Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Eheim 2227 αερας στη φτερωτη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36025)

jimmis1974 12-12-09 20:17

Eheim 2227 αερας στη φτερωτη
 
1 Συνημμένο(α)
πηρα απο καπιο φιλο εδω και μερικες μερες ενα Eheim 2227, και εχω το εξης προβλημα οτι μου κραταει λιγο αερα στη φτερωτη και πλατσουριζει λιγακι.
Ακομα δεν το εχω συνδεση στο ενυδρειο απλα το δοκιμαζω.
Εχω αλλαξει ολα τα Oring του φιλτρου , μην ηταν κανα χαλασμενο και ρουφαγε αερα, αλλα τιποτα.
Ο φιλος που το πηρα μου πε οτι καπια στιγμη θα τον βγαλει μονο τον αερα αλλα μπορει να κανει και 4 με 5 μερες.

Εχει κανεις το 2227 η καπιο παρομοιο να με βοηθησει?

Το δοχειο που ειναι το φλοτερ δεν γεμηζει μεχρι πανω πανω, αλλα λιγο πιο πανω απο την μεση. Ετσι πρεπει η πρεπει να γεμησει ολο ?

Ηλίας 12-12-09 20:36

Εγώ κάθε φορά που ανοίγω να καθαρίσω το φίλτρο,
...όπως είναι λογικό μπαίνει αέρας μέσα και στην αρχή κάνει ένα θόρυβο,
άλλα μετά από κάποια ώρα το νερό που έφυγε από το καθάρισμα γυρίζει πίσω και βγαίνει αέρας από την έξοδο...
Αλλά όπως συμβαίνει και σε εσένα μένει αέρας στην φτερωτή...
...το μόνο που κάνω είναι να το κουνήσω λίγο αριστερά λίγο δεξιά ώστε να φύγει όλος ο αέρα στο ενυδρείο. Την άλλη μέρα θα έχει φύγει και το παραμικρό "βούισμα"...;)

Το φίλτρο μου είναι fluval 305 και όσο για το δεύτερο ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω δουλέψει αυτό το eheim φίλτρο...

jimmis1974 12-12-09 20:44

το κουναω δεξια και αριστερα αλλα δεν γηνεται τιποτα, βεβαια δεν το εχω αφησει να δουλεψει πολλες ωρες συνεχεια, γιατι σε λιγες μερες θα εχω μεγαλητερο ενυδρειο και το προοριζω για εκει.
Απλα το δοκιμαζω σε μια λεκανη μεγαλη να δω την λειτουργεια του.
Μηπως επειδη δεν εχει καθολου υλικα μεσα (αδειο ειναι) , υπαρχει αυτος ο αερας ?
σε ενα 2213 που εχω στο μικρο ενυδρειο , οταν εχει αερα το κουναω και μετα απο 10 λεπτα φευγει. (βεβαια αλλο 2213 με το 2227)

maikl 12-12-09 20:46

...η λεκανη ειναι φανταζομαι πιο πανω απο το φιλτρο....:cool:

almost 12-12-09 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 395560)

Το δοχειο που ειναι το φλοτερ δεν γεμηζει μεχρι πανω πανω, αλλα λιγο πιο πανω απο την μεση. Ετσι πρεπει η πρεπει να γεμησει ολο ?

Είναι wet/dry φίλτρο, άρα δεν πρέπει να γεμίζει όλο με νερό.

Εκτός από το κούνημα δεξιά- αριστερά που κάνεις, μπορείς να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις πολλές φορές συνεχόμενα στην μπρίζα (π.χ. 10sec στην πρίζα, 10sec εκτός κοκ).

Yiannis59 12-12-09 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 395571)
το κουναω δεξια και αριστερα αλλα δεν γηνεται τιποτα, βεβαια δεν το εχω αφησει να δουλεψει πολλες ωρες συνεχεια, γιατι σε λιγες μερες θα εχω μεγαλητερο ενυδρειο και το προοριζω για εκει.
Απλα το δοκιμαζω σε μια λεκανη μεγαλη να δω την λειτουργεια του.
Μηπως επειδη δεν εχει καθολου υλικα μεσα (αδειο ειναι) , υπαρχει αυτος ο αερας ?
σε ενα 2213 που εχω στο μικρο ενυδρειο , οταν εχει αερα το κουναω και μετα απο 10 λεπτα φευγει. (βεβαια αλλο 2213 με το 2227)

Σε τρωει να στα χωσω,
και μου το εφαγες μεσα απο τα χερια και βγαινεις και παραπονουμενος ρεμαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :smt056 :grin:
Υπομονη θελει και ο αερας θα φυγει

jimmis1974 13-12-09 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 395586)
Σε τρωει να στα χωσω,
και μου το εφαγες μεσα απο τα χερια και βγαινεις και παραπονουμενος ρεμαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :smt056 :grin:
Υπομονη θελει και ο αερας θα φυγει

Μην :smt076 και μην :smt021, απλα ειδα το προβληματακι αυτο και ζητησα μια ταπεινη γνωμη, κακο εκανα:smt022 ??, ενταξει δεν ξερω , μπορει να μην ειναι προβλημα και οντος μετα απο καιρο να φτιαξει. :smt058

george 13-12-09 14:33

Από υλικά τι έχεις βάλει μέσα;

jimmis1974 13-12-09 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 395753)
Από υλικά τι έχεις βάλει μέσα;

προς το παρον το φιλτρο δεν εχει μπει σε ενυδρειο , (το παλιο μου εσπασε:(), στα μεσα βδομαδας θα χω νεο ενυδρειο 240 λ:p και θα μπει εκει, θα το γεμησω ολο μονο Sera siporax , εχω ακουσει τα καλητερα ως προς το υλικο αυτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries