Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   SUPERFISH η ΘΑΥΜΑ!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13697)

Aegeas 12-10-06 10:53

SUPERFISH η ΘΑΥΜΑ!!!
 
Υγεια σε ολους,

Μετα το γνωστο ατυχημα στο Oscar μου και μετα τα σχολια πολλων φιλων αφησα το ψαρι μονο του σε ενα 80αρι ενυδρειο χωρις φως και τροφη(δεν τρωει ετσι και αλιως ακομα) για περιπου μια εβδομαδα.
Το ψαρι ηταν στον πυθμενα του τανκ στο ενα πλευρο ανασενωντας βαρια με εντονα σημαδια οτι μας αφηνει....
Μη ξερωντας τι αλλο να κανω, ετοιμαζω το τανκ σε ενα υποτονικο διαλυμα με επιπεδο 0,3% αλατακι του Θεου που διαβασα σε ενα εξαιρετικο ερθρο ενος εκλεκτου απο οτι καταλαβα μελους του φορουμ, αφηνοντας το ψαρι μονο του εκει με στοχο τις 4 εβδμαδες.
Μετα μολις 4 ημερες και ξαφνικα σημερα νωρις το πρωι (0200) γυριζω απο τη δουλεια και βλεπω το ομορφο Oscar να κολυμπαει ορθιο μεν αλλα στον πυθμενα ακομα δε.
Αν βλεπατε πως ηταν το ζωο πριν συγουρα θα λεγατε οτι προκειται για Θαυμα.
Βεβαια εχει ακομα δυσκολια να κολυμπαει τελειως καλα, αλλα το οτι ειναι ορθιο ειναι σιγουρα τραγικη βελτειωση.
Επισης παρατηρησα στα ματια του κατι σαν αραχνιτσες, να σταματησω το διαλυμα αλατιου και να συνεχισω στην θεραπεια του βακτηριου φαρμακευτικα η να το αφησω ακομα μεχρι να ολοκληρωθει το διαστημα των 4 ερδομαδων και μετα?????
Φαινεται οτι στο ψαρι μου εχουν συμβει ολα τα κακα του κοσμου.
Σας ευχαριστω και παλι για την καταλυτικη βοηθεια που μου προσφερατε.
Θανος.

notos 12-10-06 11:29

Αν και ξερω οτι αυτο που θα σου πω γινεται καλυτερα μεσω της προσληψης τροφης, στη θεση σου θα εριχνα μερικες σταγονες fishtamin στο νερο για ενδυναμωση του ανοσοποιητικου... Δεν ξερω βεβαια τι αλληλεπιδραση υπαρχει με το αλατι, οποτε αν καποιος εχει αντιρρηση ας την πει. Καλη τυχη στο ψαρι σου!

george 12-10-06 11:37

Καλύτερα να μουλιάσει την τροφή με την υγρή βιταμίνη.

notos 12-10-06 12:05

Εφοσον ομως το ψαρι δεν τρωει ακομη...

Giorgos 13-10-06 22:07

Είναι όντως πολύ δυνατά ψάρια.

Εγώ φοβάμαι μην έχει πάθει καμία μόνιμη βλάβη από την πτώση του. Θα σου έλεγα να μην ακολουθήσεις ακόμη φαρμακευτική αγωγή. Άφησέ το με το αλάτι, κάνε συχνότατες αλλαγές νερού (προσθέτοντας αλάτι για τα λίτρα της αλλαγής) και να το παρατηρείς όσο περισσότερο γίνεται.

Κανένα νεότερο έχουμε;

Aegeas 14-10-06 09:44

Αντεχει ακομα!
 
Καλημερα Γιωργο,
Το ψαρι ειναι ακομα ζωντανο με κατασταση σταθεροποιημενη, το βοηθαω οσο μπορω και το παρακολουθω απο κοντα.
Εχει πεσει πολυ το ανοσοποιητικο συστημα και επιασε external mycosis το κλασικο fungal αν το αφηνα χωρις αγωγη θα πεθαινε σιγουρα, οποτε αναγκαστηκα και το εβαλα σε αγωγη για τις πρωτες δυο μερες και βλεπουμε.
Το οτι ειναι δυνατο δεν το συζηταμε, κανενα αλλο ψαρι δεν θα ζουσε τωρα,οχι μονο απο το ατυχημα αλλα απο την νηστεια που εχει φθασει τωρα τις δυο εβδομαδες!!!!!!!!!
Μετα την απαιτουμενη αλλαγη νερου απο το φαρμακο θα μπω παλι σε αλατονερο μαζι με fisftamin και θα δουμε, δεν ξερω τι αλλο να κανω.
Εχω παρατηρησει οτι προσπαθει να πλευσει πανω απο τον πυθμενα αλλα του ειναι δυσκολο η απο αδυναμια η απο δυσκολια ρυθμισης της ανωσης του, ξερεις αυτο που δινει στους δυτες ο ρυθμιστης πλευσης (το γιλεκο σωσιβιο), κατι παρομοιο ειναι και η κυστης στα ψαρια πιστευω.
Απλα ακουμπαει στον πυθμενα με την κοιλια του αλλα ορθια και μενει ετσι σε ορθια σταση.
Σκεπτομουν αν του εδινα τροφη για νεογνα ψαρακια σε υγρη μορφη, μπορει να βηθηθει με αυτο το τροπο δεν ξερω?
Καλο ΣαββατοΚυριακο.
Θανος

Giorgos 14-10-06 13:58

Αν καταφέρεις και το ταΐσεις θα το βοηθούσε πολύ. Αν δεν τρώει, μπορείς να δοκιμάσεις να το ταΐσεις υγρή τροφή με μια σύριγγα.

Aegeas 14-10-06 14:05

Παρα πολυ καλη ιδεα αυτο ακριβως θα προσπαθησω να κανω και θα επανελθω με νεα.
Θανος

Aegeas 15-10-06 18:08

MultiVitamin Vs CarbonFilter??
 
Το Oscar απο σημερα κολυμπαει κανονικα (αλλο θαυμα) μετα απο την αντι Fungal αγωγη αλλα δεν εχει ακομα φαει.
Δεν καταφερα ακομα να του δωσω τροφη υγρη παρα μονο Atvitol (πολυβιταμινη).
Μου λετε εαν πρεπει να βγαλω το καρβουνο απο το φιλτρο πριν την δοση της βιταμινης η αυτο δεν πειραζει?
Απο την πρωτη εφαρμογη του χημικου για το fungal δεν καθαρισε τελειως και θα πρεπει να κανω 2ρη επιχειρηση την τριτη ημερα, αλλα οπως λενε και οι οδηγιες του φαρμακου, αυτο ειναι δευτερευουσας σημασιας και θα πρεπει πρωτα να θεραπευτει η σοβαροτερη ασθενεια που ειναι η αδυναμια του αυτη τη στιγμη, μιας και απο τα τραυματα (ψυχικα και σωματικα) φαινεται οτι εκανε recovery......απιστευτο oscar kai pali oscar ειναι σαν παιδια αυτα τα ψαρια και εφταψυχα σαν τις γατες.
Βαζω το χερι μου μεσα στο ενυδρειο και ερχεται και τριβεται επανω μου, θα το κανω ηθοποιο του χολιγουντ αυτο το ψαρι.
Συγνωμη για τα παραπανω σχολια αλλα ειμαι πολυ χαρουμενος που κολυμπαει κανονικα παλι το ψαρι μου, εχω φανταζομαι πολυ δουλεια ακομη.
Χαιρετω
Θανος

soza 15-10-06 18:24

Ισως πρεπει να δοκιμασεις να του δωσεις λιγη ζωντανη τροφη.
Ισως καποιες δαφνιες ή σκουλικακια...

Giorgos 15-10-06 19:24

Η ζωντανή τροφή ίσως να του χτυπήσει πιο καλά και να δοκιμάσει... αλλά οι δάφνιες και τα σκουληκάκια (grindals ή white worms) είναι απίθανο να κινήσουν το ενδιαφέρον ενός Oscar 20 εκατοστών.

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις γαιωσκώληκα αν έχεις αυλή. Διαφορετικά θα πρέπει να τον ταΐσεις με σύριγγα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries