Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Διαρκεια ζωης μεμβρανης ΑΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23378)

Pritanis 03-03-08 21:22

Διαρκεια ζωης μεμβρανης ΑΟ
 
εχω βαλει την καινουρια μου ΑΟ απο τον Οκτωβριο (γνωστη μαρκα Αγγλιας) με αποδοση 40γαλονια την ημερα. Το συστημα ΑΟ που εχω ειναι με 4 συνολικα σταδια,(φιλτρο 5 μικρα, φιλτρο ανθρακα, ΑΟ και ρητινη) πιστευω οτι παραγω εβδομαδιαια συνολικα 300-350 λιτρα νερο οσμωσης (αρα φιλτραρω γυρω 800-1000 ) η σκληροτητα εισοδου ειναι 450 ppm ......Η αποδοση της ΑΟ πεφτει ραγδαια και ηδη σημερα που μιλαμε εχει φτασει το νερο εξοδου να ειναι στα 100 ρρm......ειναι λογικο???? ΚΑθαριζω καθημερινα την μεμβρανη και αλλαζω καθε διμηνο τα προφιλτρα........Υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσω τη διαρκεια ζωης???

akillis 03-03-08 21:55

1 Συνημμένο(α)
Κανονικα τιμες εξοδου ποσο ειχες?με τι μετρας?
σε εμενα χωρις ρητινη ..οι τιμη εισοδου 380,,και τιμη εξοδου 25.
αλλα οι τιμες παιζουν και αναλογα και το νερο εκεινης της στιγμης στο δικτυο..
τωρα για θεμα ποσο καλη ειναι η μεμβρανη δεν.....
το πως μεγαλωνει η ζωη της μεμβρανης να μας διαφωτισει καποιος!!!!:rolleyes:

nikman 03-03-08 23:36

Αμάν τι νερό έχετε εσείς οι "βόρειοι"
450!!! 380!!!
Εμένα το οργανάκι της ΑΟ μου έδειχνε είσοδο 170 και έξοδο φυσικά 0
Γιαυτό και κατάργησα την όσμωση και δουλεύω νερό βρύσης :D
Τώρα αν έκανα καλά θα δείξει...

Aramis 04-03-08 00:16

Από όσο ξέρω, ο μόνος τρόπος για να αυξήσεις τη ζωή της μεμβράνης είναι το όσο δυνατόν καλύτερη φίλτρανση του νερού πριν φθάσει σε αυτήν (προφίλτρα, άνθρακας).
Αυτό που λες δεν μπορώ να το εξηγήσω παρά μόνο θεωρώντας ότι η ποιότητα της μεμβράνης είναι χαμηλή.
Εγώ πάντως με τη δική μου (γνωστή Γερμανική μάρκα) στα τρία χρόνια που την δουλεύω, έχω αλλάξει δύο φορές τα προφίλτρα, κάνω flash μία φορά κάθε 2μηνο μόνο, και η απόδοσή της είναι σταθερή.
Να σημειώσω ότι παράγω περίπου τα ίδια λίτρα περίπου με αυτά που αναφέρεις, απλά η Αθήνα έχει πιο μαλακό νερό από Θεσ/κη.

Tricky 04-03-08 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 242117)
η σκληροτητα εισοδου ειναι 450 ppm ......Η αποδοση της ΑΟ πεφτει ραγδαια και ηδη σημερα που μιλαμε εχει φτασει το νερο εξοδου να ειναι στα 100 ρρm......ειναι λογικο???? ΚΑθαριζω καθημερινα την μεμβρανη και αλλαζω καθε διμηνο τα προφιλτρα........Υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσω τη διαρκεια ζωης???

Κατι δεν παει καλα ...
100 ppm καθαρο νερο μαζι με το DI ?
Βγαλε το DI απο πανω και μετρα τι νερο σου δινει η μεμβρανη μονη της.

orck 04-03-08 08:05

τι ειναι το flash;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aramis (Μήνυμα 242148)
Εγώ πάντως με τη δική μου (γνωστή Γερμανική μάρκα) στα τρία χρόνια που την δουλεύω, έχω αλλάξει δύο φορές τα προφίλτρα, κάνω flash μία φορά κάθε 2μηνο μόνο, και η απόδοσή της είναι σταθερή.


Tricky 04-03-08 08:18

Το flush ειναι μια διαδικασια οπου θετουμε την οσμωση σε λειτουργια χωρις flow restrictor ...εφοσον δεν εχουμε πλεον πιεση μεσα στη μεμβρανη , το νερο αντι να φιλτραρεται απο τη μεμβρανη , καθαριζει αυτο τη μεμβρανη απο τα οποια σωματιδια εχει κρατησει μεσα στα φυλλα της.

Ολες οι οσμωσεις κανουν flush απο κατασκευης ...το μονο που πρεπει να κανετε (αν δεν εχει auto flush valve) ειναι να ξεβιδωσετε το flow restrictor πανω απο το λαστιχο του βρωμικου νερου και να αφησετε την οσμωση να δουλεψει για λιγη ωρα ετσι ...μετα , ξαναβιδωνετε πανω το restrictor και ειστε ετοιμοι.

Aramis 04-03-08 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 242186)
Το flush ειναι μια διαδικασια οπου θετουμε την οσμωση σε λειτουργια χωρις flow restrictor ...εφοσον δεν εχουμε πλεον πιεση μεσα στη μεμβρανη , το νερο αντι να φιλτραρεται απο τη μεμβρανη , καθαριζει αυτο τη μεμβρανη απο τα οποια σωματιδια εχει κρατησει μεσα στα φυλλα της.

Ολες οι οσμωσεις κανουν flush απο κατασκευης ...το μονο που πρεπει να κανετε (αν δεν εχει auto flush valve) ειναι να ξεβιδωσετε το flow restrictor πανω απο το λαστιχο του βρωμικου νερου και να αφησετε την οσμωση να δουλεψει για λιγη ωρα ετσι ...μετα , ξαναβιδωνετε πανω το restrictor και ειστε ετοιμοι.

:smt023 :smt023 :smt023

Pritanis 04-03-08 20:17

το di δεν το χρησιμοποιω στις μετρησεις αφου αν ειναι ενεργο η σκληροτητα που βγαινει ειναι 0.....οι μετρησεις γινονται με ηλεκτρονικη μετρητη που εχει πανω η οσμωση.....Η αποδοση της οσμωσης επηρρεαζεται απο την πιεση, τη θερμοκρασια και την σκληροτητα εισοδου.......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries