Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Απόδραση γκάπυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41753)

stelios_ant 04-07-10 17:24

Απόδραση γκάπυ
 
Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από μια μικρή αποχή από το φόρουμ λόγω υποχρεώσεων, επανέρχομαι με νέες απορίες...:D
Πριν από λίγο έκανα αλλαγή νερού στο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40441) και ένα από τα γκάπυ πέρασε από το σωλήνα στον κουβά που πετάω το νερό. Το ξαναέβαλα στο ενυδρείο.
Ο κουβάς χρησιμοποιείται και για σφουγγάρισμα, οπότε μάλλον έχει υπολείματα απορρυπαντικού.

1.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα για το ίδιο το γκάπυ, αλλά και για τα υπόλοιπα στο ενυδρείο; Σημειώνω ότι στο ενυδρείο υπάρχουν και μικρά (1 μηνός).

2. Λέτε να σχεδιάζουν τα γκάπυ απόδραση;;;;:rolleyes:

aggelospap 04-07-10 17:31

Φιλε μου το ιδιο επαθα και εγω μια μερα και το γκαπυ κατεληξε στο μπαλκονι !Με γρηγορες κινησεις το εβαλα μεσα ξανα και τωρα ειναι μια χαρα !Το κολπο που κανω εγω ειναι να βαζω την αποχη και μεσα τον σωληνα την αποχη ομως κρατα την στην επιφανεια για να μην πηγαινουν πανω και κολλανε !Ειναι πολυ περιεργα και κινητικα ψαρακια για αυτο να προσεχεις στισ αλλαγες ειδικα αν εχει μικρουλια απο γεννες:cool:

kingrim 04-07-10 17:48

υπαρχει στα πετ σοπ ενα πλαστικο με τρυπες που μπαινει στα μπαστουνια απο τα εξωτερικα φιλτρα ενα τετοιο θα κανει δουλεια

αλλιως στο λαστιχο ανοιγεις καμια 5-6 τρυπες σε μεγεθος μολυβιου για να σπασει η δυναμη που τραβαει το λαστιχο

nivadventure 04-07-10 18:01

Βάλε ένα τούλι η ένα κομμάτι καλσόν με λαστιχάκι στην εισαγωγή και θα είσαι οκ :):)

halvas69 04-07-10 18:01

ή ένα κομμάτι σφουγγάρι ;)

tepe 05-07-10 12:49

το ιδιο επαθα και εγω ειχα ενα ενυδρειο μικροτερο 20λτ και το απειθαρχο γκαπακι το εβαλα εκει μεσα και σας πληροφορω οτι μετα απο ενα μηνα παρατηρω πως ειναι απο τα ωραιοτερα γκαπυ που εχω ποτε απο γενες !!!
ειναι βασιλιας στο μικρο ενυδρειο χε χε χε λιγο ακομα να μεγαλωσει και αφου ειναιυγειεστατος θα μπει με την υπολοιπη ομαδα στο 125αρι

kalaxan 05-07-10 14:03

Eμενα μου έχει τύχει για κάποια που δεν παθαν απολυτως τιποτα, αλλα και για ενα αλλο θηλυκο που μετά απο λιγα λιπτά μας άφησε..:(

Χρησιμοποιώ σωλήνα μικρού διαμέτρου και προσέχω πολύ αλλά τα χαζά όλο εκεί έρχονται..δεν έχουν την αίσθηση του κινδύνου...

Σφουγγάρι εγώ δε θα έβαζα καθώς ρουφάω και ακαθαρσίες και σαλιγγάρια με το σωλήνα..

panos1972 05-07-10 14:35

Χρησιμοποιώ λάστιχο 3/4 της ίντσας και στο στόμιο έχω περασμένο τούλι με λαστιχάκι, για να μη ρουφάω γαρίδες και γόνο.

Χαλβά καλό το σφουγγάρι αλλά με δυσκολεύει στα πίσω δόντια....εεεεεεεε στα δύσκολα σημεία ήθελα να πώ!!!!

stelios_ant 08-07-10 20:17

Τελικά το γκάπυ δεν έπαθε απολύτων τίποτα...
Ευχαριστω για τις οδηγίες την επόμενη φορά θα εφαρμόσω κάποια.

endymion 09-07-10 15:24

Ακόμα και να ρουφήξεις μικρά guppies αν το λάστιχο καταλήγει σέναν κουβά να υπερχειλίζει, τότε μόλις τελειώσεις τα ξανατοποθετείς προσεκτικά με μια απόχη στο ενυδρείο. Καλό θα ήταν να έχεις λάστιχο και κουβά ή δοχείο μόνο για το ενυδρείο δεν κοστίζουν και πολύ αν σκεφτείς τι έχουμε δώσει για να στήσουμε τα ενυδρεία μας.

theodor72 09-07-10 17:49

Να σημειώσω και εγώ, ότι στην περίπτωση που ένα ψαράκι πηδήξει από το ένυδρείο και βρεθεί στο πάτωμα, θα πρέπει να μην πανικοβληθούμε και να μην το πίασουμε με το χέρι. Θα του κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά, καθώς στην προσπάθεια μα να το πιάσουμε, θα καταστρέψουμε μεγάλο μέρος της βλέννας που καλύπτει το σώμα κάθε ψαριού. Επιστρατεύουμε λοιπόν την ψυχραιμία μας, την απόχη και ένα φύλλο σκληρό χαρτί ή κάτι ανάλογο, και χρησημοποιώντας το χαρτί σα φτυαράκι βάζουμε τον ψαρή στην απόχη και μπλουμ, ξανά μέσα. Καλό είναι επίσης μετά από μια τέτοια πτώση να προσθέσουμε στο νερό και κάποιο ειδικό αντιχλώριο που να προστατεύει και να βοηθάει την αναδημιουργία της βλέννας.
Ίσως είναι άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα, αφού το ψαράκι δε έπεσε εκτός ενυδρείου, αλλά νομίζω ειναι χρήσιμο να το γνωρίζουμε :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries