Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Σημάδια σε κυχλιδα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22209)

ΓΙΑΝΝΗΣ 17-01-08 09:36

Σημάδια σε κυχλιδα
 
1 Συνημμένο(α)
Ξέρη κανένας αν αυτά είναι σημάδια από κανένα τσακωμό
Η είναι ασθένεια?????

red rubin 17-01-08 09:59

Φιλε μου ειναι απο ξυλο.Οι δικιες μου ειναι σε χειροτερη κατασταση ειδικα οταν ειναι σε φαση ζευγαρωματος.Μην ανησυχεις.

crazyio 17-01-08 10:22

Πές μας σε παρακαλώ τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου, πόσα λίτρα και γενικά λοιπές παραμέτρους ....

chris129 17-01-08 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 229282)
Φιλε μου ειναι απο ξυλο.Οι δικιες μου ειναι σε χειροτερη κατασταση ειδικα οταν ειναι σε φαση ζευγαρωματος.Μην ανησυχεις.

και μαλιστα πολλη ξυλο αλητικο πρεπει να εχεις πολλα αρσενικα φιλε :p

mmbuna 17-01-08 17:18

Ηρεμα....
Δεν ειναι απαραίτητα αυτά τα σημάδια από 'ξύλο'
Μπορεί κάλλιστα ο κύριος να τρύπωσε κάπου που δεν χωρούσε και σημαδεύηκε μόνος του.

Έχεις πέτρες με μυτερές άκρες ή κοφτερές επιφάνειες (κοράλια ας πούμε) ή πλαστικά φυτά?

speargunner 17-01-08 18:54

Τα σημάδια είναι σίγουρα από ''ξύλο'':smt075 zw :smt062 !!!Το μαρτυρούν τα "ψαλιδισμένα" πτερύγια(εδρικό και ραχιαίο)!!

chris129 17-01-08 19:39

με σιγουρια δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλα εν πρωτης ετσι φαινετε οτι ειναι απο ξυλο ας περιμενουμε και τις αλλες παραμετρους του ενυδρειου πχ ποσα αρσενικα εχεις μεσα και τι ειδη ψαριων

speargunner 17-01-08 20:28

Τέτοια πτερύγια,φίλε Chris,δεν έχεις ούτε από βακτήρια ούτε-πολύ περισσότερο-από "στριμωξίδι"!!

chris129 17-01-08 20:39

ας περιμενουμε και τις αλλες παραμετρους του ενυδρειου πχ ποσα αρσενικα εχεις μεσα και τι ειδη ψαριων[/quote]αυτο λεω ακριβως φιλε απλα δεν επιασες το υπονοουμενο :D

speargunner 17-01-08 21:27

Αυτό απλά θα μας δείξει το πόσο ξύλο έφαγε και όχι το αν έφαγε!:smt003 :smt003 :smt003

chris129 17-01-08 21:46

κανεις δεν ποσο και αν

glazar 17-01-08 22:10

Το ραχιαιο πτερυγιο δεν φαινεται αν ειναι φαγωμενο,γιατι ειναι πισω απο ανουμβια.
Αν ειχε πέσει τοσο ξυλο θα ειχε το λιγοτερο δαγκωμενο στομα.

Παράθεση:

mmbuna

Ηρεμα....
Δεν ειναι απαραίτητα αυτά τα σημάδια από 'ξύλο'
Μπορεί κάλλιστα ο κύριος να τρύπωσε κάπου που δεν χωρούσε και σημαδεύηκε μόνος του.

Έχεις πέτρες με μυτερές άκρες ή κοφτερές επιφάνειες (κοράλια ας πούμε) ή πλαστικά φυτά?
θα συμφωνησω με τον φιλο,βεβαια εξαρταται και απο το τι αλλα ψαρια υπαρχουν μεσα.

Z_X 17-01-08 22:22

Εγω νομιζω οτι κοπηκε στο ξυρισμα...:smt035

speargunner 17-01-08 22:47

[quote=glazar;229495]"Το ραχιαιο πτερυγιο δεν φαινεται αν ειναι φαγωμενο,γιατι ειναι πισω απο ανουμβια.
Αν ειχε πέσει τοσο ξυλο θα ειχε το λιγοτερο δαγκωμενο στομα."
Έχεις δίκιο για το ραχιαίο,τώρα το πρόσεξα ότι κρύβεται απ'το φυτό(παρακαλείται ο ΓΙΑΝΝΗΣ να στείλει διαφωτιστικότερη φωτο).Όσο για το δαγκωμένο στόμα,διαφωνώ:όταν το ψάρι είναι υποτελές,απλά τρώει ξύλο και τρέχει...για να μη φάει περισσότερο:smt021.Το στόμα πληγώνεται στα αρχικά εκείνα στάδια όπου το μελλοντικό υποτελές ψάρι δεν έχει καταλάβει ακόμα τη θέση του και το παλεύει...

andreas K 17-01-08 23:18

Για αποτελεσμα τσακωμου δειχνει...Εχε το νου σου για την (κακη) συνεχεια...

crazyio 18-01-08 01:32

1 Συνημμένο(α)
Συμπεράσματα έχουν βγει τόσα αλλά ακόμα δεν έχουμε ιδέα για το πόσα άλλα ψάρια υπάρχουν μαζί και πόσα αρσενικά !!!
Και υπάρχει λόγος που ρωτάω επανειλημμένα γιατί και ο δικός μου ίδιος ψάρης έχει τα ίδια σημάδια και είμαι σίγουρος πως ΔΕΝ τρώει ξύλο γιατί ΔΕΝ έχω τσακωμούς στο ενυδρείο και δεν έχω άλλο Afra αρσενικό .....
Έχω ρίξει αλάτι στο ενυδρείο εδώ και περίπου 5 μέρες και η κατάσταση είναι εμφανώς καλύτερη ...
αλλά παίζει καιρό αυτό το σημάδι και αν ήταν από τσακωμό θα είχε επουλωθεί ... αλλά δεν ...

speargunner 18-01-08 12:57

[quote=crazyio;229565]Συμπεράσματα έχουν βγει τόσα αλλά ακόμα δεν έχουμε ιδέα για το πόσα άλλα ψάρια υπάρχουν μαζί και πόσα αρσενικά !!!
Και υπάρχει λόγος που ρωτάω επανειλημμένα γιατί και ο δικός μου ίδιος ψάρης έχει τα ίδια σημάδια και είμαι σίγουρος πως ΔΕΝ τρώει ξύλο γιατί ΔΕΝ έχω τσακωμούς στο ενυδρείο και δεν έχω άλλο Afra αρσενικό .....
[/quote]
Ας περιμένουμε να μας πει ο ΓΙΑΝΝΗΣ τη σύνθεση του ενυδρείου,καθώς και να στείλει ευκρινέστερη φωτο.Τώρα,φίλε crazyio,σχετικά με τα σημάδια,δεν είναι ίδια με του δικού σου ψαριού,μιας και το δικό σου δεν έχει φαγωμένα πτερύγια(τουλάχιστον το ραχιαίο που φαίνεται).Α!!Και το σημαντικότερο:το ψάρι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ:smt018 :smt018 :smt018 AFRA!!!!Πρόκειται για Maylandia greshakei!

crazyio 18-01-08 14:01

Όχι εμένα δεν έχει φαγωμένα πτερύγια ... και όπως είπα ΔΕΝ παίζουν τσακωμοί στο ενυδρείο ...
Τα σημάδια δεν είναι ακριβώς ίδια αλλά και στο δικό μου ψάρι πριν μεγαλώσει η πληγή από μικρότερη είχε ξεκινήσει, σχεδόν ίδια με του φίλου μας ..
Όσο για το Afra, αν εννοείς το δικό μου ψάρι, είναι απόγονος afra ζευγαριού...
Άλλο Afra αρσενικό δεν υπάρχει τώρα στο ενυδρέιο για να πάρει τις ρίγες του .. όταν τσαμπουκαλεύεται φυσικά και βάζει τα ριγέ του ..

andreas K 18-01-08 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 229565)
ΔΕΝ τρώει ξύλο γιατί ΔΕΝ έχω τσακωμούς στο ενυδρείο και δεν έχω άλλο Afra αρσενικό
...

Δεν τσακωνονται μονο τα αρσενικα του ιδιου ειδους...
Το ψαρι σου φαινοτυπικα τουλαχιστον ειναι οντως M.greshakei,γονοτυπικα μπορει να ειναι πολλα αλλα...

speargunner 18-01-08 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 229662)
Όχι εμένα δεν έχει φαγωμένα πτερύγια ... και όπως είπα ΔΕΝ παίζουν τσακωμοί στο ενυδρείο ...
Τα σημάδια δεν είναι ακριβώς ίδια αλλά και στο δικό μου ψάρι πριν μεγαλώσει η πληγή από μικρότερη είχε ξεκινήσει, σχεδόν ίδια με του φίλου μας ..
Όσο για το Afra, αν εννοείς το δικό μου ψάρι, είναι απόγονος afra ζευγαριού...
Άλλο Afra αρσενικό δεν υπάρχει τώρα στο ενυδρέιο για να πάρει τις ρίγες του .. όταν τσαμπουκαλεύεται φυσικά και βάζει τα ριγέ του ..

Απόγονος afra ζευγαριού:smt119 :smt107 :smt119;;;Και οι δυό γονείς είναι afra;;Το είδες με τα μάτια σου ή σου το είπαν;Παρεμπιπτόντως,και τα greshakei έχουν ρίγες.

ΓΙΑΝΝΗΣ 18-01-08 15:36

Γεια σας παΐδια καταρχήν συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω τόσο πόλη αλλά έμπλεξα
Λοιπόν έχω 4 μεγάλα αρσενικά περίπου ίδιο μέγεθος με αυτόν στην φωτογραφεία
Και τα 4 έχουν παρομια σημάδια
Και 4 μεγάλα θύλακα , νομίζω και αλλά 2 μικρότερα αλλά δεν είμαι και σίγουρος ..

Οι μέτρησης μου με υγρά είναι αυτές
Ph 8 – 8.2
Kh -9
Gh -18
No2 -0
No3- 20
Nh4 – 0


-------------------------
Παντός όταν είμαι σπίτι δεν τα βλέπω να τσακώνονται και παρά πόλη

ΓΙΑΝΝΗΣ 18-01-08 15:59

4 Συνημμένο(α)
Αυτές είναι μερικές φωτογραφίες από τo 2 αρσενικό

crazyio 18-01-08 16:12

Γιάννη το ψάρι σου τί ακριβώς είναι ?

Ανδρέα, φυσικά και τσακωμοί δεν παίζουν μόνο ανάμεσα σε αρσενικά .. αλλά δεν υπάρχει ούτε θηλυκό Afra αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο ..
Τα δύο θηλυκά τα έχω δώσει εδώ και αρκετό καιρό λόγο μικρότερου ενυδρείου που εκεί, ναι, έπεφτε ξύλο..

Speargunner, έχω δεί το ζευγάρι, είδα τους απογόνους και τα είχε για Afra.
φαινομενικά όντως μοιάζουν και με Maylandia greshakei, άλλα μοιάζουν φυσικά και με Afra.
τώρα το τι μπορεί να είναι ακριβώς παίζει ... και φυσικά αφήνω και το ενδεχόμενο να μην είναι Afra...
Άν υπάρχουν συγκεκριμένες διαφορές μεταξύ των ψαριών ας τις δούμε γιατί έχει ενδιαφέρον το θέμα ... ;)

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα, με αλάτι όπως προείπα η πληγή έχει σχεδόν επουλωθεί στο 100%, ίσα ίσα που φαίνεται ένα σημάδι που σε κανα 2 μέρες θα φύγει λογικά και αυτό .. ....

ΓΙΑΝΝΗΣ 18-01-08 17:14

Maylandia greshakei νομιζω
Παντός τα σημάδια στο 1 ψαράκι που ανέβασα την φωτογραφεία είναι σχεδόν τα ιδία
Αλλά λίγο παραπάνω ταλεπορημενο το δικό σου crazyio

speargunner 18-01-08 20:46

Το δεύτερο ψάρι που μας δείχνεις,ΓΙΑΝΝΗ,είναι διαφορετικό απ'το πρώτο(φαίνεται να έχει γονίδια από labeotropheus).Να ξέρεις ως γενικό κανόνα ότι ψάρια που μοιάζουν περισσότερο(χρωματικά και σχηματικά)με το κυρίαρχο αρσενικό είναι πιο επιρρεπή στο να φάνε ξύλο.Crazyio,το ότι ο πετσοπάς τα είχε για afra δε λέει και πολλά(όλοι έχουμε ακούσει μ@λ@κίες κατα καιρούς και από επαγγελματίες).Φαινοτυπικά,όχι απλά δε μοιάζει με afra το ψάρι σου,αλλά δεν έχει και καμία σχέση με το γένος cynotilapia!!Κάνε 1 γκάλοπ μεταξύ των εμπειρότερων,αν θες,να το διαπιστώσεις.;)

crazyio 18-01-08 20:54

Δεν έχω κανένα πρόβλημα το ψάρι μου να μην είναι Afra :D
Δεν εχώ εμπιστοσύνη σε πετσοπάδες και ίσα ίσα που το ψάρι δεν εχει προέλθει από πετ σοπ αλλά από γέννα φίλου ..
Τώρα αν απο στομα με στόμα τα ψάρια τα βαφτήσανε στον δρόμο Afra τί να σου πω..
Η μορφολογία όμως του δικού μου ψαριού στο κεφάλι με το ψάρι του Γιάννη δεν έχουν καμία σχέση ...
Κανείς άλλος καμιά γνώμη? :smt024

ΓΙΑΝΝΗΣ 18-01-08 21:14

Επανερχομαστε στην αρχικη ερωτηση: αυτα τα σημαδια ειναι ασθενεια ; Η ειναι χτυπηματα ; το τι ψαρι ειναι δεν μας απασχολει σε αυτη τη φαση. (αυτο το συζηταμε σε αλλο post αν θελετε). Αυτα ... Ευχαριστω

crazyio 18-01-08 21:37

Φαίνονται για χτυπήματα ....
Για να είσαι σίγουρος όμως συμπλήρωσε και αυτήν την φόρμα και ποσταρε σε αυτήν την κατηγορία ..

chris129 18-01-08 22:18

(φαίνεται να έχει γονίδια από labeotropheus) τωρα χωρις πλακα μιλας σοβαρα εχει και τειτοια γονιδια :D :D :D :D μας κουφανες ρε φιλαρακι εσυ δεν χρειαζεται να εχεις ουτε βιβλια ουτε και μικροσκοποια για να δεις τα γονιδια:D :D :D :D

speargunner 18-01-08 23:06

Όπως πιστεύω ότι γνωρίζεις,φίλε Chris,ο υβριδισμός στα ψάρια αυτά πάει σύννεφο!Και μάλιστα μεταξύ των πιο "ξεκάρφωτων"ειδών(μέχρι haps με mbuna έχουν ζευγαρώσει).Το αποτέλεσμα της γονιδιακής μίξης(γονότυπος λέγεται επιστημονικά,σαφώς και δε φαίνεται με το μάτι ή τα βιβλία)έχει συχνά ορατές επιπτώσεις στην εμφάνιση του ψαριού(φαινότυπος).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02537 seconds with 11 queries