Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   πως μπορω να ρυθμισω το πολυ ψηλο ph?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35984)

anton-b 10-12-09 17:30

πως μπορω να ρυθμισω το πολυ ψηλο ph??
 
πως μπορω να ρυθμισω το ψηλο ph? μπορω να βρω ψαρια τετοιου νερου? θα επιβιωσουν? (7 μεχρι περιπου 8.50 ph)

harris samos 10-12-09 17:40

1 πάρε μια όσμωση αυτή είναι μια λύση να βάζεις όσμωση και βρύσης και να το κατεβάζεις
2 επίσης μπορείς να φιλτράρεις με τύρφη και να κατεβει σιγά σιγά
3 η μπορείς να βάλεις ζωοτόκα που αντέχουνε
:D:D:D:smt041:smt041:smt041:smt041:D:D:D

anton-b 10-12-09 17:50

λογο το οτι ειμαι αρχαριος, δεν υπαρχει καποια λυση ποιο "ευκολη" γιατι και αλλοι μου ειπαν αυτα τα 3! πχ. αν αντικαταστησω λιγο απιονισμενο νερο, θα εχω επιπτωσεις οι οποιες θα με κανουν να ειμαι πανω απο το ενυδρειο καθε λιγο και λιγακι?

sp67 10-12-09 18:35

Υπάρχουν και κάποια σκευάσματα που ρίχνουν το ph.
Θα τα βρεις στα pet shop.

imichal 10-12-09 21:31

και γιατι δεν βαζεις ψαρια που να θελουν ψηλο ph ?

stefoc 10-12-09 22:00

Μπορεις να βαλεις αφρικανες αν και δεν νομιζω πως ειναι για αρχαριους.

anton-b 10-12-09 22:34

εβαλα τελικα 2 χρυσοψαρα για αρχη να δω και θα δειξει, ευχαριστω ολουσ παντωσ

yannakis 11-12-09 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anton-b (Μήνυμα 395189)
εβαλα τελικα 2 χρυσοψαρα για αρχη να δω και θα δειξει, ευχαριστω ολουσ παντωσ

σε ποσα λιτρα φιλε?

harris samos 11-12-09 10:27

τα χρυσοψαρα θελουν απο 40 μεχρι 80 λιτρα το ενα αναλογα το ειδος

kokos125 11-12-09 10:38

Αφου θελεις να ριξεις το ph σε καθε αλλαγη θα αντικαταστησεις το μισο νερο που ριχνεις με απιονισμενο.Αν ας πουμε η αλλαγη σου ειναι 1 κουβας τοτε θα ριξεις μισο βρυσης με αντιχλωριο και μισο απιονισμενο ΧΩΡΙΣ αντιχλωριο.Και εγω αυτο κανω και εχει κατεβει λιγο.Μην περιμενεις να κατεβει απο την πρωτη αλλαγη.Μετα απο 3 τουλαχιστον.ΒΑΣΙΚΟ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!!!!!Υπολογισε εναν κουβα να σου παρει 1 ωρα για να αποφυγεις ανεπιθυμητα πραγματα.

mikele 11-12-09 12:37

α.ο. ειναι η λυση
αλλα το 7-8,5 που αναφερεις ειναι πολυ δρομος αναμεσα τους
τι ψαρια θελεις να βαλεις

harris samos 11-12-09 14:08

το απιονισμένο δε συμφέρει οικονομικά
η a\ο θα στα βγάλει τα λεφτα της γρήγορα
+ότι μπορείς να πίνεις κι όλας ένα από τα καλύτερα φίλτρα της αγοράς είναι
εγώ έδωσα 450 ευρώ αλλα τουλάχιστον ξένοιασα τέλος και τα εμφιαλωμένα :grin:

anton-b 11-12-09 20:50

καλησπερα! καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον και τις λυσεις που μου προτεινετε! το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα και αρκετα θολο το νερο του. νομζω οτι δεν υποφερουν ως αρχη τα 2 χρυσοψαρα με Ph που ειναι περιπου 8!!! οσο για το απιονισμενο, καποιοι μου λενε οτι δεν κανει, καποιοι οτι κανει αλλα δεν αξιζει, καποιοι αλλοι οτι ειναι μια καλη λυση! σκεφτομαι να κανω τις αναλογιες με τον κουβα. θα παραμενει ομωσ χαμηλο το ph toy? σταθερο? με αυτη την λυση? μηπως ετσι θα πρεπει να ειμαι καθε λιγο και λιγακι να προσεχω τυχον αποτομεσ και εποδινες αλλαγες? ως αρχη δεν εχω σκοπο να ριξω τρελλα λεφτα για αυτο, να δω πως θα παει θελω πρωτα μην μπλεξω. ξερω οτι δεν προκειται να ριξω το Ph πολυ! θα μου αρεσε ομως να εβαζα ψαρια κιχλιδες, η και καποια αλλα που διαβασα αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα στο ενυδρειο! δεν με νοιαζει να εχω ασ πουμε μονομαχους! να ειστε καλα!

Γιώργος Κ 12-12-09 00:13

Ειναι λιγα λιτρα ... σχετικα ... τι σκεφτεσαι να βαλεις??
Το εχεις στρωσει??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02272 seconds with 11 queries