Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Σκαλαρια και.. λοιπά ψάρια (ταιριασμα) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59011)

achisael 08-01-12 01:42

Σκαλαρια και.. λοιπά ψάρια (ταιριασμα)
 
Αυτην την στιγμη από τα 5 σκαλαρια μου κρατησα τα 2 που ηταν ζευγαρι κια τα αλλα τα εδωσα. Για τον λογο οτι μαλωνανε συνεχεια. Ετσι κρατησα το ζευγαρι. στα 250 λιτρα.

Επισης μεσα εχω και 9 κορυς. και ενα zebra snail.

Σκεφτομαι να προσθεσω καποιο αλγοφαγο που να ταιριαζει με τα παραπανω.
ισως 1 σαε + 1 πλεκο ή ανκιστρους (αλλα μου την σπαει που οι κοινοι πλεκο τρωνε ξυλο) τι προτεινετε?

τι αλλο προτεινετε για αλγοφαγο και καλο μαλιστα.


Σκεφτομαι επισης να προσθεσω και καποιο αλλο ειδος εκτος του αλγοφαγου.

οπως τιγρακια , αρλεκινοι .. ποιο απο αυτα ταιριαζει και σε τι αριθμο το καθενα ?

maxmike 08-01-12 02:18

οι κοινη πλεκο δεν τρωνε ξυλο.http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm
μπορεις νομιζω να βαλεις οττοκυκλους κανουν τρελλη δουλεια με την αλγη
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm

achisael 08-01-12 02:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 642401)
οι κοινη πλεκο δεν τρωνε ξυλο.http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm
μπορεις νομιζω να βαλεις οττοκυκλους κανουν τρελλη δουλεια με την αλγη
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm

ξεχασα να αναφερω οτι ισως θελω και ζευγαρωμα οποτε δεν κανει ο κοινος πλεκο ετσι?
για τα αλλα ειδη τι λετε ?

maxmike 08-01-12 02:42

μμμμ δυσκολα να πετυχεις ζευγαρωμα σε πλεκο αλλα δεν ξερω και πολλα να σου πω.:confused::confused::confused::(

achisael 08-01-12 03:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 642406)
μμμμ δυσκολα να πετυχεις ζευγαρωμα σε πλεκο αλλα δεν ξερω και πολλα να σου πω.:confused::confused::confused::(

δεν εννοω στα πλεκο αλλα στα σκαλαρια !! χαχαχα
εννοω μην φανε τα αυγα..

platy 08-01-12 03:07

ο πιο ασφαλης τροπος να μεγαλωσεις τα αυγα ειναι ενα ενυδρειο γεννηστρα..κανενας δνε εγγυαται οτι τα υπολοιπα ψαρακια (πλην του πλεκο) που θα διαλεξεις για την συνθεση σου ,δεν θα πειραξουν τα αυγα..>!!! εγω προτεινω να το αφησεις ως εχει αλλιως αν θες κοπαδοψαρο να βαλλεις μια ομαδα trigonostigma heteromorpha με επιφυλλαξη γιατι θα τρωνε ξυλο απο τα σκαλαρια την περιοδο της αναπαραγωγης

achisael 08-01-12 03:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 642409)
ο πιο ασφαλης τροπος να μεγαλωσεις τα αυγα ειναι ενα ενυδρειο γεννηστρα..κανενας δνε εγγυαται οτι τα υπολοιπα ψαρακια (πλην του πλεκο) που θα διαλεξεις για την συνθεση σου ,δεν θα πειραξουν τα αυγα..>!!! εγω προτεινω να το αφησεις ως εχει αλλιως αν θες κοπαδοψαρο να βαλλεις μια ομαδα trigonostigma heteromorpha με επιφυλλαξη γιατι θα τρωνε ξυλο απο τα σκαλαρια την περιοδο της αναπαραγωγης


θελω να βαλω αλγοφαφο τουλαχιστον 1..

και καποια προταση γι αυτα..

Σκεφτομαι να προσθεσω καποιο αλγοφαγο που να ταιριαζει με τα παραπανω.
ισως 1 σαε + 1 πλεκο ή ανκιστρους (αλλα μου την σπαει που οι κοινοι πλεκο τρωνε ξυλο) τι προτεινετε?

τι αλλο προτεινετε για αλγοφαγο και καλο μαλιστα.


Σκεφτομαι επισης να προσθεσω και καποιο αλλο ειδος εκτος του αλγοφαγου.

οπως τιγρακια , αρλεκινοι .. ποιο απο αυτα ταιριαζει και σε τι αριθμο το καθενα ?

platy 08-01-12 03:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 642410)
θελω να βαλω αλγοφαφο τουλαχιστον 1..

και καποια προταση γι αυτα..

Σκεφτομαι να προσθεσω καποιο αλγοφαγο που να ταιριαζει με τα παραπανω.
ισως 1 σαε + 1 πλεκο ή ανκιστρους (αλλα μου την σπαει που οι κοινοι πλεκο τρωνε ξυλο) τι προτεινετε?

τι αλλο προτεινετε για αλγοφαγο και καλο μαλιστα.ΖEBRA SNAILS


Σκεφτομαι επισης να προσθεσω και καποιο αλλο ειδος εκτος του αλγοφαγου.

οπως τιγρακια , αρλεκινοι .. ποιο απο αυτα ταιριαζει και σε τι αριθμο το καθενα ?
Διαβασες τι σου εγραψα παραπανω? !!!!

:rolleyes::rolleyes:

achisael 08-01-12 19:04

μαλλον για αλλο ειδος θα παρω 5-6 αρλεκινους.

οσο για το αλγοφαγο το ψαχνω ακομα.
Farlowella αυτα τρωνε πολυ ξυλο? και ποσα πρεπει αν βαλω.

η να παω σε 1 σαε και 2-3 aplle snail ?

Παναγιώτης Κ 08-01-12 19:16

Τιγράκια με τίποτα! Τα τιγράκια έχουν την τάση να τρώνε τις ουρές απο τα μακρύφτερα ψάρια! Μπορεί να τα φάνε σε τ'ετοιο βαθμό που τα σκαλάρια να ψοφήσουν! Σου το λέω επειδή συμβαίνει ,αλλά και απο προσωπική εμπειρία!
Άσε που και μόνο να τα στρεσάρουν δεν θα καταφέρεις να πάρεις γέννα! Οπότε για τιγράκια άσ'το!
Apple snails κάνουν! Τα sae δεν γνωρίζω, αλλά μάλλον κάνουν!

maxmike 08-01-12 20:19

και οι πλεκο πειραζουν αυγα...

achisael 08-01-12 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 642544)
και οι πλεκο πειραζουν αυγα...

τα σαε πειραζουν? και ποσα μπορω να βαλω?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 642533)
Τιγράκια με τίποτα! Τα τιγράκια έχουν την τάση να τρώνε τις ουρές απο τα μακρύφτερα ψάρια! Μπορεί να τα φάνε σε τ'ετοιο βαθμό που τα σκαλάρια να ψοφήσουν! Σου το λέω επειδή συμβαίνει ,αλλά και απο προσωπική εμπειρία!
Άσε που και μόνο να τα στρεσάρουν δεν θα καταφέρεις να πάρεις γέννα! Οπότε για τιγράκια άσ'το!
Apple snails κάνουν! Τα sae δεν γνωρίζω, αλλά μάλλον κάνουν!

δεν ειπα τιγρακια αλλα αρλεκινους.:rolleyes:

maxmike 09-01-12 00:07

αποσω ξερω τα σαε οχι να ξερεις οτι τα απλ μετρανε στην ιχθοφορτηση σου αναλογα το μεγεθος του ποδιου τους.

achisael 09-01-12 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 642595)
αποσω ξερω τα σαε οχι να ξερεις οτι τα απλ μετρανε στην ιχθοφορτηση σου αναλογα το μεγεθος του ποδιου τους.

αναλογως του μεγεθος του ποδιου? τι εννοεις? δεν το επιασα.

ποσα σαε μπορω να βαλω?
ισχυει αυτοπου ακουσα πως αν ειναι 2 αρσενικα πεφτει ξυλο , απλα σκεφτομαι 1 θα κανει δουλεια?

Παναγιώτης Κ 09-01-12 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 642410)
Σκεφτομαι επισης να προσθεσω και καποιο αλλο ειδος εκτος του αλγοφαγου.

οπως τιγρακια , αρλεκινοι .. ποιο απο αυτα ταιριαζει και σε τι αριθμο το καθενα ?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 642554)
δεν ειπα τιγρακια αλλα αρλεκινους.:rolleyes:

Πιο πάνω μου φαίνεται οτι μιλάς για τιγράκια!

achisael 09-01-12 01:02

αυτο που διαβασα ισχυει για τα σαε?

Πλεον αφου ενηλικιωθηκαν μπορεις να κρατησεις μονο ενα εκτος και αν εχεις corydoras οποτε δεν μπορεις να κρατησεις κανενα γιατι τα sae σπανε στο ξυλο τα cory γιατι τα θεωρουν ανταγωνιστες στην τροφη.

μα τα κορυ δεν τρωνε αλγη !!!

platy 09-01-12 01:12

μαλλον εχεις μπερδευτει....εγω σου προτεινα zebra snails ..θα δωσουν και χρωμα και κανουν πολυ καλη δουλεια με τις αλγες..και δεν τρωνε φυτα....τα apple αναλογα με το μεγεθος τους μετριουνται σαν ενηλικα ψαρια στο ενυδρειο...οσο για τα αλγοφαγα ..ουτε τα κορυ ουτε τα sae τρεφονται αποκλειστικα με αλγη..και για τα 2 (οποιο επιλεξεις) θα πρεπει να δινεις λαχανικα ή τροφες ειδικες για ισοροπιμενη διατροφη βυθοψαρων..!!

achisael 09-01-12 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 642614)
μαλλον εχεις μπερδευτει....εγω σου προτεινα zebra snails ..θα δωσουν και χρωμα και κανουν πολυ καλη δουλεια με τις αλγες..και δεν τρωνε φυτα....τα apple αναλογα με το μεγεθος τους μετριουνται σαν ενηλικα ψαρια στο ενυδρειο...οσο για τα αλγοφαγα ..ουτε τα κορυ ουτε τα sae τρεφονται αποκλειστικα με αλγη..και για τα 2 (οποιο επιλεξεις) θα πρεπει να δινεις λαχανικα ή τροφες ειδικες για ισοροπιμενη διατροφη βυθοψαρων..!!


οκ ζεμπρα εχω και εχει γεμισει ασπρα αυγα παντου και μου την σπαει (ειδικα πανω στα ξυλα) οσο για τα aplle τι εννοεις?

αυτο που με νοιαζει ειναι αυτο:
Πλεον αφου ενηλικιωθηκαν μπορεις να κρατησεις μονο ενα εκτος και αν εχεις corydoras οποτε δεν μπορεις να κρατησεις κανενα γιατι τα sae σπανε στο ξυλο τα cory γιατι τα θεωρουν ανταγωνιστες στην τροφη.

αρα μπορω να βαλω μονο 1 σαε (θα με ενδιεφερε 3-4) ή κανενα λογω τον κορυς?

maxmike 09-01-12 18:52

εγω προβλημα με συμβατοτητα μεταξυ σαε και κορυ δεν ειχα αλλα εαν το λεει ο δελτα ετσι ειναι επισης τα αυγα των ζεβρα δεν θα γιανουν ποτε μιας και εκκολαπτοντε μονο σε υφαλμυρο ή αλμυρο νερο;)

achisael 10-01-12 00:24

τα σαε υπαρχει περιπτωση να τρωνε τα αυγα απο αλλα ψαρια αν γεννησουν?

delta66 10-01-12 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 642805)
εγω προβλημα με συμβατοτητα μεταξυ σαε και κορυ δεν ειχα αλλα εαν το λεει ο δελτα ετσι ειναι

Ποιος Δελτα? :roll:
Εγω παντως δεν ειπα ποτε κατι τετοιο :cool:

maxmike 10-01-12 12:17

oyoyoyoypssss συγνωμη δελτα μπερδευτηκα ;);):roll::roll:

achisael 10-01-12 12:38

τα σαε υπαρχει περιπτωση να τρωνε τα αυγα απο αλλα ψαρια αν γεννησουν?

υ.γ. εψαχνα και εγω να βρω απαντηση και λεω που τον ειδε που τον ειδε?:D

maxmike 10-01-12 15:45

μπα δεν νομιζω να τα τρωνε ας πουνε ομως και εμπειροτεροι.πιθανον να τα ενοχλουν ομως

achisael 10-01-12 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 643061)
τα σαε υπαρχει περιπτωση να τρωνε τα αυγα απο αλλα ψαρια αν γεννησουν?

υ.γ. εψαχνα και εγω να βρω απαντηση και λεω που τον ειδε που τον ειδε?:D


επισης την ιδια ερωτηση την κανω και για τα πλεκο και για τα ανκιστρους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02325 seconds with 11 queries