Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΣΥΜΒΑΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΦΥΤΑ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8369)

stel 29-06-05 18:43

ΣΥΜΒΑΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΦΥΤΑ?
 
Το ενυδρειο μου ειναι 40*80*50 με 120λ περιπου νερο κη 9,5 ρη περιπου 7,5....με βαση τα τεστ της sera...το ενυδρειο ειναι 1 χρονου
εχω 2 κλοουν ενα αλπινο πελκο 2tera color f και 2male 5 γαριδες 6γκαπυ θυλικα και 2 αρσενικα την Δ ευτερα ειχα 2θυλικα 2 αρσενικα .......
Υποστρωμα της sera .DIY CO2 1 BUBLE/2,5SEC
Λιπασματα
MASTER GROW της TROPICA και TROPIFLORA της WATERLIFE 4ml/week εναλαξ
και τα παρακατω φυτα
eleoharis acicularis
cabomba caroliana
egeria densa
nymfaea pubescens
hydrocotyle leucocephala
cladophora aegagrorhila
Και μερικα αλλα....που δ ξερω το ειδος
Ολα πανε καλα δεν εχω παραπονο εκτοσ απο τα ΓΚΑΠΙ που βαρεθηκα να αγοραζω, συνεχεια παιθενουν,αποτελεσμα να τα εχω βαρεθει και να θελω να αλλαξω ειδος οτι προτασεις εχετε να μου κανετε για νεα ψαρια? η παρατηρησεις γενικοτερα θα χαρω πολυ να τις ακουσω...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ .....

Juan 30-06-05 12:12

Αν κατάλαβα καλά (και από την κατηγορία που έκανες το post) ο προβληματισμός σου είναι τι ψάρια μπορείς να βάλεις που να είναι συμβατά με τα ήδη φυτά που έχεις ; :roll:
Αν ναι τότε δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα γιατί υπάρχουν αρκετά ψάρια (τροπικά) που μπορείς να συνδιάσεις. Προσοχή πρέπει να δώσεις στην συμβατότητα μεταξύ των ψαριών που θα επιλέξεις παρά με τα φυτά.

Αν θέλεις να μάθεις γιατί σου πεθαίνουν τα guppy κάνε τις ερωτήσεις σου στην ανάλογη κατηγορία (ζωοτόκα) + (Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού)
Αν θέλεις προτάσεις για συνδιασμό ψαριών πάλι υπάρχει ανάλογη κατηγορία και έχουν ήδη γίνει αρκετές προτάσεις που μπορεί να σου ταιριάζουν.

Το ότι όλα πάνε καλά μάλλον θα το λες για τα φυτά, ε ;

Έχω την εντύπωση πως αν διαβάσεις καλύτερα το forum θα βρεις πολλές απαντήσεις.

stel 04-07-05 13:10

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι με βαση τις παραμετρους του ενυδρειου μου και τα φυτα που στην ουσια μου αρεσουν πολυυυυυυυυυ και πανε και καλα(χτυπα ξυλο) τι ψαρια μπορω να βαλω.
Οσο για τα Γκαπυ ξερω οτι ειναι ετσι κ δεν ζουν πολυ .
Σε ενα PET SHOP που πηγα μου ειπαν οτι τα δολαρια πανε καλλα με τα φυτα ????Σιγουρο ειναι αυτο η μηπως κανουν τα φυτα μεζε?

sot-zoe 04-07-05 14:30

Τα δολαρια δεν θα σου αφησουν κανενα φυτο , εαν σου ειπε οτι ειναι καλος συνδιασμος τα φυτα με τα δολαρια τοτε δεν ξερει τι του γινεται , οποτε μην ακουσεις και καμια αλλη συμβουλη απο αυτον.
Για τα υπολοιπα θα σε παραπεμψω στο ποστ του Juan , εχουν ηδη γραφτει παρα πολλα και για τα λιτρα σου και για τα φυτα σου , διαβασε εκει και εαν εχεις καμια απορια , εδω ειμαστε .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01141 seconds with 11 queries