Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ξερενετε το μποστανι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60298)

harris samos 21-02-12 23:20

ξερενετε το μποστανι
 
για χαρα παιδια εχω ενα προβληματακι με τα φυτα μου και θελω τα φωτα σας

τα φυτα μου κιτρινιζουν κανουν καφε κυλιδεσ και απλα ξερενοντε απο φωτα εχω πολυ λιγα 100 βατ σε 700 λιτρα εβαλα πριν 10 μερεσ το γενικο λυπασμα τησ σατσεμ υποστρομα δεν εχω ουτε διοξιδιο τα φυτα μου δεν ειναι απετητηκα στο φωσ εχινοδοροι ειναι και μερικεσ φτερες και λιγο κερατοφιλο που εχει γινει καφε σχεδον ολο ενο οσο καιρο δεν ειχα ριξει κατι ηταν καταπρασινο νιτρικα δεν εχω 5 με 10 κανει απονητροποιηση το σαμπ αλλα ταιζω ολυ κατεψυγμενο και πρεπει να εχω πολλα φωσφορικα

μπορει καποιοσ να μου πει τι μπορει να φταιει ? καποια λυση να τα συνεφερο λιγο η να τα παρατησω γιατι τσαμπα πεδευομε δυστιχοσ δεν εχω ουτε χρηματα για αναβαθμηση φωτησμου ουτε και το θελω ποιο φωτηνο

Χρηστος Ζ. 21-02-12 23:25

ultrex δοκιμασες? (ultrex=seachem pottasium), βαλε και λιγο σιδηρο που και που. για το φως σε αυτα τα φυτα δεν πιστευω να θελουν παραπανω βατ.

harris samos 21-02-12 23:32

χαχαχαχα νομιζα το σαμπουαν λεω με δουλευει τωρα χαχαχαχαχαχα οχι δεν εχω βαλει τιποτα αλλο εκτος απο το γενικο λιπασμα 1 φωρα εβαλα βασικα και εγινε χαμος:rolleyes:

Γιώργος Κ 21-02-12 23:49

Χωρις φως οι εχινοδοροι σου θα σε αποχαιρετήσουν ... Δε βοηθαει και το υψος του ενυδρειου που ειναι μεγαλο ... αρα θα πρεπει να προσθεσεις λαμπες ...
Αλλιως γεμισε το με ανουμπιες :smt020

Χρηστος Ζ. 21-02-12 23:50

το σαμπουαν εννοουσα:D, οι καφε κηλιδες και οι τρυπες στα φυλλα δειχνουν ελλειψη καλιου (pottasium) και το κιτρινισμα ελλειψη σιδηρου. θα βαζεις πολυ λιγη ποσοτητα ασχετως τι γραφει το μπουκαλι. εγω σε 100αρι φουλ φυτεμενο οσο δεν παει αλλο, βαζω π.χ. απο το γενικο λιπασμα της seachem ισα-ισα να σταξει μια μικρη ποσοτητα ουτε 0,5ml σε ποτηρακι πλαστικο με νερο ενυδρειου, καθε 2 μερες και τα φυτα ειναι ακμαιοτατα.

platy 21-02-12 23:50

χαμος οταν λες??? εμενα μου λεει κατι οτι λογω νιτρικων γινεται η δουλεια..κατι το κερατοφυλλο ,κατι το sump ....χμμ..

Γιώργος Κ 21-02-12 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 653897)
το σαμπουαν εννοουσα:D, οι καφε κηλιδες και οι τρυπες στα φυλλα δειχνουν ελλειψη καλιου (pottasium) και το κιτρινισμα ελλειψη σιδηρου. θα βαζεις πολυ λιγη ποσοτητα ασχετως τι γραφει το μπουκαλι. εγω σε 100αρι φουλ φυτεμενο οσο δεν παει αλλο, βαζω π.χ. απο το γενικο λιπασμα της seachem ισα-ισα να σταξει μια μικρη ποσοτητα ουτε 0,5ml σε ποτηρακι πλαστικο με νερο ενυδρειου, καθε 2 μερες και τα φυτα ειναι ακμαιοτατα.

Ποσο φως (watt) εχεις στο 100 λιτρο?
:rolleyes:

harris samos 22-02-12 01:12

οι εχυνοδοροι βγαζουν νεα φυλα συνεχεια αλλα χαλανε δε νομιζω οτι ειναι το φως κατι αλλο νομιζω ειναι γιατι τωρα που ελειπα εγινε και μια εκρηξη αλγης :rolleyes:
-------------------------
διαβασα και στη διαγνωση για τα φυτα οτι αμα δεν εχεισ φωτα βγενουν σαν ατροφικα τα φιλλα κατι που δε συμβενει εδω :rolleyes:

Aquariujioti 22-02-12 02:24

Γεια σου φιλε!
Μπορεισ να δωσεις μια πληρη περιγραφη του ενυδρειου σου;Δηλαδη ποσα κ τι ειδους ψαρια κ φυτα εχεις, απο που πηρες τα φυτα κ ποσο καιρο τα εχεις, ποια ειναι η ποιοτητα του νερου (PH,NH,NO2,NO3,GH,KH,θερμοκρασια),καθως κ δικες σου παρατηρησεις..

paco 22-02-12 09:10

το κερατοφυλλο ειναι αυτο που σου τρωει τα περισσοτερα νιτρικα
βαλε καμια ταμπετα υποστρωματος
οι βαλισνεριες ειναι φυτα πουτρεφονται περισσοτερο απο τις ριζες
το καλιο και ο σιδηρος (με μετρο) ειναι καλο να μπαινουν

Χρηστος Ζ. 22-02-12 13:50

Γιωργος Κ -> εχω φωτισμο 48 βατ (2 λαμπες τ5 απο 24 βατ). δεν νομιζω να ειναι φωτισμος η αιτια που ξερενονται τα φυτα του φιλου, γιατι εχει ευκολα φυτα.
φαντασου στην αρχη που φυτεψα το ενυδρειο ειχα στην αρχη μονο βαλλισνεριες με προσθηκη tetra initial sticks στο βυθο και απο φωτισμο 2 απλες λαμπες τ8 18 βατ που βαζουνε στα σπιτια, και οι βαλλισνεριες ειχαν μεγαλωσει αρκετα.

harris samos 22-02-12 14:20

το ενυδρειο ειναι 700 ΛΙΤΡΑ + 180 ΛΙΤΡΑ ΣΑΜΠ
τιμες νερου pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10

απο φωτα εχω το γκλο το φωτηστηκο με της 2 54 ρες η μια ασπρη και η αλλη ροζ

ψαρια 1 χελι της φωτιας 1 οσκαρ 1 αρωανα 1 γκριν τερρορ 8 σαλιγκαρια
απο φυτα εχω φτερες βαλισνεριεσ εχυνοδορους λιγο μος που παει κατα διαολου και 2 μεγαλα κομματια κερατοφιλο και ενα με τα τρυπιτα φυλα το οποιο εξαφανιστικε

Χρηστος Ζ. 22-02-12 14:48

κοψε τα χαλασμενα φυλλα, βαλε ταμπλετες λιπασματος κοντα στις ριζες (βαλλισνεριες, εχινοδορους) και τοποθετησε τους εχινοδορους κατω απο το φωτιστικο για να εχουν πιο αμμεσο φως, οι βαλλισνεριες δεν εχουν προβλημα αν τις εχεις φυτεψει στις ακρες του ενυδρειου και φωτιζονται πιο λιγο. παρε και λιπασματα καλιο και σιδηρο και θα εισαι οκ. προσοχη ομως στις δοσολογιες για να μην εχεις προβλημα με αλγες, οι οδηγιες στα μπουκαλακια αναφερονται σε φουλ φυτεμενα (στα λιπασματα της seachem).
αν καταλαβα καλα οταν εβαλες το γενικο της seachem τι δοσολογια εβαλες, μηπως 15ml στα 700 λιτρα, και ειχες αλγες?

Γιώργος Κ 22-02-12 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 654008)
Γιωργος Κ -> εχω φωτισμο 48 βατ (2 λαμπες τ5 απο 24 βατ). δεν νομιζω να ειναι φωτισμος η αιτια που ξερενονται τα φυτα του φιλου, γιατι εχει ευκολα φυτα.

Αναλογικα ... με το ενυδρειο του Χαρη θα πρεπει να βγαλεις τις δυο λαμπες ... και να βαλεις μια μονο των 14 watt ... ετσι ωστε να μας πεις τα αποτελεσματα! ;)
Με 0,14 watt ανα λιτρο μονο ανουμπιες και πολυ μα πολυ ευκολα φυτα ...

harris samos 22-02-12 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 654026)
κοψε τα χαλασμενα φυλλα, βαλε ταμπλετες λιπασματος κοντα στις ριζες (βαλλισνεριες, εχινοδορους) και τοποθετησε τους εχινοδορους κατω απο το φωτιστικο για να εχουν πιο αμμεσο φως, οι βαλλισνεριες δεν εχουν προβλημα αν τις εχεις φυτεψει στις ακρες του ενυδρειου και φωτιζονται πιο λιγο. παρε και λιπασματα καλιο και σιδηρο και θα εισαι οκ. προσοχη ομως στις δοσολογιες για να μην εχεις προβλημα με αλγες, οι οδηγιες στα μπουκαλακια αναφερονται σε φουλ φυτεμενα (στα λιπασματα της seachem).
αν καταλαβα καλα οταν εβαλες το γενικο της seachem τι δοσολογια εβαλες, μηπως 15ml στα 700 λιτρα, και ειχες αλγες?

μαλλον το λυπασμα εκανε τη ζημια 5 λουλουδια εχω και εβαλα πολυ λιπασμα 15 μλ εβαλα

Χρηστος Ζ. 22-02-12 16:45

συμφωνω οτι εχει λιγα βατ για τα λιτρα του, αλλα αν τοποθετησει τους εχινοδορους κατω απο το φωτιστικο για αμμεσο φωτισμο, χωρις να εχει τις απωλειες δεξια και αριστερα δεν θα καλυψει τις αναγκες τους σε φως για φωτοσυνθεση? καπου διαβασα οτι οι ανακλαστηρες διπλασιαζουν τα βατ απο τις λαμπες, αρα ο φιλος παει στα 4*54 βατ. στην πραγματικοτητα ισχυει αυτο για το διπλασιασμο?
στην αρχη οταν φυτεψα βαλλισνεριες ειχα 2 λαμπες απλες απο 18 βατ και οχι φωτοσυνθεσης, δηλαδη 2*18=36, στα 100 λιτρα ειχα 0,36 βατ με ακαταλληλες λαμπες και οι βαλλισνεριες ειχαν μεγαλωσει αρκετα και ειχαν βγαλει και δρομεις. μετα βεβαια που αναβαθμησα το φωτισμο επειδη εβαλα πιο απαιτητικα φυτα σκεπασαν ολη την επιφανεια του ενυδρειου σε χρονο μηδεν.
δεν ειμαι και κανενας εμπειρος μποστανας, το πιο δυσκολο φυτο που εχω ειναι νυμφαια λοτους, απλα πιστευω οτι ο φιλος με το συγκεκριμενο φωτισμο μπορει να εχει αποτελεσματα με τα φυτα που εχει. διορθωσε με αν κανω λαθος.
-------------------------
harris samos -> για τα φυτα που εχεις 1ml καθε δυο τρεις μερες ειναι αρκετο.

Γιώργος Κ 22-02-12 16:45

Καθε ενυδρειο ειναι τελειως διαφορετικο ...
Οι ανακλαστηρες βοηθανε λιγο αλλα δε διπλασιαζουν τα watt!!

Το υψος επισης εχει τεραστια σημασια!! Ποσο υψος εχει το ενυδρειο του Χαρη?

Χρηστος Ζ. 22-02-12 16:50

δεν ξερω καθολου τις διαστασεις του χαρη. το δικο μου αν εχει σημασια και σε βοηθησει να το συγκρινεις εχει υψος 40.

Γιώργος Κ 22-02-12 16:58

Πως μπορουμε να συγκρινουμε δυο ανόμοια ενυδρεια?
Και παλι να προσπαθησουμε εσυ αναφερεις
0,48
σχεδον watt/lt με 40 cm υψος με
0,14 σχεδον watt/lt με 80 cm υψος
Ο Χαρης εχει το 1/3 του φωτισμου που εχεις .... στο διπλασιο υψος !!!!! Ελπιζω να καταλαβαινεις τις διαφορες!!!

Κοιτα εδω το ενυδρειο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46965 !!

Χαρη εχεις το φωτιστικο στο παραπανω link? :confused:

harris samos 22-02-12 19:00

70+10 εκ :smt120
-------------------------
ναι αυτο εχω :rolleyes:

Γιώργος Κ 22-02-12 19:10

Γνωμη μου ειναι οτι με αυτο το φωτισμο και υψος ενυδρειου ...
Ανουμπιες!!!
Οτι αλλο βαλεις δε θα εχεις σοβαρη αναπτυξη και αν επιζησει θα ειναι σε στασιμη κατασταση ακομα και με λιπασματα, CO2 κοκ ειναι απελπιστικα λιγο το φως!!

Ειναι ανοιχτο το ενυδρειο?
Αν εχεις καπακια εστω και διαφανη ... κοβουν ΑΚΟΜΑ πιο πολυ φως ... και οσο περνάει ο καιρος θα κοβει ακομα πιο πολυ με τα αλατα που θα συσσωρεύονται και τη θολουρα που θα εχει!!

harris samos 22-02-12 19:14

θα δοκιμασω λιγο ακομα μπας και το συνεφερω αν οχι ειμαι ημουν ξερακιανος πολυ καιρο και δε με πολυ νοιαζουν τα λουλουδια :D:D:D

platy 23-02-12 12:26

ψαξε για anubias mother plant..(που ειναι μεγαααλες και θα ταιριαξουν απολυτα πιστευω ...ε...βαλε και κανα ποθο :D :D )

harris samos 23-02-12 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 654237)
ψαξε για anubias mother plant..(που ειναι μεγαααλες και θα ταιριαξουν απολυτα πιστευω ...ε...βαλε και κανα ποθο :D :D )

25 30 ευρο η μια εχει αμα ειναι να παθο εγκεφαλικο για μια ανουμπια αστο ξερακιανο
με αυτα τα λευτα περνω ενα l 190

platy 23-02-12 18:55

εισαι και περιεργος με τα φυτα..δεν σε πηγαινανε ποτε :D :D :D ....κανα fern δοκιμασες??? απο λιπασματα..δοκιμασες να ριξει ΙRON της seacheM?

harris samos 23-02-12 21:42

εριξα και καλιο και σιδιρο και φωσφορο και απ ολα λιγο και ο θεος βοιθος

Χρηστος Ζ. 23-02-12 21:43

ολα μαζι τα εριξες? δεν θελει ετσι.

Sakisdraminos 23-02-12 22:11

Αντε και οι αγιοι παντες να βαλουν το το χερι τους φυλε να δουμε τα τερατα σου μεσα στον παραδισο που θελεις να τους φτιαξεις.........

harris samos 23-02-12 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 654342)
ολα μαζι τα εριξες? δεν θελει ετσι.

ε θα φανει τι θα γινει πολυ πολυ να γινουν ολα πρασινα απο της αλγες :D

Χρηστος Ζ. 23-02-12 23:37

και οι αλγες φυτα ειναι οποτε μην στεναχωριεσαι, ζουγκλα θα γινει το ενυδρειο.:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02761 seconds with 11 queries