Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   αλγη?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17076)

flipper 28-04-07 14:04

2 Συνημμένο(α)
παιδια τι ειδους αλγη ειναι τουτη??εχει βγει πανω στην αμμο μια πρασιναδα, σαν μουχλα κ η αμμος μ κιτρινιζη..πιστευω πως προερχεται απο το ξυλο γιατι η αλλαγεσ μ ειναι σιχνες κ τα νιτρικα μ στα 12..αμα κουνησω λιγο την αμμο φευγει, εντομεταξυ το ξυλο απο τοτε που το εχω μεσα στο ενυδρειο δν το εχω μετακινησει καθολου κ εχει μαζεψει κ αυτο μια μουχλιτσα πρασινοκιτρινι..το ξυλο πως μπορω να το καθαρισω με το νερο που θα κανω αλαγη να το βαλω μεσα κ να το καθαρησω? δν φαινεται κ πολυ καλα στις φοτο

ξεχασα τσ φοτο χμ

Yiannis59 28-04-07 14:08

ποιες φωτο;;:confused::confused:
Με προλαβες, ποσο καιρό τρέχει το ενυδρειο;
Μήπως αύξησες απότομα τον φωτισμό;

deMetrIs 28-04-07 14:09

μήπως είναι κυανοβακτηρίδιο?
δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16166

PascM 28-04-07 14:43

Στις φωτό που παραθέτεις φαίνετε ελάχιστα οπότε είναι λίγο δύσκολο να σου πει κάποιος κάτι!
Για δώσε μας και τις υπόλοιπες πληροφορίες όπως λίτρα - φώτα - ώρες φωτοπεριόδου - λίπανση κλπ!

netblues 28-04-07 15:18

Μια χαρα bga εχεις.. (κυανοβακτηριδιο).. Διαβασε το παραπανω thread...

flipper 28-04-07 15:57

τι πρεπει να κανω για να φυγει?"συσκοτιση" λοιπον 385λιτρα καθαρα φωτισμος aqua-glo" 40watt κ flora-glo 40watt κ τα φυτα μ ειναι μονο βαλισνεριες..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16521 ειναι ενα ποστ μ παλιο..κ καθε βδομαδα ριχνω κ 3 ml flourish potassium..το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες κ κατι

PascM 28-04-07 16:29

Εγώ πρόσφατα την καθάρισα με ερυθρομικίνη!!!! Σε τρεις μέρες δεν είχε μείνει ίχνος!!!

Και είχα πολύ περισσότερη σε σημείο που αν έβγαζα φωτό θα ήταν το αντίθετο από τις δικές σου! Σ'εσένα με το ζόρι την διακρίνεις σε εμένα με το ζόρι διέκρινες τα υπόλοιπα!!!

flipper 28-04-07 17:42

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 170928)
Εγώ πρόσφατα την καθάρισα με ερυθρομικίνη!!!! Σε τρεις μέρες δεν είχε μείνει ίχνος!!!

Και είχα πολύ περισσότερη σε σημείο που αν έβγαζα φωτό θα ήταν το αντίθετο από τις δικές σου! Σ'εσένα με το ζόρι την διακρίνεις σε εμένα με το ζόρι διέκρινες τα υπόλοιπα!!!

οριστε αλλη μια φοτο, ναι δν φαινεται παρα πολυ, τι ειναι ερυθρομικη? φαρμακο που το προμηθευομαι απο πετ σοπ?μηπως στην αρχη ηταν κ σε σενα λιγοτερο κ δν το ειχες προσεχει και τν ειδες μετα ή μια μερα που σηκωθηκες ειδες μια πρασιναδα στο ενυδρειο σ..

klaz 28-04-07 17:52

κλειστο 3 μερες τελειως ομως με καμμια κουβερτα...και θα εισαι οκ...
αν συνεχιζει και επιμενει,αφαιρεσε το φιλτρο και πατησε του ερυθρομυκηνη(ανθρωπινο φαρμακο,το αγοραζουμε απο φαρμακειο..).προσοχη ομως γιατι μας καταστρεφει τη βιολογια...

gaia 28-04-07 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 170936)
κλειστο 3 μερες τελειως ομως με καμμια κουβερτα...και θα εισαι οκ...
αν συνεχιζει και επιμενει,αφαιρεσε το φιλτρο και πατησε του ερυθρομυκηνη(ανθρωπινο φαρμακο,το αγοραζουμε απο φαρμακειο..).προσοχη ομως γιατι μας καταστρεφει τη βιολογια...

H erythromycine δεν επιδρά στο βιολογικό φίλτρο καθώς είναι δραστική μόνο στα gram positive βακτηρίδια που είναι η bga ενώ δεν είναι δραστική ή μάλλον τόσο δραστική (100 φορές λιγότερο) στα gram negative βακτηρίδια στα οποία ανήκουν τα nitrobacters. Βέβαια δεν παύει να είναι αντιβιωτικό που σημαίνει προσοχή στην δοσολογία και απομάκρυνση της νεκρής bga με συχνές μεγάλες αλλαγές νερού γιατί αυτή είναι που δημιουργεί τα πιο συνηθισμένα προβλήματα που είναι συγκέντρωση αμμωνίας και θολό νερό.

Συμφωνώ κι εγώ με την συσκότιση στη περίπτωση του flipper που προς το παρόν δεν έχει έντονο πρόβλημα .

flipper 28-04-07 19:27

οκ ρε παιδια ευχαρηστω θα το κλεισω για 3 μερες εντελως "μπορω να βαλω μαυρη σακουλα γυρο γυρο"??..αλλα με το ταισμα τι να κανω που πρεπει να ταιζω 2 με 3 φορες την μερα??

Z_X 28-04-07 19:32

Εγώ προσωπικά έχω κάνει τον τελευταίο 1,5 μήνα 2 φορές συσκότιση και δέν έχω λύσει το πρόβλημα,μένει λίγο και ξανάρχεται.

klaz 28-04-07 19:56

αν υπαρχουν παραγοντες που επαναφερουν το προβλημα,και δεν παρουμε δραστικα μετρα,απλα γινεται μπαλωμα ,και το προβλημα επανερχεται(αφου ουσιαστικα ακομη και με το σκοτεινιασμα δεν εφυγε ποτε..)
..και οσο αναφορα το ταισμα,δεν παθαινουν τιποτα αν μεινουν κανα 2-3 μερες νηστικα.....

flipper 28-04-07 20:19

Κωστα ειναι το προβλημα με τν κανιβαλισμο γι αυτο πρεπει να τα ταισω "μπορω κανονικα" οταν κανω συσκοτιση???..το εκλεισα με σακουλες γυρο γυρο κ αφησα το καπακι ετσι ωστε να ριχνω τροφη..ευχομαι τα ψαρακια να μν εχουν προβλημα μες στα σκοταδια:rolleyes:

klaz 28-04-07 20:27

οκ.καντο

flipper 28-04-07 20:42

Thanx :smt023

deMetrIs 28-04-07 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flipper (Μήνυμα 170955)
Κωστα ειναι το προβλημα με τν κανιβαλισμο γι αυτο πρεπει να τα ταισω "μπορω κανονικα" οταν κανω συσκοτιση???..το εκλεισα με σακουλες γυρο γυρο κ αφησα το καπακι ετσι ωστε να ριχνω τροφη..ευχομαι τα ψαρακια να μν εχουν προβλημα μες στα σκοταδια:rolleyes:

δεν νομιζω να τρωνε μεσα στο σκοτάδι... δεν θα βλεπουν την τροφη αφου...:rolleyes:

Tolis 28-04-07 23:48

Παντως στη θεραπεια με ερυθρομυκινη εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις καταστροφης της βιολογιας, και εδω (το εχω παθει κι εγω) και εξω απο δω.

gaia 29-04-07 09:43

το ξέρω Τόλη , αλλά πιστεύω ότι η διατάραξη της βιολογίας σ' αυτές τις περιπτώσεις οφείλεται σε υπερβολική συγκέντρωση άλλων νεκρών βακτηριδίων (= αύξηση αμμωνίας + bacterial bloom) όχι όμως των nitrobacters ΄πάντως έτσι ή αλλιώς μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα γι' αυτό προσοχή , κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο.

netblues 29-04-07 09:49

Οσες φορες το χω κανει παντως, δεν υπηρξαν παρενεργειες...
Και με αρκετο fish load..

PascM 29-04-07 11:20

Όσον αφορά την καταστροφή της βιολογίας εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα βέβαια η ιχθυοφόρτιση μου ήταν πολύ μικρή!

lasal 29-04-07 12:14

Δεν θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο οτι δεν μπορεί να προξενήσει ζημιά.
Σε μερικούς μπορεί να περάσει και αθόρυβα.
Και γω εχω ειμαι ενας απο αυτούς που εχουν πάθει ζημιά με την ερυθρομηκύνη.
Δεν νομίζω πως όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες.
Σίγουρα υπάρχουν κιάλλες παράμετροι εκτός απο το fishload.
Φυτά, φυτομάζα, φωτισμός, ΝΟ3, PO4, co2.......
Δοκιμάζοντας την ερυθρομηκύνη τοπικά και μειώνοντας αρκετά την ροή του νερού ειχα επιτυχία.....όμως με διαφορετικές παραμέτρους.
Για καλπάζουσα BGA εχει ακούσει κανείς που μέσα σε λιγότερο απο 48 ώρες να καλύψει το σύνολο του ενυδρείου?
Γιαυτό λέω πως όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ιδιες και τις αντιμετωπίζουμε με διαφορετικό τρόπο.
Δεν ειναι καλό να την προτείνουμε χωρίς να γνωρίζουμε τι συνθήκες επικρατούν σε ενα ενυδρείο.
Μπορούμε να την εξαφανίσουμε προς στιγμήν όμως αυτή μπορεί να επανέλθει.
Θα μπορούσαμε να κανουμε ενα ποστ και να περιγράψουμε τι συνθήκες επικρατουσαν στον καθένα μας οταν απέκτησαν BGA, με ποιον τρόπο την καταπολεμήσαμε και να λειτουργήσει σαν οδηγός.

klaz 29-04-07 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 171063)
Θα μπορούσαμε να κανουμε ενα ποστ και να περιγράψουμε τι συνθήκες επικρατουσαν στον καθένα μας οταν απέκτησαν BGA, με ποιον τρόπο την καταπολεμήσαμε και να λειτουργήσει σαν οδηγός.

μεσα γιαννη.καλη ιδεα..!!!!:p

thanosatha 29-04-07 15:21

Στο προβλημα του Ιοαρδανη (flipper) νομιζω οτι η ορθη ενεργεια θα ηταν αρχικα η συσκοτιση. Το θεμα ομως ειναι να δουμε και για ποιον λογο ηρθε η bga ωστε να αποτρεψουμε μια ενδεχομενη επανεμφανιση της...
Ηταν λιγα τα νιτρικα σε σχεση με τα φωσφορικα?
Δεν υπηρχε καλη κυκλοφορια του νερου?
Ηταν κατι αλλο?

gaia 29-04-07 17:40

Γιάννη και Τόλη πως ακριβώς εκδηλώθηκαν σε 'σας τα προβλήματα από την ερυθρομηκύνη;

Tolis 29-04-07 18:56

Υπαρχει ενα δικιο στο οτι δεν χτυπαει ισως κατευθειαν τα βακτηριδια του φιλτρου αλλά πεθαινοντας τα κυανοβακτηριδια μολυνουν το νερο.
Εμενα με θολουρα (σαν ελαφρα νερωμενο ουζο) και νεκρα ψαρια.

Juan 30-04-07 13:26

Και η δική μου εμπειρία από την χρήση του Erythromycin δεν είναι καλή.
Μάλιστα κάτι είχα υποπτευθεί και έκανα μια ερώτηση τότε...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....&highlight=bga
Οι μετρήσεις μάλιστα δεν έδειχναν κάτι ύποπτο !

Επειδή αυτή η 'άλγη' έχει ξαναβρεθεί στο ενυδρείο μου και την έχω αντιμετωπίσει με επιτυχία (σκοτάδι-αλλαγές νερού) νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε σε δοκιμασία το όλο σύστημα, χρησιμοποιόντας αντιβιοτικό.

Αφού ανοίξατε αυτό το θέμα ίσως θα είναι καλό να πούμε και τι είναι αυτό που προκαλεί BGA.
Το 0μηδέν νιτρικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...

thanosatha 30-04-07 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 171271)
Το 0μηδέν νιτρικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...

Εχω την αισθηση οτι ισχυει -τουλαχιστον σε καποιες περιπτωσεις-... Αυτο που κανει την κατασταση πιο δυσκολη ειναι μαλλον η κακη κυκλοφορια του νερου...

PascM 30-04-07 13:45

Με την κυκλοφορία εγώ τουλάχιστον έχω υπερβολική για ενυδρείο γλυκού νερού! Στα 200 λίτρα τρέχουν ένα 2215 και ένα 2217.
Με τα νιτρικά ίσως να είναι ένας λόγος!
Με την συσκότιση δεν κατάφερα πολλά πράγματα!
Ίσως λόγω των φίλτρων και τις μικρής ιχθυοφόρτισης δεν κατάλαβα κάτι στην βιολογία!

gaia 30-04-07 16:22

Άν και δύσκολα θα βγάλουμε άκρη με την bga , να αναφέρω ότι σε μένα εμφανίστηκε σε full planted με πολύ φως , καλή κυκλοφορία , χαμηλά νιτρικά και νορμάλ ιχθυοφόρτιση. Επίσης είχα για 10 ημέρες ενεργό άνθρακα στο φίλτρο όταν πρωτοεμφανίστηκε. Αφού παιδεύτηκα αρκετό καιρό απομακρύνοντας την με το χέρι , έκανά θεραπεία με ερυθρομυκήνη με την μέθοδο που δίνει το The Krib και εξαφανίστηκε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Μέτα από ένα μήνα είδα να εμφανίζεται πάλι σε πολύ μικρή έκταση και ξαναέκανα την θεραπεία χωρίς κανένα πρόβλημα και από τότε δεν την ξαναείδα ποτέ.

Τόλη πόσο γρήγορα επανήλθε το ενυδρείο σου;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02333 seconds with 11 queries