Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βάψιμο για diy καπάκι ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86503)

AgMa 11-05-15 12:07

Βάψιμο για diy καπάκι ενυδρείου
 
Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζω ένα diy καπάκι για το ενυδρείο μου από κόντρα πλακέ θαλάσσης.
Δεν ξέρω όμως τι υλικά πρέπει να χρησιμοποιήσω στο βάψιμο.Έχω διαβάσει διάφορα θέματα με κατασκευές που ο ένας βάζει βελατούρα και βερνίκι θαλάσσης, άλλος βερνίκι νερού ( αλήθεια, τι διαφορά έχουν αυτά; ) και γενικά ο καθένας ότι έχει και βρίσκει εύκολα.
Θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο σε χρώμα:

http://s25.postimg.org/b9sx53qbj/04700.jpg

Βάζω συντηρητικό ξύλου και μετά βερνίκι θαλάσσης;Το συντηρητικό έχει και το χρώμα μέσα;Τι γίνεται;
Ευχαριστώ!

tkougi 11-05-15 12:28

Εγώ έχω βαλει βερνικι Εμποτισμου σκούρο καρύδια σαν χρώμα είναι πολύ κοντά σε αυτό που θες και ασφαλες για τα ψάρια

AgMa 11-05-15 12:41

Μόνο αυτό και τέλος;Δεν έβαλες κανένα βερνίκι άχρωμο στο τέλος;
Αυτό το βερνίκι δηλαδή είχε και το χρώμα;

Τάκης 11-05-15 12:51

Από κάποια μικρή εμπειρία που έχω με ξύλα είναι πως όλα τα βερνίκια, όταν υπάρχει υγρασία κάποια στιγμή ξεφλουδίζουν, εκτός από το συντηρητικό ξύλου ή βερνίκι εμποτισμού, έχω αρκετές κατασκευές στη ταράτσα (σε εξωτερικό χώρο) και τα περισσότερα τα έχω περάσει με Diaxyl ή Vivexyl, αυτά δεν έχουν πάθει τίποτα, και το χειμώνα είναι σχεδόν μέσα στα νερά, κάτι τραπεζάκια και κουτιά που έβαλα το κλασικό βερνίκι έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν. Ότι βέβαια το χτυπάει ο ήλιος δεν το σώζεις με τίποτα, αλλά τώρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Το Diaxyl έχει μια ελαφριά γυαλάδα , ενώ το Vivexyl είναι σαν γαλάκτωμα, τελείως ματ, υπάρχουν και άχρωμα αλλά και με χρώμα, που όσο πιο πολλά χέρια το περνάς τόσο πιο πολύ σκουραίνει. Το εσωτερικό μπορείς να το περάσεις μόνο συντηρητικό ξύλου, το εξωτερικό όμως μπορείς να βάλεις και το κλασσικό βερνίκι γιατί το κάνει πιο όμορφο και πιο λείο, άσχετα αν το θες γυαλιστερό ή ελαφρά γυαλιστερό, αλλιώς με το συντηρητικό θα είναι στην αφή όπως ακριβώς το ξύλο. Το συντηρητικό επίσης γράφει επάνω πως όταν στεγνώσει είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα, εσύ βέβαια δεν θα το έχεις μέσα στο νερό, άρα νομίζω πως δεν θα υπάρχει θέμα, αν το αφήσεις και καμια εβδομάδα στον ήλιο να στεγνώσει καλά θα είσαι εντάξει.

tkougi 11-05-15 12:52

Δεν χρειάζεστε κάτι άλλο. Ειναι και χρώμα και βερνίκι. Απλά έχω περάσει 2_3 χέρια

AgMa 11-05-15 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888940)
Από κάποια μικρή εμπειρία που έχω με ξύλα είναι πως όλα τα βερνίκια, όταν υπάρχει υγρασία κάποια στιγμή ξεφλουδίζουν, εκτός από το συντηρητικό ξύλου ή βερνίκι εμποτισμού, έχω αρκετές κατασκευές στη ταράτσα (σε εξωτερικό χώρο) και τα περισσότερα τα έχω περάσει με Diaxyl ή Vivexyl, αυτά δεν έχουν πάθει τίποτα, και το χειμώνα είναι σχεδόν μέσα στα νερά, κάτι τραπεζάκια και κουτιά που έβαλα το κλασικό βερνίκι έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν. Ότι βέβαια το χτυπάει ο ήλιος δεν το σώζεις με τίποτα, αλλά τώρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Το Diaxyl έχει μια ελαφριά γυαλάδα , ενώ το Vivexyl είναι σαν γαλάκτωμα, τελείως ματ, υπάρχουν και άχρωμα αλλά και με χρώμα, που όσο πιο πολλά χέρια το περνάς τόσο πιο πολύ σκουραίνει. Το εσωτερικό μπορείς να το περάσεις μόνο συντηρητικό ξύλου, το εξωτερικό όμως μπορείς να βάλεις και το κλασσικό βερνίκι γιατί το κάνει πιο όμορφο και πιο λείο, άσχετα αν το θες γυαλιστερό ή ελαφρά γυαλιστερό, αλλιώς με το συντηρητικό θα είναι στην αφή όπως ακριβώς το ξύλο. Το συντηρητικό επίσης γράφει επάνω πως όταν στεγνώσει είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα, εσύ βέβαια δεν θα το έχεις μέσα στο νερό, άρα νομίζω πως δεν θα υπάρχει θέμα, αν το αφήσεις και καμια εβδομάδα στον ήλιο να στεγνώσει καλά θα είσαι εντάξει.

Άρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;

Τάκης 11-05-15 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 888943)
Άρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;

Εσωτερικά μόνο Vivexyl, δεν χρειάζεται βερνίκι, αν θες βέβαια το περνάς,

εξωτερικά με το βερνίκι θα γίνει πιο όμορφο , και στην όψη και στην αφή, το βερνίκι θα γεμίσει όλους τους πόρους ,

για καλύτερο αποτέλεσμα , αν το περάσεις και με βερνίκι , ένα ελαφρύ τρίψιμο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο ή ακόμα και πατόχαρτο μετά το πρώτο χέρι βερνικιού θα έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα, το εξωτερικό,

το εσωτερικό δεν χρειάζεται, δεν θα το βλέπει κανείς.

Μόνο που θα το αφήσεις αρκετές ημέρες να στεγνώσει και να αεριστεί καλά πριν το βάλεις στο ενυδρείο, αν είναι δυνατόν να μη μυρίζει καθόλου.
Και αφού σκέφτεσαι για βερνίκι θαλάσσης τότε θα βάλεις έγχρωμο συντηρητικό, γιατί το βερνίκι θαλλάσης είναι άχρωμο.

AgMa 11-05-15 13:30

Ναι το vivexyl θα είναι έγχρωμο.
Θέλω να το περάσω και από μέσα βερνίκι θαλάσσης, γιατί φοβάμαι με την εξάτμιση τις σταγόνες που θα πέφτουν πάλι μέσα στο ενυδρείο.
Πιο πολύ φοβάμαι το συντηρητικό για τοξικά παρά το τελικό βερνίκι.
Ναι στο τέλος το έχω διαβάσει ότι το βερνίκι θέλει 2-3 διαφορετικά γυαλόχαρτα και ξανά πέρασμα βερνίκι για να γίνει σαν καθρέπτης...

Τάκης 11-05-15 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 888948)
Ναι το vivexyl θα είναι έγχρωμο.
Θέλω να το περάσω και από μέσα βερνίκι θαλάσσης, γιατί φοβάμαι με την εξάτμιση τις σταγόνες που θα πέφτουν πάλι μέσα στο ενυδρείο.
Πιο πολύ φοβάμαι το συντηρητικό για τοξικά παρά το τελικό βερνίκι.
Ναι στο τέλος το έχω διαβάσει ότι το βερνίκι θέλει 2-3 διαφορετικά γυαλόχαρτα και ξανά πέρασμα βερνίκι για να γίνει σαν καθρέπτης...

Τα ίδια τοξικά έχουν και τα 2 , αλλά όταν στεγώσουν δεν πρέπει να έχουν θέμα.
Αλλά να σου πω την αλήθεια πως και εγω τα φοβάμαι αυτά , για αυτο φτιάχνω τα καπάκια μου από πλεξιγκλάς :)
Επίσης να ξέρεις πως το νερό δεν αστειεύεται, κάποια στιγμή θα τη κάνει τη ζημιά του, και κάποια στιγμή θα έχεις πετσικάρισμα, για αυτό βάλε και βίδες ανοξείδωτες, μόνο με κόλλα δεν ξέρω πόσο θα σου κρατήσει, ξέρω πως είναι δύσκολο να μη φαίνονται οι βίδες αλλά με το νερό ποτέ δεν είσαι σίγουρος , είναι ο μεγαλύτερος διαλύτης στο πλανήτη μας

pagokoftis 11-05-15 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 888943)
Άρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;

Για να καταλήξω κι εγώ που είμαι άσχετος με τα βαψίματα, για να προστατέψουμε το καπάκι μας από ξύλο θαλάσσης, από την υγρασία, αν υποθέσουμε οτι γυαλάδες κλπ... δεν μας ενδιαφέρουν... βάζουμε χρωματιστό Vivexyl μέσα και έξω και είμαστε οκ!! Σωστά?? Thanks!!! :D

Τάκης 11-05-15 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 889032)
Για να καταλήξω κι εγώ που είμαι άσχετος με τα βαψίματα, για να προστατέψουμε το καπάκι μας από ξύλο θαλάσσης, από την υγρασία, αν υποθέσουμε οτι γυαλάδες κλπ... δεν μας ενδιαφέρουν... βάζουμε χρωματιστό Vivexyl μέσα και έξω και είμαστε οκ!! Σωστά?? Thanks!!! :D

Σωστός !!!
You're Welcome :D

AgMa 12-05-15 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888950)
Τα ίδια τοξικά έχουν και τα 2 , αλλά όταν στεγώσουν δεν πρέπει να έχουν θέμα.
Αλλά να σου πω την αλήθεια πως και εγω τα φοβάμαι αυτά , για αυτο φτιάχνω τα καπάκια μου από πλεξιγκλάς :)
Επίσης να ξέρεις πως το νερό δεν αστειεύεται, κάποια στιγμή θα τη κάνει τη ζημιά του, και κάποια στιγμή θα έχεις πετσικάρισμα, για αυτό βάλε και βίδες ανοξείδωτες, μόνο με κόλλα δεν ξέρω πόσο θα σου κρατήσει, ξέρω πως είναι δύσκολο να μη φαίνονται οι βίδες αλλά με το νερό ποτέ δεν είσαι σίγουρος , είναι ο μεγαλύτερος διαλύτης στο πλανήτη μας

Και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα υλικά κάνουν για καπάκια ενυδρείων (όπως επίσης και κανείς απ' όσους φτιάχνουν diy καπάκια απ' ότι διάβασα) αλλά δεν μου αρέσει το plexi καπάκι.Το ξύλινο είναι πιο κλασσικό και δουλεύεται πιο εύκολα.
Βίδες θα βάλω ανοξείδωτες όπου τα καταφέρω γιατί με 8mm κόντρα πλακέ θα με ταλαιπωρήσουν και θα τις κλείσω με στόκο να μην φαίνονται στο τέλος.

Τάκης 12-05-15 11:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 889084)
Και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα υλικά κάνουν για καπάκια ενυδρείων (όπως επίσης και κανείς απ' όσους φτιάχνουν diy καπάκια απ' ότι διάβασα) αλλά δεν μου αρέσει το plexi καπάκι.Το ξύλινο είναι πιο κλασσικό και δουλεύεται πιο εύκολα.
Βίδες θα βάλω ανοξείδωτες όπου τα καταφέρω γιατί με 8mm κόντρα πλακέ θα με ταλαιπωρήσουν και θα τις κλείσω με στόκο να μην φαίνονται στο τέλος.

Βάλε εσωτερικά πηχάκι στις γωνίες και βίδωσε πάνω σε αυτό, και αν βάλεις πηχάκι απο 20αρι κόντραπλακε θα είσαι μια χαρά :)

Κάπως έτσι

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psgtcsbm1u.jpg

Μπορείς να βάλεις στη αρχή κόλλα, να καρφώσεις με καρφάκια βελόνες για να σταθεροποιηθεί και μετά να βάλεις το πηχάκι με τις βίδες, θεωρώ πως μετά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Επίσης έχω δει πως υπάρχει ξυλόκολλα για εξωτερικούς χώρους που αντέχει στα νερά και την υγρασία, υπάρχει και η ξυλόκολλα πολυουθρεθάνης αλλά αφήνει λεκέ στο ξύλο και θα φένεται αφού δεν θα το βάψεις , αλλά κολλάει φοβερά

AgMa 12-05-15 11:39

Δεν σε κατάλαβα, για ποιό λόγο να το κάνω αυτό με το πηχάκι;Για να μην ξετρυπήσουν οι βίδες;

Τάκης 12-05-15 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 889084)
δεν μου αρέσει το plexi καπάκι.Το ξύλινο είναι πιο κλασσικό και δουλεύεται πιο εύκολα.

Όταν φτιάξεις το 1ο καπάκι από πλεξι θα δεις, και αν το κάνεις μαύρο είναι όλα τα λεφτά, αρκεί να γίνει σωστά, και να σου πω επίσης πως το πλέξι δουλεύεται πολύ πιο εύκολα από το ξύλο, και δεν θέλει ούτε τριψίματα ούτε βαψίματα. Και αν λερωθεί (όλα λερώνονται κάποια στιγμή) βγάζεις τα ηλεκτρολογικά από πάνω και του ρίχνεις ένα πλύσιμο και γίνεται καινούριο :)

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 889094)
Δεν σε κατάλαβα, για ποιό λόγο να το κάνω αυτό με το πηχάκι;Για να μην ξετρυπήσουν οι βίδες;

Σωστά, σε 8αρι κοντραπλακε δεν θα πιάσουν, θα ανοίξει και θα το σπάσεις

AgMa 12-05-15 11:46

Πηχάκι θα μπει έτσι κι αλλιώς από μέσα για 2 λόγους:
1) Επειδή το ξύλο είναι πολύ λεπτό σε πάχος, είναι πετσικαρισμένο ήδη.
2) Το πηχάκι θα πατήσει πάνω στα τζάμια για να σταθεροποιηθεί το καπάκι.

Προς το παρόν έχω κολλήσει το τελάρο με ξυλόκολλα και έχω "δέσει" την κάθε πλευρά με καρφάκια βελόνες όπως λες με πιστόλι του αέρα αλλά στο σόκορο του ξύλου, όχι στις επιφάνειες που φαίνονται.

Τάκης 12-05-15 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 889097)
Πηχάκι θα μπει έτσι κι αλλιώς από μέσα για 2 λόγους:
1) Επειδή το ξύλο είναι πολύ λεπτό σε πάχος, είναι πετσικαρισμένο ήδη.
2) Το πηχάκι θα πατήσει πάνω στα τζάμια για να σταθεροποιηθεί το καπάκι.

Προς το παρόν έχω κολλήσει το τελάρο με ξυλόκολλα και έχω "δέσει" την κάθε πλευρά με καρφάκια βελόνες όπως λες με πιστόλι του αέρα αλλά στο σόκορο του ξύλου, όχι στις επιφάνειες που φαίνονται.

Σωστός :)

AgMa 12-05-15 11:53

Και με φαλτσογωνιές παρακαλώ ε :D.
Έχω και ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβεις πως θα γίνει:

http://s27.postimg.org/3zzve2prn/image.png

Τάκης 12-05-15 12:13

Ωραίος :)

polykarpos 12-05-15 15:35

μπορεί να βάλει κανείς ότι βερνικόχρωμα θέλει για το ΧΡΩΜΑ κ μετά να το περάσει απο πάνω είτε με υγρό πολυεστέρα ΜΟΝΟ ή με εποξική ρητίνη. κ τα δύο δημιουργούν κρούστα , δεν έχουν πρόβλημα με το νερό (με αυτά κάνουν τα σκάφη άλλωστε) κ το αποτέλεσμα είναι ένα κρυσταλιζέ όμορφο καπάκι.

χωρίς τριψίματα, χωρίς ξεφλουδίσματα ,κρατάει το λεπτό ξύλο ώστε να μην σκεβρώσει (γενικές κατασκευές) κ βέβαια μόλις στεγνώσει δεν περνάει τίποτα το τοξικό.


ειδεμή θα είχαν πεθάνει όλα τα ψάρια στην θάλασσα , λίμνες κ οπου βλέπει κανείς πλαστική βάρκα μέχρι ιστιοφόρο.

Το εποξικό δίδεται με 80 χρόνια εγγύηση για ΑΝΤΙ-ΟΣΜΩΣΗΣ συμπεριφορά ενώ ο πολυεστέρας μπορεί να κάνει όσμωση μετά απο 2-3 χρόνια όταν είναι ΟΛΟ μέσα στο νερό... άρα με μερικές σταγόνες κ υγρασία θα πάρει παραπάνω χρόνια... Ενα δικό μου καπάκι που είχε κ υγρασία του νερού αλλά κ ζέστη απο τις λάμπες , το άλλαξα μετά απο 12 χρόνια επειδή άλλαξα το σχεδιο

AgMa 12-05-15 23:12

Δεν διαφωνώ, αλλά τουλάχιστον η εποξική ρητίνη είναι ακριβή.
Για τον πολυεστέρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά δεν έχω και τις γνώσεις να τον δουλέψω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02235 seconds with 11 queries