Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   ξυλόπετρες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39775)

ALKAR 20-04-10 18:15

ξυλόπετρες
 
προ ημερών αγόρασα απο το Leroy Merlin μερικές ξυλόπετρες. Σήμερα, προσπαθώντας να τις πλύνω, παρατήρησα πως είναι πολύ εύθραυστες, ενώ τρίβονται πολύ εύκολα και αφήνουν μικρούς κόκκους άμμου. πέραν τούτου, παρατηρώ πως γυαλίζουν σε ορισμένα σημεία, σαν να τους έριξαν χρυσόσκονη.
έχει κανείς εμπειρία απο τις πέτρες αυτές? κάνουν για ενυδρείο?

giannisqq 20-04-10 18:26

εχω στο δικο μου και θα σου ελεγα να μην βαλεις!!!οπως το ειπες ειναι!!

Alex_Salonica 20-04-10 18:54

Αν είναι ξυλόπετρες μπορείς να τις βάλεις, είναι μη ασβεστολιθικές και ακίνδυνες για το ενυδρείο.

Όπως όλες τις πέτρες ένα καλό ξέπλυμα μόνο πριν τις βάλεις

ALKAR 20-04-10 19:50

κρίμα, χαλάστηκα τώρα.
από το παραπάνω μαγαζί πήρα δύο ειδών πέτρες, που μου άρεσαν.
οι άλλες, που ήταν και η πρώτη προτίμησή μου, ήταν ασβεστολιθικές. Αυτές, την ώρα που προσπαθούσα να βάλω ένα κομάτι στο βυθό, μου' μεινε η μισή πέτρα στο χέρι...
άσε που τις προάλλες κατέβασα από εξόρμηση στο βουνό καμιά εικοσαριά κιλά πέτρας, που μου βγήκαν ασβεστολιθικές.
Τι να πω, δεν με θέλει

kingrim 20-04-10 20:20

εδω θεσσαλονικη ρωτησα τους πωλητες και ηξεραν ποιες ειναι ασβεστολιθικες και ποιες οχι και καταλαβαν οτι τις ηθελα για ενυδρειο επαθα πλακα.....

εαν ρωτησεις και εκει ισως ξερουν εγω πηρα λαβα

Τσιόνογλου Σταύρος 20-04-10 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 437976)
εδω θεσσαλονικη ρωτησα τους πωλητες και ηξεραν ποιες ειναι ασβεστολιθικες και ποιες οχι και καταλαβαν οτι τις ηθελα για ενυδρειο επαθα πλακα.....

εαν ρωτησεις και εκει ισως ξερουν εγω πηρα λαβα

Ρώτα και ποιός τους έκανε το φροντιστήριο ένα βράδυ με ψιχάλα :D.

kingrim 20-04-10 22:14

ε δεν παμε καλα χαχαχα
σεμιναρια στα καταστηματα χαχαχαχα
σου εδωσαν καμια τζαμπα πετρα???????

Τσιόνογλου Σταύρος 21-04-10 13:11

Τσάμπα δεν θέλω .
Απλώς οταν πήγα να πάρω πέτρες για το δικό μου (το καινούργιο )ελιχα και τι μπουκαλάκι με το οξυ.Όπως δοκίμαζα τις πέτρες με πήρε πρέφα ο σεκιουριτάς και μου έκενε παρατήρηση (ντα),ακολούθησε μια ωραία στιχομυθεία μεταξύ μας και ήρθαν και κάποιοι υπάλληλοι και μου είπαν οτι δεν χρειαζόταν να κάνω το τεστ γιατι αυτοι ξέρουν ποιες πέτρες κάνουν για ενυδρείο (μπά).Όπως καταλαβαίνεις στο τέλος πήραν χαρτι και σημείωναν ποια πέτρα ταιριάζει για τα ανάλογα ψάρια.

maikl 21-04-10 15:32

....ορε γι'αυτο εχθες οταν πειραζα τις ξυλοπετρες με κοιτουσε με μισο ματι....σου λεει :"κι αυτος τι-ουτος ειναι"...(ενυδρειο εχεις????)* :D

* .......

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. 03-05-10 04:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 438039)
Ρώτα και ποιός τους έκανε το φροντιστήριο ένα βράδυ με ψιχάλα :D.

Το θυμαμαι σαν χθες που μου τολεγες ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01315 seconds with 11 queries