Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   απορια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51665)

natasa 11-04-11 13:36

απορια
 
καλισπερα....Παιδια τι μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο για να καθαριζει τον πατο,της πετρες, και τα τζαμια???

antonis1988 11-04-11 13:39

καλησπερα νατασα!!!

για το καθαρισμο ενυδρειου απο αλγες μπορεις να εχεις πλεκοστομους γλυφτες η σαλιγκαρακια επιλεγεις σωστα αναλογα με το τι αλλο εχεις στο ενυδρειο σου...

φιλικα αντωνης

achisael 11-04-11 13:42

ι αλγες οταν στρωσεις το ενυδρειου φευγουν...

οσο για τους ''γλυφτες'' που λεει το παιδι παραπανω.. δεν μπαινουν οπου να ναι.. αντε εχεις γκαπυ ή σκαλαρια χωσε 2-3 γλυφτες μεσα..

υπαρχει και η σκουπα βυθου για να περνεις τα χοντρα..

αλλα καλο θα ηταν να μην πειραζεις πολυ τον βυθο γιατι κ εκει εχει βιολογια..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis1988 (Μήνυμα 577701)
καλησπερα νατασα!!!

για το καθαρισμο ενυδρειου απο αλγες μπορεις να εχεις πλεκοστομους γλυφτες η σαλιγκαρακια επιλεγεις σωστα αναλογα με το τι αλλο εχεις στο ενυδρειο σου...

φιλικα αντωνης


πως προτεινεις κατι χωρις να ξερεις τι ψαρια εχει ηδη μεσα?
ρωτας αν ταιριαζουν ?
οι ''γλυφτες'' που λες δεν μπαινουν οπου να ναι..

καλο ειναι οταν δεν ξερουμε κατι να μην λεμε οτι να ναι..
γιατι ο αλλος μπορει να παει και να το κανει...:rolleyes::rolleyes:

natasa 11-04-11 13:49

μεσα εχω τρεις ξιφοφορους, 2 νεον μπλακ τετρα,2 γκαπι....και καποια αλλα που δεν θυμαμαι πως λεγοντε

achisael 11-04-11 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από natasa (Μήνυμα 577709)
μεσα εχω τρεις ξιφοφορους, 2 νεον μπλακ τετρα,2 γκαπι....και καποια αλλα που δεν θυμαμαι πως λεγοντε

πες μας και τα λιτρα σου

natasa 11-04-11 14:08

τα λιτρα ειναι 63 και συνολικα εχω 11 ψαρια μεσα....μπορω να βαλω γαριδες η κατι τετοιο μεσα για να καθαριζετε και για τα τζαμια τελικα τι να βαλω?

gouts0unin 11-04-11 14:16

Το χέρι σου, ίσως;

bokostas 11-04-11 14:20

Σαλιγκαράκια (το πολύ 2-3) και γαριδούλες ρεντ τσέρρυ. Τα μπλακ νεον τετρα δεν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα ψάρια σου, θέλουν πιο μαλακό και όξινο νερό.

natasa 11-04-11 14:26

σε ευχαριστω για την απαντηση σχετικα με της γαριδες....και οσο για την αλλη απαντηση διλ για τον φιλο που μου ειπε το χερι μου δεν θα το σχολιασω καν μονο να του πω οτι κανενας δεν τα ξερει ολα και μην προσπαθει να μας το πεξει εξυπνος γιατι καπως αλλιως δειχνει ισως να τολμησω να πω οτι δειχνει πιο πολυ σαν η........ς παρα για καποιον που τα ξερει.....ολα..... φιλικα

gouts0unin 11-04-11 14:33

Η κοινή λογική έχει πάει περίπατο. Σε 63 λίτρα έχεις ασύμβατα ψάρια μεταξύ τους. Και πολλά. Και ψάρια που ούτε καν ξέρεις το όνομά τους! Και σε παραξενεύει που σου λέω να βάλεις το χέρι σου για να το καθαρίσεις; Εγώ το κάνω με εξαιρετικά αποτελέσματα, και χωρίς να προβληματίζομαι αν είναι συμβατό ή αν έχω αρκετά λίτρα.

bokostas 11-04-11 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από natasa (Μήνυμα 577728)
....και οσο για την αλλη απαντηση διλ για τον φιλο που μου ειπε το χερι μου .....

Κι όμως Νατάσα έχει δίκιο, απλά δεν σου περιέγραψε τον τρόπο. Ακόμη κι αν βάλεις όλα τα ζωντανά που βοηθούν στο καθάρισμα, θα σου καθαρίζουν ένα 20-30%.
Το μεγαλύτερο μέρος του καθαρίσματος πρέπει να το κάνεις με το χέρι, με σκούπα βυθού για τον βυθό και με καθαρό σφουγγαράκι ή τηλεκάρτα για τα τζάμια.

amangos 11-04-11 14:58

natassa, κι εγώ στους αρχάριους συγκαταλέγομαι. Μην παρεξηγείσαι. Κάποιοι πολύ πιο έμπειροι από εμάς, μας δίνουν τις συμβουλές τους και πρέπει να χαιρόμαστε γι αυτό.

aquahobby 11-04-11 14:58

παιρνεις αυτο εδω
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1010

που κανει αψογη δουλεια στα τζαμια

natasa 11-04-11 15:05

νια συμφωνο μ αυτα που λετε....απλα θα μπορουσες να πεις τι ακριβως να κανω με το χερι και οχι να το εγραφες ετσι...και τα λες οτι τα ψαρια δεν τεριαζουν μεταξυ τους δεν φταιω εγω....οταν πας να τα αγορασεις και σου λενε οτι τεριαζουν τους πιστευεις

achisael 11-04-11 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από natasa (Μήνυμα 577764)
νια συμφωνο μ αυτα που λετε....απλα θα μπορουσες να πεις τι ακριβως να κανω με το χερι και οχι να το εγραφες ετσι...και τα λες οτι τα ψαρια δεν τεριαζουν μεταξυ τους δεν φταιω εγω....οταν πας να τα αγορασεις και σου λενε οτι τεριαζουν τους πιστευεις


δεν λεμε οτι φταις εσυ που πηρες ψαρια που δεν ταιριαζουν αλλα οι πετσοπαδες που κανουν @@@@@@....!!!
τωρα ομως εμαθες και δεν θα το ξανακανεις..:p:p

ΜΙΜΗΣ 11-04-11 15:41

παιδια οσο δικιο και να εχουν οι 'παλιοι' το χανουν μερικες φορες με τον απαραδεκτο και ειρωνικο τροπο που λενε την αποψη τους.
στο κατω κατω ποιος απο μας στην αρχη δεν εκανε λαθη η δεν κανει ακομα.
γιαυτο ηρεμηστε σας παρακαλω,και μην κραζετε τους νεους,γιατι τους απογοητευετε και τους διωχνετε απο το φορουμ και κυριος απο το χομπι.

bokostas 11-04-11 15:41

Βρε σεις, ηρεμήστε, αυτά δεν ενδιαφέρουν την φίλη που προσπαθεί να βρει λύση και να πάρει απαντήσεις στις απορίες της.
Δεν τα σβήνετε και οι 2 να πάμε παρακάτω?? Μια ιδέα ρίχνω.;)

Μίμη έχεις δίκιο.

antonis1988 11-04-11 15:46

bokostas
εχεις δικιο ισως ειπα κατι λαθος δε ξερω
οντως η νατασα μπορει να χρησιμοποιησει ξυστρες τζαμιων
η μαγνητικο σφουγγαρακι
αν και δε ξερω αν ειναι σωστο να χρησιμοποιειται κατι τετοιο...

achisael 11-04-11 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 577779)
παιδια οσο δικιο και να εχουν οι 'παλιοι' το χανουν μερικες φορες με τον απαραδεκτο και ειρωνικο τροπο που λενε την αποψη τους.
στο κατω κατω ποιος απο μας στην αρχη δεν εκανε λαθη η δεν κανει ακομα.
γιαυτο ηρεμηστε σας παρακαλω,και μην κραζετε τους νεους,γιατι τους απογοητευετε και τους διωχνετε απο το φορουμ και κυριος απο το χομπι.


δεν πιστευω οτι καποιος απανταει ειρωνικα..
εγω ειπα οτι οι πετσοπαδες φταινε ... :p:p

Πάνος 11-04-11 19:14

καμια φορα μια ματια στα υπομνηματα μπορει να σε κανει να αντιληφθεις χωρις παρεξηγηση καποιες απαντησεις...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647 "Υ.γ. οι καλυτεροι καθαριστες είναι τα 2 μας χερια…"

mpoumpoula 11-04-11 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 577719)
Το χέρι σου, ίσως;

Απ'το στομα μου το πηρες...

delta66 11-04-11 23:46

Ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα, αλλος ειναι λιγο αποτομος στις απαντησεις του, αλλος απανταει και με λιγο χιουμορ και ο αλλος το πιανει σαν ειρωνια, αλλος δεν καταλαβαινει τι του λενε και γιατι του το λενε, αλλος δεν δεχεται μια προταση που δεν τον "βολευει" και τα παιρνει, αλλος θελει να ακουσει μονο αυτο που θελει, αλλος δεν δεχεται την αρνητικη κριτικη ενω ζηταει γνωμες για το ενυδρειο του, αλλος δεν δεχεται να ακουσει καν (οχι να δεχτει) αποψη διαφορετικη απο τη δικη του κλπ κλπ

Στο τελος θα σταματησουν καποιοι να γραφουν για να αποφευγουν αυτες τις παρεξηγησεις και να δω που θα βρισκονται απαντησεις στα ερωτηματα ή στη λυση προβληματων :rolleyes:

natasa 12-04-11 19:00

Σας ευχαριστω ολους

xLoMoc 12-04-11 22:00

+10000 στον ΜΙΜΗΣ καθως εχω παθει το ιδιο πραγμα αλλα ευτυχως οχι σε αυτο το forum.Τωρα για το καθαρισμα συμφωνο με τα παιδια θα πρεπει να βαλεις κ εσυ το χερακι σου :p

ΜΙΜΗΣ 16-04-11 09:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 577784)
δεν πιστευω οτι καποιος απανταει ειρωνικα..
εγω ειπα οτι οι πετσοπαδες φταινε ... :p:p

δεν αναφερομουν σε σενα φιλε μου..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02268 seconds with 11 queries