Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   καθαρή χαλαζιακη αμμος??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80881)

gkontos 22-06-14 15:43

καθαρή χαλαζιακη αμμος???
 
8 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά

Ανάφερα σε κάποιο φίλο μου οτι ψάχνω χαλαζιακη αμμο για το ενυδρείο μου..
Και μου είπε πως νομίζει ότι έχει στην αποθήκη του...

Πήγα και βρήκα τις πιο κάτω σακούλες που σας βάζω φωτογραφίες..
.
Αυτός νομίζει ότι είναι χαλαζιακος άμμος, μου είπε έχει ουδέτερο πεχα και είναι αντιοξυδοτικος... Αλλά δεν ξέρει αν είναι καθαρός ή έχει χημικά...

Πώς μπορώ να μάθω??

stelios816 22-06-14 16:04

αν και εφοσον ειναι χαλαζιακη που απο την οψη της ετσι δειχνει την βαζεις αφοβα .;)
σιγουρεψου αν εχει χημικα απλα.. αν εχεις καποιο χημειο δωστην και θα σου πουνε.. τωρα το αν σε συμφερει λογο κοστους ειναι αλλο εργο..

στελιος προεδρου 22-06-14 16:13

ριξε λιγη σε ενα κουβα με νερο πρεπει να κατσει αμεσως κατω και δεν κανει θολουρα

PETROS_AFRICANOS 22-06-14 17:04

Φίλε μου εγώ έχω γνήσια χαλαζιακή άμμο carat 6 και μόνο από τις φωτογραφίες λέω πως δεν είναι.Πολλοί σε μάντρες και κάποιοι πονηροί σε pet shop ''βαφτίζουν'' κάποιες χαλαζιακές.Μπες στο σύνδεσμο να δεις βαφτισμένες και πηγαίνοντας τον κέρσορα πάνω σε κάθε εικόνα βλέπεις σε ποιανού σελίδα ανέβηκε στο internet.Θα ξεκινήσω με μια παράθεση μου σε αγγελιά μου για γνήσια χαλαζιακή όπου βρίσκεται ο σύνδεσμο.

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/i...xnWnZC-LvYwy3wΓια να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.

Η χαλαζιακή carat 6 που διαθέτω είναι γνήσια,την έχω στα ενυδρεία μου και την διαθέτω όσο την παίρνω από κάποιον που τυχαία γνώρισα και δεν είναι μαγαζί,απλά ασχολείται με τα ενυδρεία.Προσέξτε και στα pet shop πολλές άμμοι ''βαφτίζονται.Η γνήσια είναι πανάκριβη και η τιμή της ξεκινά από τα 17€/5κιλο περίπου.

-+9 ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ -+9-+9

nazgul 22-06-14 17:22

Η carat 6 φυσικα και δεν ειναι η μονη χαλαζιακη αμμος. Απλα ειναι η πιο ακριβη, για οποιον μπορει να την αγορασει.

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι χαλαζιακη, αυτο μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις μετρωντας τις σκληροτητες του νερου σε ενα δοχειο με και χωρις την αμμο. Το θεμα ειναι αν ειναι καταλληλη για ενυδρειο, ή εχει προσθετα.

Τωρα δε βλεπω ιδιαιτερο λογο Πετρο να κανεις προωθηση του τι θελεις να πουλησεις στο θεμα του ανθρωπου. Υπαρχουν τα πμ και οι αγγελιες γι'αυτο το σκοπο. Φιλικα, παντα.

Κλεόβουλος 22-06-14 17:42

Χαλαζιακή άμμος είναι.
Στράβωσα το λαιμό μου αλλά μάλλον είδα οτι γράφει πάνω πάνω quartzo SiO2, με άλλα λόγια άμμος, χαλαζίας, οξείδιο του πυριτίου........


Πέτρο μου μη τρελαίνεσαι δεν υπάρχει γνήσια και μη γνήσια χαλαζιακή άμμος.
Όλες οι χαλαζιακές την ίδια σύσταση έχουν. Η λεγόμενη carat 6 διαδόθηκε στους χομπίστες γιατί δεν έχει σκόνη και δεν απαιτεί πολλά πλυσίματα. Κατά τα άλλα είναι κι αυτή πυρίτιο.
Το quartz που δείχνει η φωτο είναι αυτό:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quartz
Ο χαλαζίας είναι αυτός:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%...AF%CE%B1%CF%82

stelios816 22-06-14 18:09

που ειναι η διαφορα βρε συ πετρο τις carat με την απλη που βαζουμε ολοι ?τα διαβαζουν και νεοι χομπιστες αυτα φιλε και καλο ειναι να μην περναμε λαθος μυνηματα φιλε;)

Apollwnas 22-06-14 18:17

Ρε παιδια μια ερωτηση.Αν παω σε μια μαντρα η καπου που πουλανε αμμο(οχι σε πετ για να βγει φτηνα) θα πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο?Τι κακο μπορει να κανει μια αμμος που ειναι ακαταλληλη(και δεν μιλαω γιαυτην που ειναι μαζεμενη απο παραλια) εκτος απο το να σκληρηνει το νερο ?

Κλεόβουλος 22-06-14 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 844179)
Ρε παιδια μια ερωτηση.Αν παω σε μια μαντρα η καπου που πουλανε αμμο(οχι σε πετ για να βγει φτηνα) θα πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο?Τι κακο μπορει να κανει μια αμμος που ειναι ακαταλληλη(και δεν μιλαω γιαυτην που ειναι μαζεμενη απο παραλια) εκτος απο το να σκληρηνει το νερο ?

Ακατάλληλη μπορεί να είναι πχ μια άμμος που περιέχει πίσσα, πετρέλαια, λιπάσματα, σίδηρο και άλλα όμορφα. Επίσης ακατάλληλη για ενυδρείο με χαμηλό ph-σκληρότητες είναι μια άμμος ασβεστολιθική (όπως η θαλασσινή).
Πολλές φορές έχει αναφερθεί ποταμίσια άμμος να πετρώνει γιατί κάποιες λόγω σύστασης δημιουργούν ενώσεις.
Η χαλαζιακή είναι "ουδέτερη" δηλαδή δεν επηρεάζει τις σκληρότητες.
Στα ενυδρεία σκληρού νερού προτιμάμε να βάζουμε ασβεστολιθική άμμο και πέτρες (ή ακόμα και αραγωνίτη) γιατί έτσι μακροπρόθεσμα βοηθούν να σταθεροποιηθούν ψηλά οι τιμές gh-kh-ph.

Apollwnas 22-06-14 19:28

Υπαρχει περιπτωση σε αμμο οικοδομων να εχει ολα αυτα τα βλαβερα στοιχεια??και αν ναι μπορουμε να ειμαστε καπως σιγουροι ωστε να το αποφυγουμε??

Κλεόβουλος 22-06-14 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 844194)
Υπαρχει περιπτωση σε αμμο οικοδομων να εχει ολα αυτα τα βλαβερα στοιχεια??Υπάρχει και αν ναι μπορουμε να ειμαστε καπως σιγουροι ωστε να το αποφυγουμε??

Για να είμαστε σίγουροι αγοράζουμε εταιρείας συσκευασμένη για ενυδρειακή χρήση.
Όλα τ' άλλα ενέχουν κινδύνους και ρίσκο ;)
(βέβαια γνωρίζω περιπτώσεις που καταστήματα μαζεύουν άμμο-παράνομα αφού η αμμοληψία θέλει άδεια-την συσκευάζουν σε σακκούλες και την πουλάνε δήθεν για ελεγμένη και κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση :cool:)

korasidikos 22-06-14 19:51

σιγουρα η αγορα απο ενυδρειακο καταστημα μας εξασφαλιζει καπως, πιστευω η συσκευασια θα πρεπει να αναγραφει αναλυτικα τι αμμο περιεχει!καλο ειναι οι κακοι επαγγελματιες που συσκευαζουν οτι θελουν να αναφεροντε για να προστατευομαστε οσο γινεται!

Κλεόβουλος 22-06-14 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 844199)
καλο ειναι οι κακοι επαγγελματιες που συσκευαζουν οτι θελουν να αναφεροντε για να προστατευομαστε οσο γινεται!

....τα δικαστικά τα πληρώνεις εσύ? :smt110
όποιος έχει μάτια βλέπει :rolleyes:

stelios816 22-06-14 20:21

λιγο αν ψαξει καποιος υπαρχει στην αθηνα - πειραια υπαρχει ο εισαγωγεας χαλαζιακης που τα πετ περνουν παλετες απο εκει και τα συσκευαζουν.. δεν βαζω ονομα για να μην θεωρηθει διαφημηση ..απλα αν πας εκει δεν πρεπει να πεις οτι τι θες για ενυδρειο αλλα για οικοδομικη χρηση αλλιως δεν δινει για ευνοητους λογους:smt034:smt034:smt034:smt034

korasidikos 22-06-14 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 844201)
....τα δικαστικά τα πληρώνεις εσύ? :smt110
όποιος έχει μάτια βλέπει :rolleyes:

συνφωνω αρκει να θελει να δει!;)

PETROS_AFRICANOS 22-06-14 20:39

Θέλω να απευθυνθώ προς τον φίλο μου Στέλιο και τον nazgul.Εγώ τα όσα λέω για την carat 6 είναι επειδή είναι η ιδανικότερη άμμος για τα ενυδρεία μας.Όχι μόνο για την ουδετερότητα της στις παραμέτρους τπυ νερού αλλά και γιατί τα απόβλητα των ψαριών και οι τροφές που δεν καταναλώνονται δεν μπορούν να δημιουργήσουν στρώμα χαμηλότερο από την επιφάνεια του βυθού κι αυτό είναι τσεκαρισμένο κι όχι διαβασμένο.Έτσι το ενυδρείο καθαρίζεται εύκολα με σκούπα βυθού και δεν ανεβάζει τα νιτρικά ΝΟ3.Δεν έχω μαγαζί ούτε είμαι έμπορος απλά τυχαία έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο που ασχολείται με συντήρηση κάποιων ενυδρείων - δεν έχει μαγαζί - για να σας πω να πάτε και μου την προμηθεύει 7€/5κιλο γιατί κι εγώ χρειάστηκα πολλή.Πουλώντας την σ' αυτή την τιμή νοιώθω ότι εκτός ότι προσφέρω στο χόμπυ μας,προσφέρω και στους συνχομπίστες μου το καλύτερο σε όχι απαγορευτική τιμή.Αν τη βρείτε σε μαγαζί την πουλάνε από 17€/5κιλο και πάνω.Αυτή που πουλάνε τα pet shop χύμα δεν είναι χαλαζιακή ούτε έχουν τέτοια κοκκομετρία και την δίνουν 1€/κιλό.Πείτε μου λοιπόν αν δώσετε 0,40€/κιλό επιπλέον είναι φοβερό για να βάλετε χαλαζιακή carat 6 που παραδέχεστε σαν καλύτερη συσκευασμένη;Εγώ κακώς συμβουλεύω για το καλύτερο;

gkontos 22-06-14 20:39

Ρε παιδιά τελικά η δικιά μου τι είναι??

Κλεόβουλος 22-06-14 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 844206)
Ρε παιδιά τελικά η δικιά μου τι είναι??

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 844174)
Χαλαζιακή άμμος είναι.
Στράβωσα το λαιμό μου αλλά μάλλον είδα οτι γράφει πάνω πάνω quartzo SiO2, με άλλα λόγια άμμος, χαλαζίας, οξείδιο του πυριτίου........

:rolleyes: :smt103:smt101

Πέτρο μήπως η άμμος που έχεις είναι αυτή? http://stroumboulis.gr/%CF%80%CE%BF%...4%CF%81%CE%B1/
Γνωρίζω και μαγαζιά που πουλάνε άμμο τύπου carat και είναι αυτή.

Τάκης 22-06-14 20:53

Είναι χαλαζιακή άμμος σίγουρα, αν μπορείς όμως μετάφρασε στο google αυτά που γράφει επάνω μήπως είναι για πατώματα και έχει τίποτα τσιμέντο μέσα ή άλλα υλικά. Και αυτό γιατί με ανησυχεί αυτό το κόκκινο Χ που έχει. Ρίξε και λίγο ακουα-φορτε ή υδροχλωρικό οξύ επάνω να δεις αν αφρίζει, όχι ότι θα αφρίσει η χαλαζιακή άμμος αλλά τα τυχόν πρόσθετα που έχει μέσα

PETROS_AFRICANOS 22-06-14 21:00

Φίλοι μου επειδή θεωρώ σοβαρή τη συζήτηση μας σας παραθέτω σχόλια μου με έναν σύνδεσμο από κάποια αγγελία μου για την άμμο,αν μετακινείτε τον κέρσορα πάνω στις φωτογραφίες θα βλέπετε σε ποιανού σελίδα ανέβηκε στο internet.

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/i...xnWnZC-LvYwy3wΓια να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.

Η χαλαζιακή carat 6 που διαθέτω είναι γνήσια,την έχω στα ενυδρεία μου και την διαθέτω όσο την παίρνω από κάποιον που τυχαία γνώρισα και δεν είναι μαγαζί,απλά ασχολείται με τα ενυδρεία.Προσέξτε και στα pet shop πολλές άμμοι ''βαφτίζονται.Η γνήσια είναι πανάκριβη και η τιμή της ξεκινά από τα 17€/5κιλο περίπου.

-+9 ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ -+9-+9
-------------------------
Όχι φίλε Κλεόβουλε δεν μοιάζει καθόλου με αυτή σιγουρότατα.

stelios816 22-06-14 21:09

πετρο δεν καταλαβαινω γιατι εχεις μπερδευτει και προσπαθεις να μα μπερδεψεις και εμας φιλε μου ?και η καρατ και η χαλαζιακη που λες ειναι το ιδιο ακριβως υλικο με τη μονη διαφορα στην κοκομετρια που και αυτη υπαρχει στο εμποριο και στο πλυσιμο που απλα η καρατ την βαζεις κατευθειαν μεσα ενω η αλλη θελει καλο πλυσιμο κατα τα αλλα δεν υπαρχει καμια αλλη διαφορα και τα δυο χαλαζιας κατεργασμενος ειναι μονο που το ενα εχει 2 ευρω το κιλο ενω το αλλο μπορει καποιος να το βρει με 25 λεπτα το κιλο..αν καποιος λοιπον θελει 50-60-70 κιλα δεν νομιζεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα?

Κλεόβουλος 22-06-14 21:15

Φτάνει όμως ρε Πέτρο....το εμπεδώσαμε! Σίγουρα είδαν όλοι την προσφορά σου και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να την εκμεταλλευτεί :)

Και για να ξεκολλήσουμε
να επισημάνω ότι επειδή η carat ή η τύπου carat
είναι πολύ μικρής κοκκομετρίας,
αν την έχουμε στο ενυδρείο σε μεγάλο πάχος
δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές και συνακόλουθα υδρόθειο, από την αποσύνθεση, που αν έρθει στην επιφάνεια έχουμε απρόβλεπτα αποτελέσματα και πιθανά θανάτους ψαριών ;)
Γι αυτό προσοχή!

Τάκης 22-06-14 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 844214)
και η καρατ και η χαλαζιακη που λες ειναι το ιδιο ακριβως υλικο με τη μονη διαφορα στην κοκομετρια που και αυτη υπαρχει στο εμποριο και στο πλυσιμο που απλα η καρατ την βαζεις κατευθειαν μεσα ενω η αλλη θελει καλο πλυσιμο κατα τα αλλα δεν υπαρχει καμια αλλη διαφορα και τα δυο χαλαζιας κατεργασμενος ειναι μονο που το ενα εχει 2 ευρω το κιλο ενω το αλλο μπορει καποιος να το βρει με 25 λεπτα το κιλο..αν καποιος λοιπον θελει 50-60-70 κιλα δεν νομιζεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα?

Θα συμφωνήσω απόλυτα, η διαφορά είναι η κοκομετρία , το χρώμα και το πλύσιμο.
Μόλις διάβασα της DUROSTICK τη σελίδα και δεν αναφέρει τίποτα για πρόσθετα παρά πως είναι καθαρή χαλαζιακή άμμος μπεζ χρώματος και σταθερής κοκομετρίας

Βιομηχανοποιημένη χαλαζιακή άμμος, διαβαθμισμένης κοκκομετρίας με υψηλή σκληρότητα 6-7 της κλίμακας Μosh. Είναι χημικά αδρανής, δεν επηρεάζεται από τις χημικές ιδιότητες του συνδετικού υλικού και την ατμοσφαιρική ρύπανση, ενώ δεν αλλοιώνεται με την πάροδο του χρόνου, όπως η μαρμαρόσκονη. Kατάλληλη για προσμίξεις με τσιμέντο, ασβέστη καθώς και εποξειδικές ρητίνες και χρώματα.

Μορφή - Χρώμα
Ξηρή κονία σταθερής κοκκομετρικής διαβάθμισης - Μπεζ
Σύσταση SiO2
Περιεχόμενη υγρασία 0%
Κοκκομετρία 0-0,5 mm
Ειδικό βάρος 1,45±0,05 kg/lt


http://durostick.gr/index.php?page=s...uemart&lang=el

Κλεόβουλος 22-06-14 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 844210)
Είναι χαλαζιακή άμμος σίγουρα, αν μπορείς όμως μετάφρασε στο google αυτά που γράφει επάνω μήπως είναι για πατώματα και έχει τίποτα τσιμέντο μέσα ή άλλα υλικά. Και αυτό γιατί με ανησυχεί αυτό το κόκκινο Χ που έχει. Ρίξε και λίγο ακουα-φορτε ή υδροχλωρικό οξύ επάνω να δεις αν αφρίζει, όχι ότι θα αφρίσει η χαλαζιακή άμμος αλλά τα τυχόν πρόσθετα που έχει μέσα

ας μη το κουράζουμε άλλο το θέμα βρε Τάκη μου :)
οι 2 κωδικοί που έχει πάνω απ' το Χ
δηλώνουν αυτό που λέω παραπάνω
http://www.chemicalbook.com/ProductC...9154858_EN.htm
http://www.guidechem.com/products/112945-52-5.html
ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ είναι, παραγωγής Κίνας (τον κινέζο που την συσκεύασε δεν τον γνωρίζω :D)

Τάκης 22-06-14 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 844222)
ας μη το κουράζουμε άλλο το θέμα βρε Τάκη μου :)
οι 2 κωδικοί που έχει πάνω απ' το Χ
δηλώνουν αυτό που λέω παραπάνω
http://www.chemicalbook.com/ProductC...9154858_EN.htm
http://www.guidechem.com/products/112945-52-5.html
ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ είναι, παραγωγής Κίνας (τον κινέζο που την συσκεύασε δεν τον γνωρίζω :D)

Μια χαρά τότε
Απλά το είπα γιατί δεν κατάφερα να διαβάσω όλα όσα γράφει το ταμπελάκι.
Ας τη χρησιμοποιήσει ο φίλος και να τη χαρεί.
Πάντα υπάρχουν λύσεις πολύ πιο φθηνές και το ίδιο αξιόπιστες με τα "Επώνυμα" Brand Name που μας πασάρουν.

kalafan 22-06-14 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 844178)
που ειναι η διαφορα βρε συ πετρο τις carat με την απλη που βαζουμε ολοι ?τα διαβαζουν και νεοι χομπιστες αυτα φιλε και καλο ειναι να μην περναμε λαθος μυνηματα φιλε;)

ειδικος δεν ειμαι αλλα απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω το εξης:

αγορασα αμμο χυμα 1 ευρω το κιλο,απο πετ σοπ αλλα και carat ,αυτη που λεει ο Πετρος...

μετα απο χρηση 2 μηνων η πρωτη σκουρηνε και πετρωσε στην επιφανεια της-φυσικα αναγκαστηκα να την βγαλω ολη και να την πεταξω-, η δε carat ειναι σαν την πρωτη μερα...και επιπλεον την εριξα μεσα χωρις πλυσιμο και βεβαια δεν θολωσε ΚΑΘΟΛΟΥ...αυτα απο μενα...

stelios816 22-06-14 22:02

δηλαδη ηθελε καλεμι η απλα λιγο ανακατεμα γιατι θα μας στειλεις και εσυ εγω στα τοσα χρονια εχω δουλεψει και τη μεν και τη δεν και διαφορα δεν ειδα ..

kalafan 22-06-14 22:05

καλεμι δεν ηθελε αλλα τι να ανακατεψεις?

να βαλεις τη βρωμια απο κατω?

φαινεται εσυ επεσες σε καλυτερη ποιοτητα...:rolleyes:

gkontos 22-06-14 22:05

Αρα η δικιά μου είναι καλή καθ κατάλληλη για να την χρησιμοποιεισω για υπόστρωμα?

stelios816 22-06-14 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalafan (Μήνυμα 844234)
φαινεται εσυ επεσες σε καλυτερη ποιοτητα...:rolleyes:

o χαλαζιας ειναι ενα υλικο ..ενα πετρωμα ..δεν εχει ποιοτητες :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03027 seconds with 11 queries