Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   pangasius απορια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31622)

Gojoy 12-04-09 11:11

pangasius απορια
 
Εχω μεσα στο 90αρη μου τα παρακατω ψαρια

3 silvershark
4 cory bronze
3 γκουραμια bloue,golden

H απορια μου ειναι οτι εχω βγαλει τα silvershark επειδη εγηναν τεραστια και πηγα και αγορασα 3 πολυ μικρα καρχαριακια pangasius , δεν ξερω πολλα για αυτα το μονο που εχω διαπιστοσει ειναι οτι ειναι πολυ νευρηκα και συνεχια οταν τρομαζουν ,πηδουν και χτυπουν στο καπακι.Το ενειδρυο εινα πυκνοφυτεμενο , τα ταιζω τροφη που βιθιζετε και τα εχω στους 25 βαθμους.τι πρεπει να προσεχω;Ξερω οτι μεγαλονουν αρκετα γρηγορα.Τι αρωστιες μπορουν να παθουν;

PascM 12-04-09 11:17

Είναι πολύ εύκολο να πάθουν ich και....θέλουν ενυδρείο σε διαστάσεις πισίνας και μάλιστα Ολυμπιακών προδιαγραφών.

panagiotis265 12-04-09 11:18

Φίλε μου καλημέρα.Ξέρεις πόσο μεγάλα γήνονται τα pangasius???
2 χρόνων pangasius δεν χωρούσε σε ενυδρείο 220 λίτρων(χτυπούσε κει αυτό να βγεί έξω).Ευτυχώς βρέθηκε ο Νίκος του δεσμέυσαμε ένα ενυδρείο και μπορεί και ζεί άνετα το ψαράκι μέχρη να βρεθεί κάποιος να μπορεί να το συντηρήσει.

Apollwnas 12-04-09 11:18

Φαντασου οτι τα παγκασιους που πηρες γινονται ακομη πιο μεγαλα απο τα σιλβερ σαρκ καπου στο 1 με 1,5 μετρο!!!!.Οποτε τωρα που ειναι νωρις καλυτερα να τα απομακρυνεις.Και ισως αρκεστεις στο να μεγαλωσεις το κοπαδι των κορυντορας που ηδη εχεις!Επισης οπως ειπες στρεσαρονται με το παραμικρο και συνηθως απο αρρωστιες τους προκαλειται ευκολα ick.Καλως κακως δεν κανουν για ενυδρεια αυτα τα ψαρια.:D

Gojoy 13-04-09 10:10

Kατλαβα πρεπει να βγουυν.Αλλα που να πανε;Ισως σε καμια πυσινα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

theodor72 13-04-09 10:20

Καλα φίλε μου, γιατι δεν εκανες τον κοπο να ρωτησεις ή να διαβάσεις για τα παγκασιους πριν πας και τα αγορασεις; Δηλαδη αν ηθελες να παρεις αυτοκινητο πρωτα θα το αγοραζες και μετα θα εψαχνες να βρεις αν σου κανει; :D
Αυτα σου τα λεω φιλικα και με καθε καλη διαθεση, αλλα πρεπει να ειμαστε υπευθηνοι για τα ζωντανα που διατηρουμε. Ειτε ειναι ψαρια, σκυλακια, γατακια ειτε οτιδηποτε αλλο. Θα γλυτωνες και ολη αυτη την ταλαιπορια, και εσυ και τα ψαρια σου...
Μολις ειδα οτι εχεις και τεσσερα χρονια εμπειριας:confused::confused::confused:

Gojoy 13-04-09 10:26

Πολυ σωστα τα λες αλλα τι να κανω.ειχα διαβασει για αυτα και ελεγαν οτι σκετικα μεγαλονουν γρηγορα,ε, ενταξει τα ιδα στο petshop μια σταλια και τα αγορασα . Μην φανταστεις οτι ειναι τεραστια ειναι 5εκατοστα.Στο petshop μου ειπαν οτι ειναι περιπου 3 μινων.Απλα δεν ξερω τι θα τα κανω στο μελλον

N4505 13-04-09 11:01

Επίσης τα pangasius δεν είναι και τα ιδανικά ψάρια για φυτεμένα...
Καλύτερα να τα απομακρύνεις πριν στα κάνουν ρημαδιό..

panagiotis265 13-04-09 16:30

Παιδιά μίας και το έφερε η κουβέντα έχω ένα pangasius που είναι κοντά στους 40-50 πόντους αν κανείς μπορεί να το συντηρήσει αξιοπρεπώς ας μου πεί. . .

chris@ 24-04-09 14:20

τα pangasious μπορουν να μπουν μεγαλη λιμνη?

iliastsi 24-04-09 14:55

Και εχω ενα pangasius οταν τρομαζει χτυπαει απο εδω και απο εκει και κανει σαν τρελο και τρεχει σφερα...
εδω και 4 χρονια το εχω σε ενυδρειο 37λιτρα δεν εχει μεγαλωσει τοσο πολυ οσο λενε γυρω στα 6-8 εκατοστα να ειναι...
Προσφατα ειχε παθει ich και τελικα καταφερα να καταπολεμησω την αρρωστια αυτη...

και κατι αλλο απο τοτε που εβαλα φυτα κολυμπαει πιο κοντα σε αυτα ομως δεν τα καταστρεφει!!!
και το καλο ειναι οτι ζει ειρηνικα με τα αλλα ψαρια και τολμο να πω οτι ειναι πολυ ανθεκτικο ψαρι...
δες και εδω στο ποστ μου εχω επισυναψει φωτογραφιες η τεταρτη δειχνει το pangasius...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31804
στην αρχη μολις το αγορασα ηταν λιγο '' ντροπαλο '' κολλημπουσε αλλα τροφη δεν ετρωγε οταν ημουν προστα.
Μολις κρυβομουνα ετρωγε αμεσως...

theodor72 24-04-09 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliastsi (Μήνυμα 350629)
Και εχω ενα pangasius οταν τρομαζει χτυπαει απο εδω και απο εκει και κανει σαν τρελο και τρεχει σφερα...
εδω και 4 χρονια το εχω σε ενυδρειο 37λιτρα δεν εχει μεγαλωσει τοσο πολυ οσο λενε γυρω στα 6-8 εκατοστα να ειναι...
Προσφατα ειχε παθει ich και τελικα καταφερα να καταπολεμησω την αρρωστια αυτη...

και κατι αλλο απο τοτε που εβαλα φυτα κολυμπαει πιο κοντα σε αυτα ομως δεν τα καταστρεφει!!!
και το καλο ειναι οτι ζει ειρηνικα με τα αλλα ψαρια και τολμο να πω οτι ειναι πολυ ανθεκτικο ψαρι...
δες και εδω στο ποστ μου εχω επισυναψει φωτογραφιες η τεταρτη δειχνει το pangasius...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31804
στην αρχη μολις το αγορασα ηταν λιγο '' ντροπαλο '' κολλημπουσε αλλα τροφη δεν ετρωγε οταν ημουν προστα.
Μολις κρυβομουνα ετρωγε αμεσως...

Φίλε μου το ψαράκι σου έχει μείνει νάνος και σίγουρα υποφέρει. Και από την φωτο στο link που δείνει δεν δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση και όπως σου λένε ένα τόσο μικρό ενυδρείο ΔΕΝ μπορεί να φιλοξενήσει αξιοπρεπώς ψαράκια εκτός από έναν μονομάχο...

Φιλικά :)

iliastsi 24-04-09 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 350641)
Φίλε μου το ψαράκι σου έχει μείνει νάνος και σίγουρα υποφέρει. Και από την φωτο στο link που δείνει δεν δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση και όπως σου λένε ένα τόσο μικρό ενυδρείο ΔΕΝ μπορεί να φιλοξενήσει αξιοπρεπώς ψαράκια εκτός από έναν μονομάχο...

Φιλικά :)

καταλαβα. Ομως τα ψαρια που πασχουν απο νανισμο '' υποφέρουν '' ???

Πάνος 24-04-09 18:12

αν εσυ ζουσες σε ενα ασανσερ για χρονια ...κι ας μην υπηρχε το θεμα του νανισμου...θα υπεφερες απο τον ασφυκτικα μικρο χωρο...

theodor72 24-04-09 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 350672)
αν εσυ ζουσες σε ενα ασανσερ για χρονια ...κι ας μην υπηρχε το θεμα του νανισμου...θα υπεφερες απο τον ασφυκτικα μικρο χωρο...

Και καθαρά σωματικά να το δούμε, αν σε έναν οργανισμό (είτε είναι ψάρι, είτε είναι θηλαστικό, είτε οτιδήποτε άλλο) δεν αναπτυχθεί σωστά η σπονδυλική στήλη ή/και κάποια εσωτερικά όγανα σίγουρα θα υποφέρει. Αυτό πιστεύω θα έχει ως αποτέλεσμα μείωση του χρόνου ζωης του, κακή φυσική κατάσταση (εμφάνιση) και μη φυσιολογική συμπεριφορά. Τα δύο πρώτα είναι σχετικά εύκολο να διαπιστωθούν. Για να πει κανείς όμως αν η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική ή όχι, θα πρέπει να έχει αρκετή εμπειρία και γνώση για τον συγκεκριμένο οργανισμό. Γι' αυτό διαβάζουμε πολύ συχνά γράφουν κάποιοι που από άγνοια "στοιβάζουν" πολλά και ακατάλληλα ψάρια σε μικρά ενυδρεία: "μέχρι τώρα τα ψάρια μου είναι μια χαρά" και άλλα τέτοια. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχουμε γνώσεις και παρατηρητικότητα για να πουμε αν ένα ψάρι, πχ το παγκάσιους, είναι "μια χαρά"...

iliastsi 24-04-09 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 350684)
Και καθαρά σωματικά να το δούμε, αν σε έναν οργανισμό (είτε είναι ψάρι, είτε είναι θηλαστικό, είτε οτιδήποτε άλλο) δεν αναπτυχθεί σωστά η σπονδυλική στήλη ή/και κάποια εσωτερικά όγανα σίγουρα θα υποφέρει. Αυτό πιστεύω θα έχει ως αποτέλεσμα μείωση του χρόνου ζωης του, κακή φυσική κατάσταση (εμφάνιση) και μη φυσιολογική συμπεριφορά. Τα δύο πρώτα είναι σχετικά εύκολο να διαπιστωθούν. Για να πει κανείς όμως αν η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική ή όχι, θα πρέπει να έχει αρκετή εμπειρία και γνώση για τον συγκεκριμένο οργανισμό. Γι' αυτό διαβάζουμε πολύ συχνά γράφουν κάποιοι που από άγνοια "στοιβάζουν" πολλά και ακατάλληλα ψάρια σε μικρά ενυδρεία: "μέχρι τώρα τα ψάρια μου είναι μια χαρά" και άλλα τέτοια. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχουμε γνώσεις και παρατηρητικότητα για να πουμε αν ένα ψάρι, πχ το παγκάσιους, είναι "μια χαρά"...

δηλαδη ενα pangaisus για να εχει μια σωστη αναπτυξη σε ποσα λιτρα θα πρεπει να ζει???
εγω αναρωτιεμαι αλλο τωρα...
Οι petshoades βαζουν πολλα ψαρια ιδια μεσα σε σχετικα λιγα λιτρα για τον πληθυσμο τους σε 1 ενυδρειο...
Αυτα τα ψαρια στην ουσια δεν ειναι στρυμογμένα???
εγω θυμαμαι οταν ειχα παρει το pangasius ο πετσοπας ειχε γυρω στα 9-10 μεσα σε ενα ενυδρειο 80-100 λιτρων περιπου

N4505 24-04-09 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliastsi (Μήνυμα 350686)
Οι petshoades βαζουν πολλα ψαρια ιδια μεσα σε σχετικα λιγα λιτρα για τον πληθυσμο τους σε 1 ενυδρειο...
Αυτα τα ψαρια στην ουσια δεν ειναι στρυμογμένα???

Τα σκυλάκια έχεις δει που τα βάζουν? :D
Δεν τους νοιάζει και πολύ νομίζω.. :rolleyes:

theodor72 24-04-09 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliastsi (Μήνυμα 350686)
δηλαδη ενα pangaisus για να εχει μια σωστη αναπτυξη σε ποσα λιτρα θα πρεπει να ζει???
εγω αναρωτιεμαι αλλο τωρα...
Οι petshoades βαζουν πολλα ψαρια ιδια μεσα σε σχετικα λιγα λιτρα για τον πληθυσμο τους σε 1 ενυδρειο...
Αυτα τα ψαρια στην ουσια δεν ειναι στρυμογμένα???
εγω θυμαμαι οταν ειχα παρει το pangasius ο πετσοπας ειχε γυρω στα 9-10 μεσα σε ενα ενυδρειο 80-100 λιτρων περιπου

Για το πόσα λίτρα θέλει ένα παγκάσιους για να συνεχίσει να αναπτύσεται κανονικά δεν ξέρω να σου πω, αλλά σίγουρα αν ξεκινήσουμε με ένα μικρό ψαράκι σε ένα άνετο ενυδρείο (ας πουμε 100 λίτρα αλλά εξαρτάται από το μέγεθος και την συμπεριφορά του ψαριου), θα πρέπει καθώς αυτό αναπτύσεται να του δίνουμε και περισσότερα λίτρα αφου δεν μπορούμε να του τα διαθέσουμε από την αρχή.

Στα πετ σοπ, τα ψαράκια μένουν (θεωρητικά) για μικρό χρονικό διάστημα, μέχρι να πωληθούν. Φυσικά και είναι στριμογμένα! Αν για κάποιο λόγω μείνουν για κανένα μήνα, οι απώλειες θα είναι αναποφευκτες! Άλλωστε στα πετ σοπ δεν ενδιαφέρονται αν θα χασουν μερικά ψαράκια αν καταφέρουν να πουλήσουν τα υπόλοιπα. Έμεις όμως στο ενυδρείο μας ενδιαφερόμαστε όχι μόνο να μην χάσουμε το ψαράκι μας, αλλά να του δίνουμε (στο μέτρο του δυνατού) και τις συνθήκες που χρειάζεται.

Gojoy 24-04-09 19:37

Εγω παντος τα παγκασεους τα εδωσα σε ενα καταστημα ποδηλατων που ειχε ενειδριο το οποιο ετσι οπως το εκοψα ηταν καμια 700 λιτρα.Παντος τα βλεπω καμια φορα οταν παιρναω απο την βητρινα και τα 3 μες την τρελη χαρα....Παντος μεγαλωσαν παρα πολυ γρηγορα!!!Ασιμφερα για ενειδριο κατω απο 200 λιτρα.(για αυτο και του τα χαρησα)

iliastsi 24-04-09 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 350694)
Εγω παντος τα παγκασεους τα εδωσα σε ενα καταστημα ποδηλατων που ειχε ενειδριο το οποιο ετσι οπως το εκοψα ηταν καμια 700 λιτρα.Παντος τα βλεπω καμια φορα οταν παιρναω απο την βητρινα και τα 3 μες την τρελη χαρα....Παντος μεγαλωσαν παρα πολυ γρηγορα!!!Ασιμφερα για ενειδριο κατω απο 200 λιτρα.(για αυτο και του τα χαρησα)

και κατι αλλο μολις το pangasius μεγαλωσει και γινει καρχαριας
υστερα τρωει αλλα ψαρια σαν τα πιραγχας?

Πάνος 24-04-09 20:15

δε θα πει οχι σε καποιο μικρο ψαρακι που μπορει να το κανει μια μπουκια...
ενας γνωστος μου τουλαχιστον ελεγε οτι του εξαφανιζονται τα νεον..και το ειχε αποδωσει εκει...

Gojoy 25-04-09 10:58

Αυτο το πραγμα με τα νεον το εχω ακουσει και εγω.Επειδη τα παγκασεους δεν αφηνουν φυτο για φιτο μεσα στο ενυδρειο ,μεχρι και τα πλαστικα φιτα τα ενοχλουν ,καποιος που εχει παγκασεους και νεον μαζι ειναι σχεδον συγουρο οτι θα τα φαει τα νεον γιατι δεν θα εχουν φυτα για να κριφτουν.!!!!

geoaki 25-04-09 15:22

γεια σου παναγιωτη265

...σε λιγο καιρο μεχρι το καλοκαιρι θα εχω φτιαξει λιμνη οπου θα τοποθετησω τα δικα μου παγκασιους..αν ενδοιαφερεσε μπορω να βαλω παρω και τα δικα σου αν θελεις...η λιμνη απο διαστσεις οπως το σχεδιαζω θα ειναι 4χ5χ1,70....

capetanakis 25-04-09 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geoaki (Μήνυμα 350862)
γεια σου παναγιωτη265

...σε λιγο καιρο μεχρι το καλοκαιρι θα εχω φτιαξει λιμνη οπου θα τοποθετησω τα δικα μου παγκασιους..αν ενδοιαφερεσε μπορω να βαλω παρω και τα δικα σου αν θελεις...η λιμνη απο διαστσεις οπως το σχεδιαζω θα ειναι 4χ5χ1,70....

και τον χειμωνα τι θα κανεις με τις χαμηλες θερμοκρασιες?

maikl 25-04-09 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από capetanakis (Μήνυμα 350867)
και τον χειμωνα τι θα κανεις με τις χαμηλες θερμοκρασιες?

....θα τα "χουχουλιαζει"...:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02254 seconds with 11 queries