Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   απορια με την οσμοση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28075)

panoscorfu 18-11-08 00:16

απορια με την οσμοση
 
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση με την οσμοση ειναι της danerle η professional 190 τελος παντον προσπαθω να μαζεψω νερο να γεμισω επιτελους αυτο το ενυδρειο μπας και το ξεκινησω καποια στιγμη μαζευει περιπου 1,5 λιτρα την ωρα το βρισκεται φισιολογικο???? και κατι αλλο επειδη το ενειδρειο προκειτε ναστηθει θαλασσινο fish only και μια μετρηση που εκανα του ph στο νερο της οσμοσης ειναι πολυ χαμηλο στο 6,1 λετε με το αλατι αραγωνιτη κτλ να ανεβει στο επειθυμιτο?? ειπα να παρω οσμοση για καλυτερα:( αντε τωρα σας ζαλησα περιμενω μια βοηθεια για τις αποριες μου ευχαριστω!!!!!!:p

Τσιόνογλου Σταύρος 18-11-08 00:18

Αν δεν έχει πίεση το δίκτυο απολύτως φυσιολογικό να σου μαζεύη λίγο,το PH την όσμωση δεν μετριέται και σίγουρα με το αλάτι θα έρθει στα κανονικά του.

panoscorfu 18-11-08 00:33

σε ευχαριστω πολυ σταυρο :pαυτο μου πηγε στο μυαλο για την πιεση δεν ειναι και η καλυτερη

Manolis 18-11-08 05:02

Πες μας ποσο ειναι η πιεση να δουμε?εχεις μπαρομετρο?Το PH πρεπει να ειναι γυρο στο 6. Με το που βαλεις το αλατι θα παει γυρο στο 8.Μηπως εχεις αφησει την βαλβιδα του flush ανοιχτη
-------------------------
????

netblues 18-11-08 10:17

1.5 litro την ωρα ειναι μαλλον λιγο.
Δεν μετριεται το ph στο νερο της οσμωσης.....

panoscorfu 18-11-08 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 305423)
Πες μας ποσο ειναι η πιεση να δουμε?εχεις μπαρομετρο?Το PH πρεπει να ειναι γυρο στο 6. Με το που βαλεις το αλατι θα παει γυρο στο 8.Μηπως εχεις αφησει την βαλβιδα του flush ανοιχτη
-------------------------
????

Μανωλη οχι ο διακοπτης του flash ειναι κλειστος οταν τον ανοιγω τρεχει πολυ το αχριστο νερο και λιγοτερο τησ οσμοσης.αλλα πες μου ξερεις τι κανει ο διακοπτης αυτος δεν εχω καταλαβει παντος σας ευχαριστω για ολα παιδια:p

Τσιόνογλου Σταύρος 18-11-08 17:09

Ξεπλένει με απλά λόγια την μεμβράνι απο βρωμιες (άλατα) που έχουν εναποτεθεί κατα την διάρκεια της χρήσης της ωστε να μην πετρώσουν επάνω σε αυτην και μικραίνουν το οριο ζωής της.

panoscorfu 18-11-08 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 305540)
Ξεπλένει με απλά λόγια την μεμβράνι απο βρωμιες (άλατα) που έχουν εναποτεθεί κατα την διάρκεια της χρήσης της ωστε να μην πετρώσουν επάνω σε αυτην και μικραίνουν το οριο ζωής της.

Ευχαριστω μου ελυσες και αυτη την απορια:p τωρα κανω κουραγιο και γεμιζω λιγο λιγο σε καμια 15αρια ημερες θα εχω τελειωσει με το γεμισμα:D

Manolis 19-11-08 01:45

Παιζει πολυ ρολο περα απο την πιεση του δικτιου(εμενα το μπαρομετρο δειχνει 80 - 90)και η θερμοκρασια του νερου. Το καλοκαιρι θα ειναι καλυτερα.Αν ειναι δυσκολο να περιμενεις τοσο πολυ υπαρχουν αντλιες που ανεβαζουν την πιεση στο νερο.

Οσο για την βαλβιδα flush ακριβως οπως τα ειπε και ο σταυρος
Δεν αφηνει να δημιουργηθει πιεση στην μεβρανη της οσμοσης και καθως ρει το νερο με δυναμη παρασερνει ολα τα αλατα

Στην δικια μου το manual λεει να κανεις flush καθε φορα που την χρησιμοποιεις για 2 με 3 λεπτα αλλιως μια φορα την βδομαδα

vasilakis 29-11-08 10:24

Καθε καινουργια οσμωση , τις πρωτες μερες λειτουργιας της εχει πολυ μειωμενη αποδοση μεχρι να παρει τα πανω της...
Αν δεις οτι μετα απο αρκετες χρησεις , παλι δεν βγαζει το αναμενομενο παρε ενα κομπρεσερακι απο το ebay για να κανεις την δουλεια σου.
Κατι σαν αυτο του λινκ:
http://cgi.ebay.de/BOOSTER-PUMP-REVE...1%7C240%3A1318

panoscorfu 02-12-08 00:08

εχεις δικιο παει καλητερα τωρα αλλα οχι και τρελη διαφορα ευχαριστω παιδια

vasilakis 02-12-08 11:27

Και εγω στην αρχη ειχα αγχωθει λιγο γιατι επεφτε σταγονα σταγονα το νερο κα ηταν και 500αρα ... μετα "κατουραγε" αβερτα :rolleyes: !!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries