Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   PH-Ροή Φίλτρου-Φωσφορικά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48273)

LeeHook 18-01-11 12:42

PH-Ροή Φίλτρου-Φωσφορικά
 
Τώρα τελευταία αντιμετώπισα μία τάση αλλαγής του PH στο 100Lt (φυτεμένο)ενυδρείο μου.
Ενώ για πολύ καιρό "έτρεχε" με PH 6,8 περίπου, ξαφνικά άρχισε να ανεβαίνει μέχρι και 8!
Το ίδιο πρόβλημα με ανεξήγητη άνοδο του PH είχα παρατηρήσει και σε ένα παλιότερο ενυδρείο μου.
Όλες οι περιπτώσεις υλικών κ.λ.π. που ανεβάζουν PH έχουν αποκλειστεί καθώς και οι μετρήσεις KH=4 & GH=5-6 είναι σε επίπεδα που δεν δικαιολογούν τέτοια άνοδο στο PH.
Όλες οι αλλαγές νερού γίνονται 100% από νερό ΑΟ.

Οι αλλαγές που έγιναν στο συγκεκριμένο ενυδρείο είναι οι παρακάτω:
1. Αλλαγή φίλτρου από 300Lt/h σε 1000Lt/h.

Όταν έχουμε ένα φίλτρο πολύ μεγαλύτερο από οτι απαιτείται για το ενυδρείο μας, η οξυγόνωση του νερού είναι μεγάλη με αποτέλεσμα να πέφτουν τα επίπεδα CO2 και να ανεβαίνει το PH. Παροχή CO2 δεν έχω στο ενυδρείο.

2. Μείωση του ταίσματος γιατί είχα μία έξαρση cladophora algae(που ίσως οφείλεται στην εισαγωγή στο ενυδρείο μίας moss).

Η ύπαρξη φωσφορικών λειτουργεί σαν buffer για το PH προς την όξινη πλευρά. Τα ανόργανα φωσφορικά καταναλώνονται από τα φυτά. Τα οργανικά όμως όχι. Τα τεστ μέτρησης αναφέρονται στην ποσότητα των ανόργανων φοσφωρικών μια που δεν μπορούν να μετρήσουν τα οργανικά. Δυστυχώς (απ' ότι διαβάζω)τα ανόργανα είναι μόνο το 5% του συνόλου των φωσφορικών σε ένα ενυδρείο.
Αυτό που υποψιάζομαι είναι πως (λόγω της μείωσης του ταίσματος) δεν έχω τα απαραίτητα εκείνα οργανικά φωσφορικά ώστε να λειτουργούν σαν buffer και να κρατούν το PH χαμηλά.

Ειλικρινά δεν βρίσκω απάντηση. Εάν κάποιος από εσάς μπορεί να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Υ.Γ. Ήδη έχω παρατηρήσει δείγματα finrot σε κάποια ψαράκια μου που πιθανόν να οφείλονται στο στρές λόγω μεταβολών PH.

zipo 18-01-11 15:27

Η πρώτη αλλαγή μου φαίνεται αρκετή για να προκαλέσει κάποια αύξηση.Όμως,μόνο υπό κάποιες ποϋποθέσεις.Το φίλτρο είναι εξωτερικό?Η έξοδος του φίλτρου κοιτά προς την επιφάνεια?

LeeHook 18-01-11 15:47

Το φίλτρο είναι εξωτερικό. Έχει spray bar δύο (ενωμένων) τεμαχίων. Το ένα κοιτάει λοξά προς τα κάτω και το άλλο είναι τοποθετημένο ελαφρώς οριζόντια για μία απαλή ανατάραξη της επιφάνειας.

delta66 18-01-11 16:01

Η αποψη μου ειναι οτι αποκλειεται απο μια ελλειψη φωσφορικων (λογω μειωμενου ταισματος) να μπορουσε να ανεβει τοσο το πεχα.
Γιατι απλα αν μπορουσε να κατεβει τοσο, θα ηταν τετοια η ποσοτητα φωσφορικων που θα υπηρχε ηδη προβλημα.

zipo 18-01-11 16:20

Και εγώ πιστεύω πως χωρίς έντονη ανατάραξη της επιφάνειας δεν μπορεί να ανέβει τόσο το pH.Αλλού θα πρέπει να ψάξουμε την αιτία.Οι σκληρότητες κατεβαίνουν με Α/Ο?Χωρίς να ξέρω πολλά από οσμώσεις,τα φίλτρα και τα λοιπά είναι κανούρια?Οι μετρήσεις σκληροτήτων είναι τωρινές ε?Η φυτομάζα δεν έχει αυξηθεί από τότε που το pH ήταν στο 6,8?

LeeHook 18-01-11 16:32

....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 540237)
Οι σκληρότητες κατεβαίνουν με Α/Ο?
Με τις αλλαγές νερού πέφτει το PH

Χωρίς να ξέρω πολλά από οσμώσεις,τα φίλτρα και τα λοιπά είναι κανούρια?
Τα φίλτρα είναι καινούργια. Η ΑΟ δεν είναι καινούργια αλλά έχω τεστάρει το νερό της για PH,KH & GH χωρίς να έχω ανεπιθύμητες ενδείξεις.

Οι μετρήσεις σκληροτήτων είναι τωρινές ε?Η φυτομάζα δεν έχει αυξηθεί από τότε που το pH ήταν στο 6,8?

Οι μετρήσεις είναι τωρινές. Η φυτομάζα δεν είχε αυξηθεί μέχρι χθές (έβαλα κάποιες βαλισνέριες). Το πρόβλημα βέβαια δεν προέκυψε χθές.


kingrim 18-01-11 21:04

Με τι μετρας??

diaton101 18-01-11 21:38

εγω βρισκω 2 λογικες πιθανες αιτιες

1. Βλαβη στην Α/Ο
2. Ελλειψη CO2 λογω αναταραξης επιφανειας και εξαντλησης των οποιων αποθεματων CO2 και HCO3 απο τα φυτα. Εξαλλου οπως λες δεν εχεις παροχη CO2 ενω συν τοις αλλοις εχεις και μικρο ΚΗ. Αρα κατ' εμε λογω του οτι den εχεις buffer ανθρακικων εισαι επιρρεπης σε αποτομες μεταβολες του pH προς τα πανω

LeeHook 19-01-11 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 540362)
Με τι μετρας??

Με ηλεκτρονικό PHμετρο (κινέζο) αλλά συχνά τσεκάρω τις ενδείξεις με υγρά τεστ API.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από diaton101 (Μήνυμα 540382)
εγω βρισκω 2 λογικες πιθανες αιτιες

1. Βλαβη στην Α/Ο
2. Ελλειψη CO2 λογω αναταραξης επιφανειας και εξαντλησης των οποιων αποθεματων CO2 και HCO3 απο τα φυτα. Εξαλλου οπως λες δεν εχεις παροχη CO2 ενω συν τοις αλλοις εχεις και μικρο ΚΗ. Αρα κατ' εμε λογω του οτι den εχεις buffer ανθρακικων εισαι επιρρεπης σε αποτομες μεταβολες του pH προς τα πανω

Αν δεν έχω buffer ανθρακικών δεν θα έπρεπε να έχω PH crash;
Άλλωστε το KH είναι στο 4, τιμή (οριακή βέβαια) που δίνει τις προυποθέσεις για σταθερότητα του PH.

kingrim 19-01-11 06:50

παρε α[π καποιον και ενα τεστακι

diaton101 19-01-11 11:49

pH crash δεν εχεις γιατι πιθανον τα φυτα σου εξαντλουν και τα φωσφορικα, και οποιους παραγοντες οξινισης και ισως μενουν καποια "αλκαλικα" μεταλλα.

delta66 19-01-11 15:18

Για ποιο οριο ασφαλειας kH μιλαμε συνεχως?
Δεν οφελει να μιλαμε για ph crash, ιδιως απο τη στιγμη που ο φιλος δεν εχει παροχη CO2 ή δεν κανει χρηση buffer.
Μου φαινεται πολυ δυσκολο εως αδυνατον.
Τρεχω ενυδρεια με 0-1 kH εδω και χρονια με σταθερο πεχα.
Και οχι μονο εγω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02427 seconds with 11 queries