Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Μαυρα ματια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16867)

jimfytakis 20-04-07 13:46

Μαυρα ματια
 
Γνωριζω οτι εχει ξανατεθει το θεμα για τα γκαπυ το παρελθον που μαυριζουν που και που τα ματια αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη για το λογο τον οποιο γινεται.Εικασιες για το σεξουαλικο τους κυκλο γιναν μα μηπως υπαρχει κατι ποιο συφκεκριμενο?

PascM 20-04-07 13:55

Από όσο γνωρίζω όχι! Κανείς άλλος? Halvas???????

halvas69 20-04-07 14:00

Mπαααα

jimfytakis 20-04-07 14:03

Thx παντως για το ενδιαφερον!Το εψαξα και σε αλλα σαητ αλλα δεν βρηκα καμια αναφορα για το ζητημα.Πιθανον να ειναι η 'περιοδος' των ψαριων.Τι αλλο να πω????!

PascM 20-04-07 14:04

Κοίτα μπορείς να το δεις και από μια άλλη οπτική γωνία! Τα δικά μας μάτια όταν ξυπνάμε πως είναι?

jimfytakis 20-04-07 14:09

Δεν ξερω παιδες!Εσεις δεν πατε σχολειο σιγουρα ξυπνατε με καλυτερη διαθεση.Τα δικα μου δεν θελουν να ανοιξουν!!!!Απο την οπτικη που το θετεις,πινουμε ενα καφε πλενουμε προσωπο και οκ.Τα γκαπυ ποσο θελουν,5μερες μεχρι να πιουν το 'καφε' τους?!!!

PascM 20-04-07 14:13

:D :D :D :D :D

MiziGr 20-04-07 15:06

Μαύρα μάτια έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά μόνο σε θηλυκά. Έχει τύχει σε κανέναν να δεί αρσενικό με μαυρισμένα μάτια;;;;

jimfytakis 20-04-07 15:40

Ο 1 απο τους 3 μακαριτες αρσενικους μου μαυριζε που και που.Δυστυχως πεθαναν τα αρσενικα(ειχαν κατι στην ουρα τους που οταν τους αγορασα δεν το προσεξα)

MiziGr 20-04-07 19:51

Με τρομάζεις τώρα!!! Πήρα και εγώ χθές έναν αρσενικό και μόλις έφτασα σπίτι η ουρά του ήταν σαν να την έχουν τσιμπήσει...

jimfytakis 20-04-07 21:07

Ετσι ηταν και των δικων μου.Βασικα τα πραγματα ηταν αλλιως.Του ενος ηταν φθαρμενη οπως και του αλλου.Μετα απο 10μερες τους βρηκα αποχρωματισμενους και νεκρους.Ηταν και λιγο ανορεκτοι.Ισως να ειχα και πολλα ΝΟ3 δεν ειχα τοτε μετρησεις.Ο αλλος ξυπνησα ενα πρωι και ειχε σκισμενη ουρα σε σχημα V.Μετα απο 2 μερες....Εφαγε και ξυλο ομως απο τον λατρευτο μου πλεκο!(του πλεκο μου του σκιστηκε και αυτουνου το ραχιαιο πτερυγιο και ξανακολλησε!!Πριν 1μηνα ειχε και τρυπουλα,εκλεισε!Ειχε φυγει και το μισο πτερυγιο απο αρρωστια και ξαναβγηκε!Τερας σου λεω τερας!)

halvas69 20-04-07 21:15

Και εγώ το είχα δει και σε αρσενικά.

sailim 14-03-10 17:45

Έχει τύχει να δώ γκάπυ που από μια στιγμή στην άλλη το λευκό μέρος του ματιού του να μαυρίζει κ μετά από λίγα λέπτα να επανέρχεται στο φυσιολογικό του χρώμα..
Αυτή την εναλλαγή εγώ θα την παραλλήλιζα με κάτι που ενοχλεί τα ψαράκια κ συμβαίνει.. :confused:

maikl 14-03-10 21:29

...βλεπει κανα φιλο απο τα "παλια"....
...ειναι αυτο που λεμε "μαυρα ματια εκανα να σε δω..." :D
...κοντευουν αλλωστε και τρια χρονια απο τοτε...:grin:

£ℓɛƒȶɦɛʀɨα 03-06-10 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 169282)
Μαύρα μάτια έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά μόνο σε θηλυκά. Έχει τύχει σε κανέναν να δεί αρσενικό με μαυρισμένα μάτια;;;;

ναι, έχω παρατηρήσει μαύρα μάτια σε ένα αρσενικό αλλά μόνο για 2 μέρες γινόταν αυτό... μέχρι στιγμής δεν το έχω παρατηρήσει σε άλλο ψαράκι :)

endymion 06-06-10 13:06

Έχω 4 guppy 1 αρσενικό και 3 θηλυκά, 1 apple snail, και 3 molly. Ένα από τα θηλυκά guppy ένα βράδυ παρατηρησα πως είχε μαύρα μάτια και φοβήθηκα. Τα παρατηρούσε από τότε όλα από κοντά και συνειδητοποίησα ότι τα μάτια του γίνονταν μαύρα όταν γινονταν αλλαγές στο περιβάλλον του και ένιωθε απειλή, όπως τότε που έβαλα τα μόλλυ την πρώτη μέρα μετά όμως επανήλθαν στο φυσιολογικό. είναι το μόνο από τα θηλυκά που αλλάζουν τα μάτια του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,20545 seconds with 11 queries