Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Απροοπτα λογω ζεστης! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54478)

Krisos 08-07-11 22:30

Απροοπτα λογω ζεστης!
 
Καλησπερα παιδια ..εχω ενα 60 λιτρο μεσα στο οποιο συμβιωνουν ενας μονομαχος και 2 golden aple snail ...για να αποφυγω τις υψηλες θερμοκρασιες ...αφηνω το καπακι ανοιχτο ...γυρνωντας σημερα απο την δουλεια ..ειδα πεσμενο κατω στο πατωμα το ενα σαλιγκαρι ...η πρωτη σκεψη ηταν να το ''πεταξω'' :o ..ειμουν πολυ στεναχωρημενος ...αλλα λεω δεν το ξαναριχνω μεσα ...και πραγματι το εβαλα ..τωρα που το ξανα βλεπω ξανα ζωντανεψε ...αλλα το καυκαλο του απο την μια πλαυρα ειναι κατεστραμενο ...τι να κανω? :wacko: :wacko: :wacko: ...λετε να επιβιωσει? τα σαλιγκαρια ανανεωνουν το κελυφος τους σε τετοιες περιπτωσεις? ..σας παρακαλω βοηθηστε

PascM 08-07-11 22:32

Αν δεν κάνω λάθος θα τα καταφέρει εφόσον δεν έχει γύρω του ψάρια να το "τρώνε"

Krisos 08-07-11 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 607353)
Αν δεν κάνω λάθος θα τα καταφέρει εφόσον δεν έχει γύρω του ψάρια να το "τρώνε"

..θα ανανεωθει το κελυφος του? ..υποθετω ανεβηκε ψηλα λογο ζεστης

kesanis 08-07-11 22:52

Τα apple snail γενικά την κοπανάνε. Δεν κάνουν για κάμπριο ενυδρεία. :D
Το ξέρω γιατί κάποια στιγμή (λόγω άλγης) ήθελα να τα βάλω και εγώ, αλλά τελικά τζίφος γι' αυτό ακριβώς τον λόγο.

Krisos 08-07-11 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 607357)
Τα apple snail γενικά την κοπανάνε. Δεν κάνουν για κάμπριο ενυδρεία. :D
Το ξέρω γιατί κάποια στιγμή (λόγω άλγης) ήθελα να τα βάλω και εγώ, αλλά τελικά τζίφος γι' αυτό ακριβώς τον λόγο.

...τι να κανωωω! :) ...ειναι πανεμορφο σαλιγκαρι και δεν θελω να το χασω !:D:D
θα ψαξω να βρω κανενα δυχτακι ...απο πανω οπου θα το ''τεντωνω'' για να μην δραπετευουν

beat89 09-07-11 00:21

Ισως ειχες ψηλα τη σταθμη του νερου για αυτο την κοπανησε.
Κατεβασε την λιγο.;)

tsoum 09-07-11 02:54

Το καβουκι δεν επιδιωρθωνεται. Εγω "εχασα" προσφατα ενα apple καλου μεγεθους, εξαιτιας ενος σπασιματος στην ακρη του κελυφους, που οσο μεγαλωνε το κελυφος, μεγαλωνε και το σπασιμο. Απ'αυτο υποθετω οτι έγινε, γιατι είχαν αρχίσει να φαινονται τα ενδοτερα...

beat89 09-07-11 02:58

Εμενα μια χαρα ειχε επιδιορθωθει κ ηταν κ μεγαλουτσικο το σπασιμο.Εφτιαξε νεο κελυφος απο την εσωτεριλη πλευρα του παλιου.

tsoum 09-07-11 03:00

Πως ήταν το σπάσιμο; Π.χ. σαν να χτυπας αυγο καπου;

beat89 09-07-11 03:05

Ειχε σπασει σχηματιζωντας ενα ημικυκλιο στην ακρη του καβουκιου ακτινας 1 εκ.

tsoum 09-07-11 03:12

1 Συνημμένο(α)
Εμενα ήταν καπως ετσι. Υποθετω οτι λόγω αυτου πεθανε γιατί το αλλο που εχω (ιδιας ηλικιας - μεγεθους) είναι μια χαρα.

beat89 09-07-11 03:13

Εμενα ηταν πιο μικρη σε βαθος στο καβουκι κ στρογγυλη.

PascM 09-07-11 03:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 607375)
Ισως ειχες ψηλα τη σταθμη του νερου για αυτο την κοπανησε.
Κατεβασε την λιγο.;)

Δεν ισχύει αυτό έχουν την δυνατότητα να βγουν έξω.

Krisos 09-07-11 08:27

..λοιπον σχετικα με το σπασιμο ...εχει ενα σπασιμο εχει που το κελυφος γυριζει και καταλιγει ..εκει δεν εχει σπασει πληρως απλα εχει καποια θραυσματα και στα αριστερα του εχει μια καμπυλη εκει που τελιωνει το κελυφος της ταξης του 1-1,5 εκατοστο ...φωτογραφιες θα ανεβασω σε μια ωρα το πολυ

kesanis 10-07-11 23:51

Δοκίμασε αραιό τουλι. Κάτι τέτοια σκέφτομαι να βάλω και εγώ και γύρω γύρω να το πιάσω με λάστιχο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries