Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Μπουκαλα co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77521)

kanakss 30-01-14 17:10

Μπουκαλα co2
 
καλησπερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν μια μπουκαλα διοξειδιου 2kg ειναι καταλληλη για το ενυδρειο μου,: (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70589) γιατι τα φυτα μου εχουν προβλημα και απο οτι ειδα σε μερικα ποστ χρειαζονται co2!!! δεν ειναι πυκνοφυτεμενο σκεφτειτε οτι εχω μεσα 7-8φυτα...

twenty 30-01-14 17:13

πολύ λίγα φυτά εγώ δεν θα έβαζα σε τόσα λίγα και στα συγκεκριμένα φυτά με τίποτα.

kanakss 30-01-14 17:16

ναι αλλα παρατηρω οτι εχουν παρα πολυ αργη αναπτυξη ,
εχω βαλει φυτα ταχειας αναπτυξης(δεν θυμαμαι ονομα, ειναι ευκολα φυτα) και δεν μεγαλωνουν με τιποτα τον φωτισμο τον εχω 6-8ωρες!!!

gordon 30-01-14 17:37

πόσο καιρό έχεις τα φυτά ?

kanakss 30-01-14 17:43

ενα χρονο περιπου!!

Τάκης 30-01-14 18:56

αν θες το CO2 για τα φυτά που είδα , μάλλον είναι περιττό, βλέπω 4-5 ανούμπιες και 1 εχινόδορο, οι ανούμπιες είναι αργής ανάπτυξης και δεν θέλουν τίποτα, ο εχινόδορος μέτριας ανάπτυξης , μεγαλώνει μια χαρά και χωρίς CO2, βάλτου μία ταμπλέτα δίπλα στη ρίζα αν θες και τίποτα παραπάνω, να ξέρεις πως τα φυτά σου δεν είναι ταχείας ανάπτυξης, το αντίθετο

kanakss 30-01-14 23:36

εχω και 5,6 κλαδεματα απο αυτο εδω το φυτο :http://www.tropica.com/dk/planter/pl...e.aspx?pid=050
που μου φαινεται αυτο ειναι ταχειας αναπτυξης και εδω και 5-6 μηνες δεν βλεπω καθολου αναπτυξη

platy 30-01-14 23:40

το φυτο αυτο ειναι και απο τα πιο ευκολα,και ταχειας....

ομως...αν δεν εχεις νιτρικα? πως θα μεγαλωσουν τα φυτα?...

αν δεν ριχνειςκαι κανα λιπασματακι ? πως θα μεγαλωσουν τα φυτα?..

το co2 ειναι το τελευταίο που θα πρεπει να σε απασχολεί..

μπορείς να δοκιμασεις και με το seachem excel ..που ειναι co2 σε υγρη μορφη !

kanakss 30-01-14 23:43

ριχνω λιπασματα ανα 2 εβδομαδες της seachem!!
τι εννοεις αν δεν εχω νιτρικα?? δηλαδη να μην κανω μια φορα την εβδομαδα αλλαγη και να κανω π.χ ανα 2 εβδομαδες ωστε να αυξηθουν τα νιτρικα?

platy 30-01-14 23:44

τα νιτρικα δεν αυξάνονται μονο ετσι..ετσι χαλάς την ποιοτητα του νερου σου..υπάρχουν και σκευασματα για αυτη την δουλεια..αλλα νιτρικα παραγονται κυρίως απο τους ρύπους των ψαριών,και της τροφης που ριχνεις....

kesanis 30-01-14 23:47

Φίλε, τσάμπα έξοδα θα κανεις. Για τα φυτά που έχεις και εφόσον θέλεις να βάλεις co2, φτιαξε ένα ντουικο με μαγιά, πρόσθεσε όμως σιγά σιγά περισσότερα φυτάκια και όταν αρχίσουν να φουντώνουν το ξανά βλέπεις το θέμα.

kanakss 30-01-14 23:48

Καταλαβα θα προσπαθησω να τα ανεβασω και θα σας πω τις εξελιξεις θα ανεβασω και φωτο , θελω να επανελθω ομως στην αρχη γιατι εχω βρει μια μπουκαλα διοξιδιου σε πολυ καλη τιμη και θελω να την παρω για το μελλον!!! θελω να μου πειτε αν αυτη η μπουκαλα ειναι καταλληλη μεχρι 450λ??

platy 30-01-14 23:49

και μεχρι 1000 μια χαρα ειναι..δεν υπαρχει περιορισμος στις μπουκάλες..αλλα θα μπλεξεις με αλλα μετα...

Τάκης 30-01-14 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanakss (Μήνυμα 817791)
ριχνω λιπασματα ανα 2 εβδομαδες της seachem!!
τι εννοεις αν δεν εχω νιτρικα?? δηλαδη να μην κανω μια φορα την εβδομαδα αλλαγη και να κανω π.χ ανα 2 εβδομαδες ωστε να αυξηθουν τα νιτρικα?

οχι, μη το κανεις αυτό, ρίξε λίπασμα με νιτρικά αλλά με μέτρο, και το λίπασμα που ρίχνεις ανα 2 βδομάδες , ριχνε τη ιδια δοσολογια σπασμένη πιο τακτικά, δηλαδη αν ρίχνεις 2 μλ στις 2 βδομάδες, ρίχνε 1μλ ανα βδομάδα ή 0,33 μλ 3 φορες τη βδομάδα, και αν δεις πως εχεις αλγη μείωσε τις δόσεις. Το φυτό που έδειξες ( Hygrophila polysperma ) είναι από τα πιο εύκολα και υπερταχείας ανάπτυξης

kanakss 30-01-14 23:57

Οκ παιδια θα κανω ολα οσα μου ειπατε και θα δω τα αποτελεσματα !! αν εχω προβλημα θα σας βρω εδω!!! ευχαριστωω

exelix 30-01-14 23:59

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά μήπως τους κάνεις μεγαλύτερο κακό με τη μεγάλη σιέστα στα φώτα;

plin 31-01-14 00:00

Όλα τα φυτά, ακόμα και τα ταχείας ανάπτυξης όπως η Hygrophila polysperma, θέλουν φως για να αναπτυχθούν. Αν δεν έχεις φως θα γίνει βραδείας ανάπτυξης και ίσως και χαθεί.
Τί φωτισμό έχεις; Πόσα W και τί λάμπες; Μήπως εκεί που βρίσκεται η Hygrophila polysperma σκιάζεται από κάτι;

Ειδικά η Hygrophila polysperma δεν απαιτεί CO2 για να αναπτυχθεί γρήγορα (όχι πως αυτό δεν βοηθά...) Για περισσότερα δες εδώ.

kanakss 31-01-14 00:23

απο φωτισμο εχω 4x55watt μου φαινεται οι λαμπες ειναι τ5, τα φωτα τα εχω ανοιχτα 7-8ωρες

plin 31-01-14 00:46

Τώρα είδα ότι το αναφέρεις στην παρουσίαση του ενυδρείου σου. Σε έβαλα να το ξαναγράψεις, συγνώμη.
220W για 550lt είναι μια χαρά για τα φυτά σου. Και οι ώρες καλές φαίνονται. Αλλά οι λάμπες έχουν κλείσει χρόνο. Και τις ανάβεις δυο φορές την ημέρα (αυτό τις φθείρει περισσότερο από το κανονικό). Τις άλλαξες ποτέ; Ίσως (όχι όμως απαραίτητα) να φταίει αυτό.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 817807)
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά μήπως τους κάνεις μεγαλύτερο κακό με τη μεγάλη σιέστα στα φώτα;

Μπορεί να φταίει αυτό.

kanakss 31-01-14 01:20

οχι δεν τις εχω αλλαξει.τα φωτα τα ανοιγω το απογευμα μετα τις 5!! παντως μπαινει ηλιος στο δωματιο (δεν ξερω αν εχω καταλαβει σωστα την προταση σου)

plin 31-01-14 08:12

Δηλαδή τα φώτα ανάβουν συνεχόμενα, χωρίς ενδιάμεση σιέστα, σωστά;

Μια ακόμα ερώτηση. Πριν πόσο καιρό μπήκε η Hygrophila polysperma;

manos76 31-01-14 10:22

Ολα τα φυτά θέλουν CO2 για σωστή ανάπτυξη. Πάρε την μπουκάλα αν είναι ευκαιρία.. ακόμη και η ανούμπιες με co2 γίνονται φυτά ταχείας ανάπτυξης..

χωρίς μετρήσεις νερού μην βάλεις ΝΟ3. θα πρέπει να ξέρεις τα επίπεδα των νιτρικών , φωσφορικών , σιδήρου κ.λ.π και μετά να προσθέσεις κάτι εαν χρειάζεται..

Τα φυτά θέλουν πρώτα σωστό φως-λίπασμα-co2 διαφορετικά η δεν θα αναπτύσονται η θα έχεις άλγες..

Ψαξε το πρώτα και διάβασε δεν χρειάζεται βιασύνη..

Γιαννης Μ5 31-01-14 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 817881)
Ολα τα φυτά θέλουν CO2 για σωστή ανάπτυξη. Πάρε την μπουκάλα αν είναι ευκαιρία.. ακόμη και η ανούμπιες με co2 γίνονται φυτά ταχείας ανάπτυξης..

χωρίς μετρήσεις νερού μην βάλεις ΝΟ3. θα πρέπει να ξέρεις τα επίπεδα των νιτρικών , φωσφορικών , σιδήρου κ.λ.π και μετά να προσθέσεις κάτι εαν χρειάζεται..

Τα φυτά θέλουν πρώτα σωστό φως-λίπασμα-co2 διαφορετικά η δεν θα αναπτύσονται η θα έχεις άλγες..

Ψαξε το πρώτα και διάβασε δεν χρειάζεται βιασύνη..

+1Συμφωνω απόλυτα.Όσον αφορά την μπουκάλα,εφόσον είναι ευκαιρία,την παίρνεις και οπότε θες την βάζεις.Να ξέρεις όμως ότι θα χρειαστείς και μανομετρα.Το ότι είναι δικιλη δεν σημαίνει ότι δεν κάνει,απλά θα χρειάζεται πιο γρήγορα γέμισμα από μια εξακιλη πχ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01949 seconds with 11 queries