Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Η λαμπα φθοριου τρεμοπαιζει,τι μπορει να φταιει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12580)

georgesa 08-07-06 13:30

Η λαμπα φθοριου τρεμοπαιζει,τι μπορει να φταιει?
 
Βρε παιδια μολις αλλαξα τα μπαλαστ στις 2 λαμπες που εχει το ενυδρειο μου (carefour).Εβαλα ηλεκτρονικα (περιπου 4 ευρω το καθενα)και τα τοποθετησα εξω απο το καπακι καθοτι με τα πρηγουμενα που ειχα η ζεστη ηταν αφορητη,ομως...
Εβαλα και 2 καινουριες λαμπες μιας και ηταν καιρος για την αλλαγη τους και οταν πηγα να τις αναψω η μια ενω αναβε,τρεμοπαιζε.
Τι λετε να συνεβη.
Σας ρωτω μηπως γνωριζετε για να αποφυγω τυχον περιττες ενεργειες αφου το εστησα μετα απο αρκετο κοπο αλλα και προσοχη (ειμαι βλεπετε απο αυτους που τα χερια τους δε ειναι πολυ σβελτα).
Δοκιμασα να αλλαξω τα ακροφυσια αφου ηταν και το πιο απλο αλλα τα ιδια,λετε να φταιει το μπαλαστ.
Οι λαμπες που εχω ειναι μια sylvania cool white και μια arcadia original tropical και οι 2 25 W και 74 cm

halvas69 08-07-06 13:51

Συνήθως τρεμοπαίζουν όταν έχουν φάει τα ψωμιά τους.
Τώρα αν κατάλαβα καλά, στην περίπτωση σου είναι φρεσκοαγορασμένες, οπότε.........δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει, sorry.

Strahos 08-07-06 16:14

έπρεπε να ρωτήσεις ποιο μπάλαστ χρειάζεσαι για συγκεκριμένα Watt στο μαγαζί από το οποίο τα αγόρασες, επίσης τα σταρτερ φταίνε συχνά αν δεν είναι κι αυτά κατάλληλα για τις λάμπες...

stratos111 08-07-06 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos
έπρεπε να ρωτήσεις ποιο μπάλαστ χρειάζεσαι για συγκεκριμένα Watt στο μαγαζί από το οποίο τα αγόρασες, επίσης τα σταρτερ φταίνε συχνά αν δεν είναι κι αυτά κατάλληλα για τις λάμπες...

ηλεκτρονικα balast και starter δεν νομιζω(μπορει να κανω και λαθος).
Οσο για την ερωτηση του τρεμωπαιζει. Αν και οι 2 λαμπες ειναι με ενα balast, τοτε στριψε την λαμπα που κανει νουμερα 2-3 κυκλους. Πολες φορες δεν κανουν πολυ καλη επαφη

KOKORAS 08-07-06 23:10

Επειδή δεν κατάλαβα καλά.
Βγάλε τη λάμπα που τρεμοπαίζει και βάλε συην θέση της την άλλη που λειτουργεί σωστά. Εάν τρεμοπαίζει και η άλλη τότε μάλον φταίει η το μπάλαστ η κάτι δεν πάει καλά με τις συνδέσεις.
Σε συνδεσμολογία με ηλεκτρονιό μπάλαστ δεν χρησημοποιείται ποτέ στάρτερ.
Πάντως τα κινέζικα μπάλστ τα χρησημοποιώ και εγώ σε ίδιο ενυδρείο εδώ και 3 μήνεσ χωρίς κανένα πρόβλημα.

netblues 09-07-06 07:06

Στα ηλεκτρονικα μπαλαστ παιζει ρολο το μήκος των καλωδίων, ειδικότερα απο τη μια πλευρα, που δεν πρεπει να ξεπερναει το 1,5 μετρο. Το γραφει επάνω. Κατα 99% αυτό πρέπει να ειναι το πρόβλημα.

johnny98130 09-07-06 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Στα ηλεκτρονικα μπαλαστ παιζει ρολο το μήκος των καλωδίων, ειδικότερα απο τη μια πλευρα, που δεν πρεπει να ξεπερναει το 1,5 μετρο. Το γραφει επάνω. Κατα 99% αυτό πρέπει να ειναι το πρόβλημα.

Αψογας :wink:

georgesa 21-07-06 15:01

Αργησα λιγο να μπω στο φορουμ για αυτο δεν απαντησα πρωτυτερα.
Λοιπον εφταιγε τελικα το μπαλαστ,το αλλαξα και αυτο ηταν, λειτουργει σωστα μεχρι στιγμης.
Για την ιστορια να σας πω οτι αγορασα 2 ηλεκτρονικα μπαλαστ (κινεζικα 36 βατ με 3 ευρω αν θυμαμαι καλα το 1-υπαρχουν και κατι αλλα πολυ ακριβοτερα 70 ευρω και σιγουρα πολυ καλυτερα αλλα τα απεφυγα ) για να τροφοδοτησω τις 2 λαμπες που ειχα 25 watt 74 cm μηκος.Δεν ημουν σιγουρος οτι θα δουλεψει βεβαια αλλα λεω τι εχω να χασω αν δοκιμασω.
Ειχα σκεφτει στην αρχη για κιτ που υπαρχει στα ενυδρειοκαταστηματα που παιρνει 2 λαμπες,αλλα επειδη το κοστος του ηταν 50 ευρω και τα ακροφυσια δε μου φαινονταν ιδιαιτερα στεγανα,ειπα να δοκιμασω μηπως μπορω να τα φτιαξω μονος μου.
Αφησα λοιπον τη στεγανη θηκη που υπαρχει στο καπακι (ενυδρειο carefour) και στις 2 λαμπες συνδεσα τα 2 μπαλαστ με απλα ακροφυσια αφου οσο και αν εψαξα στεγανα δε βρηκα εδω στο Ηρακλειο.
Λειτουργει προς το παρον με πολυ λιγοτερη αυξηση θερμοκρασιας οπως ηταν και το ζητουμενο και βλεπομε

PascM 21-07-06 23:54

Πάντος ακροφύσια "περίπου" ίδια με αυτά της juwel (για να καταλάβετε το σήμα τους) αρκετά δε στεγανά έχω να πω, έχω βρει στην Αθήνα σε κατάστημα ηλεκτρολογικών ειδών με 2 ευρώ το ένα. (όχι το ζεύγος δυστυχώς) αν θυμάμαι καλά. Μέχρι στιγμής εδώ και τρεις μήνες δεν έχω πρόβλημα αν και ακόμη είμαι πολύ προσεχτικός.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02172 seconds with 11 queries