiver 25-02-13 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fish (Μήνυμα 740484)
Γεια σας..! :D
Θα ήθελα να φτιάξω ένα 60λιτρο ενυδρείο με (γκάπυ) αλλα να είναι φυτεμένο τί πρέπει να έχει ο πάτος του ενυδρείου μου για να ζήσει το φυτο (εύκολα φυτα) διάβασα τα σχετικά άρθρα αλλα δέν κατάλαβα τίποτα :smt087



Νίκος

Με 6 εκ θα είσαι οκ.

genecr 25-02-13 16:59

θα βάλεις 5-6 εκατ. χαλίκι ή άμμο της επιλογής σου και θα τα φυτεύσεις.
εκτός αυτά που δε φυτεύονται αλλά δένονται σε πέτρα ή ξύλο όπως η ανούμπια και η java fern πχ.

Fish 25-02-13 17:01

Ευχαριστώ παιδια καμία αλλη γνώμη

nazgul 25-02-13 18:54

Οπως σου τα ειπαν τα παιδια. Φροντισε να ειναι τοση η ποσοτητα, ωστε να εχει τουλαχιστον 5-6 εκατοστα παχος ο βυθος, για να μπορεσεις να φυτεψεις.

Καλυτερα για φυτεμενο να αποφυγεις την ψιλη αμμο και το χοντρο χαλικι. Ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι οτι πρεπει.

rtolis 25-02-13 22:44

Χαλικάκι ψιλό για αρχή, μιας και είσαι καινούριος φίλος. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις περισσότερο. Στο πάχος που είπαν και οι προλαλήσαντες. Σε αυτό μπορείς να φυτέψεις (πρόταση μου για αρχή) Valisneria όλα τα είδη, Cryptocoryne Beckettii ή Wendti, "Ντοματιά" - Hygrophila difformis. Το τελευταίο το θεωρώ το σούπερ φυτό για αρχάριους. Φύτεψε αυτά πρώτα και βλέπεις και κάνεις.
Επίσης υπάρχουν φυτά που δεν τα φυτεύεις και είναι χαμηλών απαιτήσεων. Δηλαδή τα δένεις πάνω σε ένα ξυλαράκι ή βότσαλο. Πχ. όλες οι Ανούμπιες και το "Java Fern" - Microsorum Pteropus.
Αφού θα έχεις guppy θα χρειαστείς και κερατόφυλλο, δε χρειάζεται να γράψω επιστημονικό όνομα.
Οπότε έχεις 4-5 είδη να ξεκινήσεις (παραπάνω αν βάλεις τις ποικιλίες τις βαλισνέριας και της ανούμπιας). Σιγά σιγά θα βρεις και τι άλλο μπορείς να κάνεις.

Fish 26-02-13 16:53

Ευχαριστώ παιδια άν δεν ήταν το site δεν ξέρω τι θα έκανα :D έχει κανείς να μου δώσει απο θεσσαλονίκη στο πετ που πήγα "Quiko Mega Pet" το πιο "φθηνό" ήταν 7ευρώ :confused:

nazgul 26-02-13 17:21

Βαλε αγγελια με τι ζητας και ολο και καποιος μπορει να εχει.

Διαβασε τους ορους των αγγελιων πρωτα, βεβαια.

Απλα το 7 ευρω σε πετσοπ που φαινεται πολυ φθηνο για μεγαλη ποσοτητα. Μηπως ηταν πολυ μικρη η συσκευασια.

stav 27-02-13 07:49

Απο την Χαλκιδικη εισαι γιατι δεν μαζευεις χαλικι απο την θαλασσα;Καλο
πλυσιμο και μεσα στο ενυδρειο.

Fish 27-02-13 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 741071)
Απο την Χαλκιδικη εισαι γιατι δεν μαζευεις χαλικι απο την θαλασσα;Καλο
πλυσιμο και μεσα στο ενυδρειο.

Απο την Χαλκιδική είμαι αλλα ορεινη περιοχη μακριά απο θάλασσα :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries