Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   δυσκολια στην αναπνοη-νεροχελωνα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52876)

αλεξανδρα 19-05-11 14:35

δυσκολια στην αναπνοη-νεροχελωνα
 
Εδω και μερικες μερες η νεροχελωνα μου κολυμπουσε σχεδον μονο στην επιφανεια και ειχε συνεχεια μια κλιση απ τη μια πλευρα.Στη συνεχεια συνεχεια τ πραγματα εγιναν χειροτερα γιατι αρχισε να κα9εται εξω απ' το νερο ανοιγοντας συνεχεια το στωμα της προσπαθωντασ να αναπνευσει.επισησ απο χ9εσ σταματησε να τρωει:(:(:(:(:(:(τα συμπτοματα ταιριαζουν με λοιμωξη του αναπνευστικου.....ισχυει αυτο και τι μπορω να κανω για να τη βοηθησω???????????????????????

tsoum 19-05-11 15:05

Κανει και περιεργους ήχους; Τότε λογικά είναι το πνευμονικό οίδημα.

Υπαρχουν 2 απ'οσο ξερω κτηνιατροι για ερπετα.

Θεσσαλονίκη

1) Η κ. Αναστασία Κομνηνού κτηνίατρος και καθηγήτρια στην Κτηνιατρική σχολή του ΑΠΘ, εξειδικευμένη στην Ιατρική των Εξωτικών ζώων, κάθε απόγευμα δέχεται περιστατικά, στο Πρότυπο Ιατρείο Ζώων, που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη οδός Χάλκης 3. Τηλ. γιά ραντεβού: 2310 838614 10:30-13:30 & 17:30 - 20:30

2) Σούφη Βασιλική
6945407315
Κάνει κατ' οίκον επισκέψεις μόνο κατόπιν ραντεβού

Αμα θέλεις, ρωτα και εδω.

billias 19-05-11 16:07

σου στελνω π.μ........................................sos
-------------------------
εχεις π.μ

αλεξανδρα 19-05-11 21:30

επειδη δεν εχω θερμοστατη,γινεται να ανεβασω τη θερμοκρασια με αεροθερμο??????????:confused:

tsoum 19-05-11 21:38

Μπορεις, αλλα ειναι λίγο ασυμφορο, και πολυ ανεξελεγκτο. Μπορεις να το κανονίσεις να παει μονο στος 27-28;

αλεξανδρα 19-05-11 21:47

ναι,γινεται,εκτοσ απ τ αερο9ερμο δν εχω καμια αλλη λυση.....

tsoum 19-05-11 22:05

Για καποιον λόγο νομισα πως ήσουν Θεσσαλονίκη...:smt120 Τωρα πρόσεξα το "Κερκυρα".

Αμα θελεις μιλησε με τους κτηνιατρους αυτους αυριο, κ βλεπεις. Νομίζω πως υπάρχει ενα συγκεκριμένο φαρμακο, απο φαρμακείο, αλλα δεν ξέρω να σου πω παραπάνω.

αλεξανδρα 19-05-11 22:26

Το καταλαβα,δεν πειραζει:pετσι κι αλλιως με βοηθησεσ μ τουσ κτηνιατρουσ που μου ειπεσ γιατι και η βοηθεια απ' το τηλεφωνο χρησιμη ειναι.αυριο θα παω σ'ενα κτηνιατρο να μου δωσει την αντιβιωση που χρειαζεται.

Ορέστης 20-05-11 11:10

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να περάσει γρήγορα γιατί αυτή η ασθένεια θερίζει τις νεροχελώνες...

billias 20-05-11 16:14

να μας ενημερωνεις πως παει η χελωνιτσα και παντα μπορουμε να αποφυγουμε τετοιου ηδους αρωστιες ....

glacius80 20-05-11 17:08

παιδια καλησπερα κ περαστικα στη χελωνιτσα της φιλης.για να αποφυγετε τετοιου ειδους αναπνευστικες λοιμωξεις 2 πραγματα πρεπει να προσεχετε.1ον ζεστη κ 2ον καλη ποιοτητα νερου.το πρωτο το πετυχαινετε με θερμοστατη για το νερο(25-26 βαθμοι)κ με λαμπα πυρακτωσεως για το σημειο λιασματος(30-31 βαθμοι).το δευτερο με βιολογικο φιλτρο κ εβδομαδιαιες αλλαγες νερου σε ποσοστο 30%.τωρα για τη χελωνα που ειναι ηδη αρρωστη εκτος απο την αντιβιωση που μπορει να χορηγηθει μονο απο κτηνιατρο καλο κ ωφελιμο ειναι να την εχεις συνεχεια σε αρκετη ζεστη (30)κ στη στερια της ωστε να παρει μπροστα ο μεταβολισμος της κ ταυτοχρονα το ανοσοποιητικο της.δεν θα φαει η θα φαει με δυσκολια κ δεν θα προτιμαει το νερο οσο ο πνευμονας της εχει υγρο.γιαυτο πρεπει να προσεξεις αν σου δωθει αντιβιωση ως προς την χορηγηση απο το στομα με το φαι της.

αλεξανδρα 21-05-11 14:54

οκ ευχαριστω πολυ:):)ειδη παει πολυ καλυτερα γιατι βουταει πολυ συχνα μεσα στο νερο και κινειται περισσοτερο!την εχω βαλει σε ζεστο μεροσ αλλα επειδη δεν μπορεσα να παρω την αντιβιωση χ9εσ και σημερα στην κερκυρα και γενικα στα επτανησα ειναι αργεια θα την παρω την δευτερα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries