Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Κλάδεμα βαλισνέρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55099)

kesanis 12-08-11 18:59

Κλάδεμα βαλισνέρια
 
Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει στο πως κλαδεύεται μια βαλισνέρια? Κάποια από τα φύλλα της, έχουν κάνει 2 φορές γύρω - γύρω το ενυδρείο (πάνω από 1.5 μέτρο μήκος) και μεγαλώνουν με τρελούς ρυθμούς.
Τα κόβω χαμηλά από την αρχή τους (δεν θα το ήθελα) ή απλά τα κόβω στο σημείο (μήκος) που θέλω?

Dimitris77 12-08-11 19:08

Οπου θες.....

vaspiou 12-08-11 19:29

αμα θες να παρεις ολη την ριζα κοβεις τον δρομεα..
αλλιως οπου θες οπως ειπε ο dimitris77, θα ξανα μεγαλωσει.
Σε εμενα εχω παρατηρησει πολλες φορες σκουραινει λιγο εκει στο κοψιμο, αλλα μετα επανερχεται....
Παντως στο επομενο μου στησιμο δεν θα βαλω βαλισνεριες.Πανε παντου υπουλα και γεμιζεις σε 2 μηνες !!! σπαστικο φυτο!zw

kesanis 12-08-11 21:21

Ωραία, ευχαριστώ παιδιά.

giannisqq 13-08-11 03:50

τερμα κατω,χαμηλα,αλλιως θα σου μαυρισει...

akoulis 13-08-11 06:11

αν κόψεις το φύλο.τότε θα'χεις ένα μισό φύλο μονο:confused: και δεν λέει:smt089:smt091το κοτσανάκι κόψε και βάλτο παραδίπλα...;)

douran_p 13-08-11 14:12

εγω τις κουρευω σαν να ηατν μαλλια...... αδειαζω το ενυδρειο στην μεση και τις κοβω στο υψος της σταθμης...... μερικες μαυριζουν αλλα οι περισοτερες οχι.....

kesanis 16-08-11 09:32

Επειδή δεν το έχω κάνει ακόμα, τι εννοείτε θα μαυρήσει? Όλο το φύλλο? Θα χαλάσει δηλαδή?

Αν το κόψω σε ένα σημείο (στο ύψος που θέλω γιατί έχω και ψυλό ενυδρείο) δεν θα συνεχήσει να μεγαλώνει?

Από χαμηλά θα ήθελα να το αποφύγω (αν γίνεται). Δεν θέλω να μου αραιώσει μιας και είναι κάμποσα τα μακριά φύλλα.

Σκέφτομαι να τα κόψω ψιλά κάνοντας μυτούλα στο κόψιμο ώστε να μην φαίνεται άσχημα. Αλλά αν είναι να μου μαυρήσει το φύλλο, τότε να το αφήσω καλήτερα.

rtolis 16-08-11 11:50

Εγώ εφαρμόζω και τους 2 τρόπους. Συνήθως τα κόβω λίγο κάτω από την επιφάνεια. Το ότι θα μαυρίσει στο κόψιμο, ναι θα μαυρίσει. Να μαυρίσει ολόκληρο το φύλλο σπάνια. Κι ύστερα και να μαυρίσει όλο το κόβεις σύριζα, λές και δεν θα πετάξει άλλο.

Στέργιος 16-08-11 16:42

πως πέρνουμε κλάδεμα απο αυτο το φυτο? Εννοώ όπως είναι φυτεμένο.

dimitrios 16-08-11 20:30

οταν μεγαλωσει αρκετα μετα απο λιγο καιρο πεταει διπλα μια καινουρια βαλισνερια αυτη τρεφεται απο τη μαμα οταν η καινουρια μεγαλωσει λιγο την αποκοβεις απο το αρχικο φυτο και τη φυτευεις οπου θελεις

morfeas2002 16-08-11 21:39

Και εγώ απο πάνω κόβω, την ώρα που αλλάζω το 30% του νερού, όποια έχει μεγαλώσει την κόβω μέχρι την επιφάνεια του νερού (πριν τη συμπλήρωση του νέου), άλλες φορές μαυρίζει ελάχιστα, άλλες πάλι καθόλου.

akoulis 17-08-11 04:13

για καθήστε ρε παιδιά....γιά να καταλάβω τώρα....κόβεται απο πανω την βαλισνερια;;....μονο φυλα ειναι.. :confused:δεν ειναι ενα φυτο που περνει δρωμο για να το κοψω...ανουμπια ας πουμε;)..πως φενεται μετα η βαλισνερια μετα με μισα φυλα:confused::confused:αν μαυρισει το φύλο τοτε το κοβουμε απο κατω..λέωω:D:Dτώρα.....

mikrosaquaristas 17-08-11 09:41

εγώ τις έκοψα χωρίς να ξέρω και χωρίς να σκάω και πολύ...
άρπαξα όλα τα φύλλα μαζί στο μήκος που ήθελα και χράτς....
ε
τρελλάθηκαν ακόμα περισσότερο........τα άκρα του φύλλου ξαναέγιναν στο σχήμα που μακραίνοντας ακόμα περισσότερο απο πρίν σε μικρό χρονικό διάστημα....

αν τρώγονταν θα είχα λύσει το πρόβλημα της σαλάτας μας:D

θα μαύριζαν αν είχαν αργή ανάπτυξη πιστεύω αλλά σε εμένα με το διοξείδιο πάνε σαν τρελλές......
και γεννοβολάνε σαν τρελλές επίσης........

morfeas2002 17-08-11 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 612471)
πως φενεται μετα η βαλισνερια μετα με μισα φυλα:confused::confused:

Όπως φαίνεται πριν μεγαλώσει απλά η άκρες αντι για τριγωνικές είναι ευθείες.Εκτός και αν θέλεις να καλλιτεχνήσεις οπότε τις κόβεις τριγωνικές ;)

akoulis 17-08-11 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 (Μήνυμα 612514)
Όπως φαίνεται πριν μεγαλώσει απλά η άκρες αντι για τριγωνικές είναι ευθείες.Εκτός και αν θέλεις να καλλιτεχνήσεις οπότε τις κόβεις τριγωνικές ;)

μπορουμε να κανουμε το ειδιο και στην cryptocoryne;

morfeas2002 18-08-11 11:05

Γιατί να κόψεις τις άκρες της κρυπτοκορύνας;Πόσο σου μεγαλώνουν τα φύλλα δηλαδή;

akoulis 19-08-11 03:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 (Μήνυμα 612651)
Γιατί να κόψεις τις άκρες της κρυπτοκορύνας;Πόσο σου μεγαλώνουν τα φύλλα δηλαδή;

τωρα ειναι 90 ποντους μπορει και παρα πανω.. αν παει κι' αλλο λεω..μπορω;;:confused:

Γιώργος Κ 19-08-11 03:58

Μαλλον δεν εχεις κρυπτοκορινα! ;)
Ακομα και η Cryptocoryne crispatula φτανει εως 60 cm :rolleyes:

akoulis 19-08-11 04:33

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 612728)
Μαλλον δεν εχεις κρυπτοκορινα! ;)
Ακομα και η Cryptocoryne crispatula φτανει εως 60 cm :rolleyes:

εεε.τοτε τι ειναι αυτο....φωτησεμε σε παρακαλω.το μονο που βρηκα ειναι οτι απ τα cryptokoryne το affinis =30 cm.το crispatula =40 cm.to ciliata=30cm.το araceane=12 cm.το purpurea=10 cm.το crispatula= 60 cm.το cordata=10 cm.το willisii =5 cm.το wendii=15 cm.το walkeri= 12 cm και το usteriana που φτανει το 1 μετρο και.,..εγω την usteriana εχω.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01841 seconds with 11 queries