Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μπορώ να βάλω...... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20788)

LEON13 12-11-07 09:29

Μπορώ να βάλω......
 
1 Συνημμένο(α)
Είμαι κάτοχος ενός Juwel Trigon 190. Οι κάτοικοί του είναι:
2 pleco, 2 kuhli, 2 yoyo loach, 3 sae, 1 σκαλάρι(ηλικίας 6 ετών). Θα ήθελα να προσθέσω και κάποιο είδος apistogramma, γίνεται; Αν δεν γίνεται, μπορεί να τοποθετηθεί κάποιο μικρό σκαλάρι ή θα έχει πρόβλημα με το μεγάλο; Το ενυδρείο έχει εκτός από το εσωτερικό του και ένα JBL CRYSTAL PROFI 250 εξωτερικό φίλτρο. Το setup είναι αυτό που φαίνεται στη foto. Τι μου προτείνεται για νέους κατοίκους; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 15-11-07 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LEON13 (Μήνυμα 213758)
Είμαι κάτοχος ενός Juwel Trigon 190. Οι κάτοικοί του είναι:
2 pleco, 2 kuhli, 2 yoyo loach, 3 sae, 1 σκαλάρι(ηλικίας 6 ετών). Θα ήθελα να προσθέσω και κάποιο είδος apistogramma, γίνεται; Αν δεν γίνεται, μπορεί να τοποθετηθεί κάποιο μικρό σκαλάρι ή θα έχει πρόβλημα με το μεγάλο; Το ενυδρείο έχει εκτός από το εσωτερικό του και ένα JBL CRYSTAL PROFI 250 εξωτερικό φίλτρο. Το setup είναι αυτό που φαίνεται στη foto. Τι μου προτείνεται για νέους κατοίκους; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το ενυδρειο σου δειχνει πολυ ωραιο και φανταζομαι απο κοντα ειναι ακομα καλητερο.
Εγω στην θεση σου θα εβαζα ενα ακομα σκαλαρι διοτι καλα ειναι να μην βαζεισ πολλα ειδη ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ αλλα το λιγοτερο απο ΔΥΟ.Δεν νομιζω να υπαρξει κανενα προβλημα με το αλλο σκαλαρι ισα ισα φανταζομαι πωσ θα ειναι και καλητερα.Βεβαια δεν μιλαμε για παρα πολυ μικρο σκαλαρι ε?:grin:
Αν το βαλεισ φιλε μου με το καλο πεσ και σε μασ τα αποτελεσματα να χαρουμε:grin:

Raven 15-11-07 19:20

Πολυ ωραιο ενυδρειο. μπραβο! Ακομα και με ενα ζευγαρακι Ram η Agassizi δεν νομιζω οτι θα υπηρχε προβλημα αν σου αρεσουν. Εφοσον βεβαια οι παραμετροι του νερου ειναι οι σωστες.

LEON13 16-11-07 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ (Μήνυμα 214547)
Το ενυδρειο σου δειχνει πολυ ωραιο και φανταζομαι απο κοντα ειναι ακομα καλητερο.
Εγω στην θεση σου θα εβαζα ενα ακομα σκαλαρι διοτι καλα ειναι να μην βαζεισ πολλα ειδη ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ αλλα το λιγοτερο απο ΔΥΟ.Δεν νομιζω να υπαρξει κανενα προβλημα με το αλλο σκαλαρι ισα ισα φανταζομαι πωσ θα ειναι και καλητερα.Βεβαια δεν μιλαμε για παρα πολυ μικρο σκαλαρι ε?:grin:
Αν το βαλεισ φιλε μου με το καλο πεσ και σε μασ τα αποτελεσματα να χαρουμε:grin:

Θα σας ενημερώσω. Είναι βέβαια δύσκολο να βρώ στο μέγεθός του (βλέπεις είναι και 6 ετών) αλλά κάτι θα κάνουμε για παρέα.....

Zorba_The_Freak 16-11-07 15:50

Το σκαλάρι κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο ρίσκο, αν ειναι αρσενικό και του βάλεις αλλο αρσενικό, μάλλον θα το πλακώσει...

Πάντως μου άρεσε παρα πολυ το ενυδρειο σου...

fishme1 16-11-07 17:36

φιλε μου γεια σου.νωμιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα apistogramma τα γιογιο και τα SAE αν αναπαραχθουν τα πρωτα.και συν του οτι τα απιστο και το σκαλαρι ειναι νοτιοαμερικανικα και τα αλλα απο ασια

LEON13 17-11-07 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 214859)
φιλε μου γεια σου.νωμιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα apistogramma τα γιογιο και τα SAE αν αναπαραχθουν τα πρωτα.και συν του οτι τα απιστο και το σκαλαρι ειναι νοτιοαμερικανικα και τα αλλα απο ασια

Τι προτείνεις να βγάλω τα γιογιο; Βασικά θέλω να βάλω 4 ramirezi gold τα είδα και ξετρελάθηκα. Τα γιογιο τα έχω και για περιορισμό των σαλιγκαριών (από τα φυτά) και μέχρι τώρα είναι μια χαρά. Θα ήθελα μετά από μια επίσκεψη στο πετσοπ να βάλω τα 4 ραμ και 3-4 μελανοταινίες preakox. Πάνε; Θα πρέπει να μετακινηθούν κάποια ψάρια ή είναι απαγορευτικός συνδυασμός;

fishme1 17-11-07 12:04

καταρχην τα ramirezi gold δεν υπαρχουν στην φυση ειναι αποτελεσμα επιλεκτικων αναπαραγωγων. να το κανονικο:
http://cichlidforum.com/profiles/species.php?id=421

οι μελανοταινειες εχουν αλλες απαιτησεις στο νερο
παντως αν θες να βγαλεις γεννες νομιζω πως τa yoyo και τα SAE πρεπει να φυγουν

LEON13 17-11-07 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 214957)
καταρχην τα ramirezi gold δεν υπαρχουν στην φυση ειναι αποτελεσμα επιλεκτικων αναπαραγωγων. να το κανονικο:
http://cichlidforum.com/profiles/species.php?id=421

οι μελανοταινειες εχουν αλλες απαιτησεις στο νερο
παντως αν θες να βγαλεις γεννες νομιζω πως τa yoyo και τα SAE πρεπει να φυγουν

Για γέννες δεν ενδιαφέρομαι....γιατί δεν έχω που να τα βάλω . Το ΡΗ μου είναι 7,5 με σκληρότητα 5 θα αντέξουν τα ραμ;

fishme1 17-11-07 13:11

ναι ετσι και αλλιως σε ιδιο ph θα το εχει και το μαγαζι

Giorgos 18-11-07 01:25

Το ότι κρατούνται σε συγκεκριμένες (καλές ή κακές) συνθήκες στα μαγαζιά δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να τα έχουμε κι εμείς.

Με pH 7.5 (που δεν είναι οτι καλυτερο) και σκληρότητα 5 [ποια σκληρότητα; γενική (GH) ή ανθρακική (ΚΗ); ] είναι μια χαρά. Μεγαλύτερη σημασία έχει η σκληρότητα από το pH.

LEON13 18-11-07 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 215074)
Το ότι κρατούνται σε συγκεκριμένες (καλές ή κακές) συνθήκες στα μαγαζιά δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να τα έχουμε κι εμείς.

Με pH 7.5 (που δεν είναι οτι καλυτερο) και σκληρότητα 5 [ποια σκληρότητα; γενική (GH) ή ανθρακική (ΚΗ); ] είναι μια χαρά. Μεγαλύτερη σημασία έχει η σκληρότητα από το pH.

Σκληρότητα ΚΗ έχω 5

Giorgos 18-11-07 23:51

Πρέπει να μετρήσεις και τη γενική για να έχουμε κάπως καλύτερη εικόνα.

mikele 19-11-07 09:21

εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα ακομα σκαλαρι μιας και τα χαμηλα επιπεδα του ενυδρειου σου εχουν αρκετα ψαρια ....

LEON13 19-11-07 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 215258)
Πρέπει να μετρήσεις και τη γενική για να έχουμε κάπως καλύτερη εικόνα.

πήρα τέστ γενική σκληρότητα 8. Είναι καλά;

Giorgos 20-11-07 00:27

Μια χαρά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries