Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Fan controllers... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42418)

theodoros 22-07-10 14:02

Fan controllers...
 
καλησπέρα...

Γνωρίζει κανείς αν οι fan controllers κάνουν δουλειά σε ενυδρείο???
-------------------------
έχω δεί ότι έχουν ένα alarm θερμοκρασίας πού άν η θερμοκρασία περάσει το όριο που έχουμε βάλει οι ανεμιστήρες δουλεύουν σε full speed και μόλις πέσει η θερμοκρασία κάτω από το όριο ξανά σταματάνε...

sfk 22-07-10 14:48

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodoros (Μήνυμα 466362)
καλησπέρα...

Γνωρίζει κανείς αν οι fan controllers κάνουν δουλειά σε ενυδρείο???
-------------------------
έχω δεί ότι έχουν ένα alarm θερμοκρασίας πού άν η θερμοκρασία περάσει το όριο που έχουμε βάλει οι ανεμιστήρες δουλεύουν σε full speed και μόλις πέσει η θερμοκρασία κάτω από το όριο ξανά σταματάνε...

Μπορει να κανουν -δεν αμφιβαλλω. Το κοστος αγορας τους ομως???
Εγω λεω να φτιαξεις το παρακατω κυκλωμα. Απλο, φτηνο-δε θα σου κοστισει πανω απο 10Ευ. Αν το σεταρεις με ενα καλο θερμομετρο, βαζοντας πολυστροφο τριμμερ στο VR1, θα σου δουλεψει ρολοι(αρκει να σιλικοναρεις τις επαφες του NTC μη σου παρουν νερο).

theodoros 23-07-10 10:54

η τιμή του είναι απο 20€ ως 50€ δεν είναι πάρα πολλά για να το βάλω στην βάση του ενυδρείου που είναι στο σαλόνι (ειναι πολύ εφετζίδικο...)
-------------------------
απλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να τους έχεις σε 0rpm και όταν περάσει το όριο του alarm ή του auto temperature να γυρίζει με full speed
ή πρέπει να το έχεις σαν λιγότερα τα 100rpm..?
Αν έχει κανείς fan controller και γνωρίζει ας μου πεί...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sfk (Μήνυμα 466376)
Μπορει να κανουν -δεν αμφιβαλλω. Το κοστος αγορας τους ομως???
Εγω λεω να φτιαξεις το παρακατω κυκλωμα. Απλο, φτηνο-δε θα σου κοστισει πανω απο 10Ευ. Αν το σεταρεις με ενα καλο θερμομετρο, βαζοντας πολυστροφο τριμμερ στο VR1, θα σου δουλεψει ρολοι(αρκει να σιλικοναρεις τις επαφες του NTC μη σου παρουν νερο).


αυτο πμορείς να το κάνεις εσύ? γιατι εγώ με τίποτα...
-------------------------
δεν έχει κανείς fan controller???

sfk 23-07-10 14:18

απλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να τους έχεις σε 0rpm και όταν περάσει το όριο του alarm ή του auto temperature να γυρίζει με full speed
ή πρέπει να το έχεις σαν λιγότερα τα 100rpm..?
Αν έχει κανείς fan controller και γνωρίζει ας μου πεί...
-------------------------
-δες ποιο μοντελο ειναι και ψαξε το στο γοογλε για να βρεις το pdf με τις οδηγιες.


αυτο πορείς να το κάνεις εσύ? γιατι εγώ με τίποτα...
-------------------------
Σε ειδα στην κατηγορια DIY και υπεθεσα οτι εχεις τις αναλογες γνωσεις. Αν ξερεις τα βασικα, δηλ να κολλας με κολλητηρι, μπορεις ανετα να το φτιαξεις σε μια διατρητη πλακετα. Τα υλικα ειναι ευκολο να τα βρεις στη Δωδεκανησου(ή αλλου). Ρευμα δινεις απο απλο τροφοδοτικο 12Volt/ εως 1Αmpere (αντεχει 3 ανεμιστηρακια)

netblues 23-07-10 14:37

Το κυκλωματακι μια χαρα ειναι για οποιον πιανει στα χερια του κολητηρι.
Για τα fan controllers το προβλημα ειναι οτι ελαχιστα μοντελα εχουν αυτοματη ρυθμιση, κατι που ειναι τελειως απαραιτητο. Τα περισσοτερα εχουν απλως κουμπια για να τα ρυθμιζει ο χρηστης..
Πολυ προσφατα, σε μια κριση βαρεμαρας και ελλειψης χρονου, πηρα αυτό
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...=STRK:MEWNX:IT

Ειναι ενας απλοποιημενος eliwell, με 40 ευρω τελικη τιμη με μεταφορικα (συστημένο)
Εχει ρυθμιση ανα 1 βαθμο κελσιου, και ρυθμιζομενο παραθυρο μεταξυ θερμανσης - ψυξης, παλι ανα 1 βαθμο.

sfk 24-07-10 13:47

Αυτο που χρειαζεσαι για να μη βρασουν τα ψαρια σου ειναι ενας eliwell 915, με 50 ευρω. Τα "φωτακια" κ.λ.π. δε θα σου προσφερουν ασφαλεια. Αν δε μπορεις τις κατασκευες παρε eliwell που θα τον εχεις και για θερμανση και για ψυξη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01305 seconds with 11 queries