Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Βιοτοπικό Δίσκων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26607)

satrianius 24-08-08 17:53

Βιοτοπικό Δίσκων
 
13 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά, μετά απο μισό χρόνο προετοιμασίας έφτασε και για μένα η στιγμή να κάνω την παρουσίαση του ενυδρείου μου! Έχω να ευχαριστήσω αρκετά παιδιά και απο το φόρουμ και εκτός όπως τους kastmaniac, imichal, nikman...Eνα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου chrisx για τα απίστευτα δέματά του αλλά την απίστευτη βοήθειά του (Χρήστο μην ανησυχείς, σου ετοιμάζω και εγκώμιο:D)καθώς φυσικά και τον Μάρκο απο την Άρτα...ως και κεί έφτασα πρός αναζήτηση εξοπλισμού!
..Nidal, δεν σε ξέχασα φίλε, τα δισκάκια σου είναι...SUPER!

Τέλος να ευχαριστήσω την Ελένη :smt052 που μοιράστηκε μαζί μου την τρέλα για τους δίσκους αλλά και τα ατέλειωτα χιλιόμετρα ποδαρόδρομο-ηλεκτρικό-μετρό στην Αθήνα προς αναζήτηση αυτών!
Ακολουθεί η παρουσίαση:

«ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ ΔΙΣΚΩΝ»

Πληροφορίες
Διαστάσεις: 121 x 51 x 62
Όγκος: 300lt
Κατηγορία: Βιοτοπικό δίσκων
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Δίσκοι, 7 Corydoras sterbai, 14 Hemigrammus bleheri
Διακοσμητικά υλικά: Λεπτόκοκκη άμμος, ξύλα Mangrove
Φόντο:Μαύροχαρτόνι
Φωτισμός:2x54w (High-lite Day and Nature)
Διάρκειαφωτισμού: 6 ώρες

Φιλτράρισμα:
Εξωτερικό: Eheim Pro II 2028
Εσωτερικό: της Juwel
Θερμοστάτης: JUWEL 300W
Παροχή CO2:Μπουκάλα 5κιλη με Ph controller και ηλεκτροβάννα

Παράμετροι:
pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):2-3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:1/3 κάθε βδομάδα, 70% α/ο και 30% βρύσης ανακατεμένα σε βαρέλι
Θερμοκρασία:30
Άλλες πληροφορίες: Λάμπα UV 10w, 10 ώρες την ημέρα (ή όποτε κρίνεται απαραίτητο)

Λοιπά σχόλια:
Τα αφήνω σε σας..

Φωτογραφίες:



Πάνος 24-08-08 17:59

υπεροχο!!! μπραβο!!! σε καταγοητευει.....
ανταμειφθηκαν οι κοποι σου (και των φιλων σου..);)

yiapas 24-08-08 18:57

πολλά μπράβο και πολλά συγχαρητήρια φίλε μου!!!!

πανέμορφο ενυδρείο και ωραίο στήσιμο των ξύλων
τα δισκάκια φαίνονται ευτυχισμένα (αν είναι και απο τον nidal:D)

imichal 24-08-08 19:17

Εγραψες!!! Παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου !!!

ΥΓ. Βλεπω οτι τα βιοτοπικα τεινουν να γινουν πολυ της μοδας.......

water polo 24-08-08 20:23

πολυ καλο, μπραβο φιλε

_antonis_ 24-08-08 20:45

Και μένα αρέσει πολύ, χαλαρωτικό και μίνιμαλ! Μπράβο!

MiziGr 24-08-08 21:05

Πραγματικά πανέμορφο!!!
Μπράβο σου!!!

blondi 24-08-08 21:12

πάρα πολύ καλό το ενυδρείο σου, μπράβο!!!

asourtzo 24-08-08 23:01

Πολυ ομορφο πραγματικα μπραβο σου :smt041 :smt041

delta66 25-08-08 00:18

Ολα τελεια :smt023 εκτος απο το ξυλο στο κεντρο.
Αφυσικη εμφανιση. :(

Raven 25-08-08 00:55

Πανεμορφο !! μου αρεσει πολυ. Και τα δισκακια σου τελεια !! Μπραβο !
Οσον αφορα τα ξυλα κι εμενα με χαλανε λιγο οι ευθειες που δημιουργουν, αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες..:)

alan boy 25-08-08 08:43

καλο μωρε............ αλλα λιγο πρασινακι να μην εχει??????

παντως και το βιοτοπικο εχει την ομορφια του

freediver 25-08-08 09:28

Ζωγραφιά!!! Υποδειγματικό ενυδρείο!!! Εύγε!!!

Teo 25-08-08 10:03

Πολύ όμορφο ενυδρείο !!!Αλλά θα συμφωνήσω και με τον alan boy !!!;)

accnt 25-08-08 10:10

Mπράβο σου. Πολύ καλή προσπάθεια!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 25-08-08 11:08

Φιλε μου ΜΠΡΑΒΟ σε σενα και ολους οσους βοηθησαν γι' αυτο το αποτελεσμα.

antonis t83 25-08-08 12:25

αν κ ειμαι του φυτεμενου εχω να πω οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο!!!
να το χαιρεσαι!!!

fishme1 25-08-08 13:31

αν και τα ψαρια σου δεν ειναι πολυ βιοτοπικα θα σου πω μπραβο γιατι εχεις φτιαξει ενα ομορφο ενυδρειο

αν και ενα ενυδρειο με ξυλα φαινεται ευκολο να στηθει , ειναι αρκετα δυσκολο

αντε να αυξανομαστε οι του black water :smt023

Pritanis 25-08-08 16:45

πολυ καλη προσπαθεια απλα παιξε και αλλο με τα ξυλα.....

basillis 25-08-08 17:18

Υπέροχο μπράβο σου!:p

satrianius 25-08-08 17:45

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Εκτός απο την προσωπική ικανοποίηση για το αποτέλεσμα, ακόμη μεγαλύτερη χαρά μου δίνει και το γεγονός οτι το ενυδρείο μου σας άρεσε!

Σε οτι αφορά τα ξύλα, όταν τηρείς τους κανόνες της σύνθεσης τα υπόλοιπα νομίζω είναι θέμα γούστου. Αλλά ακόμα και στη φύση υπάρχουν τα παράδοξα άρα για το "αφύσικο" μην πέρνουμε και όρκο:D:D

Δεκτες όμως και οι παρατηρήσεις και οι συμβουλές ;):)

Έχω ακόμη ενα ξύλο που περιμένω να "κάτσει" και θα παίξω κι άλλο!

delta66 25-08-08 17:51

1 Συνημμένο(α)
Σορυ για τον κανιβαλισμο της φωτογραφιας σου αλλα δεν μπορουσα αλλιως να εξηγησω το σημειο που αναφερω ως αφυσικο.

steady 25-08-08 17:59

πολλα μπραβο και απο μενα θα συμφωνησω λιγακι για τα ξυλα αν και ξερω οτι για να βρεις το σωστο συνδιασμο πρεπει να ξοδεψεις μια περιουσια και τα μισα σου μενουν σιγουρα καβα μιας και οταν πας στο μαγαζι δεν εχεις και το ενυδρειο διπλα


επισης αρκετα καλο θα ηταν να προσθεσεις και φυτα επιφανειας με μεγαλες ριζες οπως οι στρατιωτες και με τα νιτρικα θα βοηθησουν και θα δημιουργησουν μεγαλυτερο αισθημα ασφαλειας στα ψαρια και κρατας και την βιοτοπικοτητα;)

satrianius 25-08-08 18:13

Ναι και επίσης πολύ δύσκολο στο στήσιμο. Η επιφάνεια του σημείου που δείχνεις είναι επίπεδη απο πάνω, πράγμα που σχεδόν σε αποτρέπει απο πολλές πολλές μετακινήσεις και στησίματα μέσα στο ενυδρείο. Συνθετικά δοκίμασα τα πάντα. Νομίζω πως η τελική περιστροφή του ξύλου αλλά όχι απαραίτητα και του γενικότερου στησίματός του σε σχέση με τα υπόλοιπα, είναι αυτή, ανάλογα πάντα και σε σχέση με το ξύλο που πρόκειται να προστεθεί.

Για την φώτο πρώτα ρωτάμε και μετά καννιβαλίζουμεzw:p
-------------------------
Ναι! Τα pistia stratiotes είναι μέσα στο πρόγραμμα! Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!

kostantakis 25-08-08 19:25

Poli omorfo to eneidrio sou !!! dose xeretismata ston Castmaniac pou exo kairo na do :)
Me eixe voithisi kai mena arketa sto diko mou enidrio : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21950

:D

kastmaniac 26-08-08 14:10

Γιώργο Συγχαρητήρια.

Σου αξίζουν πολλά μπράβο όχι μόνο για το μεράκι με το οποίο έστησες το ενυδρείο αλλά και για την υπομονή που είχες μέχρι να φτιάξεις.

Προσωπικά τα ενυδρεία με δίσκους χωρίς φυτά μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα φυτεμένα. Το ξέρω ότι οι μποστανάδες θα διαφωνήσουν αλλά νομίζω ότι οι δίσκοι φαίνονται πολύ ομορφότεροι και κακά τα ψέμματα παιδιά στο φυσικό τους περιβάλλον στην μαυρίλα ζούνε . . . . . . .

Λίγο προσοχή στο να διατηρήσεις τις παραμέτρους στο νερό γιατί εκεί που μένεις θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες. Πιστεύω και εγώ ότι θα μπορούσες να παίξεις λίγο με τα ξύλα. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα πρέπει να είναι τα ίδια ξύλα που έχεις τώρα. Στην πορεία θα βρεις και άλλα. Προσωπική εκτίμηση επίσης ότι το νερό και λίγο πιο σκούρο να ήταν θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Παράλληλα όταν με το καλό μεγαλώσουν λίγο σε μέγεθος οι δίσκοι σου και πιάσουν όλο το ενυδρείου θα πρέπει να δεις λίγο την σύνθεση.

Πολλά μπράβο Γιώργο, άντε και στο 1000άρι . . . . . . .

satrianius 26-08-08 18:30

Νάσαι καλά Γιώργο!:rolleyes: Σας ευχαριστώ όλους και για τις συμβουλές!

Με το νερό όλα οκ. Α/Ο, βαρέλια, βάννες,λάστιχα και αντλίες όλα σε παράταξη(έρχεται και ο χειμώνας..):D:D

delta66 26-08-08 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 286026)
..Προσωπικά τα ενυδρεία με δίσκους χωρίς φυτά μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα φυτεμένα. Το ξέρω ότι οι μποστανάδες θα διαφωνήσουν αλλά νομίζω ότι οι δίσκοι φαίνονται πολύ ομορφότεροι και κακά τα ψέμματα παιδιά στο φυσικό τους περιβάλλον στην μαυρίλα ζούνε ......

Αν θεωρησω (καταχρηστικα :cool:) τον εαυτο μου μποστανα επειδη εχω εκει μερικα φυτα, θα αποτελω τοτε την εξαιρεση, καθως τους δισκους μου αρεσει να τους βλεπω σε ενυδρεια σαν του Satch.
Αντε να εχουν 1-2 Echinodorus.

safi 27-08-08 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 285895)
αν και τα ψαρια σου δεν ειναι πολυ βιοτοπικα θα σου πω μπραβο γιατι εχεις φτιαξει ενα ομορφο ενυδρειο...

Συμφωνώ

mios 27-08-08 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 285929)
Σορυ για τον κανιβαλισμο της φωτογραφιας σου αλλα δεν μπορουσα αλλιως να εξηγησω το σημειο που αναφερω ως αφυσικο.

Μπράβο για όλα, αλλά μου φαίνεται πως το συγκεκριμένο σημείο -κόψιμο πριονοκορδέλα- χαλάει όλη τη φυσικότητα που προσπαθείς να δώσεις.Είναι και αρκετά μεγάλο κομμάτι,στο κέντρο, και τραβάει το βλέμμα αμέσως.Μπορείς και να επέμβεις στο σχήμα,μη το φοβάσαι ,και να δώσεις ένα άλλο ποιο φυσικό αποτέλεσμα (η πλατιά προεξοχή δεν προσφέρει τίποτα ,κόψιμο :grin: )


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02628 seconds with 11 queries