Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   πλημμυρισαμε (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68166)

ανδρεα 14-01-13 11:29

πλημμυρισαμε
 
1 Συνημμένο(α)
λοιπον ειχα πει οτι θα στησω το 2ο ενυδρειο μου 111L απου ηταν DIY.Το ενυδρειο το ειχε φτιαξει μισο ο lingkistis και ειθελε αλλο ενα τζαμι μπροστα απο εκει βγηκε το νερο, αργορασα μια ενυδρειακι σιλικονη δεν θυμαμαι πως λεγοταν η σιλικονη και το πιγαμε σε ενα μαγαζι με τζαμια για να μας το κολησει ενα τζαμι και να μας βαλει και κοντρες στο ενυδρειο τα τζαμια που ειχε κολησει ο linigkistis ηταν 8ρια τζαμια και αυτος που μας κολησε ενα 6αρι επειδη δεν ειχε 8αρι μας το κολησε τα εκανε μετα το πειρα σπιτι μου το γεμισα με νερο και εκανα τεραστια βλακια να το γεμισω μεσα στο σπιτι γιατι νομιζα οτι ειχε κολησει σωστα αλλα μετα απο 3 4 ωρες ανοιξε το ενυδρειο και στο σπιτι εγινε χαμος :smt013 λογικα η δεν το κολησε σωστα η ενυδρειακι σιλικονη ηταν μουφα :smt093


αυτο που θελω να μου πειτε ειναι να παρω μια καλη σιλικονη και πηρα το μαθημα μου οτι αλλη φορα ποτε ενυδρεια DIY δεν τα δοκιμαζω σπιτι αλλα εξω!!!!


εχω και μια φοτο απο που βγηκε το νερο.




ευχαριστω πολυ!!!

cogarg 14-01-13 11:39

Πόσες μέρες περιμένατε να στεγνώσει;

Κολήσατε τις τρεις πλευρές και πιο μετά κολήσατε την τέταρτη; Στην τέταρτη πλευρά εμφανίστηκε η διαρροή;

ανδρεα 14-01-13 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cogarg (Μήνυμα 726182)
Πόσες μέρες περιμένατε να στεγνώσει;

Κολήσατε τις τρεις πλευρές και πιο μετά κολήσατε την τέταρτη; Στην τέταρτη πλευρά εμφανίστηκε η διαρροή;

να σρεγνωση το ειχαμε αφισει εκει μια δυο ευδομαδες,ναι κολησαμε τις τρεις πλευρες και πειο μετα κολησαμε την τεταρτη απου εφανιστικε η διαρροη.
οι τρεις προτες πλευρες με διαφορετικει σιλικονι και η τελευτεα με αλλη σιλικονη

basillis 14-01-13 12:02

Πόσα χρήματα έδωσες Ανδρέα, για αυτήν την ιστορία του DIY?

ανδρεα 14-01-13 12:16

εδωσα 20 ευρω για το τζαμι και για σιλικονη!!

basillis 14-01-13 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ανδρεα (Μήνυμα 726191)
εδωσα 20 ευρω για το τζαμι και για σιλικονη!!

Μόνο 20 ευρώ στοίχησαν τα τζάμια για ενυδρείο 111 λίτρων,μαζί με την σιλικόνη? Φθηνό δεν είναι?...:rolleyes:
Σε ρώτησα πόσο κόστισε, γιατί μπορούσες να βρεις κανένα μεταχειρισμένο έτοιμο.

kostas82 14-01-13 12:26

τις κοντρίτσες γιατί δεν τις βάζατε περιμετρικά του πάτου ;; πριν το κολλήσει ο άνθρωπος καθάρισε τα τζάμια ; αυτό είναι 100% λάθος στην κόλληση

ανδρεα 14-01-13 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 726192)
Μόνο 20 ευρώ στοίχησαν τα τζάμια για ενυδρείο 111 λίτρων,μαζί με την σιλικόνη? Φθηνό δεν είναι?...:rolleyes:
Σε ρώτησα πόσο κόστισε, γιατί μπορούσες να βρεις κανένα μεταχειρισμένο έτοιμο.

οχι δεν καταλαβες το μισω ενυδρειο το ειχε κολιση ο lingkistis και μετα το παρατισε και δεν το τελιοσε ολλο ειθελε μονο ενα τζαμι μπροστα
και απο φασισαμε να το φτιαξουμε για να το παρω εγω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 726193)
τις κοντρίτσες γιατί δεν τις βάζατε περιμετρικά του πάτου ;; πριν το κολλήσει ο άνθρωπος καθάρισε τα τζάμια ; αυτό είναι 100% λάθος στην κόλληση

τα τζαμια ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΕ και οταν το πηρα εβαζες μεσα το χερι σου στο ενυδρειο και παγονε το χερι σου ειχε ιγρασια το ενυδρειο
-------------------------
και τωρα που το παρατιρω καλυτερα ο πατως εχει ραγισει στην αριστερη γωνια λογικα δεν καλισε καλα τις κοντρες δεν ξερω τι να πω

basillis 14-01-13 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ανδρεα (Μήνυμα 726194)
οχι δεν καταλαβες το μισω ενυδρειο το ειχε κολιση ο lingkistis και μετα το παρατισε και δεν το τελιοσε ολλο ειθελε μονο ενα τζαμι μπροστα
και απο φασισαμε να το φτιαξουμε για να το παρω εγω
------------------------

Ok τώρα κατάλαβα. Σίγουρα έγινε κάτι λάθος στην κόλληση του τζαμιού που μπήκε μετά.
Αλλά όπως και να χει, και ολοκαίνουργιο να αγόραζες, το γέμισμα με το πρώτο νερό για να δούμε αν είναι ολα οκ, έπρεπε να γίνει σε μέρος ασφαλές για διαρροή. (πχ στο μπαλκόνι)

ανδρεα 14-01-13 12:45

ναι το ξερω αλλα νομιζω το ειχε κολιση σωστα τεραστια μαλακια εκανα

kostas82 14-01-13 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ανδρεα (Μήνυμα 726194)
τα τζαμια ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΕ και οταν το πηρα εβαζες μεσα το χερι σου στο ενυδρειο και παγονε το χερι σου ειχε ιγρασια το ενυδρειο
-------------------------
και τωρα που το παρατιρω καλυτερα ο πατως εχει ραγισει στην αριστερη γωνια λογικα δεν καλισε καλα τις κοντρες δεν ξερω τι να πω

καλά το σπσιματάκι μπορεί να βρήκε το τζάμι στην γωνία κάπου κατά τον χειρισμό και να έφυγε μια φλίδα ...επιπλέον το γέμισες επάνω στο έπιπλο χωρίς να βάλεις κάτι από κάτω κάποιο dow πχ , είσαι σίγουρος ότι είναι 100% ίσιο το έπιπλο ;; αν μπορείς βάλε μια κοντινή από την κόλληση εκεί που χάνει , κατά 99% θα λύσεις το πρόβλημα αν περάσεις μια γραμμή σιλικόνη αφού βγάλεις με το κοπίδι την παλιά

ανδρεα 14-01-13 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 726201)
καλά το σπσιματάκι μπορεί να βρήκε το τζάμι στην γωνία κάπου κατά τον χειρισμό και να έφυγε μια φλίδα ...επιπλέον το γέμισες επάνω στο έπιπλο χωρίς να βάλεις κάτι από κάτω κάποιο dow πχ , είσαι σίγουρος ότι είναι 100% ίσιο το έπιπλο ;; αν μπορείς βάλε μια κοντινή από την κόλληση εκεί που χάνει , κατά 99% θα λύσεις το πρόβλημα αν περάσεις μια γραμμή σιλικόνη αφού βγάλεις με το κοπίδι την παλιά

ναι φιλε το επιπλο ειναι ισιο δες φοτο

maikl 14-01-13 12:59

Προσωπικα θα το χαλουσα ολο και θα το εφτιαχνα ξανα απο την αρχη.Νεα σιλικονη πανω σε παλια δε θα την εμπιστευομουνα ποτε...

basillis 14-01-13 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 726203)
Προσωπικα θα το χαλουσα ολο και θα το εφτιαχνα ξανα απο την αρχη.Νεα σιλικονη πανω σε παλια δε θα την εμπιστευομουνα ποτε...

Αυτό! συμφωνώ!!!;)

ανδρεα 14-01-13 13:05

ναι ωμος πως να το διαλισω δεν ξεκολανε τα τζαμια η απο πανω καινουρια σιλικονη?

harmasn 14-01-13 13:16

απο πανω καινουρια σιλικονη ποτε!!!!!
το ειχα κανει εγω γιατι βιαζομουνα να και επρεπε να βρω χωρο προσορινο τουλαχιστον για τα ψαρια μου και δουλεια δεν εκανα μου βγηκε και χρυσαφι η σιλικονη της jbl
με καμια φαλτσετα αν μπορεσεις προσεκτικα στις ενωσεις να κοψεις την σιλικονη για να βγει και μετα με ξυραφι καλο καθαρισμα!!!!

kostas82 14-01-13 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 726203)
Προσωπικα θα το χαλουσα ολο και θα το εφτιαχνα ξανα απο την αρχη.Νεα σιλικονη πανω σε παλια δε θα την εμπιστευομουνα ποτε...

του είπα να βγάλει την παλιά , πάντως για να έχει το κεφάλι του ήσυχο αυτό που λες είναι το πιο λογικό ...Ανδρέα οι ανωμαλίες που θα σου σπάσουν τον πάτο μπορεί να μην φαίνονται με το μάτι πόσο μάλλον από μια φωτό , όταν το φτιάξεις να του βάλεις κάτι από κάτω για να γλυτώσεις μελλοντικές πλημμύρες

ανδρεα 14-01-13 13:19

να πω οτι δεν μπικε καινουρια σιλικονη πανω αποεκεινα τα τζαμια που ειχαν κολιθει αλλα μπικε μονο στο ενα τζαμι που εβαλε δεν το κολισα εγω αλλα σε αυτον που το πιγα

nikolakis94 14-01-13 13:20

Πηγαινε παρε αυτα τα ξυραφακια:http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...QEwAQ&dur=1157
και κοψε τις σιλικονες.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΣΦΑΧΤΕΙΣ.Μετα καθαρισε προσεκτικα τα υπολειματα απο τα τζαμια και μετα τα κολλας.

ανδρεα 14-01-13 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 726210)
του είπα να βγάλει την παλιά , πάντως για να έχει το κεφάλι του ήσυχο αυτό που λες είναι το πιο λογικό ...Ανδρέα οι ανωμαλίες που θα σου σπάσουν τον πάτο μπορεί να μην φαίνονται με το μάτι πόσο μάλλον από μια φωτό , όταν το φτιάξεις να του βάλεις κάτι από κάτω για να γλυτώσεις μελλοντικές πλημμύρες

εγω αυτο που θελω να του δωσο οδηγιες σε αυτον που θα το κολισει εγω μονος δεν μπορο να το κολισω γιατι θα κανω λαθος

nikolakis94 14-01-13 13:25

http://www.youtube.com/watch?v=a6qIvJ_pb2I

ανδρεα 14-01-13 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 726214)

το χω δει αυτο αλλα για μικρα ενυδρεια δεν ειναι αυτος ο τροπος η και για μεγαλα?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ανδρεα (Μήνυμα 726215)
το χω δει αυτο αλλα για μικρα ενυδρεια δεν ειναι αυτος ο τροπος η και για μεγαλα?

και αυτη την σιλικονη που χρισιμοπιει αυτην ειχα παρει και την κολισε ο τζαμας

nikolakis94 14-01-13 13:30

Και στα μεγαλα ενυδρεια ειναι ιδιος τροπος απλα θελει πολυ περσσοτερη προσοχη και αλλο ενα ατομο τουλαχιστον για βοηθεια.Η σιλικονη μια χαρα ειναι ο τζαμας εκανε την πατατια.

kostas82 14-01-13 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 726212)
Πηγαινε παρε αυτα τα ξυραφακια:http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...QEwAQ&dur=1157
και κοψε τις σιλικονες.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΣΦΑΧΤΕΙΣ.Μετα καθαρισε προσεκτικα τα υπολειματα απο τα τζαμια και μετα τα κολλας.

πολύ επικύνδυνα ρε συ αυτά ...αυτά σε κόβουν ακόμα και αν τα χρησιμοποιήσεις για την δουλειά που προορίζονται :smt044

nikolakis94 14-01-13 13:36

Αν τα χειριστεις προσεκτικα δεν υπαρχει προβλημα.Κοβουν πολυ γρηγορα τις σιλικονες.

exelix 14-01-13 13:38

Όχι μόνο πετσοκόβουν, αλλά δεν είναι και αρκετά σκληρά οπότε και λυγίζουν εύκολα.

Καλύτερα τέτοια: http://www.trade1st.co.uk/media/cata...r-0-28-590.jpg

ανδρεα 14-01-13 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 726217)
Και στα μεγαλα ενυδρεια ειναι ιδιος τροπος απλα θελει πολυ περσσοτερη προσοχη και αλλο ενα ατομο τουλαχιστον για βοηθεια.Η σιλικονη μια χαρα ειναι ο τζαμας εκανε την πατατια.

τις κοντρες να τις αφισω ετσι?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 726220)
Όχι μόνο πετσοκόβουν, αλλά δεν είναι και αρκετά σκληρά οπότε και λυγίζουν εύκολα.

Καλύτερα τέτοια: http://www.trade1st.co.uk/media/cata...r-0-28-590.jpg

συφωνο !!

nikolakis94 14-01-13 13:41

Γι αυτο ειναι χρησιμα, ειναι πολυ λεπτα και μπαινουν αναμεσα στα τζαμια κοβοντας την σιλικονη πολυ γρηγορα.Τα εχω χρησιμοποιησει και εχω ακομα ολα μου τα δαχτυλα.:D

exelix 14-01-13 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 726225)
Γι αυτο ειναι χρησιμα, ειναι πολυ λεπτα και μπαινουν αναμεσα στα τζαμια κοβοντας την σιλικονη πολυ γρηγορα.Τα εχω χρησιμοποιησει και εχω ακομα ολα μου τα δαχτυλα.:D

Είσαι δεξιοτέχνης!:D Για ανάμεσα στα τζάμια για μένα χορδή, αλλά όπως τη βρίσκει ο καθένας!

nikolakis94 14-01-13 13:46

Ενταξει δεν θα μαλωσουμε.Οπως βολευει τον καθενα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02939 seconds with 11 queries