Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο ενυδρείο 80 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80169)

Annoulini 20-05-14 09:30

Νέο ενυδρείο 80 lt
 
Καλημέρα! Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 80 lt και θα το στρώσω με τη μέθοδο της αμμωνίας.Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φίλτρο να αγοράσω,καθώς και βιολογικό υλικό.Επίσης,το υπόστρωμα και τα φυτά θα πρέπει να τα βάλω εξαρχής;Αργότερα,θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για την ψαροσύνθεση.Ευχαριστώ :D

anttheo 20-05-14 10:58

Καλημερα φιλε! Χωρις να ειμαι ο πλεον εμπειρος, θεωρω οτι πρεπει να επιλεξεις πρωτα τα ψαρια ή ασπόνδυλα που θα βαλεις και αναλογως να επιλεξεις και το αντίστοιχο φιλτρο που θα σου κανει τη δουλεια. Το ιδιο ισχύει και για υποστρωμα-φυτα..

Annoulini 20-05-14 11:04

Κοπέλα είμαι :D Θα ήθελα να βάλω ψαράκια τα οποία επιβιώνουν σε νερό βρύσης.. Το ph μου ειναι περίπου στο 7,5 !! Επίσης,ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποιο είδος απολύμανσης,καθώς το ενυδρείο ειχε φιλοξενήσει "άρρωστα" ψάρια..

anttheo 20-05-14 11:14

Συγγνώμη Αννα δε το προσεξα.Για το φιλτρο μιλουσα για το ειδος αλλα κυριως για την ιχθυοφωρτιση! Εφοσον τωρα το στηνεις, δε θα εχεις θεμα.καθαρισε το καλα, εφοσον ειναι αδειο κ ολα οκ..

Annoulini 20-05-14 11:48

Δεν πειράζει :D Θα μπορούσα σε αυτά τα λίτρα να βάλω κάποιο είδος κιχλίδας ή νανοκιχλίδα?? Έχω ενυδρείο με guppy και θα ήθελα κάποιο είδος τελείως διαφορετικό,μεγαλύτερο σε μέγεθος,που δε χρειάζεται επεξεργασία νερού και αν γίνεται να βάλω αμμο για υπόστρωμα!!

Dimis 20-05-14 12:25

Καθαρισμα μεσα εξω με διαλυμα καθαρης χλωρινης (χωρις αρωματα κτλ.) για απολυμανση,μετα καλο πλυσιμο με σκετο νερο .

Για να επιλεξεις τι υποστρωμα θα βαλεις πρεπει να ξερεις αν θελεις φυτεμενο η οχι και αν βαλεις ψαρια βυθου.

Σε 80 λιτρα και νερο βρυσης εχεις αρκετες ομορφες επιλογες.
Μια επιλογη ειναι τα μικροψαρα οπως pseudomugil (gertrudae,furcatus),οι marosatherina ladigesi,Trigonostigma espei, Danio erythromicron, Danio margaritatus, Tanichthys albonubes...

Ακομα οι tateurndina ocellicauda και τα badis badis.

Μια αλλη ειναι τα ζωοτοκα (guppy,platy)

Eπισης μπορεις να βαλεις φανσυ χρυσοψαρο.

Απο εκει και περα υπαρχουν καποιες πιο ειδικες επιλογες οπως οι γοβιοι (stiphodon,rhinogobius,brachygobius)
Επισης μερικα ειδη loaches (Ambastaia sidthimunki) ειναι καταλληλα για τα λιτρα σου και το νερο σου.

Απο κιχλιδες οι Thorichthys meeki και σε κατι διαφορετικο απο στησιμο ενυδρειου τα κοχυλοψαρα της λιμνης Τανγκανικα.

Δες τα λιγακι αυτα και πες μας ποια 2-3 σου αρεσουν πιο πολυ για να σε ενημερωσουμε για τις αναγκες τους.

Χρηστος Ζ. 20-05-14 12:27

νανοκιχλιδες μπορεις να βαλεις ανετα σε αυτα τα λιτρα ενα ζευγαρακι. κοιτα λιγο τα κριμπενσις να δεις αν σου αρεσουν, (εχω να σου δωσω).
υπαρχουν και οι νανοκιχλιδες απο τη λιμνη τανγκανικα (π.χ. μουλτις), αλλα δεν ξερω αν θα πρεπει να ανεβασεις πεχα και σκληροτητες.
τι τιμες νερου εχεις?

εννοειται οτι θα βαλεις αμμο αν τελικα επιλεξεις να βαλεις κιχλιδες.

Annoulini 20-05-14 12:51

απο αυτά που ειδα μου αρεσαν τα brachygobius και τα Danio erythromicron .. Κανένα απο τα δυο δε χρειάζεται επεξεργασία νερού? Είναι ανθεκτικά? Πόσα μπορώ να βάλω?Μπορώ εύκολα να τα βρω?Το ph μου ειναι γυρω στο 7,5..kh/gh δεν εχω μετρησει ακομα..

Dimis 20-05-14 12:59

Οχι πανευκολα,αλλα θα τα βρεις αν τελικα τα θελεις...

Επεξεργασια νερου οχι δεν χρειαζεσαι,απλα εβδομαδιαιες αλλαγες με προσθηκη αντιχλωριου,επισης θα προτιμήσουν ενα ενυδρειο με αρκετα φυτα.

Να ξερεις οτι εχεις επιλεξει απο τα μικροτερα ψαρια του εμποριου σε τελικο μεγεθος,τα brachygobius φτανουν τα 3-4 εκατοστα τελικο μεγεθος ενω τα ερυθρομικρα ειναι ακομα μικροτερα.

Αυτο σου δινει την ευκαΙρια να βαλεις αρκετα ατομα στο ενυδρειο σου.
5-6 βραχυγοβιους και εως και 20 ερυθρομικρα.

Annoulini 20-05-14 13:00

όσον αφορά τα badis badis και τα tateurndina ocellicauda??

Dimis 20-05-14 13:03

Ειναι μικρα ψαρια αλλα εχουν εντονη συμπεριφορα,δεν μπορεις να βαλεις πολλα διοτι ειναι τσαμπουκαδες μεταξυ τους.Επισης κυκλοφορουν στην χαμηλη ζωνη του ενυδρειου,μπορεις να τα συνδυασεις με καποια μικροψαρα.

Annoulini 20-05-14 13:14

Φανταζομαι και τα tateurndina ocellicauda θα δυσκολευτώ να τα βρω ε? πόσα μπορώ να βάλω και μαζί με τι αλλα??

Dimis 20-05-14 13:21

2 αρσενικα με τρια θηλυκά...νομιζω οτι τα ειδα καπου διαθεσιμα τωρα,απλα τσιμπημενα λιγο (9 ευρω το ατομο περιπου)

Μπορουν να συνδυαστουν με καμια 13-14αρια Pseudomugil gertrudae ή 9-10 furcatus.

Eπισης στο βυθο μπορεις να βαλεις 2-3 stiphodon που ειναι πολυ ειρηνικα και δεν θα ενοχλησουν κανεναν,oπως επισης και μερικες γαριδες amano shrimp.

Ισχυει οτι και για τα αλλα,νερο βρυσης,καλη φιλτρανση και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30-40%.

Annoulini 20-05-14 13:26

Μα τιποτα απ αυτα δεν ειναι διαθεσιμο σε καποιο pet shop? τα Neolamprologus multifasciatus και τα kribensis? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αλλα έχω μπερδευτεί πολύ :(

Dimis 20-05-14 13:46

Ειναι διαθεσιμα,για τα τετερντινια σου ειπα και τιμη,Furcatus και Gertrudae θα βρεις αμεσα επισης.
Και βραχυγοβιους ειδα διαθεσιμους προς 3 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Annoulini 20-05-14 14:00

Επίσης είδα σε site pet shop οτι υπαρχουν τα εξης: multifasciatus,meleagris(stappersii),similis, compressiceps gold fin,black zaire,compressiceps red fin,brichardi. Κάνουν για τα λιτρα μου??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 838511)
Ειναι διαθεσιμα,για τα τετερντινια σου ειπα και τιμη,Furcatus και Gertrudae θα βρεις αμεσα επισης.
Και βραχυγοβιους ειδα διαθεσιμους προς 3 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Θυμάσαι πού τα ειδες??

Dimis 20-05-14 14:04

Κανουν,απλα θελουν διακοσμο ειδικο για το ειδος,Αμμο,κελυφη σαλιγκαριων και λιγες πετρες.


Δες εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71160
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72651
Βεβαια επειδη ειναι μπουλντοζες,το τοπιο καθε μερα θα αλλαζει.

Annoulini 20-05-14 21:28

Όσον αφορά τη καθαριότητα του ενυδρείου..πώς μπορώ να το απολυμανω,αφού τα ψάρια που ζούσαν σε αυτό πέθαναν από dropsy?? Κι επίσης πώς θα απολυμανω τη ρίζα,η οποία είχε ποτίσει από το νερο ?

Dimis 20-05-14 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 838499)
Καθαρισμα μεσα εξω με διαλυμα καθαρης χλωρινης (χωρις αρωματα κτλ.) για απολυμανση,μετα καλο πλυσιμο με σκετο νερο .


Στο εχω πει ανωθεν...

Την ριζα μπορεις να την ζεματισεις με καυτο νερο.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-05-14 21:52

Καθαρισμα μεσα εξω με διαλυμα καθαρης χλωρινης (χωρις αρωματα κτλ.) για απολυμανση,μετα καλο πλυσιμο με σκετο νερο .:D


Το εχει πει ναι:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02204 seconds with 11 queries