Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   .....εγκυος labidohromis pls help!!!!.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12430)

silvestros 27-06-06 22:45

.....εγκυος labidohromis pls help!!!!....
 
παιδια θελω μια βοηθεια, διοτι αρχαριος κιολας ! εχω 60λ ενυδρειο με 1 αρσενικο labido και 2 θυληκες labido, και εχει 1 εβδομαδα που η μια εχει αυγα στο στομα της .
Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω την θηλυκια σε ενα μικροτερο ενυδρειο αλλα επειδη αυτη την στιγμη δεν μπορω να ξοδεψω χρηματα για δευτερο ενυδρειο σκεφτηκα να βαλω καποιο χωρισμα μεσα, να την απομονωσω μεχρι να μεγαλοσουν τα μικρα της.
Βρισκετε καλη την ιδεα μου ?
Εχετε να μου προτινετε κατι αλλο?
ευχαριστω για την βοηθεια !

deMetrIs 27-06-06 22:52

καταρχης σε 60l ειναι πολλα τα ψαρια σου ! αρα αποκλειτε να το χωρισεις!
πρεπει να αγορασεςι οπωςδιποτε μεγαλυτερο και το 60λιτρο να αφησεις για τις μελλοντικες μαμαδες!

Takis 27-06-06 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silvestros
παιδια θελω μια βοηθεια, διοτι αρχαριος κιολας ! εχω 60λ ενυδρειο με 1 αρσενικο labido και 2 θυληκες labido, και εχει 1 εβδομαδα που η μια εχει αυγα στο στομα της .
Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω την θηλυκια σε ενα μικροτερο ενυδρειο αλλα επειδη αυτη την στιγμη δεν μπορω να ξοδεψω χρηματα για δευτερο ενυδρειο σκεφτηκα να βαλω καποιο χωρισμα μεσα, να την απομονωσω μεχρι να μεγαλοσουν τα μικρα της.
Βρισκετε καλη την ιδεα μου ?
Εχετε να μου προτινετε κατι αλλο?
ευχαριστω για την βοηθεια !

Μια προσωρινη (και οχι η καλυτερη) λυση ειναι να τα χωρισεις. Αλλα μετα τι θα κανεις μολις βγουν τα μικρα;
Παλι θα εχεις το προβλημα.
Αρχικα φροντισε να εχεις πολλες κρυψωνες για να μπορει να κρυβεται και παραλληλα παρε τις σωστες αποφασεις....

silvestros 28-06-06 20:29

ευχαριστω καταρχην.θα βαλω κατι σαν χωρισμα μεσα με πολλες πετρες και κρυψωνες μεχρι να γεννηση, και σε καμια δεκαπενταρια μερες περιπου αν ολα πανε καλα , θα εχω παρει ενα ενυδρειο πιστευω ,και μετεπειτα θα μεταφερω την θηλυκια με τα μικρα της εκει. thanks.

γαυρος 28-06-06 21:36

εγω δεν καταλαβα το γιατι θες να την απομονωσεις???

και οχι να τα αφησεις ολα μαζι ???:confused:

οτι το ενυδρειο ειναι μικρο ειναι.
αλλα απο κει και περα αφου παλι μαζι θαναι στο ιδιο, ποιος ο λογος
να στρεσσαρεις το ψαρι?

silvestros 29-06-06 20:35

Θελω να την απομονωσω γιατι την κυνηγαει συνεχεια ο αρσενικος και φανταζομαι το ιδιο θα κανει και με τα μικρα..
Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει κινδυνος να φαει τα μικρα?
Ή κανω λαθος?
Εχοντας πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο υπαρχει ελπιδα να σωθουνε καποια απο αυτα?
Ευχαριστω

γαυρος 29-06-06 21:03

αστα ετσι που ταχεις, φυσικα ξαναλεω το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο.

τα λαμπιντος δεν φημιζονται για καννιβαλικες τασεις, βεβαια ποτε δεν εισαι σιγουρος, αλλα σε γενικες γραμμες θα σου ζησουν τα περισσοτερα.

Tolis 29-06-06 21:52

Εγω δεν καταλαβαινω, και δεν μιλαω γιαυτο το μηνυμα μονο, αλλά και εκατονταδες άλλα στα τοσα χρονια του GAB, γιατι πανικοβαλλεστε και θελετε να κρατησετε τα μικρα, τη στιγμη που τα μεγαλα ηδη ειναι σε ενυδρειο πολυ πιο μικρο απο οτι θαπρεπε.
Η αναπαραγωγη ειναι ευπροσδεκτη οταν γινεται τυχαια, αλλά μονο για να βαλει τον χομπιστα (αν του κανει κλικ) να προχωρησει σε μεγαλυτερα ή περισσοτερα ενυδρεια, και να μπει στη διαδικασια μα ασχοληθει.

silvestros 03-07-06 21:31

Σε καμια περιπτωση δεν θα τα αφησω ετσι να
ειναι ολα μαζι,το πιο πιθανο ειναι να παρω ενα μεγαλυτερο
ενυδρειο.
Εχεις δικιο Toli ,παντως ο πανικος ειναι λιγο (δικαιολογημενος )
οταν σου τυχαινει
για πρωτη φορα ποσο μαλλον οταν εισαι καινουργιος στο
χομπι αυτο.
Ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες !;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01772 seconds with 11 queries