Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Νεγέννητα γκάπυς... πότε τα απομακρύνουμε? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36102)

Costa 16-12-09 09:57

Νεγέννητα γκάπυς... πότε τα απομακρύνουμε?
 
Καλημέρα σε όλους.

Πότε ενδείκνυται να απομακρύνουμε τα νεογέννητα από το ενυδρείο?
Ρωτάω, γιατί έχω ήδη 2 γέννες μέσα σε 6 μέρες, είναι σύνολο καμμιά 10 μικρά (τόσα μπόρεσα να μετρήσω) και το ενυδρείο μου είναι αρκετά μικρό για όλα αυτά, ήδη έχω αμμωνία στο 0,5 (με μετατροπή βάσει του pH μου στο 0,009 σύμφωνα με το φυλλαδιάκι της SERA), οπότε θα πρέπει να τα δώσω.

Ευχαριστώ,
Κώστας

harris samos 16-12-09 10:39

κανε σιχνες αλλαγες νερου
ολα τα μωρα κατουρανε πολυ
ποσα λιτρα εχεις ?? και ποσα ψαρια εχεις μεσα ??
σε κανα μηνα μπορεις να τα δωσεις
να σου ζησουν τα μωρα :D:D:D:D

Costa 16-12-09 12:22

Λοιπόν... εδώ αρχίζουν τα καντήλια..
το ενυδρεαιάκι είναι 35*20*30 (μ*π*υ) και μέσα έχει 3 γκάπυς (1 αρσενικό), 2 μηλοσαλίγκαρα και 2 γαριδούλες
Είχα μια γέννα πριν 6 μέρες και χθες άλλη μια. Σύνολο πρέπει να είναι καμμιά 12ρια ψαράκια.
Μιας και είχα αμμωνία στο 0,5 (και εξακολουθώ να έχω) άλλάζα καθημερινά το 30% του νερού και απόχθες που είοχα τη δεύτερη, αλλάζω πλέον το 50%, αλλά η αμμωνία δεν λέει να πέσει.
Σημερινές μετρήσεις
pH = 7,5
ΝΗ4/ΝΗ3 = 0,5 και με αναγωγή 0,009
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 5
KH = 17
GH = 21
Το μόνο περιοριστικό είναι το επιπλάκι που έχω το ενυδρείο (και γενικά περιορισμένος χώρος στο δωμάτιο της γυναίκας μου, οπότε σήμερα αύριο το πολύ θα πάρω ένα 40ρι ενυδρειάκι.
Μέχρι να το πάρω το ενυδρειάκι και να το στρώσω, θα αντέξουν τα ψαράκια μου?

Ευχαριστώ,
Κώστας

gmanes 16-12-09 12:36

Δε συζητάμε για στρώσιμο, και αυτό που τα έχεις τώρα άστρωτο είναι, οπότε καλύτερα να τους δώσεις πιο πολλά λίτρα (= λιγότερη συγκέντρωση αμμωνίας) και να συνεχίσεις τις καθημερινές αλλαγές... Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις και μπόλι από κάποιον, για να μη βασανίζονται...
Όσο πιο γρήγορα τα κάνεις όλα αυτά, τόσο καλύτερα....

harris samos 16-12-09 21:34

μη παρεις 40ρι για γκαπι τον αλλο μηνα θα εχεις το ιδιο προβλημα απο της γενες παρε ενα 120 και θα ειναι μια χαρα
και σε 2 μηνες σε βλεπω να βαζεις αγγελιες χαριζοντε πουλιουντε :D

Costa 16-12-09 23:18

Καλησπέρα.
Αναγκαστικά, λόγω χώρου, όσο και αν φαίνεται απίθανο, δεν υπάρχει άλλος χώρος στο δωμάτιο της γυναίκας μου, πέρα από ένα 40ρι το οποίο ήδη αγόρασα σήμερα.
Το πήραμε άρον άρον, μπας και σουλουπωθεί η κατάσταση, αν και στην πορεία άλλαξε γνώμη. Το τι θα γίνει θα εξαρτηθεί και από τις προτάσεις σας.
Οι διαστάσεις του καινούργιου, είναι 38,5*28*43 (μ*π*υ). Σε αυτό μπορούν να μπει μια ομάδα 8-10 νέον? Εναλλακτικά, εάν δεν μπορέσω να έχω τις κατάλληλες συνθήκες για τα νέον, θα μπορούσα να έχω ξιφοφόρους και πλάτυ? Και αν ναι, σε τι αναλογίες?
Προς το παρόν τρέχει το μικρότερο ενυδρειάκι, στο οποίο σκεύτομαι να κάνω καθημερινές αλλαγές 50% έως ότου μεγαλώσουν τα μικρούλια και να αρχίσω να τα δίνω σιγά σιγά, και να παραμείνουν τα σαλιγκάρια με τις γαριδούλες. Το πιο πιθανόν, να γυρίσω πίσω στο πετσοπ τα μεγάλα ή να χαριστούν σε κάποιον που τυχόν τα θελήσει.

Dimis 16-12-09 23:39

Neon σε 40 λιτρα δεν ειναι απαγορευτικο αλλα σιγουρα δεν ειναι καλο!
Αν επιμενεις ομως σε αυτο θα βαλεις 5-6 το μεγιστο,αλλαγες νερου 40 % εβδομαδιαιως και σε αυτα τα 18 περιπου λιτρα που θα βγαζεις θα βαζεις 8 λιτρα απο απιονισμενο νερο (4λιτρα πιτονακια νερου για σιδερο) και 10 βρυσης,ετσι θα εχεις μαλακο νερο που θελουν τα νεον.
Επισης και γκαπυ και ξιφοφοροι σε 40 λιτρα ειναι παλι αρκετα...
Διαλεξε ενα απο τα 2 ειδη αλλα παλι θα εχεις το προβλημα με τις γεννες,δηλαδη 3 γκαπυ σημερα 40 σε λιγους μηνες....
Επισης βαλε αμεσα αγγελια για μπολι ωστε να εχεις αμεσα ετοιμο το νεο σου ενυδρειο.

Costa 17-12-09 00:14

Προσανατολίζομαι στο να φύγουν τα γκάπυς.
Ξιφοφόρους και πλάτυς μπορώ να έχω μαζί? Και αν ναι, πόσα από το κάθε είδος?

Γιώργος Κ 17-12-09 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Costa (Μήνυμα 396529)
Ξιφοφόρους και πλάτυς μπορώ να έχω μαζί? Και αν ναι, πόσα από το κάθε είδος?

Δυστηχως υβριδιζουν μεταξυ τους μη τα βαλεις μαζι .... :smt009

Costa 17-12-09 00:28

Κρίμα....
Τελικά, μάλλον θα πάω στα νέον, και θα ψάξω να βρω την κατάλληλη αναλογία νερού βρύσης-απιονισμένου νερού....
Σηκώνει να βάλω και κάτι άλλο πέρα από αυτά τα 5-6 νέον?
Τα μηλοσαλίγκαρα?
Φαντάζομαι οι γαριδούλες θα πάρουν και αυτές πόδι.....

Dimis 17-12-09 00:36

Μπορεις μαζι με τα νεον να βαλεις ενα σαλιγκαρακι και μερικες γαριδουλες....αν και θα γινουν και αυτες πολλες!

Costa 17-12-09 00:44

Να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και περιεκτικές απαντήσεις.
Δεν θα ξεφορτωθώ τις γαριδούλες, και είναι γλύκες.... Κάτι είναι και αυτό.
Αντί για να βάζω κάθε φορά απιονισμένο νερό, μπορώ να πάρω κάποια από αυτές τις συσκευές αντίστροφης ώσμωσης που πουλάνε κάποιοι?
Σε αυτές έχεις τη δυνατότητα να ρυθμίσεις τις παραμέτρους στο "τελικό" νερό σου?

Γιώργος Κ 17-12-09 00:59

Η οσμωση θα σε βολεψει περισσοτερο απο τις αλλες επιλογες + οτι μπορεις να "φτιαξεις" ακριβως το ph και τις σκληροτητες που επιθυμεις πολυ πιο ευκολα!! ;)

Costa 18-12-09 00:53

Ήδη ψάχνω για μεταχειρισμένη ώσμωση... αλλοιώς καμμιά καινούργια σε οικονομική τιμή...
Σήμερα έδιωξα και τα μεγάλα τα γκάπυς, οπότε έμεινα με τα πιτσιρίκια, τα μηλοσαλίγκαρα και τις γαριδούλες. Ελπίζω να σταματήσω τις πρωι-μεσημέρι-βράδυ πριν και μετά το φαγητό αλλαγές.... Να μεγαλώσουν και τα πιτσιρίκια και να τα δώσω σιγά σιγά... ίσως το κρατήσω το ενυδρειάκι για γαριδούλες

Serafeim 28-12-09 01:53

Και γιατί δεν κρατάς μόνο μερικά αρσενικά γκαπάκια??

logio 24-01-10 14:41

αν θες να δωσεις τα ψαρια ενδιαφερομαι εγω στειλε μηνυμα αν θες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries