Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βακτηρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47194)

rastafarian 19-12-10 23:55

Βακτηρια
 
Καλησπερα!
Ηθελα να ρωτησω,αν βαλω περισσοτερη ποσοτητα βακτηριδιων απο αυτη που λεει το μπουκαλακι θα εχω προβλημα?Γιατι λεει 5ml για 38 λιτρα και το καπακι του δεν ξερω ποσα ml ειναι για να το μετρησω..
Ευχαριστω!

Γιώργος Κ 20-12-10 00:04

Δεν ειμαι σιγουρος οτι δουλευουν καν τα "βακτηρια" που ειναι σε μπουκαλακια ... θα σου ελεγα να βαλεις μπολι! ;)

Χριστόφορος Μίχας 20-12-10 00:06

Συμφωνώ κι εγώ.....

Efh 20-12-10 00:31

εμενα μου δουλεψαν
ακολουθησα πιστα τις οδηγιες που μου ειπαν στο pet shop
γιατι αλλιως δεν θα επιαναν
εμενα μου εδωσαν το filterstart red της JBL
το εριξα ολο μεσα

rastafarian 20-12-10 00:39

Το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο,απλα αυριο θα κανω αλλαγη νερου και θελω να προσθεσω λιγα βακτηρια...το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες..

in the pond 20-12-10 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 524521)
εμενα μου δουλεψαν
ακολουθησα πιστα τις οδηγιες που μου ειπαν στο pet shop
γιατι αλλιως δεν θα επιαναν
εμενα μου εδωσαν το filterstart red της JBL
το εριξα ολο μεσα

Όταν λες σου δούλεψαν, εννοείς ότι με την προσθήκη ψαριών δεν σου ανέβασαν αμμωνία?

Efh 20-12-10 00:44

ουτε κααααν
:)
αχαααα τωρα κτλβα γιατι μιλας
καταρχας θα ξεπληνεις το φιλτρο σου σε νερο ενυδρειου για να μην χαθουν τα βακτηρια και μετα
θα ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες που γραφει το μπουκαλακι σου
θα βαλεις νερο αντιχλωριο κλπ κ στ τελος αυτο

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. 20-12-10 00:51

εμενα παντος δεν εκανε τιποτα τα μπουκαλακια που αδειασα και εγω δεν ξερω ποσα αλλα η αμμωνια πολυ ψηλα με τον καιρο επιασα 0 και ολα οκ, ενας γνωστος μου κανει αναπαραγογες σε δισκους και 22 χρονια που το κανει μου ειπε οτι βαζει μονο νερο της βρυσης τιποτα αλλο ουτε αντιχλωριο! δεν ξερω αν αληθευει!

rastafarian 20-12-10 00:58

το φιλτρο μου δεν χρειαζετε να το καθαρισω γιατι η ροη του ειναι μια χαρα:)
Επεισης εχω προετοιμασει νερο σε βαρελι με αντιχλωριο,θερμοστατη και φιλτρο που μεσα εχει τυρφη.απλα θελω να μαθω αν ριξω παραπανω δοση βακτηριδιων αν θα κανω κακο..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. (Μήνυμα 524538)
εμενα παντος δεν εκανε τιποτα τα μπουκαλακια που αδειασα και εγω δεν ξερω ποσα αλλα η αμμωνια πολυ ψηλα με τον καιρο επιασα 0 και ολα οκ, ενας γνωστος μου κανει αναπαραγογες σε δισκους και 22 χρονια που το κανει μου ειπε οτι βαζει μονο νερο της βρυσης τιποτα αλλο ουτε αντιχλωριο! δεν ξερω αν αληθευει!

μηπως εβαλες ψαρια πριν στρωσει το φιλτρο σου?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. 20-12-10 01:00

εμενα δεν επαθαν τιποτα τα ψαρια μου αν και εβαλα πολυ παρα πανω απο αυτο που ελεγε σαν αρχαριος ειχα ανχωθει και εριχνα τρελες ποσοτητες ενα μπουκαλακι σχεδον την εβδομαδα φοβιθηκα οτι θα χασω τα ψαρια αλλα ολα οκ!

Efh 20-12-10 01:03

τα συγκεκριμενα βακτηρια ποτε δεν κανουν κακο στα ψαρια
και παραπανω να ριξεις απλα θα μαζευτουν περισσοτερα στ φιλτρο σου και θα διασπουν την αμμωνια!

rastafarian 20-12-10 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. (Μήνυμα 524546)
εμενα δεν επαθαν τιποτα τα ψαρια μου αν και εβαλα πολυ παρα πανω απο αυτο που ελεγε σαν αρχαριος ειχα ανχωθει και εριχνα τρελες ποσοτητες ενα μπουκαλακι σχεδον την εβδομαδα φοβιθηκα οτι θα χασω τα ψαρια αλλα ολα οκ!

γιαυτο ειχες αμμωνια..οι αποικιες των βακτηριδιων σου δεν ηταν αρκετες για την ιχθυοφωρτηση σου..

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. 20-12-10 01:03

αστρωτο τα εβαλα εγω στο πετ σοπ που πηρα το ενυδρειο μαλλον ηθελαν να φανε ευρω και μου ειπαν μετα απο μια εβδομαδα ελα να παρεισ ψαρια (επαγγελματιας σου λεει μετα).

rastafarian 20-12-10 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. (Μήνυμα 524549)
αστρωτο τα εβαλα εγω στο πετ σοπ που πηρα το ενυδρειο μαλλον ηθελαν να φανε ευρω και μου ειπαν μετα απο μια εβδομαδα ελα να παρεισ ψαρια (επαγγελματιας σου λεει μετα).

γι αυτο ποτε δεν ακους πετσοπαδες...διαβαζεις,ρωτας στα forum και πρατεις..

Efh 20-12-10 01:08

και να κοιτας τι λενε και τα μπουκαλακια που ζητας ειναι σημαντικο
ασχετα με το τι θα σου πλασαρουν εκεινοι

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. 20-12-10 01:10

αυτο εκανα και παει μια χαρα το ενυδρειο μου καμια φορα ομωσ σκεφτομαι μην γινομαι κουραστικος με τις ερωτησεις μου

rastafarian 20-12-10 01:13

Κουραστικος δεν γινεσαι..εξαλου τα forum αυτο το σκοπο εχουν..να ανταλλαζει πληροφοριες ο ενας με τον αλλον..αν δεν ρωτας πως θα μαθεις?;)

Γιώργος Κ 20-12-10 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. (Μήνυμα 524555)
αυτο εκανα και παει μια χαρα το ενυδρειο μου καμια φορα ομωσ σκεφτομαι μην γινομαι κουραστικος με τις ερωτησεις μου

Να ρωτας οτι θελεις ... δε γινεσαι καθολου κουραστικος!!! :p

Εφη ΝΟ2 και ΝΟ3 εχεις μετρησει?

zapatas 20-12-10 01:15

κουραστηκος δεν γινεται κανεις. αλλωστε, για αυτο υπαρχει το φορουμ και τα μελοι του...
τωρα οσο αφορα τα "βακτηρια" που ζουνε σε μπουκαλακια...μην τα εμπιστευεστε, παρτε μπολι απο εναν συγχομπιστα της περιοχης σας, και ολα καλα! ειναι τοσο ευκολο.. και δεν το πληρωνεις κιολας ;);)

rastafarian 20-12-10 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 524560)
κουραστηκος δεν γινεται κανεις. αλλωστε, για αυτο υπαρχει το φορουμ και τα μελοι του...
τωρα οσο αφορα τα "βακτηρια" που ζουνε σε μπουκαλακια...μην τα εμπιστευεστε, παρτε μπολι απο εναν συγχομπιστα της περιοχης σας, και ολα καλα! ειναι τοσο ευκολο.. και δεν το πληρωνεις κιολας ;);)

συμφωνω απολυτα για το μπολι που λες οταν εισαι αστρωτος..στην περιπτωση μου που ειμαι στρωμενος και θελω να κανω αλλαγη 30% δεν συμφωνεις με την προσθηκη μιας ποσοτητας βακτηριδιων?

zapatas 20-12-10 01:26

οχι ποτε ξανα....
απλα πετα το το μπουκαλακι που εχεις αν εισαι στρωμενος και μην ξαναβαλεις ποτε.....
μονο αντιχλωρειο....
και νερο....
τιποτα αλλο:D
-------------------------
ακου, αφου λες οτι ειναι στρωμενο το ενυδριο σου και δεν θα πειραξεις το φιλτρο σου, αρα δεν πειραζεις την βιολογια του ενυδριου, κανοντας αλλαγη νερου. οποτε, ποιος ο λογος να βαλεις βακτηρια?
δεν υπαρχει λογος να βαλεις;)
το πιασες?

rastafarian 20-12-10 01:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 524566)
οχι ποτε ξανα....
απλα πετα το το μπουκαλακι που εχεις αν εισαι στρωμενος και μην ξαναβαλεις ποτε.....
μονο αντιχλωρειο....
και νερο....
τιποτα αλλο:D
-------------------------
ακου, αφου λες οτι ειναι στρωμενο το ενυδριο σου και δεν θα πειραξεις το φιλτρο σου, αρα δεν πειραζεις την βιολογια του ενυδριου, κανοντας αλλαγη νερου. οποτε, ποιος ο λογος να βαλεις βακτηρια?
δεν υπαρχει λογος να βαλεις;)
το πιασες?

στρωμενος ειμαι αλλα το ενυδρειο μου τρεχει 2 μηνες τωρα και δεν εχω ακομα πολυ ισχυρη βιολογια..γι αυτο σκεφτικα να την ενυσχησω λιγο;)
λαθος?

Γιώργος Κ 20-12-10 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafarian (Μήνυμα 524576)
στρωμενος ειμαι αλλα το ενυδρειο μου τρεχει 2 μηνες τωρα και δεν εχω ακομα πολυ ισχυρη βιολογια..γι αυτο σκεφτικα να την ενυσχησω λιγο;)
λαθος?

Εχεις κανει μετρησεις αμμωνιας, ΝΟ2 και ΝΟ3??

Τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται στα υλικα του φιλτρου μας οσο υπαρχει τροφη για αυτα (αμμωνια για το ενα ειδος ΝΟ2 για το αλλο)... Εχεις μετρησει και ειδες οτι δεν επαρκουν και θελεις να τα "ενισχυσεις" :confused: Αν ναι τοτε παει να πει οτι δεν εισαι "στρωμενος"

bokostas 20-12-10 01:35

Καθόλου λάθος, αλλά η καλύτερη και πιο σίγουρη ενίσχυση της βιολογίας είναι ένα 2ο μπόλιασμα, για να σου φύγει το άγχος.

zapatas 20-12-10 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafarian (Μήνυμα 524576)
στρωμενος ειμαι αλλα το ενυδρειο μου τρεχει 2 μηνες τωρα και δεν εχω ακομα πολυ ισχυρη βιολογια..γι αυτο σκεφτικα να την ενυσχησω λιγο;)
λαθος?

δεν χρειαζεται ενισχυση πλεον, απο την στιγμη που λες οτι ειναι στρωμενο και δεν εχεισ αμμωνια(δλδ σε μετρηση ειναι 0)
δεν υπαραρχει λογος να την ενισχυσεις με προσθαιτα βακτηρια. κανε εσυ την δουλεια σου και η ηδη υπαρχων αποικια στο φιλτρο σου, θα κανει την δικη της δουλεια:D
-------------------------
θα συμφωνησω με τον bokosta!!!:smt045:smt045

rastafarian 20-12-10 01:49

Λοιπον για να παρετε μια εικονα:
ενυδρειο juwel record 110
φιλτρο το δικο του αλλα εχω αλλαξει τα υλικα με eheim pro και ενα μπλε σφουγγαρι.τρεχει 2 μηνες και εδω και 15 μερες περιπου φιλοξενει 3 χηρες (προς το παρων γιατι θα φυγουν)μετρησεις γινονται κανονικα.
αμμωνια 0
no:0
no3:25
kh:4
gh<6
ph:7.2
το νερο το προετοιμαζω σε βαρελι με φιλτρο και τυρφη γιατι θελω να ριξω το ph περιπου στο 6.5-6.7
λεω οτι δεν εχω ακομα ισχυρη βιολογια γιατι ειχα μερικα σκαμπανεβασματα στην αμμωνια,εφτασε μεχρι 0.5 αλλα επεφτε γιατι σταματουσα να ταιζω.σταθεροποιηθικε εδω και και μια εβδομαδα περιπου στο μηδεν..
Ειχα ενα προβλημα με φιλμ στην επιφανεια αλλα μαλλον το ελυσα βγαζοντας την τυρφη απο το εσωτερικο φιλτρο..

zapatas 20-12-10 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafarian (Μήνυμα 524590)
Λοιπον για να παρετε μια εικονα:
ενυδρειο juwel record 110
φιλτρο το δικο του αλλα εχω αλλαξει τα υλικα με eheim pro και ενα μπλε σφουγγαρι.τρεχει 2 μηνες και εδω και 15 μερες περιπου φιλοξενει 3 χηρες (προς το παρων γιατι θα φυγουν)μετρησεις γινονται κανονικα.
αμμωνια 0
no:0
no3:25
kh:4
gh<6
ph:7.2
το νερο το προετοιμαζω σε βαρελι με φιλτρο και τυρφη γιατι θελω να ριξω το ph περιπου στο 6.5-6.7
λεω οτι δεν εχω ακομα ισχυρη βιολογια γιατι ειχα μερικα σκαμπανεβασματα στην αμμωνια,εφτασε μεχρι 0.5 αλλα επεφτε γιατι σταματουσα να ταιζω.σταθεροποιηθικε εδω και και μια εβδομαδα περιπου στο μηδεν..
Ειχα ενα προβλημα με φιλμ στην επιφανεια αλλα μαλλον το ελυσα βγαζοντας την τυρφη απο το εσωτερικο φιλτρο..

για εμενα φιλε μου, μπολιαζεις και ξενοιαζεις... βαζεις και ενα δυο ψαρια για να συνεχιστει ο κυκλος!
βαζεις και το φιλτρο σου να βαραει την επιφανεια ωστε να υπαρχει αναταραξη και δεν θα εχεις προβλημα με το φιλμ.
αυτα και εισαι ετοιμος:smt020

delta66 20-12-10 01:53

δοσομετρικη πιπετα
http://www.lioninternation.com/image...0Pipet%201.jpg

δοσομετρικη συριγγα
http://www.growforce.co.uk/product_i...ic-syringe.jpg

rastafarian 20-12-10 01:58

Περιμενω να ριξω το ph και μετα θα παρω αρλεκινους και θα χαρισω τις χηρες..οσο για το φιλμ πιστεψε με εκανα τα παντα αλλα αυτο εκει,το χαβα του:)
η εξοδο του φιλτρου χτυπαγε την επιφανεια,εβγαλα την τυρφη απο μεσα και το φιλμ εφυγε σχεδον τελειως..μπορει να ετυχε...παντως σε μενα πετυχε;)

Efh 20-12-10 01:59

ναι 0 και 0,3


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02325 seconds with 11 queries